Connect with Us

Rikthimi i lëkundjeve të tërmetit/ Bozdo: Jemi ende në fazën e pasgoditjeve

Sociale

Rikthimi i lëkundjeve të tërmetit/ Bozdo: Jemi ende në fazën e pasgoditjeve

Publikuar

-

Inxhinierja Luljeta Bozdo thotë se nuk ka vend për panik pas lëkundjeve të tërmetit mbrëmjen e djeshme.

Bozdo thekson se jemi ende në fazën e pagoditjeve të tërmetit të 26 nëntorit.

“S’ ka arsye për panik, jemi ende në fazën e pasgoditjeve. Ata që janë futur në shtëpi të pariparuara dhe që janë për tu riparuar, patjetër që duhet të dalin jashtë kur ka lëkundje. Kur s’ ke siguri në shtëpi, patjetër që duhet të dalesh jashtë. Nëse shtëpia është e sigur s’ke pse lëviz. Nuk rekomandohet levizja gjatë lëkundjeve. Me këtë intensitet që ka qenë nuk ka rrezik fare. Pasgoditjet mund të zgjasin deri në 6 muaj”, u shpreh Bozdo./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Punonjësit e një fasonerie në Korçë në protestë/ Kërkojnë pagën e luftës

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 punonjës të një fasonerie në Korçë kanë dalë duke protestuar para subjektit ku janë të punësuar.

Ata shprehen se nuk përfitojnë pagën e luftës, megjithëse janë aktualisht pa punë.
Punonjësit e fasonerisë kërkojnë pagën e luftës pasi nuk kanë asnjë të ardhur për të mbajtur familjet.

Sipas tyre, fasoneria është mbyllur më 4 prill ndërsa subjekti e ka deklaruar në 14 prandaj nuk përfitojnë pagën e luftës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Lejet e daljes në fundjavë/ Erion Kristo: Po diskriminohet pjesa tjetër e qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Pedagogu Erion Kristo ka bërë një thirrje publike drejtuar Avokatit të Popullit dhe Komisionerit për Mbrojtjen nga diskriminimi.

Kristo i është drejtuar atyre me disa pyetje lidhur me lejet për daljen nga shtëpia gjatë fundjavës.

“A është diskriminim moslejimi i fëmijëve mbi 10 vjeç për të dalë nga shtëpia në fundjavë?
A është diskriminim moslejimi i burrave dhe baballarëve për të dalë nga shtëpia në fundjavë?
A është diskriminim moslejimi i grave që nuk kanë fëmijë nën dhjetë vjeç për të dalë nga shtëpia në fundjavë?
Na ktheni përgjigje për këto pyetje”, shkruan Erion Kristo.

LEXO EDHE:  Dy lëkundje tërmeti në Tiranë, nuk ka njoftime për dëme materiale

LEXO EDHE:  Solidarizim pas tërmetit/ Maqedonia e Veriut dërgon ekip kërkim-shpëtimi në Shqipëri

Sipas tij, nëse është diskriminim, duhet të zbatohet ligji për personat përgjegjës.
“Nëse nuk është, duam argumentimin përkatës. Faleminderit.
P.S. Ju bëj thirrje të gjithë njerëzve që duan përgjigje për këto pyetje, që ta mbështesin dhe përhapin këtë postim. Duhet t’i detyrojmë të përgjigjen duke reaguar të gjithë bashkë”, shkruan më tej Kristo në një postim në Facebook./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rritet bilanci/ Shënohet një tjetër viktimë nga Covid-19 në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Shënohet viktima e 30 nga koronavirusi në Shqipëri.

Mësohet se ka ndërruar jetë një 50 vjeçar nga Tirana i cili ishte i intubuar prej disa ditësh.

Ai ishte i shtruar në Spitalin Infektiv, ndërsa vuante edhe nga sëmundje të tjera shoqëruese./CNA.al

LEXO TE PLOTE