Connect with Us

Video-Qytetarët i dhurojnë lule policëve/ Banda muzikore dhuron shfaqje para drejtorisë

Sociale

Video-Qytetarët i dhurojnë lule policëve/ Banda muzikore dhuron shfaqje para drejtorisë

Publikuar

-

Gjatë këtyre ditëve të vështira për shkak të pandemisë, kemi parë mjaft video dhe pamje sensibilizuese dhe falenderuese ndaj atyre që përballen me koronavirusin.

Ditën e sotme një bandë muzikore ka shkuar përpara Drejtorisë së Policisë së Tiranës dhe ka dhuruar shfaqje për punonjësit e policisë.

Në videon e siguruar nga CNA.al, shihen disa vajza që i dhurojnë efektivëve lule në shenjë mirënjohje.

LEXO EDHE:  Nga grupet kriminale tek kultivimi i drogës/ Ardi Veliu “shkund” policinë, zbulohen porositë

Ky është një mesazh solidariteti për punonjësit e policisë që kanë qenë në front të dytë të betejës me koronavriusin, pas mjekëve. Gjatë kësaj kohe ata kanë qëndruar në terren për të mbajtur rendin dhe këshilluar qytetarët për mbrojtjen nga virusi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Studimi i BB- 10% e popullsisë në Tiranë dhe 6% në Durrës jetojnë në banesa me rrezik të lartë

Publikuar

-

Nga

Studimi i BB- 10% e popullsisë në Tiranë dhe 6% në Durrës jetojnë në banesa me rrezik të lartë

Banka Botërore analizoi së fundmi se 10% e popullsisë në Tiranë dhe 6% e popullsisë në Durrës jetojnë aktualisht në ndërtesa me rrezikshmëri shumë të lartë, duke lajmëruar se ato mund shemben në rast të një tërmeti tjetër.

Tirana është qyteti më i madh në Shqipëri, në të cilin banon afërsisht 17% e popullsisë së përgjithshme.

Dy llojet e ndërtesave që rrezikojnë më shumë janë pallatet me beton të armuar dhe ndërtesat me muratuara, të cilat mund të shkaktojnë më shumë fatalitete. Gati 50,000 njerëz, ose rreth 10% e popullsisë banojnë në ndërtesa me rrezik të lartë, analizon Banka.

Ndërsa në Durrës përafërsisht 7,000 njerëz, ose rreth 6% e popullsisë së qytetit, banojnë në lloje të ndërtesave me rrezik të lartë.

Shqipëria ka përjetuar shumë tërmete me ashpërsi të mëdha edhe në të shkuarën. Më vdekjeprurësit ishin një seri tërmetesh në 1851 pranë qyteteve të Vlorës dhe Beratit, duke shkaktuar humbjen e 600 jetëve.Një tjetër tërmet i madh me magnitudë 6.5 në vitin 1967 shembi rreth 500 shtëpi, lëndoi 170 persona dhe shkaktoi 20 fatalitete. Së fundmi, në vitin 2019, Shqipëria u godit nga një seri tërmetesh të dëmshme, nga më të fortët dhe më të shumtët vdekjeprurës, prej të cilëve ishte tërmeti me magnitudë 6.4 më 26 nëntor. Kjo ngjarje, që shkaktoi 50 viktima dhe mbi 2000 të plagosur, krijoi 1 miliard euro dëme. Përafërsisht 1,500 ndërtesa u dëmtuan në kryeqytet.

LEXO EDHE:  Protestuesit heqin barrierat metalike/ Përplasje trup më trup me policinë

LEXO EDHE:  Vjedhja në rrugën e Durrësit/ Policia arreston autorin

Banka Botërore analizon se një pjesë e madhe pallateve në Shqipëri dhe në të gjitha qytetet e Europës Qendrore, Ballkanit dhe Azinë Qendrore janë të prirura të pësojnë dëme nga tërmetet.

Tërmetet në këto rajone kanë dëmtuar lloje të caktuara të ndërtesave (pallate) pjesërisht ose plotësisht, duke shkaktuar shumë të pastrehe dhe fatalitete.

Dobësia e këtyre objekteve i atribuohet mënyrës së ndërtimit dhe mungesës së mirëmbajtjes, mbikëqyrjes gjatë shumë dekadave. Studimi i fundit i Bankës Botërore analizon rrezikun nga tërmeti për familjet që jetojnë në banesa të ndërtuara para vitit 2000 dhe ofron të dhëna për shtetet në mënyrë që të përmirësojnë sigurinë e tyre./Monitor

LEXO TE PLOTE

Sociale

Foto-Përplasje me policinë/ I riu humb ndjenjat në protestën para MIE

Publikuar

-

Nga

Rëndohet situata në protestën e zhvilluar nga naftëtarët para ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjitikës.

Një i ri i cili i është bashkuar protestës  ka humbur ndjenjat teksa ka qenë duke protestuar. Të riut i ka rënë të fikët ndërsa protestuesit kanë nxituar t’i japin ndihmën e parë.Ndërkohë policia kërkon të shpërndajë turmën pasi nuk lejohen grumbullimet për shkak të Covidit. Nga ana tjetër, protestuesit tentojnë të hyjnë në Ministri dhe kërkojnë me ngulm një zgjidhje për këtë situatë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Përshkallëzohet protesta/ Naftëtarët e Ballshit tentojnë të çajnë kordonin e Policisë

Publikuar

-

Nga

Përshkallëzohet protesta e naftëtarëve të Ballshit të cilët ndodhen përpara Ministrisë së Energjitikës dhe Infrastrukturës.

Naftëtarët janë përplasur me policinë duke tentuar që të çajnë kordonin e uniformave blu.Ashtu siç kishin paralajmëruar ditën e djeshme, protesta e naftëtarëve të Ballshit është zhvendosur në kryeqytet këtë të enjte për të protestuar për pagat e prapambetura. Ata kërkojnë që problem i tyre të zgjidhet ndërsa shprehen se gjendja e tyre ekonomike është e rënduar./CNA.al

LEXO TE PLOTE