Connect with Us

Dalja nga izolimi/ Dr. Fauci: Numër i vogël rastesh nëse SHBA tregohet e kujdesshme

Bota

Dalja nga izolimi/ Dr. Fauci: Numër i vogël rastesh nëse SHBA tregohet e kujdesshme

Publikuar

-

Dr. Anthony Fauci, i cili drejton Institutin Kombëtar për Alergjitë dhe Sëmundjet Infektive, tha se pret që numri i rasteve me COVID-19 të shtohet kur vendi të ripahet nga izolimi.

Gjatë një interviste virtuale me Klubin Ekonomik të Uashingtonit, zoti Fauci tha se, “nëse kufizimet hiqen me kujdes dhe ne kemi aftësinë për të identifikuar individët me virus, izoluar dhe zbuluar ata me të cilët kanë patur kontankte, atëherë numri i rasteve të reja do të jetë i ulët”.

Në bazë të këtij skenari, tha ai, modelet tregojnë një numër të vogël rastesh nga 70 mijë deri 80 mijë në të gjithë vendin.
Kthimi i virusit apo mos zhdukja e tij e plotë, tha ai, është e pashmangshme. Dr. Fauci tha se deri nga fundi i vitit do të dimë nëse do të kemi një vaksinë të sigurtë dhe efektive. Pas kësaj, tha ai, sfida do të jetë që të prodhojmë numrin e mjaftueshëm dhe shpërndarjen e vaksinës në të gjithë vendin dhe mbarë botën./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Studiuesit: 90% efektshmëri me vaksinën e AstraZenecas, të Universitetit të Oksfordit

Publikuar

-

Nga

Shkencëtarët e kompanisë farmaceutike AstraZeneca dhe Universitetit të Oksfordit shprehen shumë entuziastë për vaksinën e tyre kandidate. Sipas studiuesve, vaksina e tyre ofron jo vetëm efektshmëri të lartë në parandalimin e sëmundjes, por gjithashtu prodhohet me kosto më të ulët dhe mund të transportohet më lehtë se vaksina konkurrente e kompanisë Pfizer:

Grupi i punës i Universitetit të Oksfordit dhe kompanisë AstraZeneca njoftoi të hënën se vaksina është jo vetëm e efektshme kundër përhapjes së infeksionit, por gjithashtu nuk ka pasoja anësore shqetësuese.

Faza e tretë e provave tregoi se vaksina është 90% e efektshme nëse bëhet me gjysmë doze fillimisht dhe pasohet me një injeksion të dytë me një dozë të plotë.

“Ajo që është interesante, në provat tona doli me një efektshmëri prej 70%, por kur i analizuam të dhënat më me kujdes pas administrimit të dy dozave të ndryshme me vaksinë, del se njëra metodë që përdor fillimisht një gjysmë doze, ka një efektshëri prej 90% përkundrejt efektshmërisë prej 62% nëse përdorim dy doza të plota. Metoda me gjysmë doze fillestare në fakt tolerohet edhe më mirë nga organizmi. Nga analiza duket se vaksina ka ndikim edhe tek të infektuarit që nuk shfaqin simptoma, pra ndikon tek transmetimi i virusit,” thotë Andrew Pollard, drejtor i grupit të punës për vaksinën në Universitetin e Oksfordit.

Vaksina e Universitetit të Oksfordit do të kishte efektshmëri edhe më të lartë nëse maten vetëm ritmet e suksesit për të parandaluar shtrimet në spital apo rastet e rënda të sëmundjes.

Hapi tjetër do të jetë rishikimi i të dhënave që kanë ofruar studiuesit dhe procesi i autorizimit:

“Pritet të jepet një lloj autorizimi për përdorim emergjent, gjë që nënkupton se ata që vaksinohen do të mbahen nën mbikqyrje të kujdesshme për një periudhë kohe, për të parë se mos ka efekte anësore,” thotë David Nabarro, zyrtar në Organizatën Botërore të Shëndetësisë.

Ndërkaq, grupi i punës në Universitetin e Oksfordit thotë se vaksina prodhohet me kosto më të ulët se vaksinat e tjera konkurrente.

LEXO EDHE:  SHBA hedh “nënën e të gjitha bombave”!/Ja mbi cilin shtet

LEXO EDHE:  Zgjedhjet në SHBA/ Gazetari i “Fox News” tregon si votuan 25 të vdekurit

“Qeveritë do ta blejnë vaksinën dhe do t’ua ofrojnë popullatave të tyre, por edhe Aleanca Globale për Vaksina do të marrë vaksina për t’ua ofruar vendeve me të ardhura të ulëta. Vaksina prodhohet me një kosto jo shumë të lartë,” thotë Sarah Gilbert, kryesuese e studimit për vaksinën në Universitetin e Oksfordit.

Sarah Gilbert, kryesuese e studimit për vaksinën në Universitetin e Oksfordit thotë se gjatë periudhës së pandemisë grupet që punuan për prodhimin e saj nuk do të sigurojnë fitime, gjë që do të mundësojë një çmim të ulët për vaksinën.

Sipas studiuesve, kompanitë prodhuese kanë tashmë gati sasi të mëdha për ta hedhur në përdorim të gjerë.

Besojmë se kjo do të jetë vaksina më e lirë që do të hidhet në përdorim. Po ashtu kemi arritur diçka mjaft të rëndësishme, ritme të prodhimit jo prej milionash, apo dhjetëra milionash, por prej qindra milionash. Një nga kompanitë prodhuese ka aktualisht 100 milionë doza gati për përdorim dhe sasia do të vazhdojë të shtohet,” thotë Adrian Hill me Institutin Jenner të Universitetit të Oksfordit.

Studiuesi Andrew Pollard thotë se nuk e kanë ende të qartë nëse virusi do të shfaqë mutacione dhe mund të bëjë të domosdoshme vaksinimin çdo vit, duke shtuar se nevojiten studime të mëtejshme për kohëzgjatjen e efektit mbrojtës të vaksinës./VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kosova nën ethet e Covid/ Shënohen 12 viktima dhe qindra të infektuar

Publikuar

-

Nga

Infektohen me Covid 7 mësues në Korçë/ Pezullohet mësimi

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë nga 1.542 teste kanë rezultuar pozitiv me koronavirus 645 persona duke e çuar në total numrin e të infektuarve në 34.940.

IKShPK ka raportuar 12 raste të vdekjes nga koronavirusi duke e çuar numrin total të viktimave në 926.

Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjilan 2 raste (80, 72 vjeç), Pejë 2 raste (88, 75 vjeç), Deçan 1 rast (85 vjeç), Ferizaj 1 rast (76 vjeç), Gjakovë 1 rast (68 vjeç), Mitrovicë 1 rast (53 vjeç), Prishtinë 1 rast (86 vjeç), Prizren 1 rast (82 vjeç), Rahovec 1 rast (80 vjeç), Shtime 1 rast (71 vjeç).

LEXO EDHE:  Fotolajm/ Trump vendos për herë të parë maskë që nga fillimi i pandemisë

LEXO EDHE:  Balla zbulon vendimin e Ramës/ Çfarë do të ndodhë me shqiptarët këtë fundjavë

Lajmi i mirë është se gjatë 24 orëve të fundit , janë shëruar 353 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 21.396 raste./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Skandal në Romë/ Policët bëjnë seks në makinë, kolegët dëgjojnë çdo gjë nëpërmjet radios

Publikuar

-

Nga

Dy oficerë policie kanë kryer marrëdhënie seksuale në makinën e shërbimit para kampit rom në Tor di Quinto.

Dy policët u zbuluan pasi ata harruan radion ndezur dhe për rrjedhojë u dëgjuan nga të gjithë kolegët.

Sipas Leggo.it, një hetim është hapur për çështjen. Në media është raportuar se protagonistët e historisë janë një çift i policisë rrugore, ajo në të dyzetat e saj dhe ai disa vjet më i madh.

Nga pasioni i tepër çifti kishte harruar të kontrollonte nëse radio ishte fikuar apo jo./Përshtatur nga CNA.AL

Burimi: https://www.ilmessaggero.it/roma/news/roma_vigili_sesso_auto_radio_accesa_inchiesta_ultime_notizie_news-5602845.html

LEXO TE PLOTE