Connect with Us

“Vrasje me klering”/ Hoxha: Grupet kriminale në Shqipëri po përdorin strategji të veçantë

Kronika

“Vrasje me klering”/ Hoxha: Grupet kriminale në Shqipëri po përdorin strategji të veçantë

Publikuar

-

Gazetari Artan Hoxha është shprehur se kohët e fundit në Shqipëri po funksionon një strategji e veçantë vrasjesh, ajo që në botën e krimit njihet vrasje me klering.

Hoxha është shprehur ndër të tjera se tashmë nuk janë vrasës me pagesë autorët e shumë ngjarjeve kriminale, por janë persona nga grupe të ndryshme kriminale që ndodhen në qytete të ndryshme që përdoren për të bërë vrasje.

“Përveç vrasjeve me pagesë siç ishte ajo e Kastriot Recit që është bërë me snajper në Rreshen, në zhargonin e botës së krimit, është ajo “vrasja me klering” ku një grup kriminal më Shkodër që ka konflik me nje grup rival aty nuk mund t’i afrohet kundërshtarit dhe për këtë ai përmes lidhjeve të veta që mund të jetë duke trafikuar në Belgjikë apo diku tjetër, vrasësi mund të jetë nga një grup nga Vlora, Fieri apo elbasani kërkon një vrasës nga ajo zonë dhe largohhet dhe është e vështirë që të zbulohet. Nëse një grup në Vlorë ka të njëjtin problem atëherë dërgohet një tjetër vrasës nga Shkodra, dhe kjo e bën të vështirë hetimin. Në Shkodër mina që u vendos në treg, ndaj Lulzim Kullës rezultoi se autorët nuk ishin nga Shkodra, por ishin nga Gramshi, pra nuk ishin vrasës me pagesë, por ishin të paguar. Kur në qarkullim del një grup vrasësish që kryejnë atentate të tjera kontaktohet me to, duhet theksuar se vitet e fundit ka dalë vrasja me klering ku grupet kriminale kërkojnë me pagesë ose jo një gjë të tillë”, u shpreh Hoxha në studion e Abc News./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Ekzekutimi i dy vëllezërve/ Artan Hoxha zbulon çfarë gjetën hetuesit në telefonin e viktimave

Publikuar

-

Nga

Gazetari investigativ, Artan Hoxha deklaron se hetuesit kanë gjetur një mesazh në telefonin e velllezërve të vrarë dje  në Durrës, që mund të çojë direkt te autorët.

Nga studio e lajmeve në Abc Neës, gazetari Hoxha theksoi se mesazhi i gjetur në telefonin e dy viktimave, Besmir dhe Viktor Haxhia mund të shërbejë si indicie.

“Në Durrës janë 2 vëllezër, njëri nga ta është prind, janë djemtë e vetëm të shtëpisë, janë edhe 3 motra. U goditën në moshë të re. Te kjo pista e përgjimeve një element që ka dalë, është një mesazh që është kapur ne telefonate viktimave që janë duke u kontrollura. Ky mesazh dyshohet të jetë një indicie që mund të çojë direkt drejt autorëve”, tha Hoxha.

Më tej Hoxha thekson se autorët kanë qenë të përgatitur dhe i kanë vëzhguar dy vëllezërit, duke studiuar lëvizjet e tyre.

LEXO EDHE:  Operacion i madh policor/ Arrestohen dy vëllezërit e shumëkërkuar

LEXO EDHE:  Vrasja e bujshme e çiftit në Shkodër/ Artan Hoxha lexon live mesazhin tronditës

“Të dhënat tregojnë se autorëte janë përgatitur. Çdo atentat ka një kosto sepse janë mjetet që do të përdorësh, automjeti që ti djeg. Dikush është paguar për këtë.

Dje një nga elementët që po kërkohet te kamerat e sigurisë, është fakti nëse autorët kanë pasur edhe bashkëpunëtorë të tjerë. Edhe në rastin konkret meqenëse vëllezërit kanë qenë të izoluar, janë goditur pasi kanë dalë nga servisi. Atentatorët kanë pasur informacione të saktë për lëvizjet e tyre. Aty nuk ka shumë kamera sigurie. Janë sekuestruar më shumë se 8 kamera. Po kërkohet për drejtimet nga ka lëvizur automjeti. Në rastin konkret nuk është gjetur makinë e djegur. Kjo e bën më të vështirë”, deklaroi gazetari në studion e Abc News.

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Kjo është qetësi para furtunës”/ Artan Hoxha bën paralajmërimin e fortë

Publikuar

-

Nga

Gazetari investigativ, Artan Hoxha ka deklaruar ditën e sotme se  Policia Gjyqësore dhe Polica Kriminale kanë përgjuar përgjatë ditëve të izolimit elementë të njohur të botës së krimit për të kuptuar nëse ata po përpiqen të kryejnë ndonjë veprim kriminal, por edhe nëse kanë qenë pjesë në ngjarje të ndodhura më herët.

Nga studio e lajmeve në ABC Neës, gazetari Hoxha tha se vendi tani ndodhet në një qetësi para furtunës sepse   grupet kriminale deri më sot janë përshtatur me izolimin, ndërsa me lehtësimin e masave do përgatiten për veprimet e radhës.

Ai tha se një pjesë e madhe e pjesëtarëve të këtyre grupeve kanë mbetur brenda vendit me mbylljen e kufijve duke u bërë lehtësisht të gjendshëm nga kundërshtarët e tyre.

“Është një situatë e rreme. Është një qetësi para furtune. Grupet kriminale gjetën mënyratr për t’u përshtatur me situatën pasi vrasjet nuk bëheshin sepse autorët bëjnë llogari se si të largohen nga vendi i ngjarjes. Ngjarjet e djeshme ishin mjaft të rënda dhe janë pasojat të karantinimit.

LEXO EDHE:  Rrëmbimi dhe vrasja e Jan Prengës/ Gjykata liron nga qelia babain e Altin Hajrit

LEXO EDHE:  Operacion i madh policor/ Arrestohen dy vëllezërit e shumëkërkuar

Njerëzit kanë qëndruar mbyllur dhe pjesëtarë të rrezikshëm të grupebe kriminale kanë mbetur brenda vendit. Në momentin ku ata fillojnë lëvizjet gjenden më lehtë nga kundështarët dhe rivalët e tyre.

Gjithë kjo tkurrje gjatë kësaj kohe e ka bërë këtë lloj kategorie më agresive. Policia Gyqësore dhe Policia Kriminale janë përpjekur të kryejnë përgjime sepse njerëzit kanë folur edhe në izolim me idënë që të mbledhë prova në lidhje me ngjarje që mund të ndodhin dhe kanë ndodhur”, tha Artan Hoxha.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Merr tjetër kthesë dosja hetimore për ekzekutimin e dy vëllezërve/ Klodiana Lala zbardh detajet

Publikuar

-

Nga

Gazetarja Klodiana Lala ka zbardhur detajet në lidhje me dosjen hetimore, për ekzekutimin e dy vëllezërve Haxhia në Durrës.

Në një raportim live në Neës 24, gazetarja Lala tha se   Prokuroria e Durrësit ka ngritur një pistë të re hetimi duke bashkuar dy dosje. Bëhet fjalë për dosjen e vrasjes së dy të rinjve Dorian Shkoza dhe Anxhelo Avdia, ngjarje e ndodhur më 2 mars të këtij viti.

Bashkimi i këtyre dy dosjeve është bërë për faktin se dy vëllezërit Haxhia kanë njohje dhe marrëdhënie miqësore me dy viktimat e para. Shkoza dhe Avdia u ekzekutuan më pak se 1 km nga vendi ku u ekzekutuan vëllezërit Haxhia, me të njëjtën mënyrë e mekanizëm.

Burime nga prokuroria thanë se po hetohet jo vetëm aktiviteti i biznesit të dy vëllezërve për automjetet por edhe për një aktivitet të mundshëm kriminal të Besmir Haxhias.

LEXO EDHE:  Plumb në kokë biznesmenit/ Zbardhen rrethanat e ekzekutimit

LEXO EDHE:  Artan Hoxha i publikoi foton/ Sali Lushaj tregon në ç’rrethana e takoi Alizotin dhe Babalen

Po kështu mësohet se bëhet fjalë për të njëjtin grup kriminal që ka qëlluar dhe ndaj Dorian Shkozës e Anxhelo Avdias dhe ndaj vëllezërve Haxhia.

Sa i përket atentatit mafioz, ashtu si më 2 mars edhe dje autorët janë larguar në të njëjtin drejtim./CNA.al

LEXO TE PLOTE