Connect with Us

Mavraj: Kumbulla super! Shqipëria ka brez të artë

Kombëtare

Mavraj: Kumbulla super! Shqipëria ka brez të artë

Publikuar

-

Futbolli ka ndaluar thuajse në të gjithë botën. Koronavirus, jo vetëm që ka shtuar frikën te njerëzit, por edhe ka ndalur së rrotulluari sferën e lojës më të ndjekur në botë. Së fundmi, Gjermania është ndër të parat shtete që kanë hedhur hapat e parë të rihapjes nga kjo pandemi. Mirëpo, kjo ndalesë nuk i bën mirë lojtarëve dhe ekipeve, përkundrazi iu ul ritmin dhe formën e arritur deri më tani. Këtë e tregon edhe një prej kuqezinjve.

Kapiteni i Kombëtares, Mërgim Mavraj, ekskluzivisht për “Panorama Sport” tregon periudhën e rikuperimit nga një dëmtim muskulor në javën e parë të muajit shkurt. Ndryshe nga shumë të tjerë, qendërmbrojtësi e ka pasur më për shtat periudhën e ndaljes së futbollit për të rifituar formën nga dëmtimi.

Mërgim, si e shfrytëzuat periudhën e Koronavirusit për t’u rikuperuar?

Unë personalisht e shfrytëzova për një periudhë rikuperimi për dëmtimin që kam pësuar disa javë më parë. Në fakt, kjo periudhë pushimi në aspektin tim personal ishte mirë, sepse të gjithë ndaluan dhe pata mundësi të rikuperohem e të mos humbas asnjë ndeshje.

Sa ndikon te ju futbollistët kjo situatë, në aspektin psikologjik, kur e gjithë bota është në një situatë paniku dhe frike?

Unë besoj se çdo lojtar e ka mënyrën e tij personale për të përballuar situata të tilla. Jo vetëm për lojtarët, por për të gjithë, edhe te zyrtarët e ekipeve, federatave, fokusi dhe mendimi kryesor të jetë te shëndeti i njerëzve. Të gjithë drejtuesit, ndoshta edhe kapitenët e skuadrave, kanë shumë përgjegjësi situata të tilla. Gjatë këtyre ditëve, më është dukur si gjendje lufte dhe në këto kohë, normalisht që solidariteti me njëri-tjetrin duhet të jetë qëllimi primar.

Të gjithë po përjetojnë gjendje frike. Po ju?

Dikush ka më pak, dikush më shumë. Dikush blen shumë ushqime dhe mbyllet në shtëpi, kjo është mënyrë personale e secilit për t’u përballur me situatën. Në përgjithësi ne, familja dhe shtëpia jonë, kemi frikë vetë Zotin. Nëse Zoti na e cakton kthimin tek ai, s’ka asnjë virus dhe asgjë që mund të na  ndalojë dhe të mund të na e shpejtojë kthimin. Kështu që shpresa dhe besimi janë te Zoti. Këto gjëra kanë ndodhur edhe më parë, ka pasur gjithmonë sëmundje. Vdekja ka ekzistuar, e ndaj nuk është asgjë e re në sytë e mi. Ne edhe pa koronavirusin, asnjë sekondë nuk e kemi të sigurt. Mundësia për të ndërruar jetë nuk është më e madhe tani, por është gjithmonë reale.

Në aspektin sportiv, sa mund të ndikojë ndalesa në formën e lojtarëve?

Ndikon shumë! Çdo lojtar që ka pushuar një dy apo tre javë, e humb ritmin. Çdo lojtar e ka dhe për këtë, ndoshta niveli i ndeshjeve mund të ulet disi në momentin e rikthimit të kampionateve. Mirëpo, çdokush e ka në mendje këtë fatkeqësi dhe nuk besoj se është në favor të dikujt dhe disfavor të dikujt tjetër.

Vetëm aspekti fizik do të ketë ndikim apo edhe ai psikologjik?

Niveli fizik sigurisht që po, por ndoshta edhe për kokën. Do të jetë e vështirë që lojtarët të rifuten në mes të sezonit, sepse po bëjnë vetëm pushim, jo fazë dhe do të rikthehen direkt me ndeshje.

A ju mungon Kombëtarja?

Po, normal. Patjetër. Çdo lojtari nëse nuk grumbullohet një apo dy herë, i mungon Kombëtarja. Edhe atyre që e kanë lënë me dëshirë, ju mungon. Pra, po e shijove një herë ëmbëlsinë e Kombëtares, të himnit para ndeshjes, të mungon më tej gjithë jetën. Unë kam pasur disa dëmtime, e së fundmi prapë i dëmtuar, nuk isha me fat.

Duket si një rifreskim brezash?

Shyqyr që kemi çuna të rinj, lojtarë të rinj që po vijnë çdo repart, jo vetëm në mbrojtje. E ardhmja e Kombëtares është në duar të shtrenjta, në duar të mira me cilësi shumë të lartë. Kështu që edhe nëse ndonjëherë nuk grumbullohem apo nuk luaj, nuk është problem i madh, por normalisht që më mungon shumë.

Meqë përmendni të rinjtë, së fundmi Marash Kumbulla ka fituar vëmendjen e të gjithëve. Si i fushës që jeni, çfarë shihni tek ai?

Po, por edhe jemi stërvitur bashkë. E njoh atë dhe kam parë shumë ndeshje të tij. Mirëpo, është shumë e vështirë që të japësh një përkufizim. Kjo, për vetë faktin se dikush thotë për shembull Mërgimi është i gatë, dikush tjetër që është i shkurtër, dikush thotë që jam i shëndoshë e një tjetër që jam i hollë. Pra mendime të ndryshme. Mirëpo, për mua, cilësia kryesore e tij është qetësia.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Bardhi: Shqipëria më kontaktoi, Kosova nuk më kërkoi asnjëherë

Publikuar

-

Nga

Enis Bardhi është një nga talentet shqiptare që po ecën me hapa të mëdha në Europë. Aktualisht pjesë e Levante në La Liga, ndërsa goditjete tij nga larg janë një makth për çdo portier. Në fushën e lojës di gjithmonë si të japë më të mirën dhe padyshim është një nga titullarët fiks te klubi spanjoll. Ndërkohë 24-vjeçari ka zgjedhur të përfaqësojë Maqedoninë e Veriut në arenën ndërkombëtare, megjithëse të gjithë do të donim ta shihnim me ngjyrat kuqezi.

Në një intervistë për “Sporti Total” në KTV, Bardhi tregon se në të shkuarën ka pasur interesim për të nga Shqipëria, ndërsa sa i përket Kosovës ka mohuar t’i ketë mbërritur njëkontakt apo shenjë që e dëshironin ta kishin pjesë të tyre. Kujtojmë se dardanët janë një përfaqësuese më e re dhe ekzistonte mundësia që lojtari të linte Maqedoninë për ta. Ndërkohë tashmë do i ketë përballë si kundërshtar në rrugën drejt ëndrrës së Kampionatit Europian.

“Nga Kosova jo, nuk ka pasur kontakte, kurse nga Shqipëria ka pasur kur isha më i ri, jo direkt nga ta, por nga njerëzit që kanë qenë përreth. Megjithatë asgjë konkrete nuk ka pasur. Nuk dua t’i përsëris ato gjëra, pasi kanë kaluar dhe nuk mund të kthehemi prapa. Duhet të shikojmë përpara”, ka thënë Enis Bardhi

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Bunjaku: Duka i pakënaqur me De Biazin që la jashtë Milot Rashicën

Publikuar

-

Nga

Ish-trajneri i Kosovës, Albert Bunjaku ka zbuluar se Armand Duka ka qenë i zhgënjyer nga trajneri Xhani De Biazi për mosgrumbullimin e Milot Rashicës në Europian me Shqipërinë. Në një intervistë për “Reporteri”, Bunjaku shprehet se pas lënies jashtë të Rashicës, i ka thënë Dukës se nuk ka për t’ia mbyllur dyert lojtarit dhe se menjëherë nisi bisedimet me menaxherin Altin Lala.

“Në momentin e kampionatit europian e kam thënë edhe më herët, Shqipëria duhej që të bënte ndërrimin e gjeneratave. Por ky është mendimi im personal të cilin ia kam thënë edhe Armand Dukës në një takim në Paris në finale të kampionatit europian. Ka qenë kryetari i ndierë Fadil Vokrri, ka qenë Armand Duka, ka qenë Bobani, unë dhe një grup i njerëzve së bashku.

Gjatë bisedës tonë Duka më ka thënë se ishte i pakënaqur me De Biazin që nuk e kishte ftuar Milotin. Mua më kujtohet ai moment dhe i thashë Dukës: “Nëse Miloti do të na zgjedh ne, nuk kam për t’ia mbyllur dyert lojtarit. Duhet të jetë e drejta e zgjedhjes së tij”.

Menjëherë pastaj kemi nisur kontaktet me përfaqësuesin e Rashicës. E kam parë se Duka ka qenë i zhgënjyer me vendimin e trajnerit, por pikërisht për këtë të fundit, e pashë se m’u krijua hapësira për të marrë Rrahmanin dhe Rashicën, që i lanë jashtë Europianit. Kam biseduar shumë me menaxherin e tij dhe mikun tim Altin Lala. Ka qenë e rëndësishme që të mos bëhej presion as ndaj Lalës.

Ka qenë edhe për të shumë e vështirë pasi ka luajtur për Shqipërinë dhe ka një lojtar që do vinte për Kosovën. Nuk më harrohet kurrë një moment kur më telefonon Lala. Më tha, Albert, kam vetëm një kërkesë. Numrin 7 për Rashicën. E marrë në telefon Bajramin dhe i them që bëj gati numrin 7 se po vjen Rashica”, u shpreh Bunjaku.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Lila: Kemi ndihmuar 150 futbollistë dhe ish-futbollistë, ja kur do rikthehem dhe unë në fushë

Publikuar

-

Nga

Kreu i Sindikatës së Futbollistëve tregon se janë 150 futbollistë dhe ish-futbollistë që ato kanë ndihmuar gjatë kësaj kohe të vështirë. Në një intervistë për emisionin “Dribling”, Lila thekson se ata që ndihmuan për këtë fond janë legjenda të së kaluarës si Cana, Skela, Hasi, Strakosha, Dallku etj… Ndërkohë, kavajasi nuk ka harruar edhe të bëjë stërvitje gjatë kësaj pjesë të pauzës dhe shpreson që me rifillimin e kampionatit, të jetë edhe ai gati.

“Jemi mundur që të organizojmë ditën në mënyrën më të mirë. Ne si Sindikata kemi punuar për të ndihmuar futbollistët më në nevojë dhe ne jemi treguar të gatshëm duke shkuar derë më derë. Dua të falenderoj edhe disa ish-lojtarë Kombëtares që ndihmuan në krijimin e një fondacioni për të ndihmuar futbollistët që kanë pasur më shumë nevojë.

Deri tani janë 150 futbollistë dhe ish futbollistë që kemi ndihmuar. Kryesia e Sindikatës bëri të ditur që nuk do të bëhen emrat e atyre që kemi ndihmuar. Foto Strakosha, Skela, Hasi, Dallku, Sukaj, Ardian Aliaj dhe Lorik Cana kanë qenë disa nga ata që kanë ndihmuar ekonomikisht për të krijuar këtë fond që të ndihmojmë lojtarët dhe ish lojtarët që kanë nevojë”.

Rinisja e futbollit? “Në këtë rifillim duhet të paktën 10 ditë stërvitje që futbollistët të vijnë në formën e tyre pasi nëse futen direkt do të jetë e vështirë për ta. Mendoj se është e mjaftueshme koha për 2 javë pasi nëse fillon direkt do të ketë dëmtime të lojtarëve. Nuk kemi folur me FSHF-në, por kemi dërguar për bisedime kontratën kolektive, por nuk kemi marrë përgjigje. Kur koha të qetësohet mund të bëjmë edhe tubime dhe mbledhje për të krijuar kryesinë e Sindikatës për të krijuar kontratën kolektive”.

Rikthimi në fushë? “Gjatë kësaj kohe kam bërë stërvitje shumë mirë dhe me rifillimin e kampionatit shpresoj që të jem edhe unë në fushën e lojës dhe të mos kem probleme me gjurin”.

Kontratat? “Siç do të veprojë gjithë Europë do të veprojë edhe në Shqipëri besoj. Do të ishte pa kuptim që një futbollist të mos e mbyll sezonin aty ku e nisi”.

Keni bërë kërkesë për lojtarët që të bëjnë teste? “Italia është një nga vendet më të prekura, ndërsa Shqipëria është shumë më mirë. Nuk mund të fillojë sezoni pa marrë masa të ashpëra shëndetësore dhe këto janë normale pasi askush nuk dëshiron të fillojë në mënyrë tjetër. Kemi dërguar disa shkresa në Federatë dhe nuk kemi pasur asnjë përgjigje për ne. Në ditët në vazhdim do të dërgojmë shkresa të tjera dhe do të mblidhemi për të parë situatën tonë”.

Deklarata e Idrizit për shpërndarë 2 milionë lekë të vjetra për lojtarët? “Për zotin Idrizi kam respekt pasi është një njeri me shumë vision. Nuk jam dakord që me FSHF-në që licencon një klub që nuk paguan lojtarët. Për këtë arsye kontrata kolektive është e nevojshme dhe  Flamurtari nuk do të ishte licensuar nëse kjo kontrata do të ishte bërë. Futbolli shqiptar ka nevojë për një reformë të jashtëzakonshme, e para është miratimi i ligjit të sponsorizimit, e dyta është kontrata kolektive dhe e 3 klubet duhet të privatizohen dhe 4 është statusi i sportistit”, u shpreh Lila.

LEXO TE PLOTE