Connect with Us

Punonjësit e një fasonerie në Korçë në protestë/ Kërkojnë pagën e luftës

Sociale

Punonjësit e një fasonerie në Korçë në protestë/ Kërkojnë pagën e luftës

Publikuar

-

Më shumë se 100 punonjës të një fasonerie në Korçë kanë dalë duke protestuar para subjektit ku janë të punësuar.

Ata shprehen se nuk përfitojnë pagën e luftës, megjithëse janë aktualisht pa punë.
Punonjësit e fasonerisë kërkojnë pagën e luftës pasi nuk kanë asnjë të ardhur për të mbajtur familjet.

Sipas tyre, fasoneria është mbyllur më 4 prill ndërsa subjekti e ka deklaruar në 14 prandaj nuk përfitojnë pagën e luftës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Video-Meta harron koronavirusin/ Ja merr valles në Zall Dardhë

Publikuar

-

Nga

Video-Meta harron koronavirusin/ Ja merr valles në Zall Dardhë

Presdenti Ilir Meta ka qenë mbrëmjen e djeshme në Zall Dardhë.

Ai ka publikuar një video në rrjetet sociale, teksa shfaqet duke kërcyer valle.“Një mbrëmje e paharrueshme në Zall Dardhë. Këto vise të mrekullueshme duhet të gjallërohen përgjithmonë”, shkruan Meta.

Siç duket presidenti “ka harruar” koronavirusn dhe masat që duhen marrë për të parandaluar përhapjen e tij.
Në videon e Metës nuk respektohej aspak distancimi social, pasi njërëzit kërcenin dorë për dore me njëri tjetrin./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Vranësira dhe kthjellime/ Parashikimi i motit për këtë të diel

Publikuar

-

Nga

Kjo e diel pritet të jetë nën ndikimin e motit të kthjellët dhe vranësirave kalimtare në ultësirën perëndimore por me kthjellime dhe vranësira më të theksuara paraqiten zonat malore përgjatë kufirit lindor.

Sipas MeteoAlb parashikohet që pasditja duke përfshirë dhe natën të karakterizohen nga kthjellime dhe vranësira të shpeshta në të gjithë vendin duke sjellë ndonjë shi të izoluar në zonat e thella malore.Temperaturat e ajrit ulen në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 11°C deri në 32°C. Era do fryjë mesatare me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar dallgëzim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Paketa e censurës/ Komuniteti i gazetarëve i shqetësuar: Hile të tilla nuk funksionojnë

Publikuar

-

Nga

Paketa e censurës/ Komuniteti i gazetarëve i shqetësuar: Hile të tilla nuk funksionojnë

Në Tiranë, komuniteti i gazetarëve vazhdon të protestojë ndaj planeve të parlamentit për të rimarrë në shqyrtim paketën e censurës.

Shtatë organizata ndërkombëtare për mbrojtjen e lirisë së shprehjes i dërguan drejtuesve dhe deputetëve të Parlamentit të Shqipërisë një letër të hapur, që të ndërpresin procedurat për paketën e censurës dhe të respektojnë Opinionin e Komisionit të Venecias.

Organizatat ndëkormbëtare që mbrojnë lirinë e medias kërkuan në letrën e hapur që parlamenti të mos vijojë planet për ndryshime ligjore në paketën e censurës, sepse kjo procedurë e paralajmëruar nga shumica socialiste, do të sillte mos-respektimin e disa vërejtjeve të rëndësishme të Komisionit të Venecias.

Analisti i njohur i agjencisë BIRN, Gjergj Erebara, thotë se “tashmë prej dy vjetësh kryeministri Edi Rama dëshiron të miratojë një ligj, që bie ndesh me standartet ndërkombëtare për lirinë e shprehjes dhe të drejtat e njeriut. Ai po injoron Komisionin e venecias, i cili ka thënë qartë se Shqipëria nuk mund të bëjë një ligj të tillë.

Organizatat ndërkombëtare të lirisë së medias i shkruan parlamentit se kanë një shqetësim të madh për planet e parlamentit për të injoruar cështjet që ngrihen në Opnionin e Komisionit të Venecias më 19 qershor mbi goditjen e lirisë së shtypit dhe të drejtën e lirisë së shprehjes dhe informimit në Shqipëri.

Analisti i njohur i medias, Alfred Lela, thotë se si herët e tjera, dhe këtë herë ka një heshtje, një mungesë transparence dhe një mungesë gadishmërie për t’u ulur me grupet e gazetarëve, interesi i vetëm i të cilave është që të respektohet liria e fjalës, të respektohen mediat dhe qeveria të mos ndërhyjë arbitrarisht në punën e medias, duke përdorur instrumenta të pushtetit.Organizatat ndërkombëtare dhe shqiptare të shtypit theksuan në letrat për parlamentin se amendamentet ligjore në gjendjen e tanishme bien ndesh me ligjet dhe standartet ndërkombëtare dhe sic shënoi edhe Komisioni i Venecias, propozimet ligjore janë plot me gabime themelore.

LEXO EDHE:  Kumbaro kthen Shtëpinë e Flamurit në ambient për dasma  

LEXO EDHE:  Basha bën thirrje për protesta/ S'jemi fasadë e pushtetit të krimit

Erebara tha për Zërin e Amerikës se organizatat e Shoqërisë Civile, vendase dhe ndërkombëtare, i bënë edhe një herë të qartë qeverisë se po e ndjekin këtë zhvillim dhe hile të tilla nuk funksionojnë, sepse Opinioni i Komisionit të Venecias ishte hapur kundër kësaj nisme të qeverisë.

Organizatat ndërkombëtare dhe shqiptare të shtypit pohuan se do të ishte shumë më e përshtatshme që problemet të zgjidhen nga një trupë e pavarur vetë-rregulluese, ku të përfshihen gjithë aktorët e komunitetit mediatik.

Analisti Lela tha se shumica socialiste po përdor edhe rrëmujën politike për reformën zgjedhore si një mjegull për të paraqitur shpejt një paketë gjoja e rinovuar me vërejtjet e Venecias, por që do të jetë e njëjta, të miratohet me shpejtësi dhe të bëhet fakt I kryer dhe të jetë tepër vonë edhe për të bërë vërejtje dhe të kalohet në parament, si kanë kaluar shumë ligje së fundmi, ku opozita brenda parlamentit është në krah të shumicës socialiste, ndërkohë që institucionet themelore nuk janë funksionale.

Organizatat vendase dhe ndërkombëtare i kërkuan parlamentit njëzëri që ta rivlerësojë procedurën aktuale legjislative dhe të nisë një process transparent për të krijuar rregullat e duhura sipas rekomandimeve të Komisionit të Venecias, duke përfshirë gjithë përfaqësuesit e shoqërisë civile dhe të medias në këtë proces, në mënyrë që gjithçka e kësaj fushe në Shqipëri të jetë në përputhje me angazhimet e Shqipërisë për integrimin europian dhe të mos dëmtojë shpresat për një përparim sa i takon lirisë së shtypit.

LEXO TE PLOTE