Connect with Us

“Njëri prej vëllezërve i dëbuar nga Franca”/ Gazetari për vrasjen në Durrës: Autorët folën me viktimat

Kronika

“Njëri prej vëllezërve i dëbuar nga Franca”/ Gazetari për vrasjen në Durrës: Autorët folën me viktimat

Publikuar

-

Gazetari Trashgim Sokolaj ka zbuluar detaje të forta nga vrasja e dy vëllezërve Besmir dhe Viktor Haxhia në Durrës.

Sokolaj tha se autorët i kanë ndjekur vëllezërit për rreth 40 minuta. Ai zbuloi se njëri prej viktimave ishte person i njohur për policinë, pasi sipas tij ishte me precedentë penalë në tre shtete dhe ishte depërtuar nga Franca.

“Ngjarja e Durrësit është tipike mafioze ka elementë të ndërthurur të krimit të organizuar. Vëllai i madh që rezulton dhe bashkëpronar në aktivitetin e shitblerjes së automjeteve, dhe këmbimi valutor, dhënia me qira e automjeteve dhe karrotreci. Ai është person me precedentë penalë dhe i skeduar në të paktën tre shtete, Greqi, Francë dhe Holandë. Është i depërtuar nga Franca dy vite më parë pasi kishte përfunduar proceset ligjore lidhur me aktivitetet atje dhe policia dyshon se aktivitetin kriminal e ka vazhduar edhe në Durrës gjatë viteve të fundit”, u shpreh ai në Rtv Ora.

Gazetari pretendon se në një moment dy viktimat kanë pasur komunikim me atentatorët.

LEXO EDHE:  Tronditet kryeqyteti/ Vrasje me armë zjarri në “Don Bosko”

“Për rreth 40 minuta dy vëllezër janë ndjekur nga makina e personave i ka goditur dhe nga pamjet e kamerave të sigurisë rezulton se automjeti në momentet finale, pak çaste para se të kishim të shtënat me armë. Ka ndaluar automjetin dhe ka pasur komunikim me njërin nga autorët. Pasi nga vendi i ngjarjes dëshmitë janë se janë 3 persona: Drejtuesi i automjetit që ka qenë Toyota pa targa me ngjyrë gri dhe dy personat që kanë qëlluar. Njëri prej tyre ka zbritur nga Toyota dhe vëllezërit meqë e kanë ndaluar makinën para të shtënave mendohet se ka pasur komunikim. Kjo në bazë të deklarimeve që kanë dhënë 4 nga kolegët e viktimave, pronarë makinash që shesin aty dhe pamjet filmike të marra nga 10 kamerat”, nënvizoi Sokolaj./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

U shërua nga koronavirusi dy javë më parë/ Ndërron jetë një grua në Fier

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë është regjistruar mesditën e sotme në Fier, ku ka ndërruar jetë një e moshuar.

Mësohet se një 87- vjeçare ka ndërruar jetë dy javë pasi ishte konsideruar e shëruar nga koronavirusi. Mjekët deklarojnë se gruaja nuk ka humbur jetën për shkak të koronavirusit, por për shkak të disa problemeve me zemrën.

Sipas tyre, e moshura, emri e së cilës ende nuk bëhet me dije, ka pësuar komplikacione pasi kaloi infektimin me Covid-19.

LEXO EDHE:  Tragjedi në Durrës/ Shtatë anëtarë të një familje nën rrënoja, shpëtohet një prej tyre

LEXO EDHE:  “Kam 5 ditë pa gjumë”/ I moshuari shpërthen në lot: S’dua as bukë e lekë, më jepni një çadër të fus kokën

Ndërkohë, raportohet se më 15 prill u regjistrua si viktimë e 25-të bashkëshorti i të moshuarës. 90- vjeçari humbi betejën me koronavirusin tek Spitali Infektiv për shkak të komplikacioneve, pasi vuante edhe nga sëmundje bashkëshoqëruese si diabeti, astma bronkiale dhe hipertensioni./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Përfshihet nga flakët banesa dykatëshe te “Ali Demi” në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Një banesë dykatëshe në zonën e “Ali Demit” në Tiranë është përfshirë nga flakët.

Zjarri ka rënë rreth orës 14:20, ndërsa në vendin e ngjarjes ndodhen forcat e zjarrfikëses që po punojnë për të shuar flakët.

Nuk dihhen ende shkaqet e rënies së zjarrit si dhe dëmet që ka shkaktuar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Përdhunimi i të miturës/ Zbulohen detajet shokuese, thirrja urgjente për policinë

Publikuar

-

Nga

Organizata për mbrojtjen e të drejtave të Fëmijëve, CRCA Shqipëri ka reaguar në lidhje me ngjarjen e rëndë në Sarandë, ku një 17 vjeçare raportohet se është përdhunuar nga një i moshur.

CRCA/ECPAT Shqipëri i ka drejtuar një kërkesë urgjente Policisë së Shtetit, ndërsa kërkon hetim të gjithanshëm mbi dhunën dhe shfrytëzimin seksual të 17 vjeçares në Sarandë Policia e Shtetit të hetojë mangësitë e punës së Komisariatit të Policisë Sarandë.

“CRCA/ECPAT Shqipëri, është duke ndjekur me shqetësim dhe vëmendje ngjarjen më të fundit të dhunës dhe shfrytëzimit seksual ndaj një vajze 17 vjeçare në Sarandë. Sipas raportimeve të mediave, vajza ka ngritur akuzën se që në fëmijëri është shfrytëzuar seksualisht nga familja e saj për të ofruar marrëdhënie seksuale me persona të tjerë të cilët janë nën hetim nga ana e prokurorisë.

Përgjatë gjithë zhvillimit të ngjarjes e cila është fokusuar edhe nga kamerat e emisioneve mediatike, shqetësuese është mënyra e sjelljes jo profesionale të punonjësve të policisë, të cilët nuk pranonin denoncimin e një qytetari për një rast të dyshuar përdhunimi ndaj një të miture. CRCA e cila po e ndjek çështjen që prej ditës së parë të denoncimit, shprehet e shqetësuar për situatën psikologjike dhe emocionale të vajzës, e cila është viktima e të gjithë kësaj ngjarjeje. Ne kërkojmë nga policia e shtetit që të kryejnë në mënyrë profesionale detyrat që ligji ju ka ngarkuar.”-thuhet në deklaratë.

Më tej, CRCA thekson se “Sipas Kodit të Procedurës Penale, policia është e detyruar të pranojë denoncimin e çdo qytetari për vepra penale që kanë ndodhur apo mund të ndodhin dhe për më tepër sërish në bazë të ligjit çdo qytetar është i detyruar të raportojë pranë organeve ligjzbatuese çdo vepër penale që ka ndodhur ose mund të ndodhë. Në fokusin e kësaj ngjarjeje ishte një qytetar që në frymën e ligjit në mënyrë të vazhdueshme kërkonte të denonconte atë ç’ka ai beson që është një vepër penale që ka ndodhur ndaj vajzës 17 vjecare. Nga ana tjetër fatkeqësisht pamë një institucion ligj-zbatues dhe funksionarë të saj që jo vetëm refuzuan marrjen e deklarimit, por për më tepër sillen edhe në mënyrë hakmarrëse ndaj individit. Qëllimi i ligjit penal është që të nxisë të gjithë personat dhe sjelljen e tyre me synim mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve. CRCA/ECPAT Shqipëri bazuar në raportimet e medias për ngjarjen e Sarandës kërkon një hetim sa më të shpejtë nga ana e Policisë së Shtetit për të gjitha dështimet apo mangësitë e punës që janë vënë re në komisiariatin e policisë Sarandë. CRCA/ECPAT ka një eksperiencë prej 22 vitesh të bashkëpunimit me policinë e shtetit dhe strukturat e saj, dhe gjatë kësaj kohe ne kemi vënë re një reformim të thellë të punës së saj në drejtim të mbrojtjes dhe respektimit të të drejtave të njeriut. Ngjarja e Sarandës, na tregoi se pavarësisht të gjithë këtyre përmirësimeve, Policia e Shtetit dhe zyrtarët e saj kanë ende shumë nevojë për tu përgatitur dhe formësuar në lidhje me mbrojtjen e fëmijëve dhe adoleshentëve nga dhuna seksuale.”

LEXO EDHE:  “Kam 5 ditë pa gjumë”/ I moshuari shpërthen në lot: S’dua as bukë e lekë, më jepni një çadër të fus kokën

LEXO EDHE:  Tragjedi në Durrës/ Shtatë anëtarë të një familje nën rrënoja, shpëtohet një prej tyre

Në këtë kuadër CRCA i rekomandon drejtuesve më të lartë të Policisë së Shtetit përgatitjen dhe miratimin e një protokolli të posaçëm pune për ndjekjen e rasteve të dhunës seksuale ndaj fëmijëve dhe adoleshentëve. Ne jemi të gatshëm të ofrojmë të gjithë ekspertizën tonë për ta bërë të mundur plotësimin e këtij rekomandimi. Shqipëria, numëron 1 në 10 fëmijë të abuzuar seksualisht, ndërsa në 83% të këtyre rasteve viktimat janë vajza nën moshën 18 vjeç./ CNA.al

LEXO TE PLOTE