Connect with Us

E varur ndaj tatuazheve/ Modelja e Instagramit shpenzon shuma marramendëse për trupin e saj

Life Style

E varur ndaj tatuazheve/ Modelja e Instagramit shpenzon shuma marramendëse për trupin e saj

Publikuar

-

Amber Luke është modelja që fitoi famë falë tatuazheve të shumta në trupin e saj. Ajo numëron mijëra ndjekës në Instagram dhe ka treguar se ndihet shumë krenare për këtë arritje.
Së fundi ajo i ka mahnitur të gjithë, teksa ka publikuar një foto të sajën para se të realizonte tatuazhe. Karakteristikat më të qëndrueshme të 24-vjeçares përfshijnë tatuazhe të zbehta në krah dhe kaligrafi të guximshme në fytyrën e saj.

I gjithë trupi i saj është i mbuluar me tatuazhe për të cilat ajo ka treguar se ka shpenzuar 20 mijë dollarë.
Fotoja e saj ku shfaqej pa tatuazhe ngjan me imazhin e një princeshe të bukur dhe delikate ndryshe nga pamja që ka tani.

Amber filloi fillimisht varësinë e saj nga tatuazhet në moshën 14 vjeç, kur po luftonte me depresionin. Që atëherë ajo ka realizuar më shumë se 100 tatuazhe në trupin e saj.
Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

U arrestua me Fjolla Morinën, flet pronari i 5 hoteleve në Belgjikë: “Jemi shoqëruesit, nuk e dinim për pistoletën”

Publikuar

-

Nga

U arrestua me Fjolla Morinën, flet pronari i 5 hoteleve në Belgjikë: “Jemi shoqëruesit, nuk e dinim për pistoletën”

Dy djemtë që u arrestuan së bashku me këngëtaren Fjolla Morina, Fisnik Syla dhe Fitim Muji janë shprehur që nuk kishin asnjë dijeni mbi armën që kishte këngëtarja.

Fisnik Syla, pronar i 5 hoteleve në qytetin “Sint-Niklas” të Belgjikës e president i “F.C.Gera-Waasland” dhe Fitim Muji, shoferi personal i Fjolla Morinës, thanë se nuk e kishin aspak idenë që ajo kishte marrë dhe pistoletë me vete. “Jemi vetëm shoqëruesit e Fjollës. Nuk e dinim që ajo kishte këto pistoleta në çantën e dorës dhe në makinën e saj. Ajo kishte për të shkuar në Tiranë për muzikë dhe po e shoqëronim”, janë shprehur Muji dhe Syla.

Aktualisht Policia dhe Prokuroria e Kukësit, kanë kërkuar ekspertimin balistik të dy pistoletave të kapura në makinën ku udhëtonte, Fjolla Morina, ku njëra prej armëve në dukje me sy të lirë, dallohet që është pistoletë çakmak.Ndërsa arma tjetër, e gjetur në çantën e Fjolla Morinës, do i nënshtrohet ekspertimit balistik dhe daktiloskopik, për të mësuar gjendjen teknike dhe nëse ka pasur gjurmë gishti të dy djemve të tjerë që ndodheshin në makinë me këngëtaren.

LEXO EDHE:  Shpërthyese me format e saj/ Ana Vakili tërbon ndjekësit me fotot me bikini minimaliste

LEXO EDHE:  Modelja që do t’iu lërë pa fjalë/ Fotot më shpërthyese të brunes që po “pushton” rrjetin

Ndaj tre të arrestuarve është referuar material hetimor në prokurori, ku pritet që në ditët ditën e martë, këngëtarja Fjolla Morina, të dalë para gjykatës së Kukësit për tu njohur me masën e sigurisë arrest në burg që do kërkojë prokuroria./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Life Style

Rënia dhe rigjenerimi i flokëve/ 9 truket “magjike” me përbërës natyral

Publikuar

-

Nga

Një humbje e vogël e disa flokëve çdo ditë është  normale për shumë njerëz, veçanërisht për ata që kanë pësuar humbje peshe, kanë lindur, kanë përjetuar stres të përditshëm ose kanë pasur gjendje të ndryshme mjekësore. Sidoqoftë, për shkak të disa faktorëve, ndonjëherë mund të shndërrohet në humbje të tepërt të flokëve dhe të shkaktojë tullacë. Për fat të mirë, ka disa mënyra të lehta dhe efektive për të ruajtur flokët tuaj dhe madje edhe t’i bëni ato më të forta.

Provoni ushqime që stimulojnë rritjen e flokëve.

Dieta e pasaktë mund të jetë arsyeja e rënies së flokëve, por shtimi i produkteve të duhura në të mund të ndryshojë situatën. Ushqime të shkëlqyera që nxisin rritjen e flokëve janë:

Kimchi: përmban probiotikë që mund të ndihmojnë në  kthimin e humbjes së flokëve.

Vezët: janë të pasura me  proteina dhe biotinë , të cilat janë të nevojshme për rritjen e flokëve.

Spinaq: përmban rritjes së flokëve komponente thelbësore si folate , hekur , dhe vitaminë A .

Salmoni dhe peshqit e tjerë të yndyrshëm: janë burimi më i mirë i  omega-3 , që  lidhet me përmirësimin e dendësisë së flokëve.

Avokado: janë të ngarkuara me  vitaminë E , vitaminë C dhe acide të rëndësishme yndyrore , të cilat janë të dobishme edhe për flokët tanë.

Mishi: është një tjetër burim i shkëlqyeshëm i  proteinave dhe hekurit , të cilat janë thelbësore për flokë të shëndetshëm.

Bëni një trajtim vajor.

Fërkimi i kokës dhe aplikimi i maskave të flokëve mund të jetë po aq i dobishëm sa rregullimi i dietës tuaj. Ju mund të provoni masazhe në kokë dhe maska ​​duke përdorur lloje të ndryshme të vajrave. Ndihmon për të hequr tensionin dhe për të nxitur rritjen e flokëve në qelizat tuaja papilla të lëkurës.

Vaji i rozmarinës mund të përdoret për të trajtuar baldness dhe për të stimuluar flokët të rriten përsëri. Përdorni pikat e tij për të masazhuar kokën tuaj disa herë në javë.

Vaji i barbarozës është një  produkt i njohur për efektet e tij që nxisin rritjen e flokëve. Mund ta përzieni me një vaj transportues dhe ta aplikoni si maskë ose ta shtoni në shampon tuaj për ta përdorur gjatë javës.

Xheli i Aloe vera mund të përdoret për të luftuar zbokthin , një gjendje që mund të çojë në një kruarje të kokës. Nëse e gërvishtni shumë, madje mund të dëmtoni lëkurën tuaj. Plagët e vogla, skuqjet dhe acarimi mund të dëmtojnë flokët tuaj dhe madje të shkaktojnë humbje të flokëve. Dhe aloe vera është e njohur për shërimin e plagëve.Përdorni lëngun e qepës.

Era e saj mund të mos jetë shumë e këndshme, por lëngu i qepës, së bashku me copat e tij, mund të jetë një ndihmë efektive për tullacën e njollave. Ai përmban lëndë ushqyese, të cilat kur aplikohen në flokë, janë të dobishme për gjëndrat. Ajo  kushtëzon dhe nxit rritjen e flokëve. Ju mund të shtrydhni pak lëng ose të shtypni një qepë në një pastë, pastaj ta aplikoni atë rreth kokës.

LEXO EDHE:  Modelja “çmend” pushuesit/ Shfaqet me bikini minimaliste duke treguar linjat perfekte

LEXO EDHE:  Shpërthyese me format e saj/ Ana Vakili tërbon ndjekësit me fotot me bikini minimaliste

Shtoni çaj jeshil.

Një nga burimet më të mëdha të antioksidantëve, çaji jeshil njihet si një  suplement që përdoret për trajtimin e problemeve të ndryshme shëndetësore. Përmban gallatë epigallocatechin që mund të përdoret për rigjenerimin e flokëve. Gjatë një studimi të vogël , vullnetarët me tullacë morën një suplement të ri që përmbante ekstrakt çaji jeshil, vitaminë D, Omega-3, Omega-6 dhe elementë të tjerë. Rezultatet kanë treguar se rigjenerimi mbresëlënës i flokëve është vërejtur në 80% të pjesëmarrësve.

Kontrolloni nivelet e vitaminës D

Mund të ketë një  lidhje midis niveleve më të ulëta të vitaminës D dhe tullacësisë së njollave. Prandaj, konsultimi me mjekun tuaj dhe marrja e kontrolleve të nevojshme mund të jetë e rëndësishme. Përdorimi i suplementeve të vitaminës D të përshkruara nga mjeku juaj, mbajtja e një diete të shëndetshme dhe ekspozimi i diellit mund t’ju ​​ndihmojë të trajtoni rënien e flokëve më shpejt sesa prisnit.

Shmangni krehjen e flokëve kur ato janë të lagura.

Shtoni vajin e farës së kungullit.

Në një studim të madh , një pjesë e pjesëmarrësve me tullac model u pyet për të marrë shtesa vaji fara kungulli, një pjesë tjetër mori një placebo. Në fund të eksperimentit, rezultatet treguan rritje të ndjeshme të flokëve në grupin e parë. Megjithëse, kërkohet më shumë hulumtim për këtë, shtimi i këtij produkti në dietën tuaj, e kombinuar me elementë të tjerë të dobishëm, mund të jetë shumë e dobishme për ju.

Provoni shampon me jamball

Jamballi kinez ka përfitime duke përfshirë stimulimin e rrënjëve të flokëve, mbështetjen e rritjes së flokëve dhe zvogëlimin e rrallimit të flokëve. Një mënyrë e thjeshtë për ta përdorur është në shampo. Ju mund ta zëvendësoni produktin tuaj të mëparshëm me një shampo bimore natyrale që përmban jamball dhe ta përdorni atë çdo ditë.

Konsideroni xhenxhefilin si një mundësi

Sipas një studimi tjetër , xhenxhefili përmban përbërje bioaktive që mund të përmirësojnë rritjen e flokëve, dhe gjithashtu mund të ketë efekte antifungale, antioksiduese dhe antimikrobike mbi lëkurën e kokës tuaj. Ju mund të përdorni lëngun ose vajin e tij duke e kthyer në një maskë ushqyese të kokës . Kombinojeni atë me një  vaj bartës si jojoba, kokosi ose argan, dhe aplikojeni atë në flokët tuaj. Mbuloni kokën me një kapak për 30 minuta dhe më pas shpëlajeni atë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Life Style

Detaji që zbulon moshën reale të çdo gruaje

Publikuar

-

Nga

Jo vetëm rrudhat, flokët gri, duart dhe qafa zbulojnë moshën e vërtetë të një personi. Ka shumë shenja të tjera të plakjes që nuk vërehen në shikim të parë. Dhe janë këto atribute të errëta që tradhtisht u shtojnë më shumë vite përfaqësuesve të gjysmës së bukur të planetit.

Bright Side ka treguar që ndryshimet gjatë plakjes nuk e shkatërrojnë një grua por ato i japin asaj një bukuri dhe joshje të veçantë. Ende, të dish për këto ndryshime mund të jetë e dobishme, prandaj ne mblodhëm një listë të shenjave delikate, por shumë demonstrative, që do të zbulojnë moshën e vërtetë të vizitorëve të salloneve të bukurisë më të zjarrta.

Balli bëhet i sheshtë

Ne të gjithë ndoshta vështirë se mund ta imagjinojmë që atrofia e lidhur me moshën e shtresës së dhjamit nënlëkuror është arsyeja e humbjes së vëllimit në këtë pjesë të trupit. Nga rruga, injeksionet Botox që aq shumë njerëz i duan vetëm përkeqësojnë këtë situatë. Edhe nëse balli mbetet i lëmuar, ai do të humbasë vëllimin e tij dhe do të zbulojë moshën e vërtetë të një gruaje.

Buzët humbin vëllimin dhe freskinë e tyre

Fatkeqësisht, forma e buzëve tuaja ndryshon me kalimin e viteve. Ata e humbin vëllimin e tyre, bëhen më të thatë dhe marrin të ashtuquajturat rrudha të varura nga çanta rreth tyre. Buzët që dikur ishin të lëngshme, të shëndosha dhe sensuale bëhen vizualisht më të vogla dhe të holla.

Forma dhe madhësia e kërthizës  të barkut ndryshojnë gjithashtu

LEXO EDHE:  Fotot/ Një këngëtare seksi si Mel B

LEXO EDHE:  Modelja “çmend” pushuesit/ Shfaqet me bikini minimaliste duke treguar linjat perfekte

Kjo pjesë e trupit mund të ndryshojë pamjen e saj origjinale me moshën për shkak të peshës shtesë, sëmundjeve si omphacele, piercing dhe shtatzëni .Rrathët e errët shfaqen nën sy

Shtresa nënlëkurore e yndyrës bëhet më e hollë për shkak të prodhimit të ulët të kolagjenit pas moshës 30 vjeç. Lëkura rreth syve humbet densitetin e saj, bëhet më transparente dhe fillon të tregojë enët e gjakut, gjë që çon më pas në shfaqjen e rrathëve të errët nën sy.

Vetullat ulen, pamja bëhet më pak e hapur

Kur jemi të rinj, tensioni i mirë i lëkurës na mban vetullat në vend dhe nuk i lejon ata të “rrëshqasin” poshtë. Por me kalimin e moshës , kolagjeni që mban elasticitetin dhe qëndrueshmërinë e lëkurës sonë nuk prodhohet më aq aktivisht, dhe muskujt e fytyrës dobësohen dhe bien për shkak të gravitetit. Si rezultat, vetullat tona gradualisht lëvizin poshtë , duke u shtypur nga ata muskuj, dhe fillojnë të varen mbi sytë tanë, gjë që i jep fytyrës tonë një pamje të ndyrë.

“Trekëndëshi i rinisë” përmbyset me mjekrën

Kur jemi të rinj, forma e fytyrës tonë të kujton një trekëndësh me mjekrën drejtuar poshtë dhe bazën përgjatë ballit. Është i ashtuquajturi ” trekëndëshi i rinisë “. Por situata ndryshon me moshën,  ajo kthehet përmbys me mjekrën.

Shtresa nënlëkurore e dhjamit “rrëshqet” poshtë fytyrës me kalimin e viteve, faqet humbin elasticitetin e tyre të mëparshëm dhe ne marrim palosje nasolabiale. Si rezultat, ne nuk dukemi më të rinj si më parë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE