Connect with Us

Të shtëna me armë në Shkodër/ Plagoset një person

Politikë

Të shtëna me armë në Shkodër/ Plagoset një person

Publikuar

-

Disa të shtëna me armë janë regjistruar rreth orës 17, në afërsi të urës së re të Bunës në Shkodër.

Mësohet se nga të shtënat ka mbetur i plagosur një person.

Nga informacionet paraprake, raportohet se 30-vjeçari G. Bici ka marrë një plumb në qafë dhe një në dorë.

Ende nuk dihet shkaku i kësaj plagosje, ndërsa i riu është transportuar menjëherë në spital dhe ndodhet në reanimacion.

LEXO EDHE:  Aksident në aksin rrugor Shkodër-Velipojë, dy të plagosur - See more at: http://www.noa.al/artikull/aksident-ne-aksin-rrugor-shkoder-velipoje-dy-te-plagosur/511382.html#sthash.dUukG2HT.dpuf

Sakq, policia ka shkuar në vendngjarje dhe ka hapur hetimet për identifikimin e autorit dhe vënien e tij në pranga./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Arrin në tre milion numri i njerëzve të infektuar nga Covid-19/ Ja sa kanë humbur jetën

Publikuar

-

Nga

Numri i personave të infektuar me Covid-19 ka kaluar shifrën e tre milionëve në të gjithë botën.

Sipas të dhënave zyrtare nga Universitetit Mjekësor John Hokins, deri në orën 16:40 të datës 28 prill, numri i personave të infektuar nga Covid-19 ka arritur në 3,061,521.

Në krye të listës qendron SHBA me 988, 490 të infektuar duke u pasuar nga Spanja me 232,128 dhe më pas Italia me 199, 414 persona të infekuar.
Franca rënditet e katërta me 166, 036 të infektuar dhe më pas vjen Gjermani me 158,768 persona të prekur nga Covid-19.

Numri total i personave që kanë humbur jetën për shkak të koronavirusit ka arritur në 212,083viktima.
Italia shënon dhe numrin më të lartë të jetëve të humbura me 26,977 viktima.
Spanja e cila renditet e dyta pas Italisë shënon 23, 822 viktima.

E treta të listë për humbjet e jetëve nga koronavirusi është Franca me 23,822 viktima. Dhe më pas vjen Mbretëria e Bashkuar me 21,092.

Ndërkohë numri i të shëruarve në gjthë botën ka arritur në 906,022 persona.

Spanja kryeson listën me 123,903 të shëruar, duke u pasuar nga Gjermania me 117,400 persona të shëruar dhe e treta është SHBA me 111,583 persona të shëruar.

Ndërkaq, në Shqipëri deri më tani janë regjistruar 750 raste të infektuar në Covid-19, nga të cilët 30 kanë humbur jetën dhe 431 janë shëruar.

Të dhënat sipas shteteve më poshtë:

988,490 US

232,128 Spain

199,414 Italy

166,036 France

158,768 Germany

158,353 United Kingdom

112,261 Turkey

93,558 Russia

92,584 Iran

83,938 China

67,446 Brazil

49,616 Canada

47,334 Belgium

38,611 Netherlands

29,451 India

29,264 Switzerland

28,699 Peru

24,322 Portugal

23,240 Ecuador

20,077 Saudi Arabia

19,648 Ireland

19,621 Sweden

15,589 Israel

15,529 Mexico

15,357 Austria

14,951 Singapore

14,079 Pakistan

13,813 Chile

13,614 Japan

12,208 Belarus

12,089 Poland

11,921 Qatar

11,616 Romania

11,380 United Arab Emirates

10,752 Korea, South

9,511 Indonesia

9,410 Ukraine

9,049 Denmark

7,958 Philippines

7,599 Norway

7,449 Czechia

6,721 Australia

6,630 Serbia

6,462 Bangladesh

6,293 Dominican Republic

LEXO EDHE:  Shpërthim tritoli në Shkodër/ Policia jep detaje

LEXO EDHE:  Pjetërnikaj i “zbardh faqen” Arta Markut/ Zbulon drogë mes qepëve dhe domateve

6,021 Panama

5,851 Malaysia

5,597 Colombia

4,793 South Africa

4,782 Egypt

4,740 Finland

4,246 Morocco

4,003 Argentina

3,729 Luxembourg

3,517 Algeria

3,481 Moldova

3,440 Kuwait

3,019 Kazakhstan

2,938 Thailand

2,810 Bahrain

2,649 Hungary

2,534 Greece

2,131 Oman

2,047 Croatia

1,939 Uzbekistan

1,867 Armenia

1,847 Iraq

1,828 Afghanistan

1,792 Iceland

1,717 Azerbaijan

1,705 Cameroon

1,660 Estonia

1,585 Bosnia and Herzegovina

1,550 Ghana

1,472 New Zealand

1,421 North Macedonia

1,408 Slovenia

1,389 Cuba

1,387 Bulgaria

1,384 Slovakia

1,344 Lithuania

1,337 Nigeria

1,164 Cote d’Ivoire

1,163 Guinea

1,035 Djibouti

1,014 Bolivia

967 Tunisia

836 Latvia

823 Senegal

822 Cyprus

750 Albania

743 Andorra

717 Lebanon

712 Diamond Princess

708 Kyrgyzstan

702 Honduras

701 Niger

697 Costa Rica

635 Burkina Faso

620 Uruguay

596 Sri Lanka

538 San Marino

530 Guatemala

511 Georgia

510 Kosovo

480 Somalia

471 Congo (Kinshasa)

458 Malta

449 Jordan

429 Taiwan*

408 Mali

374 Kenya

364 Jamaica

345 El Salvador

342 West Bank and Gaza

334 Mauritius

329 Venezuela

321 Montenegro

299 Tanzania

275 Sudan

270 Vietnam

258 Equatorial Guinea

245 Maldives

230 Paraguay

211 Gabon

207 Congo (Brazzaville)

207 Rwanda

146 Burma

138 Brunei

133 Liberia

128 Madagascar

126 Ethiopia

122 Cambodia

116 Trinidad and Tobago

114 Cabo Verde

99 Sierra Leone

99 Togo

95 Monaco

95 Zambia

82 Liechtenstein

80 Bahamas

80 Barbados

79 Uganda

76 Haiti

76 Mozambique

74 Guyana

73 Guinea-Bissau

65 Eswatini

64 Benin

61 Libya

54 Nepal

50 Central African Republic

46 Chad

43 Syria

39 Eritrea

38 Mongolia

36 Malawi

32 Zimbabwe

27 Angola

24 Antigua and Barbuda

24 Timor-Leste

22 Botswana

19 Laos

18 Belize

18 Fiji

18 Grenada

16 Dominica

16 Namibia

15 Saint Kitts and Nevis

15 Saint Lucia

15 Saint Vincent and the Grenadines

13 Nicaragua

11 Burundi

11 Seychelles

10 Gambia

10 Suriname

9 Holy See

9 MS Zaandam

8 Papua New Guinea

8 Sao Tome and Principe

7 Bhutan

7 Mauritania

6 South Sudan

6 Western Sahara

1 Yemen

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kulluri degjeneron Bashën/ PD të mori për dore, “sojsëzi nuk behet kurrë sojlli”

Publikuar

-

Nga

Mbrëmjen e djeshme kryetari i opozitës Lulzim Basha deklaroi se opozita që ulërinte nuk ekziston më dhe se sipas tij qytetarët duan opozitën që drejton ai.

Kjo deklaratë u duk si një thumbim për ish-kryeministrin Sali Berisha që e ka drejtuar më parë PD-në, ndërsa për këtë i është përveshur keq ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri.

Me tone ironike dhe akuza të forta ai i drejtohet Bashës duke i thënë i dashur Lulzim, ndërsa deklaron se ka bërë mbase shumë mirë që është distancuar hapur nga tradita e të bërit opozitë nga PD para se të zgjidhej kryetar!

Kulluri i kujton kryedemokratit se ajo opozita që “ulërinte” ka qeverisur për 13 vite dhe se oborri i selisë ishte gjithmonë i mbushur me demokratë. Gjithashtu ai përmend faktin se Partia Demokratike që ka drejtuar Berisha e ka futur atë në politikë dhe Basha sot e ka shkatërruar

“Është zgjedhja jote si kryetar i PD, nga ajo ç’ka ka mbetur! Por duhen saktësuar disa gjëra. Së pari ajo PD “që ulërinte nga maja e kokës” e mbylli bilancin me 13 vite në pushtet e 9 në opozitë. Pra ka qeverisur më gjatë nga PS!

Së dyti, para selisë së PD prej së cilës qenke distancuar ziheshim për një vend makine, kurse sot në oborrin e Republikës së Re mund të luash futboll 11-11!  Së treti, militantët e partisë ndiheshin të përfillur e të motivuar për të luftuar edhe kur lidershipi e kishte gabim! As nuk bliheshin, as nuk shiteshin e as i linin betejat në mes siç e ke bërë zakon. Së katërti, sa mend kishte administrata e partisë në atë kohë nuk ke ti bashkë me servilet e tu që kanë hyrë e kanë dalë në 7 vite. Nga kordinatore e deri tek deputetët anonime që nxorre nga xhepi në 12 të natës!

LEXO EDHE:  Krimi në Shkodër/ Artan Hoxha: Ka pasur marrëveshje mes grupeve kriminale

LEXO EDHE:  Rama në Shkodër/ CNA.al zbulon planin pengues të opozitës

Së pesti, me atë opozitën që “ulërinte nga maja e kokës” nuk tallej as Nano, as Meta e as Rama siç bën piktori me ty dhe kalamajtë që ke sjellë në parti. Së gjashti, asnjë demokrat nuk mërzitet nga distancimi që ke marrë nga Republika e Vjetër siç e konsideron, sepse ajo parti që shkatërrove rrëzoi komunizmin, doli në opozitë e u kthye prapë në pushtet. Të mori dhe ty për dore dhe tashmë e trajton siç të trajton ty Rama, si nje gje pa vlere!

Se shtati, je si gjithnje genjeshtar! Ishe ti qe i vure flaken bulevardit e shkollave me molotov, ndersa tani “qenke bashkepunues me qeverine ne kete kohe te veshtire”! Ka dhe me shume per te te thene, por nje gje mos e harro! Kuroren e mbretit asnjehere nuk e trashegonin “femijet bastarde”, pasi u mungonte “gjaku blu”, e sic thote populli “sojsezi nuk behet kurre sojlli”! Beji te fala Rames e futu ne qeveri me te sic enderrove ne 2017!”, shkruan Kulluri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Si tallet Basha me ish-deputetët dhe mbështetësit

Publikuar

-

Nga

Mjafton një dalje në media për të kuptuar se Lulzim Basha për emrin dhe imazhin e tij është gati t’i përdhosë dhe shkelë me kembë këdo që ka në krah nga mbështetësi deri tek servili më i madh. Mjafton një vëzhgim i vogël me daljen e Lulit dje tek Çim Peka i Fahri Balliut, për të kuptuar sjelljen dhe vlerësimin që ka Luli për të tijët.

Sapo Luli doli live në të gjitha faqet e mbështësve dhe servilëve filloi transmetimi i Bashës live. Gati 600 shpërndarje, a thua se njerëzit e bënin me dëshirë. Në fakt gjithçka bëhet me urdhër.

Por, ajo që binte në sy ishte fakti se sa herë kishte reklama ndalej transmetimi i Lulit në faqet e tyre, sapo rikthehej sërish fillonte shpërndarja e kështu me radhë. Luli dje i ktheu shumicën e kryetarëve të degëve, ish deputetëve, anëtarëve të Këshillit Kombëtar dhe kryesisë në palaço publike. Të gjithë punëtorë në funksion të filmit me aktor Lulin, skenarist Lulin, regjisor Lulin dhe grimier Çim Pekën.

Mesa duket ose ja ka vjedhur Facebook-un kunati i Lulit ose punojnë part time te FB i Lulit. E turpshme dhe e prekshme, mund të verifikohet nga të gjithë tek faqet e Mul Nokës, Luan Bacit, Bardh Spahisë etj etj. Dje të gjithë ishin figurantët e një filmi me një aktor të paaftë që me brilantinën e flokëve nuk mbulon dot dështimin e tij dhe tërheq zvarrë një kope me njerëz nga pas./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE