Connect with Us

Tronditet futbolli/ Anulohet Ligue 1, mund të mos fillojë as Champions League

Sport

Tronditet futbolli/ Anulohet Ligue 1, mund të mos fillojë as Champions League

Publikuar

-

UEFA po përballet me një situatë të pakëndshme për përfundimin e Champions League pasi futbolli në Francë është anuluar deri në fillim të muajit shtator.

PSG dhe Lyon janë ende të përfshira në këtë garë dhe UEFA po planifikon që Ligën e Kampionëve ta përfundojë së paku deri në fund të muajit gusht, ndërsa masat e reja në Francë nënkuptojnë se dy klubet e tyre ndeshjet si vendas duhet t’i luajnë në një shtet tjetër.

PSG ka siguruar kalimin në çerekfinale pasi mposhti Dortmundin, ndërsa Lyon ka edhe një ndeshje për të zhvilluar me Juventusin, e cila ishte shtyrë shkaku i koronavirusit.

UEFA ka vendosur të shtyjë rifillimin e Ligës së Kampionëve në mënyrë që t’u jepet kohë ligave kombëtare t’i përfundojnë sezonet.

Pas Francës, masat kundër COVID-19 mund t’i vazhdojë shumë shpejta edhe Spanja, që do të sillte një situatë të njëjtë edhe në La Liga.

Gjithë kjo, duke e menduar më të keqen, mund të çojë edhe në anulimin e Ligës së Kampionëve, që do të ishte një goditje e rëndë financiare për futbollin.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Juventusi pa Ronaldon dhe shumë yje të tjerë, deri më 18 maj

Publikuar

-

Nga

Juventus nuk do të nxitohet t’i thërrasë lojtarët që janë larguar nga Italia mes shpërthimit të koronavirusit, pavarësisht konfirmimit që seancat stërvitore individuale mund të fillojnë në 4 maj.

Kryeministri italian Giuseppe Conte njoftoi më 26 prill se, nga 4 maj e tutje, “atletët profesionistë dhe ata me interes kombëtar do të jenë në gjendje të stërviten ndërsa ndjekin rregullat e distancës sociale pas dyerve të mbyllura”.

Ministri i Sportit, Vincenzo Spadafora shtoi se stërvitja në ekip do të lejohej nga 18 maj, nëse “kushtet e sigurisë dhe shëndetit” do të konfirmohen para kësaj date, përcjell lajmi.net.

Përkundër optimizmit për të rifilluar sezonin 2019/20 në Serinë A, Juve nuk kanë dëshirë të bëjë presion te lojtarët e skuadrës për t’u rikthyer, me një numër të përzgjedhur që kanë marrë vendimin për të izoluar veten jashtë vendit.

Cristiano Ronaldo ka qenë në Madeira me të dashurën e tij Georgina Rodriguez dhe fëmijët e tij, ndërsa ish-portieri i Arsenalit, Wojciech Szczesny aktualisht është në Poloni dhe Adrien Rabiot është në atdheun e tij në Francë.

Mesfushori Miralem Pjanic është rikthyer në Torino por një numër i yjeve të klubit nga Amerika e Jugut që nuk janë aktualisht të pranishëm në Itali.

Kjo përfshin Danilo, Alex Sandro dhe Douglas Costa, ndërsa Gonzalo Higuain është përsëri në Argjentinë me nënën e tij, e cila po lufton me kancerin.

LEXO TE PLOTE

Sport

Olsi Teqja: Tirana nuk krahasohet me Kukësin për nga cilësitë

Publikuar

-

Nga

Olsi Teqja ka thënë se nuk ka qenë vetëm ai fajtori në humbjen me përmbysje të Kukësit ndaj Tiranës, kur këta të fundit fituan me rezultatin 2-1, që e rikthyen në minutat e fundit, pasi Teqja ishte ndëshkuar me karton të kuq.

Në një prononcim të dhënë së fundmi, mbrojtësi është shprehur se futbolli i mungon shumë, duke shtuar se tashmë titulli nuk është në dorën e Kukësit, por në dorën e Tiranës.

“Tani u bë një kohë shumë e gjatë në karantinë dhe jemi mësuar. Jemi munduar të stërvitemi në kushtet që kemi, duke bërë edhe pak vrap nga Liqeni.

Futbolli na ka munguar shumë. Uroj që të nisë sa më shpejt, qoftë edhe me stërvitjet, siç janë edhe modelet europiane. Do ishte mirë që shteti të na lejojë të stërvitemi, pasi duhet të jetojmë me këtë virus.

Unë, Rroca, Abazaj dhe Krasniqi, një dit bëjmë vrap nga Liqeni, një ditë stërvitje, ndërsa një ditë luajmë tekboll.

Sezonin e kam gjithmonë para syve, ishim duke kryesuar. Në 3-4 ndeshje ne u ndëshkuam në fund, ndërsa Tirana në fund ia doli të fitojë disa ndeshje. Kartonin e kuq ndaj Tiranës e kam përjetuar shumë keq, si unë edhe familja ime, duke ditur që nga ajo ndryshoi edhe rezultati.

Në karrierën time kam luajtur në kupat e Europës, ku kemi qenë me 2 lojtarë më pak dhe nuk kemi pësuar asnjë gol. Nuk mendoj se isha unë fajtori për ndeshjen me Tiranën, kemi gabuar me epsiode, por edhe unë marr përgjegjësitë e mia. Në 30 prill do kemi një takim me drejtuesit, ku do të flasim për gjithçka.

Titulli? Cilësia e ekipit është shumë e mirë, nuk mund t’i krahasojmë me Tiranën. Megjithatë është në dorë të kundërshtarit, nuk është vetëm në dorën tonë. Kupat e Europës janë një shpëtim për të gjithë futbollin shqiptar.”, u shpreh Teqja për “Supersport”.

LEXO TE PLOTE

Sport

Lajm i mirë nga Partizani, klubi përgatitet për rikthimin në fushë

Publikuar

-

Nga

Partizani i ka ndërprerë përgatitjet që më 12 mars dhe që nga ajo ditë, të kuqtë janë stërvitur në kushte izolimi me program individual.

Ndonëse nuk ka akoma një datë zyrtare për rifillimin e stërvitjeve dhe zhvillimit të ndeshjeve të mbetura, duket se komanda “Start” është shumë pranë.

Kjo gjë kuptohet edhe nga përgatitjet që po bën klubi, për të qenë gati për rifillimin e punës. Dje në hotelin e klubit kanë mbërritur lojtarët e parë, që zakonisht akomodohen në këtë ambient.

Gjithashtu, ka nisur edhe furnizimi me bazën ushqimore, pasi dihet se në hotel është mensa e klubit ku ushqehen çdo ditë futbollistët e Partizanit.

Kjo punë parapërgatitore që po bën klubi i kuq lë të kuptosh se kthimi në normalitet për futbollin shqiptar, por me rregulla strikte, pritet që të jetë i shpejtë.

LEXO TE PLOTE