Connect with Us

Rikthim pas në kohë/ Leksioni i Sokol Olldashit shtatë vite më parë dhe premtimet e pambajtura të Ramës

Politikë

Rikthim pas në kohë/ Leksioni i Sokol Olldashit shtatë vite më parë dhe premtimet e pambajtura të Ramës

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama erdhi në pushtet në vitin 2013, pas një fushate elektorale me premtime të mëdha, por që deri më sot asnjë nuk janë realizuar.

Pas një darke me ngjala në Gjirin e Lalzit, në 1 prill 2013, Edi Rama në atë kohë në opozitë, shpalli aleancën me kreun e LSI-së, në atë kohë, Ilir Meta dhe bashkëqeverisën për katër vite, duke ndarë “tepsinë” e pushtetit, e cila u shoqërua me jo pak bëma dhe gjëma të Rilindjes.

Më tej, në vitin 2017, Rama mori timonin dhe tepsinë i vetëm, dhe pasojat po i shohin vetë shqiptarët.

Por, duke u kthyer sërish pas në kohë, shtatë vite më parë, kujtojmë një leksion që i dha në atë kohë i ndjeri Sokol Olldashi, ish-ministër i Transportit.

Në një postim në rrjetet sociale, i cili mban datën 27 prill 2013, Sokol Olldashi shkruante se “I gjati me të shkurtrin udhëtuan sot drejt Vlorës ku i gjati llafosi prapë për rrugët. Fillimisht tha se kishte numëruar shtyllat. Por, Rama nuk na tha nëse këtë numer ka perfshire edhe vehten dhe Gjushin, apo jo!
Pastaj tha se nuk kishte pare njeri duke punuar. Por, Ramës i ka dalë nga mendja se sot është e shtunë dhe dynjaja e ka pushim. Ka vetëm një kantier në Shqipëri ku punohet edhe te shtunen, autostrada Tiranë-Elbasan. Zahmet e ka zoti Rama, le t’i bjere andej në kthim dhe të shohe si punohet. Ne mos, duhet të presë të hënën.
Pastaj molloisi për punë të kilometrave dhe tha se nuk jane 10 mije, por një mijë dhe se Shqipëria nuk ka dhjetë mijë km rrugë. Njeriu që do të behet kryeminister duhet të dije se ne fakt vendi ka rreth 18 mijë kilometra rrugë, pra të shkojë në Tokio, të hajë dreke sic tha Rama, të kthehet dhe të shkojë prapë për darkë dhe, nëse Rama e bën këtë, mirë është te mos kthehet hic.
Por, cudinë e madhe Rama e bëri gjetkë. Premtoi se do të ndërtojë një autostrade të kalter, në det, nga Mali i Zi ne Greqi. Ky ia kaloi edhe Pandi Majkos për guxim, nëse është guxim dhe jo gjë tjetër… Pandi tha dikur se do ndërtonte nje tunel detar për të lidhur Vloren me Otranton, ky do ndërtojë një autostradë detare gjashtë herë më të gjate se tuneli i Majkos. E kuptoni qe ky eshte me karavidhe se Pandi i shkrete!!!!!!
Gjithesesi une nuk kuptoj nje gje. Pse nuk i mat rruget ky njeri?! Listen e ka. Le ti mase dhe te na thote sa jane. Ne themi qe jane 10 237 kilometra, po ai le t’i mase vete fundja. Do t’i dalin 5 118.5 ede, ose 20 474 vangjushe.”.

Dhe sot pas shtatë vitesh në pushtet, Edi Rama nuk ka mbajtur asnjë premtim të fushatës së tij elektorale.

LEXO EDHE:  ASHE paraqet programin për gratë, Meta: I çojnë punet deri në fund

Jo vetëm premtimet imagjinare, që përmend Olldashi si “autostrada e kaltër”, por asnjë prej premtimeve të bëra.

Rama premtoi uljen e çmimeve të shportës dhe uljen e çmimit të energjisë elektrike, por ansjëra nuk është realizuar.

Rama premtoi shëndetësi falas, por në fakt shqiptarët po e paguajnë me çmime abusive, nëpërmjet koncesioneve qeveritare, përmendim këtu atë të Chek up, i cili është jo pak i akuzuar nga mediat dhe opozita.

Rama premtoi anullimin e koncesioneve të qeverisë Berisha, por ajo që ka ndodhur sot është se jo vetëm nuk janë anulluar ato të Berishës, por koncesione dhe PPP-të janë kryefjala e qeverisjes së tij./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Ortak i Ramës, dështak”/ Ndjekësit e Syri Tv “masakrojnë” Bashën

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD, Lulzim Basha ka qenë mbrëmjen e djeshme i ftuar në emisionin “Çim Peka Live” në Syri Tv.

Basha ka folur për situatën në të cilën gjendet vendi për shkak të koronavirusit si dhe menaxhimin nga ana e qeverisë.

Mirëpo, ajo që bie në sy janë komentet e ndjekësve të cilët kanë “masakruar” kryedemokratin. Përmes komenteve, qytetarët akuzojnë Bashën se është ortaku i Ramës, ndërsa ky i fundit tallet me kreun e PD.

LEXO EDHE:  Droga dhe skandalet/ Ramën e zë koka në parlament

LEXO EDHE:  ASHE paraqet programin për gratë, Meta: I çojnë punet deri në fund

Qytetarë të ndryshëm shkruajnë se nuk kanë aspak besim te Basha teksa shprehen se nuk do të donin ta shihnin atë në postin e kryeministrit.

Madje nuk kanë munguar as fyerjet nga ana e komentuesve të cilët e quajnë Bashën një “dështak”. Keto komente negative, sharje dhe fyerje ndaj Bashës vijnë pikërisht nga ndjekësit e Syri Tv i cili konsiderohe si “Zëri i Popullit i Republikës së Re”./CNA.al

 

 

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta jep alarmin për sigurinë në punë/ Mesazhi i fortë për qeverinë

Publikuar

-

Nga

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Sigurisë dhe Shëndetit në Punë, presidenti Ilir Meta i ka drejtuar një mesazh të fortë qeverisë.

Në një postim në rrjetet sociale, kreu i shtetit thekson se qeveria duhet të garantojë me përgjegjësi dhe transparencë të gjitha masat mbrojtëse për mjekët, infermierët dhe personelin e tyre mbështetës.

“Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Sigurisë dhe Shëndetit në Punë, përsëris thirrjen drejtuar Qeverisë për të garantuar me përgjegjësi dhe transparencë të gjitha masat mbrojtëse për mjekët, infermierët dhe personelin e tyre mbështetës, të cilët rrezikojnë shëndetin e tyre për të mbrojtur shëndetin e të gjithëve ne.”-shkruan Meta.

Po ashtu ai ka reaguar edhe në lidhje me situatën në fasoneri, ndërsa shkruan se “Me shqetësim kam ndjekur këto ditë edhe situatën në sektorin fason, ku janë shfaqur një sërë problematikash, që mund të ishin shmangur nëse masat kufizuese, higjena dhe distancimi social në ambientet e punës do të ishin respektuar. Ndërkohë që ky sektor kryesor punëdhënës ka nevojë për një përkrahje më konkrete për të mbijetuar.
Garantimi i kushteve të sigurta dhe të shëndetshme të punës në çdo sektor, veçanërisht të kujtdo që është në vijën e parë kundër COVID-19, janë të domosdoshme për menaxhimin e pandemisë dhe rikthimin sa më shpejt në normalitet.
Jeta, shëndeti dhe mirëqenia e qytetarëve janë të parat! “./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ligjet” miratojnë aktin normativ për ndryshimet në buxhetin e 2020/ Përfshihet edhe paketa e “luftës”

Publikuar

-

Nga

Komisioni Parlamentar i Ligjeve ka miratuar aktin normativ “Për disa ndryshime në ligjin nr.88/2019, “Për buxhetin e vitit 2020”.

Mësohet se në këtë akt normativ përfshihet edhe rritja në masën 7 miliardë lekë të paketës financiare në mbështetje të masave anti-Covid 19.

Po ashtu, akti normativ synon të reflektojë reduktimin në masën 7 miliardë lekë të zërave të shpenzimeve buxhetore, korente dhe kapitale, referuar kursimeve të evidentuara dhe atyre të pritshme për vitin 2020.

LEXO TE PLOTE