Connect with Us

“Atje ku hyn dielli, s’ka virus”/ Gjuzi merr rolin e ekspertit, thirrje qytetarëve të thyejnë karantinën

Politikë

“Atje ku hyn dielli, s’ka virus”/ Gjuzi merr rolin e ekspertit, thirrje qytetarëve të thyejnë karantinën

Publikuar

-

Deputeti i opozitës parlamentare, Kujtim Gjuzi ka befasusr sërish me deklaratën e radhës. Në një intervistë për “Shqipëria Live”, teksa ka komentuar masat e marra nga qeveria për situatën nga Covid-19, Gjyzi hodhi akuza se koronavirusi s’është gjë tjetër veçse një mashtrim.

Ndaj sipas tij, Rama ka shkelur ligin për 44 sepse e ka vendosur vendin në një karantinë të jashtëligjshme.

“Unë dua të them se kryeministri Rama ka shkelur ligjin për 44 ditë, sepse e ka vendosur vendin në një karantinë të jashtëligjshme. Ai mendon se është babai i kombit, por nuk është. Ai ta ketë të qartë se nuk mund të ketë koronavirus vetëm në ato fasha orare, që ka vënë ai. Shqipëria ka 365 ditë me diell, atje ku hyn dielli, s’ka virus. U bëj thirrje qytetarëve të mos e dëgjojnë dhe të dalin, sepse s’ka koronavirus me orare. Kryeministri është një frikaman, uroj të jetë mirë, ka frikën e vet dhe e futi një qytetërim social në kaos. Kjo (koronavirusi) është një mashtrim dhe e thonë mjekë të njohur”, u shpreh Gjuzi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. genti

    29 Prill, 2020 at 2:58 pm

    Ky vuan nga deliri i madheshtise 😉

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nuk është propozim normal”/ Braçe del kundër Beqajt

Publikuar

-

Nga

Zëvendëskryeministri Erion Braçe, në një intervistë për Report Tv, ka komentuar propozimet e ish ministrit Ilir Beqaj për reduktimin e pagave dhe pensioneve.

Braçe ritheksoi edhe një herë se qeveria e ka shprehur qartë se nuk do të preken, duke shtuar se Beqaj si çdo qytetar i këtij vendi është i lirë të gjykojë, të mendojë, të analizojë dhe të jap mendimin e tij.

“Qeveria e ka thënë qartë që nuk ka asnjë plan që të preket asnjë rrogë dhe asnjë pension qoftë dhe ato suplementare, Beqaj ashtu si çdo qytetar i këtij vendi është i lirë të gjykojë, të mendojë, të analizojë dhe të jap mendim e të mbajë qëndrimin.

Unë jam kundër, por Beqaj është pro, dhe kjo është normale në një vend demokratik. Nuk ka pse vazhdon qeveria kur qeveria është shprehur qartë se nuk do të prek asnjë rrogë dhe asnjë pension. Nuk thash është normal propozimi, por është normale që zoti Beqaj të propozojë dhe gjykojë, tha Braçe./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Biznesi protestë ndaj Erjon Braçes/ “Ti je korrupsioni, ne kali që tërheq karrocën e ekonomisë”

Publikuar

-

Nga

Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë ka reaguar ashpër për deklaratat e zëvendës-kryeministrit Erion Braçe, i cili paralajmëroi biznesin e madh të mos largojë punonjësit, pasi në të kundërt do të detyrohen të paguajnë dëmshpërblim.

Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë i thotë Braçes se biznesi nuk është gjakpirësi i popullit, por kali që tërheq karrocën e ekonomisë.

Në deklaratë thuhet se zv.kryeministri për t’i dalë në mbrojtje të punëtorëve, po fryn fort për ndezjen e një konflikti social.

“Këto qëndrime duatrokiten fort në Shqipëri dhe vende të tjera të varfëra, ku sundon mendimi se dikush është i varfër, ngaqë dikush tjetër është i pasur. Aq më shumë kur ato vijnë nga një zyrtar i lartë. Sepse, në Shqipëri, ende, sipërmarrësi apo kapitalisti, ashtu si në komunizëm, shikohet si “gjakpirës”, “shfrytëzues”, “i pashpirt”. Pra fiks si barbar, ashtu siç thotë edhe z.Brace.
Ne jemi të shtrënguar të reagojmë pas këtyre deklarimeve, për shkak se kjo tashmë nuk është një lajthitje, apo një deklaratë mitingjesh politike, por është një qëndrim i përsëritur i zotit Braçe.
Ne jetojmë në të njëtin vend dhe jemi pjesë e të njëjtës shoqëri si dhe zoti Braçe. Por realitetin e njohim shumë më mirë se ai.
PO, është e vërtetë se ka sipërmarrës që kanë abuzuar me punën e zeze. Kjo ka ndodhur dhe ndodh kur vetë shteti eshtë bashkëpunëtor me këtë model sipërmarrjeje.
Është e vërtetë se ka patur e ka sipërmarrës që i keqpaguajnë dhe nuk deklarojnë punëtorët, por gjithmonë me bekimin e “padronit” bashkëpunëtor, që janë institucionet ligjzbatuese publike.
Po ashtu, është e vërtetë se shumë sipërmarrës të ndershëm thyejnë kokën përballë konkurencës të atyre sipërmarrësve që favorizohen nga zyrtarët e korruptuar,
Ne si përfaqësues të sipërmarrjes së ndershme, kemi mbështetur çdo nismë të qeverisë shqiptare në luftën kundër informalitetit. Jemi kundër çdo modeli sipërmarrjeje që shkel ligjin dhe cënon liritë e të drejtat e njeriut”, thekson Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë.

LEXO EDHE:  Skandalet/ Opozita mbron Metën, Rilindasit e PD-së sulm ndaj Rilindjes

LEXO EDHE:  Skandalet/ Opozita mbron Metën, Rilindasit e PD-së sulm ndaj Rilindjes

Sipas saj, Braçe po nxit urrejtje dhe revoltë, ndërsa i kërkon numrit 2 të qeverisë ta mbështesë biznesin, pasi nuk ka nevojë për thirrje revolucionare.

“Problemi është se zoti Braçe nuk flet si zëvendës kryeministër, sepse Zv/Kryeministri flet me emra, flet me fakte, flet me numra, me shifra dhe mban qëndrime, propozon ligje dhe akte nënligjore për të mbrojtur të dëmtuarit nga sipërmarrësit dhe zyrtarët e korruptuar. Z.Braçe bën akuza kolektive kundër sipërmarrësve, duke ngritur një frymë urrejtjeje dhe revolte, jo vetëm të panevojshme, por shumë të dëmshme për situatën që po përjeton Shqipëria dhe mbarë njerëzimi. Zoti Braçe, na drejtohet duke na thënë: Urdhëroni, bëjeni atë biznes pa punëtorë. Jo, zotëri, biznesi nuk bëhet pa punëtorë.

Por, urdhëro edhe Ti zoti Braçe, bëje ekonominë pa sipërmarrjen private. Megjithë dëshirën e ndokujt për të rieksperimentuar në modele ekonomike, çdo shqiptar e di mirë se çfarë solli modeli 45 vjeçar i komunizmit. Sipërmarrja private zoti Braçe është punëdhënësi më i madh. Është edhe kontriburesi më i madh në ekonominë kombëtare dhe në arkën e shtetit. Ndërsa shteti duhet të miratojë ligje dhe të kontrollojë zbatimin e tyre, për të rregulluar marrëdhëniet e punës mes biznesit dhe punëtorit, si dhe mes biznesit dhe shtetit.

Kaq zoti Braçe! Nëse kjo nuk ka funksionuar, nuk është faji i biznesit të ndershëm, por i shtetit me bashkëpunëtorët e informalitetit dhe evazorëft fiskalë. Sot biznesi ka nevojë për tu mbështetur që të mos rrëzohet nga kriza, dhe nuk ka nevojë për thirrje revolucionare që “proletarët” tiu vënë flakën magazinave. Sepse biznesi nuk është balena e dhjamur, që kur ngec në breg, të gjithë sulen të shkisin çtë munden për të mbushur stomakun para dimërimit”, nënvizohet në deklaratë./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paloka publikon videon/ Rama bën cirk me dhimbjen e punëtoreve, miliona lekë për oligarkët

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka ka publikuar një video nga protesta e disa punëtorëve, të cilat nuk kanë përfituar nga plani ekonomik i qeverisë për përballimin e situatës së koronavirusit.

Paloka shkruan se është revoltuese t’i dëgjosh që këto nëna numërojnë qindarkat e mbijetesës, ndërsa Edi Rama bën cirk me dhimbjen e tyre dhe paguan miliona lekë në ditë për oligarkët.

“Është e dhimbshme të shohësh në ekrane nëna që kanë humbur gjithçka, se qeveria i ka lënë në mëshirë të fatit. Është revoltuese t’i dëgjosh që këto nëna numërojnë qindarkat e mbijetesës, ndërsa Edi Rama bën cirk me dhimbjen e tyre dhe paguan miliona lekë në ditë me klientët. Ky klloun nuk e ka vendin në kryeministri. Mijëra nëna nuk i meritojnë lotët e mjerimit vetëm se Edi Rama ka zgjedhur të paguajë miliona për oligarkët e vet dhe pak apo aspak për mbi 2 milionë shqiptarë”, shkruan Paloka./CNA.al

Është e dhimbshme të shohësh në ekrane nëna që kanë humbur gjithçka, se qeveria i ka lënë në mëshirë të fatit. Është revoltuese t’i dëgjosh që këto nëna numërojnë qindarkat e mbijetesës, ndërsa Edi Rama bën cirk me dhimbjen e tyre dhe paguan miliona lekë në ditë me klientët. Ky klloun nuk e ka vendin në kryeministri. Mijëra nëna nuk i meritojnë lotët e mjerimit vetëm se Edi Rama ka zgjedhur të paguajë miliona për oligarkët e vet dhe pak apo aspak për mbi 2 milionë shqiptarë.

Gepostet von Edi Paloka am Mittwoch, 29. April 2020

LEXO TE PLOTE