Connect with Us

Juventusi pa Ronaldon dhe shumë yje të tjerë, deri më 18 maj

Seria A

Juventusi pa Ronaldon dhe shumë yje të tjerë, deri më 18 maj

Publikuar

-

Juventus nuk do të nxitohet t’i thërrasë lojtarët që janë larguar nga Italia mes shpërthimit të koronavirusit, pavarësisht konfirmimit që seancat stërvitore individuale mund të fillojnë në 4 maj.

Kryeministri italian Giuseppe Conte njoftoi më 26 prill se, nga 4 maj e tutje, “atletët profesionistë dhe ata me interes kombëtar do të jenë në gjendje të stërviten ndërsa ndjekin rregullat e distancës sociale pas dyerve të mbyllura”.

Ministri i Sportit, Vincenzo Spadafora shtoi se stërvitja në ekip do të lejohej nga 18 maj, nëse “kushtet e sigurisë dhe shëndetit” do të konfirmohen para kësaj date, përcjell lajmi.net.

Përkundër optimizmit për të rifilluar sezonin 2019/20 në Serinë A, Juve nuk kanë dëshirë të bëjë presion te lojtarët e skuadrës për t’u rikthyer, me një numër të përzgjedhur që kanë marrë vendimin për të izoluar veten jashtë vendit.

Cristiano Ronaldo ka qenë në Madeira me të dashurën e tij Georgina Rodriguez dhe fëmijët e tij, ndërsa ish-portieri i Arsenalit, Wojciech Szczesny aktualisht është në Poloni dhe Adrien Rabiot është në atdheun e tij në Francë.

Mesfushori Miralem Pjanic është rikthyer në Torino por një numër i yjeve të klubit nga Amerika e Jugut që nuk janë aktualisht të pranishëm në Itali.

Kjo përfshin Danilo, Alex Sandro dhe Douglas Costa, ndërsa Gonzalo Higuain është përsëri në Argjentinë me nënën e tij, e cila po lufton me kancerin.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BundesLiga

UEFA u jep ultimatum federatave: Vendosni deri më 25 maj

Publikuar

-

Nga

UEFA u ka kërkuar të gjitha top ligave evropiane të marrin vendimin përfundimtar për sezonin 2019/20 deri më 25 maj.

Afati kohor i fundit i vendosur nga organi qeverisës i futbollit evropian është pjesë e disa udhëzimeve që i ka lëshuar vetë UEFA për garat e klubeve për këtë sezon, që është komplikuar shkaku i koronavirusit.

Pas një takimi të Komitetit Ekzekutiv të javës së kaluar, UEFA ua rekomandoi fuqishëm të gjitha ligave t’i zhvillojnë ndeshjet e mbetura nëse ka mundësi, përderisa kampionatet vazhdojnë të jenë të suspenduara.

Në atë takim u propozuan që top ligat ta mbyllin kampionatin edhe përmes ndonjë formati të ri nëse është e nevojshme, ndërsa nëse rinisja e ndeshjeve është e pamundur, atëherë UEFA rekomandoi që klubet që kualifikohen për garat evropiane për sezonin vijues të zgjedhjen sipas “meritave sportive”.

UEFA pret që të gjitha ligat ta kenë një plan në vend për rinisjen e kampionatit ose përfundimin para kohe të tyre para takimit të ardhshëm të Komitetit Ekzekutiv, që do të mbahet më 27 maj.

“Federatat vendore dhe/ose ligat duhet të jenë në pozitë për t’ia komunikuar UEFA-s deri më 25 maj të vitit 2020 planin për rinisjen e garave vendore, përfshirë këtu datën e rinisjes dhe formatin e garës”, thuhet në udhëzimet e UEFA-s.

“Në rast se një garë vendore vendoset të përfundohet para kohe për arsye të pranueshme në pajtim me kushtet e parashtruara nga Komiteti Ekzekutiv, UEFA do t’ia kërkojë Federatës vendore t’i sqarojë deri më 25 maj rrethanat e veçanta që shtynë te përfundimi i parakohshëm dhe t’i zgjedhë klubet për garat e UEFA për sezonin 2020/21 në bazë të meritave sportive”.

LEXO TE PLOTE

Seria A

De Biazi: Kumbulla është gati për Interin

Publikuar

-

Nga

Marash Kumbulla është kthyer në kryefjalën e merkatos, teksa i afrohet gjithnjë e më shumë Interit. Këta të fundit kanë shfaqur hapur prej kohësh interesimin e tyre për mbrojtësin shqiptar dhe vera e ardhshme me shumë mundësi mund ta veshë zikaltër. Fjalët e mira nuk janë kursyer pë asnjë moment nga gjithë opinioni sportiv, megjithëse ka vetëm një sezon në Serie A dhe është vetëm 20 vjeç.

Elozhe i ka thurur edhe ish-trajneri i Kombëtares kuqezi, Gianni De Biasi, i cili në një intervistë për “Tuttosport” nuk ka dyshime: Kumbulla është gati për Interin. Sipas tij mbrojtësi shqiptar do të kthehej përnjëherë në një pikë të rëndësishme të zikaltërve, pasi të gjitha aftësitë e tij ia lejojnë një gjë të tillë. De Biasi thekson se talenti i tij nuk është aspak i  fryrê mediatikisht, por është konkret dhe dallohet qartë.

“Kumbulla është gati. Ai ka personalitet dhe karakter për të imponuar veten në një ekip të shkëlqyeshëm si Interi. Në atë kohë, askush nuk mendonte se mund të kishte një shpërthim kaq të papritur. Vetëm shikoni se çfarë bëri vitin e kaluar: Kumbulla nuk luajti në të vërtetë në Serie B, por falë Juric këtë vit ai u bë një nga mbrojtësit më të mirë të Serie A. Aq shumë sa që Verona zotëron mbrojtjen e katërt më të mirë në ligë.

Është një djalë i mirë, të gjithë më folën mirë për të. Kumbulla kishte një fizik të madh që në atë kohë dhe kishte një teknikë të mirë për të dalë me topin midis këmbëve. Me Juric ai është rritur në mënyrë taktike, ka inteligjencë dhe mund të lexojë situatat paraprakisht, një cilësi që i lejon atij të rrëshqasë shpejt dhe të mbulojë zonën. Dhe ai e di se si të luajë kudo. Prandaj është një partner i përsosur për çdo mbrojtës.

Ai është një e djathtë natyrale por mund të përdorë edhe këmbën e tij të majtë. Mund të jetë një lojtar i rëndësishëm për Interin menjëherë. Për dukshmërinë, për aftësinë mendore: është konkret, jo i fryrë”, ka thënë De Biasi./

LEXO TE PLOTE

Seria A

Ndeshja e parë e Serisë A/ Në Itali caktojnë datën e kthimit të futbollit

Publikuar

-

Nga

Futbolli shihet si një dritë shprese për të gjithë njerëzit, në secilin shtet ku do të nisë edhe ky sport, për të qenë sinjali i një beteje të fituar kundër pandemisë. Shumë kemi humbur nga përditshmëria jonë, ku mes tyre mund të përmendim pikërisht edhe largimin e futbollit.

Por ndërkohë ka ende shpresë, pavarësisht se në disa vende është gjetur zgjidhja me mbylljen e kampionatit në tavolinë. Media prestigjoze “Mirror” jep edhe një datë për ndeshjen e parë që do të luhet në Seria A.

Bëhet fjalë për datën 2 qershor, atëherë kur mendohet se do të jetë rikthimi i futbollit të luajtur në fushë. Nga ana tjetër, Konte paralajmëroi se në datën 4 maj nisin stërvitjet individuale, ndërsa në datën 18 maj do të mund që të stërviten në grup. /Sport Ekspres/

LEXO TE PLOTE