Connect with Us

Ekzekutim mafioz në mes të Durrësit/ Zbardhen detajet tronditëse, 40 të shoqëruar

Kronika

Ekzekutim mafioz në mes të Durrësit/ Zbardhen detajet tronditëse, 40 të shoqëruar

Publikuar

-

Të tjera detaje kanë dalë në dritë në lidhje me ngjarjen e rëndë që tronditi vendin një ditë më parë, ku dy vëllezër u ekzekutuan në mënyrë mafioze, në qytetin e Durrësit.

Nga këqyrja e kamerave të sigurisë është zbuluar se ka qenë një “Toyota” ngjyrë gri e errët nga ku është qëlluar drejt dy vëllezërve Haxhia, por targa nuk është fiksuar.

Policia ka sekuestruar pamje të kamerave të sigurisë gjatë rrugës, nga ku është zbuluar makina e vëllezërve Haxhia është qëlluar nga dy persona ku janë derdhur dhjetëra plumba kallashnikovi. Sipas BW, makina është bërë shoshë në pjesën para, anën e pasagjerit dhe në anën e pasme.

Grupi hetimor ka bërë me dije se të dy vëllezërit ishin qëlluar në kokë dhe trup, ndërsa “një ekzekutim i tillë nuk është parë prej shumë kohësh”. Janë shoqëruar rreth 40 persona, dëshmitarë okularë, bashkëpunëtorë biznesi dhe të afërm për të zbuluar konfliktet që mund të kishin.

LEXO EDHE:  Çuni i Fahriut konfrontohet me policinë/ Janë të pabesë

Vëllezërit Haxhia kanë një pikë Exchange dhe dërgesash të parave, makina me qira dhe shërbim karotreci në Spitallë. Dje ata sapo kishin rihapur edhe aktivitetet e biznesit.

Vrasja ndodhi dje rreth orës 16:40 te tregu i makinave, në qytetin bregdetar, ku vëllezërit Besmir dhe Viktor Haxhia u qëlluan teksa po lëviznin me makinën e tyre tip “Golf”. Ata janë gjetur të pajetë brenda mjetit të tyre, ndërsa forca të shumta policore, RENEA dhe FNSH po kryejnë kontrolle të imtësishme për identifikimin dhe kapjen e autorëve.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Artan Hoxha zbulon atentatet e ngjashme me atë të vëllezërve Haxhia/ “Nuk i janë zbuluar autorët”

Publikuar

-

Nga

Gazetari Artan Hoxha deklaroi mbrëmjen e sotme se atentati ndaj vëllezërve Besmir dhe Viktor Haxhia është i ngjashëm me disa atentate të tjera në qytetin e Durrësit.

Hoxha tha në një lidhje me emisionin “Opinion” se të gjitha atentatet e këtij nuk kanë ende një autor të zbuluar.

“Dyshimi është që kjo ngjarje, është atentat tipik mfioz, i ngjashëm me ato që kanë ndodhur disa herë në Durrës. Më rezulton se në të gjitha rastet kur është bërë një atentat i ngjashëm me këtë që ka ndodhur sot gjatë viteve të fundit në Durrës nuk janë zbuluar autorët. Është atentati i Altin Harizajt në 6 nëntor të vitit 2018. Nëse e mbani mendatentatin në Shkozet që u qëllua me dy armë. Ngjarja e sotme është shumë e ngjashme me këto ngjarje. Po ashtu, është futur në rreth një pistë, është futur në rreth atentati ndaj prokurorit Arjan Ndoj dhe Landi Muarremit dhe atentati tjetër ku janë vrarë po dy persona ka ndodhur në datën 2 mars përpara se të fillonte karantina, po në Durrës, po në këtë vend. Edhe ky atentatnuk është zbuluar. Durrësi nuk është se ka patur një nivel shumë të lartë kriminaliteti të këtij lloj kalibri, pra vrasje të tipit mafioz. Kemi thënë që vitin e kaluar që ngjarja në Durrës po eskalonte. Por kjo dëshmoi edhe një gjë tjetër”, deklaroi gazetari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Vëllezërit Haxhia kishin disa biznese”/ Artan Hoxha: Janë qëlluar me armë nga dy drejtime

Publikuar

-

Nga

Gazetari Artan Hoxha ka nxjerrë detaje nga vrasja e dy vëllezërve Besmir dhe Viktor Haxhia, të cilëve iu bë një atentat pasditen e sotme.

Hoxha tregoi se dy vëllezërit kishin disa biznese në Durrës, të cilat i kishin hapur sot me lehtësimin e masave.

Ai tha se deri më tani dyshohet se autorët i kanë ndjekur nga servisi i tyre dhe pas një ndjekjeje ia kanë qëlluar nga dy drejtime të ndryshme,

“Vëllezërit janë me origjinë nga fshati Gjegjan i Pukës. Këta njerëz kanë qenë nën izolim. Sot kanë dalë, kanë hapur aktivitetin e tyre, një pikë të këmbimit valutor, kanë një kompani të makinave me qira dhe servis afër vendit ku ka ndodhur ngjarja. Policia po përpiqet të marrë infomacion nga kamerat e zonës se ata mendohet të kenë ikur drejt zonës së Krujës. Ata janë ndjekur nga servisi i tyre për rreth 1 km. Ata janë goditur nga dy drejtime. Njëri ka synuar të godasë drejtuesin e mjetit, tjetri vëllain e tjetrit. Policia edhe për shkak të kaluarës së tyre nuk është se ka specifikuar një pistë, po ka disa pista”, deklaroi gazetari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Artan Hoxha: Virusi COVID 19 dhe “virusi” AK-4

Publikuar

-

Nga

Virusi COVID 19 dhe “virusi” AK-4
Shqiptaret kane 47 dite, qe rrine te izoluar ne karantine nga qeveria, per te shpetuar nga COVID 19,… del dy ore ne qarkullim, “virusi” AK-47 dhe ben kerdine…

Ne keto 30 vite, sidomos nga trazirat e vitit 1997, e mbrapa, shqiptaret i kane mbijetuar shume viruseve, sado vdekjeprures te kene qene ato.
I vetmi virus, qe nuk ju gjet as vaksina dhe as mbrojtja me ligj, mbetet “virusi” AK-47, apo i njohur gjeresisht si automatiku Kallashnikov.
Per virusin COVID 19, ende nuk e dime kush eshte shkencetari qe e modifikoi dhe e nxori nga laboratori ne Wuhan.

Ndersa per “virusin” AK-47, e dime kush eshte njeriu qe e shpiku(Mikhail Kalashnikov).
E dime qe ne gjithe globin jane shitur mbi 80 milione ekzemplare, duke qene arma me vdekjeprurese ne bote.

Qe nga trazirat e ‘97-es, kur “virusi” AK-47, shpertheu nga depot e ushtrise neper rruget e vendit, e dime se cfare pamje ka dhe ia njohim jehonen e krismave.

E dime gjithashtu sa mijera shqiptare te vdekur ka shkaktuar dhe se nuk ka mjek apo kirurg, qe i ben derman shendetit te njeriut, nese te kap “virusi” AK-47….

LEXO EDHE:  “Nuk lejohen as në Kinë”/ Olli ngre dyshimet e forta në lidhje me dronët e policisë

LEXO EDHE:  “Nuk lejohen as në Kinë”/ Olli ngre dyshimet e forta në lidhje me dronët e policisë

Per ironi te fatit, ashtu si COVID 19, qe erdhi nga Kina, edhe modeli me vdekjeprures, i “virusit” AK-47, erdhi nga Kina. Kemi dhe modelin tone te AK-47, prodhim i Mjekesit, por ai nuk eshte shume rezistent dhe rezultoi difektoz.

Ndersa gjithe bota eshte vene ne levizje per te zbuluar dhe ndeshkuar personat pergjegjes per COVID 19, ne e dime me ze dhe figure, cilet jane personat pergjegjes, qe lejuan “virusin” AK-47, te dale nga depot, ku kishte dekada me radhe i magazinuar, dhe tu marre jeten, mijera shqiptareve…
dhe nuk i kemi ndeshkuar kurre….

LEXO TE PLOTE