Connect with Us

FOTOT-Pamje mahnitëse/ Liqeni i kripur që shndrit nga algat shumëngjyrëshe

Kuriozitete

FOTOT-Pamje mahnitëse/ Liqeni i kripur që shndrit nga algat shumëngjyrëshe

Publikuar

-

Yuncheng Salt Lake ne Kinës shpesh mund të quhet ndryshe Deti i Vdekur i Kinës, por nuk është aspak i pavlefshëm per jetën, as, në fakt, nuk është një det. Liqeni ka një ngjyrim teknik të ngjyrave të purpurt, blu të ndritshme, jeshile të ndritshme në mot të nxehtë. Me nxehtësinë dhe rritjen e temperatures, uji i kripës inkubon reaksione kimike midis mineraleve dhe organizmave, duke krijuar një paletë fantastike të ngjyrave në proces.

Nga lart, ngjyrat ngjajnë me një jorgan të ndritshëm të copëtuar së bashku me vija të hollë, gri të kreshtave të kripës dhe rrugëve. Megjithëse bukuria e saj është e dukshme, nuk është arsyeja kryesore që Kina ka një lidhje të veçantë me Liqenin e Kripur të Yuncheng, i njohur edhe si Liqeni Xiechi. Për vendasit, liqeni është i jashtëzakonshëm për kripën që prodhon.

Kina është prodhuesi më i madh i kripës në botë me 48 milion ton në vit. Historia raporton se luftërat e pasuara nga posedimi i liqenit të kripës dhe tempujt aty pranë u dedikohen perëndive të kripës – megjithëse vendasit këto ditë janë më të përshtatshëm për të vizituar paletën e një liqeni të artistëve me shkëlqim.
Ngjyrat si magenta, violet dhe e verdha shfaqen në Liqenin e Kripur të Yuncheng për shkak të një specie unike të mikro-algave të quajtur Dunaliella salina që krijon lulëzimin e algave. Normalisht, këto paraqiten si jeshile në ujë. Sidoqoftë, lulëzimet janë në të vërtetë një grumbullim i gjerë i algave me karotenoide mbrojtëse – pigmente bimore – të sjella nga mjedisi. E gjithë kjo ndodh në nivelin qelizor brenda algave.

D. salina është organizmi më tolerant ndaj kripës, kështu që nuk është për tu habitur që mund ta gjeni në liqenet e kripës në të gjithë botën. Pigmentet e tij janë kaq intensive, prodhuesit i përdorin ato si ngjyrosje në aditivët ushqimorë dhe kozmetikë.Për më tepër, si Deti i Vdekur, Yuncheng përmban shumë minerale që konsiderohen të mira për lëkurën.

LEXO EDHE:  Merkel bën thirrje për zgjidhje paqësore në Hong Kong

Megjithatë, ndryshe nga Deti i Vdekur, Liqeni i Kripur Yuncheng është plot me sulfate që mbështesin jetën. Ashtu si nxehtësia është pjesërisht përgjegjëse për lulëzimet shumëngjyrësh të mikro-algave, dimri ka trukin e tij të lezetshëm. Kur bien temperaturat, Yuncheng Salt Lake formon kristale në sipërfaqen e tij. Ata quhen mirabilite dhe mund të ngjajnë me lule lulëzimi ose kulla të ndërlikuara kristali.

Rryma Mirabilite formohet kur kristalizohet sulfati i magnezit dhe mund të jetë i tejdukshëm ose nganjëherë hije rozë. Kinezët ndonjëherë i referohen asaj si “lulet e kripës që lulëzojnë”.Kjo ndodh vetëm kur temperaturat janë nën 23 gradë Fahrenheit (-5 gradë Celsius), kështu që ndërsa nuk ndodh çdo vit, është një dukuri e bukur kur ndodh./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi.

Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e parkingjeve të mbyllura për të dekurajuar vizitorët jashtë dhe për të kufizuar turmat.

Autoritetet si në vendet e Ventura ashtu dhe në Orange raportuan sjellje të shkëlqyera nga plazhistët, të cilët thanë se po respektonin rregulla të distancimit shoqëror pasi për javë të gjata kishin ndjekur udhëzimet për të ngadalësuar përhapjen e virusit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

horoskop-mencuri

Demi

Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni shumë mirëkuptim dhe vetëkontroll.

Binjakët

Femrat e lindura nën këtë shenjë konsiderohen si perlë dhe kanë një sjellje miqësore. Thelbi i tyre mahnit burrat që sakrifikojnë të gjitha gjërat mbi to. Thuhet se si Mohini dhe Rambha, të cilët mahnisin pietistët (shenjtorët), Femrat e kësaj shenje të zodiakut mahnisin burrat. Përkundër plakjes, këto femra duken të mrekullueshme dhe rinore.

LEXO EDHE:  Ka vetëm katër ngjyra për pasaportat në botë dhe kjo është arsyeja

LEXO EDHE:  Ja se çfarë tregon ngjyra e dyllit të veshit për shëndetin tuaj

Akrepi

Femrat e lindura nën këtë shenjë mahnisin burrat me anë të elegancës, qëndrimit dhe mënyrës së tyre të të folurit. Për shkak të këtyre karakteristikave, ato sundojnë zemrat e burrave. Por, është e vështirë tu bësh përshtypje këtyre femrave, sepse gjatë zgjedhjes së partnerit të tyre, këto zonja marrin vendime pas një ton arsyetimi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Një kërkesë në rritje për “klipet” e nxehta/ Punonjëset e seksit offline të detyruara të nisin punën në internet

Publikuar

-

Nga

Shumica e punonjësve të seksit takojnë klientë personalisht. Për ta, koronavirusi parashikon rrënim ekonomik.
“Virusi është një fatkeqësi për bizneset që përballen me klientët – dhe puna e seksit nuk është ndryshe”, thotë Goddess Cleo, një dominatrix nga Londra.

“Shumica e të ardhurave të mia gjenerohen nga sesione dhe ngjarje një për një. Unë normalisht fitoj pak para përmes rrugëve në internet.”

Por, si shumë të tjerë, Cleo ka ndryshuar fokusin në dixhital që nga mbyllja në fuqi.Dominatori në internet Eva de Vil thotë: “Ka shumë vajza të reja që bashkohen në skenë tani – ose punonjës të seksit offline që lëvizin në internet për të ndihmuar me financat”.

Dhe ajo ka parë një oreks në rritje nga klientelat e saj për “klipet” e roleve me temë izolimi – videot sipas kërkesës nuk janë filmuar live.

LEXO EDHE:  Modelja 14 vjeçare vdes pasi punoi për 12 orë në Kinë

LEXO EDHE:  Alarmi për koronavirus/ Pekini qetëson botën: 243 persona janë shëruar

“Nuk është aq e vështirë për vajzat kamera të vendosura si unë të përshtaten me koronavirusin. Ne jemi mësuar të punojmë [online] dhe nga shtëpia,” shton ajo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE