Connect with Us

Filozofia e Grida Dumës: Nëse të duket i vogël, mjafton ta shohesh nga poshtë dhe rritet…

Politikë

Filozofia e Grida Dumës: Nëse të duket i vogël, mjafton ta shohesh nga poshtë dhe rritet…

Publikuar

-

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma, ka ndarë me ndjekësit një video të pazakontë në rrjetet sociale.

Me filtër nuancash erotike, tekst provokues dhe mesash shpërthyes, Grida Duma të jep këndvështrimin e botës, nga lart poshtë, apo anasjelltas.

“Gjithshka njerëzore përsëritet prej mijëra e mijëra vitesh. Por shumëkush mendon “që ajo që po ndodh në kohën e tij, s’ka ndodhur më parë”. Iluzion i dëmshëm shumë. Të krijon justifikimin që “fajin e ka bota, jo ti”.

Zilia, ambicja, konkurenca, kompleksi, pangopësia, cingunëria, dashuria, xhelozia, pushteti, tërheqja, vetmia, e më tej të gjitha ndjesitë njerëzore përsëriten e përsëriten prej mijëra vitesh.

Nëse ka diçka të re në këtë përsëritje është vetëm një; mënyra si i sheh dhe si i përballon në kohën që ecën më tej.

Prandaj ka evoluar gjithshka, vetëm nga mënyra e të parit të gjërave. Mënyra si i sheh gjërat është gjithshka; ndryshoje dhe bota do marrë trajtë tjetër.Mund ta kthesh të gjithën në avantazh”, vijon Duma mesazhin e saj./CNA.al

Ndrysho menyren si i sheh gjerat!

Gjithshka njerëzore përsëritet prej mijëra e mijëra vitesh.Por shumëkush mendon “që ajo që po ndodh në kohën e tij, s’ka ndodhur më parë”.Iluzion i dëmshëm shumë.Të krijon justifikimin që “fajin e ka bota, jo ti”.Zilia, ambicja, konkurenca, kompleksi, pangopësia, cingunëria, dashuria, xhelozia, pushteti, tërheqja, vetmia, e më tej të gjitha ndjesitë njerëzore përsëriten e përsëriten prej mijëra vitesh.Nëse ka diçka të re në këtë përsëritje është vetëm një; mënyra si i sheh dhe si i përballon në kohën që ecën më tej.Prandaj ka evoluar gjithshka, vetëm nga mënyra e të parit të gjërave.Mënyra si i sheh gjërat është gjithshka; ndryshoje dhe bota do marrë trajtë tjetër.Mund ta kthesh të gjithën në avantazh.

Gepostet von Grida Duma am Mittwoch, 29. April 2020

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Ariu

    30 Prill, 2020 at 8:37 am

    Ti e do hajdarin me gunge!

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Integrimi në BE/ Gjosha: Shqipëria ka vështirësuar procesin edhe për vendet tjera

Publikuar

-

Nga

Ish-ministrja e Integrimit dhe ish-deputetja e LSI-së Klajda Gjosha ka folur për hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE-në.

Ajo deklaron se vendi unë ka një proces të vështirë në lidhje me integrimin në BE, pasi pretendon se vendi jonë çalon te drejtësia. Sipas saj, Shqipëria ka hapur një etapë të re në procesin e zgjerimit.

“Shqipëria ka kushte të lidhej me integrimin, ndërsa Maqedonia e Veriut nuk ka kushte. Kjo do të thotë që ky do të jetë në proces i vështirë, që do të thotë se nuk mund të flasim për data, si për konferencën e parë ndërqeveritare, ashtu edhe për çeljen e kapitullit të parë. Ne na shtohen pikëpyetje të datës konkrete se kur do të ndodhë e gjithë kjo dhe kjo varet e gjitha nga politika shqiptare.

LEXO EDHE:  Video/ Si i ofendon Edi Rama gazetarët

LEXO EDHE:  Grida Duma akuzon Bashën/ Është pronar i PD-së

Ka ndryshuar metodologjia për herë të parë për zgjerimin. Kemi një “po” me kushte, kur më parë vendet merrnin datën e konferencës së parë dhe të kapitullit të parë. Shqipëria ka hapur një etapë të re në procesin e zgjerimit, pasi jemi bërë shkak për një ndryshim të tillë dhe tashmë procesi do të jetë i vështirë edhe për vende që janë pas nesh. Kushtet tona kanë të bëjnë me shtetin e së drejtës dhe këtu vendi ynë ka çaluar shumë”, deklaroi ish-deputetja në një lidhje me Rtv Ora./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Shifrat i prodhojnë si duan ata”/ Mark Marku shpërthen në akuza ndaj qeverisë

Publikuar

-

Nga

mark marku sfidon ramen

Pedagogu Mark Marku ka shpërthyer në akuza të forta ndaj qeverisë lidhur me numrin e të infektuarve nga koronavirusi në Shqipëri.

Sipas Markut, shifrat prodhohen ashtu si do qeveria duke mos treguar të vërtetën.

“Shifrat i prodhojnë si duan ata! Koronavirusi njëherë shpërthen në burgje, pastaj s’ ka asnjë, shpërthen në fasoneri pastaj s’ ka asnjë. Menaxhimi është propagandistik. Nuk mendoj se qeveria e ka menaxhuar mirë sitautën. Se pas gjithë këtij karantinimi rezultatet janë njësoj si vendet e tjera të Ballkanit”, thotë Mark Marku./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Manjani ironizon vendimin e Ministrisë/ Thonë se monizmi është në fund kur mbyll shkollat

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka reaguar në lidhje me vendimin e ministrisë së Arsimit për shkollat dhe universitetet.
Manjani thekson se këto janë shenja brenda një cikli politik, që sipas tij është nga monizmi në monizëm.

Teksa kthehet pas në kohë, ish ministri shkruan se fiks në semestrin e dytë të vitit shkollor 2019-2020 shkollat u mbyllën, ndërsa shton se; “Thonë se monizmi është në fund kur mbyll shkollat”.

“Të njëjtat shenja brenda një cikli politik nga monizmi në monizëm.
Në semestrin e dytë i vitit shkollor 1990-1991 shkollat u mbyllën. Qeveria moniste e kohës vendosi të mbyllte shkollat sepse nuk përballonte dot më protestat. Na thirrën në qershor sa për të dhënë provime.
Pas 29 vitesh, fiks në semestrin e dytë të vitit shkollor 2019-2020 shkollat u mbyllën. Përsëri vendimin e merr qeveria moniste. Thonë se monizmi është në fund kur mbyll shkollat…”, shkruan Manjani në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE