Connect with Us

UEFA u jep ultimatum federatave: Vendosni deri më 25 maj

BundesLiga

UEFA u jep ultimatum federatave: Vendosni deri më 25 maj

Publikuar

-

UEFA u ka kërkuar të gjitha top ligave evropiane të marrin vendimin përfundimtar për sezonin 2019/20 deri më 25 maj.

Afati kohor i fundit i vendosur nga organi qeverisës i futbollit evropian është pjesë e disa udhëzimeve që i ka lëshuar vetë UEFA për garat e klubeve për këtë sezon, që është komplikuar shkaku i koronavirusit.

Pas një takimi të Komitetit Ekzekutiv të javës së kaluar, UEFA ua rekomandoi fuqishëm të gjitha ligave t’i zhvillojnë ndeshjet e mbetura nëse ka mundësi, përderisa kampionatet vazhdojnë të jenë të suspenduara.

Në atë takim u propozuan që top ligat ta mbyllin kampionatin edhe përmes ndonjë formati të ri nëse është e nevojshme, ndërsa nëse rinisja e ndeshjeve është e pamundur, atëherë UEFA rekomandoi që klubet që kualifikohen për garat evropiane për sezonin vijues të zgjedhjen sipas “meritave sportive”.

UEFA pret që të gjitha ligat ta kenë një plan në vend për rinisjen e kampionatit ose përfundimin para kohe të tyre para takimit të ardhshëm të Komitetit Ekzekutiv, që do të mbahet më 27 maj.

“Federatat vendore dhe/ose ligat duhet të jenë në pozitë për t’ia komunikuar UEFA-s deri më 25 maj të vitit 2020 planin për rinisjen e garave vendore, përfshirë këtu datën e rinisjes dhe formatin e garës”, thuhet në udhëzimet e UEFA-s.

“Në rast se një garë vendore vendoset të përfundohet para kohe për arsye të pranueshme në pajtim me kushtet e parashtruara nga Komiteti Ekzekutiv, UEFA do t’ia kërkojë Federatës vendore t’i sqarojë deri më 25 maj rrethanat e veçanta që shtynë te përfundimi i parakohshëm dhe t’i zgjedhë klubet për garat e UEFA për sezonin 2020/21 në bazë të meritave sportive”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BundesLiga

VIDEO/ E nxorrën jashtë diskos, zbulohet e vërteta me Haaland

Publikuar

-

Nga

Ndonjëherë të jesh i famshëm nuk është edhe aq mirë. Këtë gjë e ka vuajtur ditën e djeshme ylli i Borussia Dortmund, Erling Braut Haaland. 19-vjeçari aktualisht ndodhet në Norvegji për pushime dhe kishte vendosur të shkonte në një lokal nate, ku nuk arriti dot të futej brenda. Ishin rojet e sigurimit të cilët nuk e lejuan sulmuesin jo sepse kishte pirë, por nga fama e madhe që ka fituar muajt e fundit.

‘’Erling nuk ishte i pirë. Ai bashkëpunoi me ne dhe e kuptoi më së miri situatën pasi biseduam jashtë ambienteve tona. Ne e dinim se sapo ai të futej brenda, njerëzit do t’a rrethonin dhe do t’i kërkonin foto atij.

E gjithë kjo ndodhi për shkak të rregullave të reja që kemi nga Covid-19. Në fund presioni po rritej dhe ne vendosëm që të mos ta lejonim Haalandin,’’ deklaroi për Bild Christopher Naesheim, i cili është përgjegjësi i sigurimit të klubit.

Një reagim pati dhe nga ana e babait të sulmuesit, Alfe-Inge Haaland, i cili pasi e pa videon e këshillon djalin e tij. ‘’Hajde Erling, ktheju punës. Jeta e natës nuk është për ty,’’ ishin fjalët e Alfe-Inge. Haaland vendosi të kthehej në vendin e tij të lindjes pas përfundimit të sezonit për të kaluar disa kohë me familjen.

 

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

Oferta e parë zyrtare, Werder Bremen vendos për Rashicën

Publikuar

-

Nga

Milot Rashica do të largohet nga Werder Bremen. Sulmuesi shqiptar pasi ndihmoi ekipin e tij që të mos binte nga Bundesliga ka vendosur që të nisi një aventurë të re.

Një gjë të tillë lojtari ia ka bërë me dije dhe klubit gjerman që janë dorëzuar dhe presin oferta.

Mediat gjermane bëjnë me dije se Leipzig ka bërë ofertë e parë zyrtare duke ofruar 15 milionë euro për kartonin e Rashicës.

Werder e konsideruar një shifër të ulët dhe e ka refuzuar duke kërkuar jo më pak se 25 milionë euro. Për sulmuesin e Kosovës interesohen edhe skuadra si Milan, Lazio, Napoli, apo edhe në Premier League.

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

“Këpuca e Artë” në rrezik, Cristiano Ronaldo kërcënon Levandovskin

Publikuar

-

Nga

Kristiano Ronaldo është rikthyer si një përbindësh pas pezullimit të kampionateve. Portugezi ka shënuar në të gjitha ndeshjet që kur Seria A u rikthye dhe tani numëron 28 gola në kampionat. Një ecuri e tillë ka bërë që ai të jetë vetëm një gol larg Çiro Imobiles në tabelën e golashënuesve të kampionatit italian dhe vetëm 6 nga Robert Levandovski, i cili është lideri në tabelën e “Këpucës së Artë”.

Por Ronaldo e kërcënon seriozisht sulmuesin polak të Bajernit sepse në Serinë A kanë mbetur edhe 6 javë të tjera për t’u luajtur. Kjo do të thotë se Kristiano Ronaldo mund të fitojë “Këpucën e Artë” për herë të pestë në karrierën e tij. Kjo gjë dukej shumë e vështirë dhe e pamundur kur u rikthye futbolli, por portugezi ka shënuar 7 gola në 6 ndeshjet e luajtura për Juventusin në këtë periudhë: Një Bolonjës, një Leçes, një Xhenoas, një Torinos në derbi, një Milanit dhe dy të fundit kundër Atalantës me penallti. Shtatë gola, 4 me penallti për të arritur kuotën e 28 golave në total. Kristiano Ronaldo nuk e ka fituar “Këpucën e Artë” që nga sezoni 2014-2015 kur shënoi as më pak dhe as më shumë sesa 48 gola në La Liga me Realin e Madridit. Që nga ajo ditë, Luis Suarez dhe Leo Mesi në 3 raste kanë qenë fituesit. Ronaldo nuk është shfaqur as në podiumin e këtij trofeu në 3 sezonet e fundit. Ndeshjet që i kanë mbetur Ronaldos për të kaluar Levandovskin janë kundër Sasuolos, Lacios, Udinezes, Sampdorias, Kajlarit dhe Romës.

Me Serinë A thuajse të përfunduar dhe pa rivalitet, duket se objektivi kryesor i të gjithë skuadrës është që Kristiano Ronaldo të dalë golashënuesi më i mirë në kampionatin italian dhe në Europë. Ashtu si Ronaldo, edhe Imobile mund ta parakalojë Levandovskin, sepse kampionati gjerman ka përfunduar. Një “luftë” që pritet elektrizuese deri në javën e fundit duke qenë se diferenca mes “Zonjës së Vjetër” dhe Lacios tashmë është 8 pikë dhe duket se nuk ka më garë. Në këtë sezon, Kristiano Ronaldo ka arritur të shënojë në total 32 gola, 28 në Serinë A, 2 në Champions League dhe 2 në Kupën e Italisë. Interesant është fakti që 6 golat e fundit të shënuar nga Ronaldo kanë qenë nga goditje standarde ose penallti. Vetëm një herë e kishte bërë diçka të tillë në vitin 2009 kundër Junajtid. Portugezi është një hap larg historisë me Juventusin pasi për 2 gola do të barazojë Borelin, i cili në vitin 1934 shënoi 31.

LEXO TE PLOTE