Connect with Us

Zelanda e Re nis daljen nga izolimi/ Ripahen bizneset dhe shkollat

Bota

Zelanda e Re nis daljen nga izolimi/ Ripahen bizneset dhe shkollat

Publikuar

-

Zelanda e Re nisi sot heqjen graduale të masave të izolimit, të ndërmarra për frenimin e përhapjes së koronavirusit.
Duke ulur nivelin e kërcënimit nga katër në tre, zyrtarët thanë se disa biznese jothelbësore dhe shkollat do të rihapen nga sot.

Rreth 400,000 njerëz iu rikthyen punës. Zelanda e Re, falë izolimit dhe mbylljes së kufijve, ka arritur ta frenojë koronavirusin herët.

Ajo ka raportuar më pak se 1,500 raste të të infektuarve dhe 19 viktima.
Një ditë më herët, kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, tha se virusi aktualisht është eliminuar.

LEXO EDHE:  Foto/ Vullkanët aktivë në të gjithë botën që mund të shpërthejnë në çdo moment

Megjithatë, zyrtarët shëndetësorë kanë paralajmëruar duke thënë se situata aktuale nuk do të thotë “fund total” i rasteve të reja me koronavirus./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Jetë a vdekje/ Seleksionimi i pacientëve në situata kritike

Publikuar

-

Nga

Për shkak të pandemisë dhe në Gjermani po diskutohet lidhur me të ashtuqujturën “triage”, pra kujt duhet t’i jepet përparësi për ndihmë mjekësore në rast të një katastrofe.
Në Spanjë, Itali dhe Francë, pacientë me COVID-19 vdiqën në korridoret e mbipopulluara të spitaleve, sepse në repartet e reanimacionit dhe të përkujdesjes intensive nuk kishte më vende të lira. Në shumë vende mjekët dhe personeli infermieror po përballen këto ditë me vendime tejet të vështira etike: ata duhet të vendosin se cilit pacient duhet t’i japin oksigjen dhe ta lidhin me aparatet ndihmëse dhe cilin jo. Një vendim pra për jetë ose vdekje.

Vendim në një situatë kritike

“Këtu kemi të bëjmë me çështjen e marrjes së një vendimi në një situatë kritike kur nuk ka më aparate të mjaftueshme për oksigjenin”, thotë dr. Uwe Janssens, kryemjek në Klinikën për Sëmundjet e Brendshme dhe Mjekësi Intensive në Spitalin St. Antonius në Eshwajler. “Ne duhet të marrim një vendim, se po mos marrin asnjë vendim do të thotë se të gjithë do të vdesin”.

Janssens është President i Shoqatës Ndërdisiplinare Gjermane për Përkujdesjen Intensive dhe Mjekësinë Emergjente (DIVI). Më 23 prill kjo shoqatë paraqiti një version të rishikuar të “rekomandimeve kliniko-etike”, që duhet të shërbejnë si udhëzues për mjekët në situata krize.
Kritika nga shoqatat e personave me aftësi të kufizuara

Sipas këtyre udhëzimeve për secilin pacient duhet të merret në konsideratë perspektiva që mund të ketë terapia për të pasur sukses. Sipas shoqatës DIVI, sëmundjet e mëparshme të pacientëve, mosha, aspektet shoqërore apo fakti nëse dikush është me aftësi të kufizuar nuk janë kritere legjitime për të marrë vendimin e seleksionimit.

“Ne nuk e kemi fjalën për jetëgjatësinë afatmesme apo afatgjatë,” thotë Presidenti DIVI, “ne vetëm duam të mbijetojnë sa më shumë njerëz. Me këtë nënkuptojmë të gjithë: pacientët me aftësi të kufizuara, të moshuarit, të rinjtë, ata që vujanë nga demenca, pra të gjithë ata që kanë vërtetë shans për të mbijetuar.”

LEXO EDHE:  Prindërit ndihmojnë fëmijët me kopje

LEXO EDHE:  Prindërit ndihmojnë fëmijët me kopje

Kërkesa për rregullim ligjor

Por politikanët gjermanë janë skeptikë për këtë udhëzues. “Nëse mjekët do të ndjekin rekomandimet e DIVI-t, shumë persona me aftësi të kufizuara nuk do të kenë praktikisht asnjë shans për t’u trajtuar,” thotë Corinna Rüffer, anëtare e Bundestag-ut gjerman. Sipas saj këta pacientë mund të klasifikohen si “të dobët” dhe kështu mundet që një i ri me aftësi të kufizuara të përjashtohet nga trajtimit mjekësor reanimator. Kjo sipas saj përbën shkelje të nenit kushtetues për mbrojtjen e dinjitetit njerëzor dhe ndalimin e diskriminimit. Rüffer kërkon që parlamenti të vendosë për rregulla në raste të tilla.
I ngarkuari i qeverisë gjermane për personat me aftësi të kufizuara, Jürgen Dusel, bën thirrje që të paktën të zhvillohet një debat parlamentar për këtë temë. Mjeku reanimator Janssens thotë se vërtet në Gjermani ekziston “një zbrazëti ligjore lidhur me të ashtuquajturin seleksionim “triage” sepse kushtetuta nuk e parashikon një gjë të tillë”. Sidoqoftë sipas tij një rregullim ligjor për të ashtuquajturin seleksionim “triage” do të ishte “varianti më i keq për të gjithë”.

Edhe Këshilli Gjerman për Etikën mendon se shteti nuk duhet të gjykojë mbi jetën e njeriut dhe të vendosë me ligj se cila jetë duhet shpëtuar me përparësi në një situatë konflikti.” Kjo çështje dhe vendimi përkatës duhet t’u lihet në dorë shoqatave profesionale./DW

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

“Je e vdekur”/ Kërcënohet publikisht deputetja

Publikuar

-

Nga

Deputetja e PDK-së, Eliza Hoxha, e njohur për gjithë shqiptarët edhe si këngëtare, është kërcënuar me vdekje.

Media kosovare shkruajnë se një qytetar ka shkruar në profilin e tij në rrjetet sociale “Eliza Hoxha je e vdekur”.

Po sipas këtyre mediave, mesazhi kërcënues është bërë ditën kur është rrëzuar qeveria e Albin Kurtit.

LEXO TE PLOTE

Bota

Ulet numri i viktimave nga Covid-19 në Britani/ 360 të vdekur në 24 orët e fundit

Publikuar

-

Nga

360 viktima janë shënuar në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar sipasojë e pandemisë së Covid-19  në 24 orët e fundit.

Në total numri i vdekje ka shkuar në 21 092. Ndërsa numri i rasteve të konfirmuara zyrtarisht ka arritur në 157 149 persona të infektuar.

Ministri i Shëndetësisë, Matt Hancock në një konfertencë për shtyp tha është numri më i ulët që prej muaji mars.

LEXO EDHE:  Shkrimtari i përvishet Nikollës/ ‘‘Nuk mbyllen shkollat se ta thotë ty koka“

LEXO EDHE:  “Populli shqiptar po mjerohet”/ Qytetarët "masakrojnë" Ramën

Britania e Madhe është një nga vendet më të prekura nga pandemia e COVID-19 në Europë./CNA.al

 

 

 

LEXO TE PLOTE