Olsi Teqja: Tirana nuk krahasohet me Kukësin për nga cilësitë

-

Olsi Teqja ka thënë se nuk ka qenë vetëm ai fajtori në humbjen me përmbysje të Kukësit ndaj Tiranës, kur këta të fundit fituan me rezultatin 2-1, që e rikthyen në minutat e fundit, pasi Teqja ishte ndëshkuar me karton të kuq.

Në një prononcim të dhënë së fundmi, mbrojtësi është shprehur se futbolli i mungon shumë, duke shtuar se tashmë titulli nuk është në dorën e Kukësit, por në dorën e Tiranës.

“Tani u bë një kohë shumë e gjatë në karantinë dhe jemi mësuar. Jemi munduar të stërvitemi në kushtet që kemi, duke bërë edhe pak vrap nga Liqeni.

Futbolli na ka munguar shumë. Uroj që të nisë sa më shpejt, qoftë edhe me stërvitjet, siç janë edhe modelet europiane. Do ishte mirë që shteti të na lejojë të stërvitemi, pasi duhet të jetojmë me këtë virus.

Unë, Rroca, Abazaj dhe Krasniqi, një dit bëjmë vrap nga Liqeni, një ditë stërvitje, ndërsa një ditë luajmë tekboll.

Sezonin e kam gjithmonë para syve, ishim duke kryesuar. Në 3-4 ndeshje ne u ndëshkuam në fund, ndërsa Tirana në fund ia doli të fitojë disa ndeshje. Kartonin e kuq ndaj Tiranës e kam përjetuar shumë keq, si unë edhe familja ime, duke ditur që nga ajo ndryshoi edhe rezultati.

Në karrierën time kam luajtur në kupat e Europës, ku kemi qenë me 2 lojtarë më pak dhe nuk kemi pësuar asnjë gol. Nuk mendoj se isha unë fajtori për ndeshjen me Tiranën, kemi gabuar me epsiode, por edhe unë marr përgjegjësitë e mia. Në 30 prill do kemi një takim me drejtuesit, ku do të flasim për gjithçka.

Titulli? Cilësia e ekipit është shumë e mirë, nuk mund t’i krahasojmë me Tiranën. Megjithatë është në dorë të kundërshtarit, nuk është vetëm në dorën tonë. Kupat e Europës janë një shpëtim për të gjithë futbollin shqiptar.”, u shpreh Teqja për “Supersport”.

Ekipet shqiptare hapin krahun, kalojnë vetëm Drita dhe Shkëndija

-

Drita është një tjetër ekip shqiptar që do të vazhdojë aventurën në Europë. Kampionët e Kosovës kanë eliminuar Sileksin në transfertë me rezultatin 2-0, do të vazhdojnë në turin e tretë, teksa do të udhëtojnë në Poloni e do të ndeshen me Legian e Varshavës.

Një tjetër ekip shqiptar që nderoi ngjyrat kuqezi ishte edhe Shkëndija e Tetovës, e drejtuyar nga Ernest Gjoka, që pasi eliminoi rumunët e Botoshanit sot me rezultatin 1-0, do të ndeshet me Totenhemin e Murinjos.

VIDEO/ Paraqitja pozitive nuk mjafton, Kukësi pëson 4 gola ndaj Volfsburgut

-

Ka marrë fund ëndrra e Kukësit për të eliminuar Volfsburgun në Ligën e Europës dhe për të kaluar në raundin e tretë kualifikues. Verilindorët janë mposhtur në “Air Albania” me rezultatin 4-0, nga gjermanët e Volfsburgut. Ndeshja nisi mirë për të besuarit e Gegës, të cilët tentuan të surprizonin gjermanët, me disa raste, por pa sukses.

Ishte Veighorst që shënoi për gjermanët në minutën e 20′, duke përfituar nga një gabim i lojtarëve të Kukësit. Volfsburgu përfitoi përsëri nga një gabim i verilindorëve, pasi portieri Elezaj ishte i pasigurtë në një dalje të tij dhe kjo i kushtoi me gol në minutën e 32 duek shënuar Lakruah.

Vetëm dy minuta më vonë Rroca kishte mundësinë të shënonte për ekipin e Gegës nga pika e bardhë e penalltisë, por gjuajtja e tij u ndal nga portieri i gjermanëve.

Në pjesën e dytë, Kukësi u përpoq të reagojë me Gashin që goditi traversën në minutën e 57. Pas kësaj gjermanët kishin raste më të pastra, duke shënuar edhe dy herë të tjera me Veighorst në minutën e 74 dje Mehmedin në minutën e 89’

FT| KUKËSI – VOLFSBURG 0-4

Veighorst 20′, 74′, Lakruah 32′, Mehmedi 89′

Eliminimi dramatik, Cungu surprizon me deklaratën pas ndeshjes

-

Trajneri i Laçit, Armando Cungu, u shfaq tepër i mërzitur, pas eliminimit dramatik në sekondat e fundit ndaj Hapoel Ber Shevës. Në prononcimin pas ndeshjes për “Supersport”, tekniku shkodran u shpreh:

“Deri në minutën e 90 ishim në avantazh, pavarësisht se ishim me një lojtar më pak. Ndoshta duhet të ishim pak më të kujdesshëm në disa momente. Nuk mund të parashikosh asgjë.

Duhet të ishim më të vëmendshëm. 2 ndërrime të detyruara në pushimin e ndeshjes. Marku dhe Shehi shfaqën shqetësime. U munduam që të bënim të pamundurën për t’i rikuperuar. Na u prishën ekuilibrat dhe alternativat nuk i kishim. Kundërshtari luftonte nga krahët dhe kërkonte të shfrytëzonte me krosimet.

Nuk mund të fajësoj asnjë lojtarë. Do t’i komplimentoj djemtë për lojën që kam bërë. Është e vështirë të luash në inferioritet numerik. Kishim problemet tona, rritmi ishte i ulët në pjesën e parë. I vlerësuam më shumë në pjesën e parë. Në pjesën e dytë besuam më tepër, krijuam situata, erdhi dhe goli. Inferioriteti numerik është dukshëm. Jo gjithmonë ia del me 10 lojtarë.

Mërzia është kudo, futbolli i tillë është. Nuk është fundi i botë. Dëshira ishte për të kaluar edhe një tur, për të mirë të klubit dhe djemve, për të thyer një rekord. Ishim shumë afër, tragjike! Duhet të mundohemi të qetësohemi, kampionati është në prag, duhet të përgatitemi për një sezon të vështirë.

Klubi ka afruar lojtarë, nuk është stepur për të afruar lojtarë, nuk është e lehtë të gjesh të duhur. Shpresoj që mund të ketë ndonjë goditje tjetër”, u shpreh Cungu.