Connect with Us

Pipero flet për futbollin: Tamponin nuk ia këshilloj futbollistëve

Sport

Pipero flet për futbollin: Tamponin nuk ia këshilloj futbollistëve

Publikuar

-

Pyetja se kur mund të fillojë sërish futbolli po shtohet gjerësisht në Shqipëri, ashtu sikurse në të gjithë Europën. Fjala e fundit do të jepet prej institucioneve mjekësore dhe shtetërore, ndërsa FSHF është ende në pritje të një përgjigje për planin e tyre të rinisjes së kampionatit të dorëzuar në tryezën e qeverisë.

Një mendim në lidhje me këtë çështje e jep edhe një prej atyre figurave që këto kohë pandemie jemi mësuar ta shohim shpesh, Pëllumb Pipero.

Ky i fundit ka folur për “Syri TV”, ku tregon se pavarëshit faktit se futbolli dhuron emocione të forta e sheh pa ktë vështirë rifillimin në këtë momënt, por të njëjtin mendim nuk e ka për stërvitjen. Doktori shqiptar tregon se stërvitje me respektimin e masave mbrojtëse mund të zhvillohet, si në të gjithë Europën. Ndërkohë tamponi nuk është një metodë që Piperi sugjeron për futbollistët.

Rifillimi i aktivitetit sportiv: “E kam të vështirë të jap një mendim, futbolli është një sport që të jep emocione, por ende kemi qarkullim të virusit në vendit tonë”.

Është e nevojshme t’u bëhen tamponet futbollisteve: “Tamponi është një metodë diagnostikuese. Në rastin e sportistëve nuk do ta këshilloja”.

Rifillimi i aktiviteteve në masa sigurie: “Tani për tani është e pamundur rifillimi i aktiviteteve sportive, por stërvitje në distancimin mund të ketë, si në vendet e tjera të Europës”, ka thënë Dr. Pëllumb Pipero.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Neymar po e “zhvat” PSG-në, nuk do e besoni sa paguhet për një ndeshje

Publikuar

-

Nga

PSG bëri çmendurinë më të madhe të ndodhur ndonjëherë në futboll, duke paguar plot 222 milionë euro për të “rrëmbyer” Nejmar nga Barcelona në gushtin e 2017-ës. Megjithatë, nëse drejtuesve të kampionëve francezë do i jepej mundësia ta kthenin mbrapsh kohën, me shumë mundësi Nejmar do të ishte “duke vallëzuar” me Mesin në “Camp Nou”, pasi aventura e tij te PSG nuk ka qenë aspak pozitive.

Braziliani i ka vuajtur shumë dëmtimet dhe ka munguar në shumë ndeshje me Parisin, duke përfshirë edhe sfida jetike si ato me Realin dhe me Junajtid në Champions League. Nga 155 ndeshje, ku braziliani ka pasur mundësinë të zbresë në fushë, Nejmar i është përgjigjur apelit vetëm në 80 të tilla, që përkthehet në 51% të totalit. Madrilenia “Marca” bën një llogaritje të thjeshtë dhe zbulon se Nejmar i ka “zhvatur” sheikët e PSG.

Ish-ylli i Barçës paguhet 37 milionë euro në sezon dhe ky aktuali është i treti në “Parc de Princes”. Kështu, Nejmar ka marrë tre paga sezonale, që nëse mblidhen, bëhen 111 milionë euro. Me një matematikë të thjeshtë 28-vjeçari është paguar 1.4 milionë euro për ndeshje. Në 80 sfida të luajtura ai ka shtuar 111 milionë euro në llogari. Çmenduri!

LEXO TE PLOTE

Sport

Jurgen Goxha shfryn ndaj kryeministrit Rama: Po mbetemi pa martuar

Publikuar

-

Nga

Pas disa sezonesh në Kategorinë e Parë, Tirana vendosi ta ngjisë në elitë, ku tani është bërë një personazh shumë aktiv i Superiores. Jurgen Goxha është superstari i Bylisit këtë sezon. Pas largimit nga Tirana në fillim të këtij sezoni, durrsaku iu bashkua klubit ballshiot, ku është titullar i padiskutueshëm dhe po lë shenja të thella në këtë skuadër.

Është qendërmbrojtës, por tani në moshën 27-vjeçare ka provuar të luajë qendërsulmues dhe ka shënuar 4 gola. Në një lidhje me Super Sport, Goxha tregon rreth të ardhmes së tij dhe çështjeve të tjera.

STËRVITJA- Jam stërvitur në kushte shtëpie dhe në orare të caktuara kam bërë edhe aerobi në det, pasi e kam afër këtu në Durrës. Rri dhe shikoj golat dhe ato ndërhyrjet, por më mungojnë më shokët e skuadrës se ne pa futboll nuk kemi jetë.

FORMA E DOBËT E BALLSHIOTËVE- Bylisi do të jetë më i fortë se më parë e do të jemi një grup mjaft i fortë. Do të tregojmë forcën tonë, pasi kemi lëshuar pak jo vetëm për fajin tonë, por edhe për disa të tjerëve.

KALIMI NË SUPERLIGË- Unë këtu kam qenë, në Shqipëri kam luajtur, por këtu duan më shumë lojtarë të huaj se ne. Te Bylisi ka disa lojtarë të rinj, që duan pak përkrahje për të luajtur më tej. Tregu jonë është më i fortë se i këtyre që vijnë në Superiore.

GOLAT SPEKTAKOLARË- Kam bërë edhe 2-3 me roveshatë dhe i kam shumë qef akrobacitë. Emrin e kam nga Jurgen Klinsman e jam tifoz gjerman. I kam thënë trajnerit se dua të luaj në sulm për të shënuar sa më shumë gola, por ato i di ai.

TEMPERAMENTI- Që i vogël e kam pasur këtë karakter dhe kur humbisja qaja për 2-3 orë. Pas dënimit të marrë, do të jem shumë ndryshe nga ai që kam qenë.

IKJA NGA TIRANA- Te Tirana u largova, pasi duke parë afrimet nuk do të kisha shumë hapësirë të luaja dhe zgjodha Bylisin, që kishte marrë disa lojtarë, të cilët unë i njihja. Mendoja se aty do të lija gjurmët e mia në Superiore.

PAGAT- Kryeministri shikon vetëm ministrat e tij. Ai duhet të na shikojë edhe ne futbollistëve, pasi unë tani jam i fejuar, me çfarë të martohem kur kam 3 muaj pa u paguar? Faleminderit Federatës që na ndihmoi, pasi mbyllim një plagë të vogël.

MERKATO- Unë në fund të sezonit mbaroj kontratën time me Bylisin dhe jam lojtar i lirë. Dua të bëj maksimumin këto 10 ndeshje e pastaj të shikojmë, pasi kam pasur oferta edhe nga jashtë vendit. /vipsport.al/

LEXO TE PLOTE

Sport

Tronditet Kosova/ Sezoni futbollistik mund të mos rifillojë më

Publikuar

-

Nga

Koronavirusi ka gjunjëzuar futbollin në mbarë botën prej afro 2 muajsh. Të shuma janë dilemat ditët e fundit, për sa i përket fateve të sezonit në vende të ndryshme. Presidenti i Federatës së Futbollit në Kosovë, pati sot një takim me mikrobiologun nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë, Lul Raka.

Gjatë takimit, Raka ka theksuar se nuk mund të garantohet kthimi i futbollit në ndonjë datë të caktuar. Përkundër planeve që kampionati në Superligën e Kosovës të rinisë më 15 qershor, kjo datë po cilësohet si shumë e vonshme nga ana e Federatës së Futbollit të Kosovës, shkruan Gazeta Express.

FFK dëshiron që kampionati të rinisë më 24 maj, rrjedhimisht stërvitjet e klubeve do të duhej të fillonin rreth 15 majit. FFK-ja ka propozuar që kampionati të rinisë më herët me qëllimin që të respektohet afati i dhënë nga UEFA (20 korrik), në mënyrë që të mos ndërrohet formati i garës apo të anulohet plotësisht sezoni.

Në takimin e tij me Rakën, Ademi kërkoi që ndeshjet e futbollit të rinisin sa më shpejt, duke ia shpjeguar atij pikërisht afat e UEFA-s dhe kohën e nevojshme për fazën përgatitore.

Megjithatë, si ish-futbollist, eksperti Raka tha se e njeh mirë këtë segment, mirëpo shtoi se duke e pasur parasysh kontakt fizik të afërt të futbollistëve dhe numrin e madh të tyre, me kthimin e përshpejtuar rrezikohet përhapje edhe më e madhe e virusit.

Për këtë arsye, Raka sqaroi se rinisja e ndeshjeve të futbollit është lënë për në fazën e tretë dhe mund të ndodhë vetëm nëse dy fazat e para shkojnë mirë dhe nëse nuk ka rritje të të infektuarve, që do të thotë se nuk mund të garantohet për kthimin e futbollit në ndonjë datë.

LEXO TE PLOTE