Connect with Us

Arrin në tre milion numri i njerëzve të infektuar nga Covid-19/ Ja sa kanë humbur jetën

Shëndeti

Arrin në tre milion numri i njerëzve të infektuar nga Covid-19/ Ja sa kanë humbur jetën

Publikuar

-

Numri i personave të infektuar me Covid-19 ka kaluar shifrën e tre milionëve në të gjithë botën.

Sipas të dhënave zyrtare nga Universitetit Mjekësor John Hokins, deri në orën 16:40 të datës 28 prill, numri i personave të infektuar nga Covid-19 ka arritur në 3,061,521.

Në krye të listës qendron SHBA me 988, 490 të infektuar duke u pasuar nga Spanja me 232,128 dhe më pas Italia me 199, 414 persona të infekuar.
Franca rënditet e katërta me 166, 036 të infektuar dhe më pas vjen Gjermani me 158,768 persona të prekur nga Covid-19.

Numri total i personave që kanë humbur jetën për shkak të koronavirusit ka arritur në 212,083viktima.
Italia shënon dhe numrin më të lartë të jetëve të humbura me 26,977 viktima.
Spanja e cila renditet e dyta pas Italisë shënon 23, 822 viktima.

E treta të listë për humbjet e jetëve nga koronavirusi është Franca me 23,822 viktima. Dhe më pas vjen Mbretëria e Bashkuar me 21,092.

Ndërkohë numri i të shëruarve në gjthë botën ka arritur në 906,022 persona.

Spanja kryeson listën me 123,903 të shëruar, duke u pasuar nga Gjermania me 117,400 persona të shëruar dhe e treta është SHBA me 111,583 persona të shëruar.

Ndërkaq, në Shqipëri deri më tani janë regjistruar 750 raste të infektuar në Covid-19, nga të cilët 30 kanë humbur jetën dhe 431 janë shëruar.

Të dhënat sipas shteteve më poshtë:

988,490 US

232,128 Spain

199,414 Italy

166,036 France

158,768 Germany

158,353 United Kingdom

112,261 Turkey

93,558 Russia

92,584 Iran

83,938 China

67,446 Brazil

49,616 Canada

47,334 Belgium

38,611 Netherlands

29,451 India

29,264 Switzerland

28,699 Peru

24,322 Portugal

23,240 Ecuador

20,077 Saudi Arabia

19,648 Ireland

19,621 Sweden

15,589 Israel

15,529 Mexico

15,357 Austria

14,951 Singapore

14,079 Pakistan

13,813 Chile

13,614 Japan

12,208 Belarus

12,089 Poland

11,921 Qatar

11,616 Romania

11,380 United Arab Emirates

10,752 Korea, South

9,511 Indonesia

9,410 Ukraine

9,049 Denmark

7,958 Philippines

7,599 Norway

7,449 Czechia

6,721 Australia

6,630 Serbia

6,462 Bangladesh

6,293 Dominican Republic

LEXO EDHE:  E rëndë/ Shpërthen në ajër helikopteri, humbin jetën tre persona

6,021 Panama

5,851 Malaysia

5,597 Colombia

4,793 South Africa

4,782 Egypt

4,740 Finland

4,246 Morocco

4,003 Argentina

3,729 Luxembourg

3,517 Algeria

3,481 Moldova

3,440 Kuwait

3,019 Kazakhstan

2,938 Thailand

2,810 Bahrain

2,649 Hungary

2,534 Greece

2,131 Oman

2,047 Croatia

1,939 Uzbekistan

1,867 Armenia

1,847 Iraq

1,828 Afghanistan

1,792 Iceland

1,717 Azerbaijan

1,705 Cameroon

1,660 Estonia

1,585 Bosnia and Herzegovina

1,550 Ghana

1,472 New Zealand

1,421 North Macedonia

1,408 Slovenia

1,389 Cuba

1,387 Bulgaria

1,384 Slovakia

1,344 Lithuania

1,337 Nigeria

1,164 Cote d’Ivoire

1,163 Guinea

1,035 Djibouti

1,014 Bolivia

967 Tunisia

836 Latvia

823 Senegal

822 Cyprus

750 Albania

743 Andorra

717 Lebanon

712 Diamond Princess

708 Kyrgyzstan

702 Honduras

701 Niger

697 Costa Rica

635 Burkina Faso

620 Uruguay

596 Sri Lanka

538 San Marino

530 Guatemala

511 Georgia

510 Kosovo

480 Somalia

471 Congo (Kinshasa)

458 Malta

449 Jordan

429 Taiwan*

408 Mali

374 Kenya

364 Jamaica

345 El Salvador

342 West Bank and Gaza

334 Mauritius

329 Venezuela

321 Montenegro

299 Tanzania

275 Sudan

270 Vietnam

258 Equatorial Guinea

245 Maldives

230 Paraguay

211 Gabon

207 Congo (Brazzaville)

207 Rwanda

146 Burma

138 Brunei

133 Liberia

128 Madagascar

126 Ethiopia

122 Cambodia

116 Trinidad and Tobago

114 Cabo Verde

99 Sierra Leone

99 Togo

95 Monaco

95 Zambia

82 Liechtenstein

80 Bahamas

80 Barbados

79 Uganda

76 Haiti

76 Mozambique

74 Guyana

73 Guinea-Bissau

65 Eswatini

64 Benin

61 Libya

54 Nepal

50 Central African Republic

46 Chad

43 Syria

39 Eritrea

38 Mongolia

36 Malawi

32 Zimbabwe

27 Angola

24 Antigua and Barbuda

24 Timor-Leste

22 Botswana

19 Laos

18 Belize

18 Fiji

18 Grenada

16 Dominica

16 Namibia

15 Saint Kitts and Nevis

15 Saint Lucia

15 Saint Vincent and the Grenadines

13 Nicaragua

11 Burundi

11 Seychelles

10 Gambia

10 Suriname

9 Holy See

9 MS Zaandam

8 Papua New Guinea

8 Sao Tome and Principe

7 Bhutan

7 Mauritania

6 South Sudan

6 Western Sahara

1 Yemen

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

“Mëshirojë o Zot për dritëshkurtësinë e mendimeve”/ Thirrja e mjekut: Kujdes për ato çka dëgjoni dhe lexoni

Publikuar

-

Nga

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka bërë një reagim të fortë duke iu referuar kritikave dhe reagimeve të fundit kundër tij.

Kalo shkruan se është deontologjikisht dhe moralisht e dënueshme në diskutimet mes kolegëve të përdorësh gjuhën vulgare për të shprehur mosdakortësinë me mendimin e tjetërit.

“VULGARITETI nuku është i pranueshëm si gjuhë komunikimi me nesh si Shoqëri, veçanërisht një gjë e tillë është deontologjikisht e moralisht e dënueshme në diskutimet mes kolegëve…..NDJEJ shumë mëshirë e keqardhje për këdo që në mungesë të ARGUMENTIT, përdor gjuhën vulgare për mos-dakorësinë e tij/të saj, në lidhje me idetë apo mendimet e shprehura nga unë apo kolegë të tjerë….1- KEQDASHËSIJA, 2- MILITANTIZMI i sëmurë, 3- PROTAGONIZMI i sforcuar e servilor, si dhe 3- DIJEPAKËSIJA, e zbehin figurën e çdo individi të mjedisit tonë të Shëndetësisë….Për më tepër: ”IGNORANTIA non est argumentum” – shprehet Latini, dhe kushdo që ka bërë Betimin e Hipokratit e kupton këtë gjë mjaft mirë…..MËSHIROJ o ZOT për dritëshkurtësinë e mendimeve dhe të fjalëve që ata/ato përdorin!!!….BASHKËKOMBAS, ju lutem të bëni kujdes për ato çka dëgjoni dhe lexoni….VIJONI të tregoni kujdes për veten tuaj, RESPEKTONI dhe DUAJENI jetën tuaj, POR njëkohësisht me moskujdesin tuaj JU mundet të rrezikoni jetët e atyre, që jetojnë ose gjinden rastësisht pranë jush….KEMI ende një rrugë të gjatë për të përshkruar…Ne MANTELBARDHËT dhe i gjithë PERSONELI MJEKSOR jemi për JU në krye të përgjegjësive tona profesionale, qytetare, etike dhe morale….Me DASHURI dhe RESPEKT reciprok, NE së bashku do ja dalim mbanë të sfidojmë COVID-19!!!‘/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Rritet bilanci/ Një tjetër mjek në Itali humb jetën nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Italia është shteti i cili u godit fort nga koronavirusi si pasojë e të cilit humbën jetë 26 977 persona.
Ndërsa numri i të infektuarve nga virusi i tmerrshëm është afër 200 mijë më saktë, 199 414 persona.

Po ashtu për fat të keq dhe numri i vdekjeve nga bluzat e bardha është rritur. Ditën e sotme në Itali humb jetën një tjetër mjek, duke e çuar në 152 numrin e mjekëve të vdekur që prej nisjes së pandemisë së koronavirusit.

Ai ishte një hematolog me origjinë nga Lodi dhe punonte në Rimini prej 30 vjetësh. Mjeku ndërroi jetë mbrëmjen e së hënës në repartin intensiv në spitalin e Riminit, ku ishte shtruar një muaj më parë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Lajm i mirë/ Stafet mjekësore fitojnë betejën me COVID-19

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka dhënë një lajm të mirë sot, ndërsa bën të ditur se 90% e stafeve mjekësore të prekur nga COVID-19, janë shëruar.

Manastirliu, nëpërmjet një postimi në faqen e saj në rrjetet sociale, ka ndarë lajmin e mirë se 1 mjeke dhe 2 infermiere janë shëruar nga COVID-19, pas testit konfirmues.

“Më gëzon pa masë lajmi se gati 90% e stafit mjekësor i prekur nga COVID-19 është plotësosht i shëruar nga ky armik i rrezikshëm.

LEXO EDHE:  Ballkani i rrezikuar nga Rusia dhe Kina, çfarë duhet të bëjë SHBA

LEXO EDHE:  Bilanc lufte në Spanjë/ 864 të vdekur dhe 7719 të infektuar në 24 orë

Një mjeke dhe dy infermiere janë shëruar nga #COVID19, mes 9 të shëruarve të 24 orëve të fundit”-shkruan Manastirliu.

LEXO TE PLOTE