Connect with Us

De Biazi: Kumbulla është gati për Interin

Seria A

De Biazi: Kumbulla është gati për Interin

Publikuar

-

Marash Kumbulla është kthyer në kryefjalën e merkatos, teksa i afrohet gjithnjë e më shumë Interit. Këta të fundit kanë shfaqur hapur prej kohësh interesimin e tyre për mbrojtësin shqiptar dhe vera e ardhshme me shumë mundësi mund ta veshë zikaltër. Fjalët e mira nuk janë kursyer pë asnjë moment nga gjithë opinioni sportiv, megjithëse ka vetëm një sezon në Serie A dhe është vetëm 20 vjeç.

Elozhe i ka thurur edhe ish-trajneri i Kombëtares kuqezi, Gianni De Biasi, i cili në një intervistë për “Tuttosport” nuk ka dyshime: Kumbulla është gati për Interin. Sipas tij mbrojtësi shqiptar do të kthehej përnjëherë në një pikë të rëndësishme të zikaltërve, pasi të gjitha aftësitë e tij ia lejojnë një gjë të tillë. De Biasi thekson se talenti i tij nuk është aspak i  fryrê mediatikisht, por është konkret dhe dallohet qartë.

“Kumbulla është gati. Ai ka personalitet dhe karakter për të imponuar veten në një ekip të shkëlqyeshëm si Interi. Në atë kohë, askush nuk mendonte se mund të kishte një shpërthim kaq të papritur. Vetëm shikoni se çfarë bëri vitin e kaluar: Kumbulla nuk luajti në të vërtetë në Serie B, por falë Juric këtë vit ai u bë një nga mbrojtësit më të mirë të Serie A. Aq shumë sa që Verona zotëron mbrojtjen e katërt më të mirë në ligë.

Është një djalë i mirë, të gjithë më folën mirë për të. Kumbulla kishte një fizik të madh që në atë kohë dhe kishte një teknikë të mirë për të dalë me topin midis këmbëve. Me Juric ai është rritur në mënyrë taktike, ka inteligjencë dhe mund të lexojë situatat paraprakisht, një cilësi që i lejon atij të rrëshqasë shpejt dhe të mbulojë zonën. Dhe ai e di se si të luajë kudo. Prandaj është një partner i përsosur për çdo mbrojtës.

Ai është një e djathtë natyrale por mund të përdorë edhe këmbën e tij të majtë. Mund të jetë një lojtar i rëndësishëm për Interin menjëherë. Për dukshmërinë, për aftësinë mendore: është konkret, jo i fryrë”, ka thënë De Biasi./

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Ndeshja e parë e Serisë A/ Në Itali caktojnë datën e kthimit të futbollit

Publikuar

-

Nga

Futbolli shihet si një dritë shprese për të gjithë njerëzit, në secilin shtet ku do të nisë edhe ky sport, për të qenë sinjali i një beteje të fituar kundër pandemisë. Shumë kemi humbur nga përditshmëria jonë, ku mes tyre mund të përmendim pikërisht edhe largimin e futbollit.

Por ndërkohë ka ende shpresë, pavarësisht se në disa vende është gjetur zgjidhja me mbylljen e kampionatit në tavolinë. Media prestigjoze “Mirror” jep edhe një datë për ndeshjen e parë që do të luhet në Seria A.

Bëhet fjalë për datën 2 qershor, atëherë kur mendohet se do të jetë rikthimi i futbollit të luajtur në fushë. Nga ana tjetër, Konte paralajmëroi se në datën 4 maj nisin stërvitjet individuale, ndërsa në datën 18 maj do të mund që të stërviten në grup. /Sport Ekspres/

LEXO TE PLOTE

Seria A

Igli Tare e akuzoi drejpërdrejt, reagon ministri italian: Qesharake!

Publikuar

-

Nga

Deklaratat e sotme të Igli Tares, drejtuar Ministrit për Sportin në Itali, Vinçenco Spadafora, kanë bërë xhiron e mediave italiane. Drejtuesi shqiptar i Lacios e akuzoi se nuk po ndihmonte futbollin dhe se me vendimet e tij po bënte gjithçka që ishte e mundur që ai të mos rifillonte.

Ministri sot iu përgjigj duke hedhur poshtë ato që ai i quajti teori komploti. “Duke rifilluar stërvitjen nuk do të thotë detyrimisht të rifillosh kampionatin. Sipas s Federatës duhet rifilluar në mes të muajit qershor, por nuk jemi në gjendje të dimë me saktësi evoluimin e situatës të virusit. Unë kundër futbollit? Janë zëra qesharake, lëviz vetëm duke respektuar rregullat”, insistoi ai.

“Nuk dua të bëj terrorizëm psikologjik, por ështe  pamundur të themi sot kur do të kthehemi në fushë pasi nuk e di askush. Nëse stërvitjet fillojnë me siguri, jemi të predispozuar që të fillojë edhe kamponati, por këtë do ta dimë më mirë vetëm më vonë. Komiteti tekniko-shkencor do të mblidhet shumë shpejt me përfaqësues të futbollit për të përmirësuar protokollin e ndeshjeve e për të garantuar shëndetin e të gjithëve”, theksoi ai në një deklaratë të shpërndarë nëpërmjet rrjeteve sociale.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Po shkëlqen këtë sezon, Juventusi gati t’i rrëmbejë mesfushorin rivalëve

Publikuar

-

Nga

Luis Alberto është një nga lojtarët më të mirë te Lacio këtë sezon, me të cilët po tregon paraqitje të shkëlqyera. Kohët e fundit mediat italiane, raportojnë se Lacio po punon për rinovimin e mesfushorin, në mënyrë që ta kenë edhe për sezonet e ardhshme.

Megjithatë sipas asaj që shkruan “Daily Express”, Luis Alberto mund të ndryshojë ekip në merkaton e verës.

Burimi më lart shkruan se Juventusi e pëlqen shumë futbollistin dhe kanë shfaqur interes për ta marrë në ekip për sezonin e ardhshëm.

Bardhezinjtë do të përpiqen ta afrojnë mesfushorin e Lacios, i cili do bënte shumë punë në mesfushën e kampionëve të Italisë.

LEXO TE PLOTE