Connect with Us

Edhe në mort Republika e Re e Bashës kthehet në banale

Politikë

Edhe në mort Republika e Re e Bashës kthehet në banale

Publikuar

-

Do të donim mos të shkruanim, por nuk mund ta shmangim të vërtetën që na tregon se ku ka katandisur Republika e Re e Lulzim  Bashës dhe çeta e tij e drejtuar nga Ferdinand Xhaferraj në Durrës.

PD-ja e Durrësit ka bërë një shënim ngushëllues në rrjetet sociale, për arkitektin e njohur durrsak Hajdar Kovaçi, i cili sot u përcoll për në banesën e fundit me duartrokitje nga ata qytetarë që mundën të ishin pjesë e kortezhit edhe për shkak të masave të marra nga Covid-19. Ishte një homazh i shkruar për Hajdar Kovaçin, një vlerësim për figurën e tij dhe postimi gjendet në faqen zyrater të PD-së në Durrës, të cilën ne më poshtë po e sjellim me foto për shkak se mund të ndryshohet.

Thuhen fjalë ngushëlluese ndaj arkitektit durrsak, por në fund ky mesazh nuk përcillet me foton e të ndjerit, nuk përcillet me një imazh të kujtimit të tij, por ndodh që në vaki të vendosin foton e Ferdinand Xhaferrajt, njeriu i cili do të ndryshonte cilësinë e diellit dhe të rërës.

Pra, Ferdinand Xhaferraj në vend që në foto të vendosë të ndjerin arkitekt, vendos foton e tij. Ky delirant i pashembullt, ky personazh kaq butaforik nuk mund të rrijë dhe në mort pa bërë idiotësinë e radhës, nuk mund të rrijë pa u shfaqur deri në ekstremin e çmendurisë politike për t’u dukur. Nuk vendos në një mesazh hidhërues foton e të ndjerit, por veten e tij.

Është njëlloj si në një njoftim, në një shpallje, në një ngushëllim të mos vendoset fotoja e të ndjerit, por të vendosë foton ai që e lexon. Është njëlloj si në një varrim të shpallet vdekja e dikujt dhe vihet fotoja e atij që e ka shkruar shpalljen.

LEXO EDHE:  Foto-Lajm/ Kritikët e Bashës në protestë

Këtë ka bërë Ferdinand Xhaferraj sot dhe shikojeni më poshtë në foto, është pothuajse e pabesueshme, në kufijtë e çmendurisë dhe këtë mund ta bëjë vetëm Ferdinnd Xhaferri dhe PD-ja e sotme në Durrës, ku në mesazhin ngushëllues të një jete të humbur, siç është ajo e arkitektit të njohur Hajdar Kovaçit, nuk vendoset fotoja e tij por vendoset fotoja e Ferdinand Xhaferrajt. I përjetshëm qoftë kujtimi i çmendurive të tua Ferdinand!/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Atje ku hyn dielli, s’ka virus”/ Gjuzi merr rolin e ekspertit, thirrje qytetarëve të thyejnë karantinën

Publikuar

-

Nga

Deputeti i opozitës parlamentare, Kujtim Gjuzi ka befasusr sërish me deklaratën e radhës. Në një intervistë për “Shqipëria Live”, teksa ka komentuar masat e marra nga qeveria për situatën nga Covid-19, Gjyzi hodhi akuza se koronavirusi s’është gjë tjetër veçse një mashtrim.

Ndaj sipas tij, Rama ka shkelur ligin për 44 sepse e ka vendosur vendin në një karantinë të jashtëligjshme.

“Unë dua të them se kryeministri Rama ka shkelur ligjin për 44 ditë, sepse e ka vendosur vendin në një karantinë të jashtëligjshme. Ai mendon se është babai i kombit, por nuk është. Ai ta ketë të qartë se nuk mund të ketë koronavirus vetëm në ato fasha orare, që ka vënë ai. Shqipëria ka 365 ditë me diell, atje ku hyn dielli, s’ka virus. U bëj thirrje qytetarëve të mos e dëgjojnë dhe të dalin, sepse s’ka koronavirus me orare. Kryeministri është një frikaman, uroj të jetë mirë, ka frikën e vet dhe e futi një qytetërim social në kaos. Kjo (koronavirusi) është një mashtrim dhe e thonë mjekë të njohur”, u shpreh Gjuzi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Të shtëna me armë në Shkodër/ Plagoset një person

Publikuar

-

Nga

Disa të shtëna me armë janë regjistruar rreth orës 17, në afërsi të urës së re të Bunës në Shkodër.

Mësohet se nga të shtënat ka mbetur i plagosur një person.

Nga informacionet paraprake, raportohet se 30-vjeçari G. Bici ka marrë një plumb në qafë dhe një në dorë.

Ende nuk dihet shkaku i kësaj plagosje, ndërsa i riu është transportuar menjëherë në spital dhe ndodhet në reanimacion.

LEXO EDHE:  Foto-Lajm/ Kritikët e Bashës në protestë

LEXO EDHE:  Foto-Lajm/ Kritikët e Bashës në protestë

Sakq, policia ka shkuar në vendngjarje dhe ka hapur hetimet për identifikimin e autorit dhe vënien e tij në pranga./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kulluri degjeneron Bashën/ PD të mori për dore, “sojsëzi nuk behet kurrë sojlli”

Publikuar

-

Nga

Mbrëmjen e djeshme kryetari i opozitës Lulzim Basha deklaroi se opozita që ulërinte nuk ekziston më dhe se sipas tij qytetarët duan opozitën që drejton ai.

Kjo deklaratë u duk si një thumbim për ish-kryeministrin Sali Berisha që e ka drejtuar më parë PD-në, ndërsa për këtë i është përveshur keq ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri.

Me tone ironike dhe akuza të forta ai i drejtohet Bashës duke i thënë i dashur Lulzim, ndërsa deklaron se ka bërë mbase shumë mirë që është distancuar hapur nga tradita e të bërit opozitë nga PD para se të zgjidhej kryetar!

Kulluri i kujton kryedemokratit se ajo opozita që “ulërinte” ka qeverisur për 13 vite dhe se oborri i selisë ishte gjithmonë i mbushur me demokratë. Gjithashtu ai përmend faktin se Partia Demokratike që ka drejtuar Berisha e ka futur atë në politikë dhe Basha sot e ka shkatërruar

“Është zgjedhja jote si kryetar i PD, nga ajo ç’ka ka mbetur! Por duhen saktësuar disa gjëra. Së pari ajo PD “që ulërinte nga maja e kokës” e mbylli bilancin me 13 vite në pushtet e 9 në opozitë. Pra ka qeverisur më gjatë nga PS!

Së dyti, para selisë së PD prej së cilës qenke distancuar ziheshim për një vend makine, kurse sot në oborrin e Republikës së Re mund të luash futboll 11-11!  Së treti, militantët e partisë ndiheshin të përfillur e të motivuar për të luftuar edhe kur lidershipi e kishte gabim! As nuk bliheshin, as nuk shiteshin e as i linin betejat në mes siç e ke bërë zakon. Së katërti, sa mend kishte administrata e partisë në atë kohë nuk ke ti bashkë me servilet e tu që kanë hyrë e kanë dalë në 7 vite. Nga kordinatore e deri tek deputetët anonime që nxorre nga xhepi në 12 të natës!

LEXO EDHE:  Marrëveshja “Rama-Basha”/ Zbulohen prapaskenat e takimit

LEXO EDHE:  Foto-Lajm/ Kritikët e Bashës në protestë

Së pesti, me atë opozitën që “ulërinte nga maja e kokës” nuk tallej as Nano, as Meta e as Rama siç bën piktori me ty dhe kalamajtë që ke sjellë në parti. Së gjashti, asnjë demokrat nuk mërzitet nga distancimi që ke marrë nga Republika e Vjetër siç e konsideron, sepse ajo parti që shkatërrove rrëzoi komunizmin, doli në opozitë e u kthye prapë në pushtet. Të mori dhe ty për dore dhe tashmë e trajton siç të trajton ty Rama, si nje gje pa vlere!

Se shtati, je si gjithnje genjeshtar! Ishe ti qe i vure flaken bulevardit e shkollave me molotov, ndersa tani “qenke bashkepunues me qeverine ne kete kohe te veshtire”! Ka dhe me shume per te te thene, por nje gje mos e harro! Kuroren e mbretit asnjehere nuk e trashegonin “femijet bastarde”, pasi u mungonte “gjaku blu”, e sic thote populli “sojsezi nuk behet kurre sojlli”! Beji te fala Rames e futu ne qeveri me te sic enderrove ne 2017!”, shkruan Kulluri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE