Connect with Us

“Ai ishte një katil”/ Vajza rrëfen dhunën barbare: “Hija” e babait na tmerronte, më thërriste bushtër

Kronika

“Ai ishte një katil”/ Vajza rrëfen dhunën barbare: “Hija” e babait na tmerronte, më thërriste bushtër

Publikuar

-

Lindita Miloti ka rrëfyer për “Abc-ja e mëngjesit”, dhunën me të cilën është rritur në familjen e saj. Lindita Miloti është vajza e Xhevdet Milotit hetues i Sigurimit të Shtetit në komunizëm, dhe Sabahet Milotit, edukatore.

Lindita rrëfeu se si është rritur në një familje, e dhunuar nga nëna dhe babai. Ajo thotë se historinë e jetës së saj pranoi ta tregojë për hir të vëllait të saj, i cili ka humbur jetën në një aksident në vitin 1983. “Babai më thërriste shpesh bushtër e keqe dhe shtazë”, thotë ajo. Lindita thotë se babai isaj ishte katil, ndërsa dhunuese ishte edhe nëna e tyre.

Në viti 1992, ajo është larguar në Itali dhe ka ndërtuar jetën e saj atje, larg familjes. Lindita rrëfen po ashtu se nuk ka marrë pjesë në varrimin e babait të saj në vitin 2017, ndërsa me të motrën nuk ka kontakte, pasi siç thotë ajo nëna i përçau.

Intervista e plotë: 

Unë jam vajza e Xhevdet Milotit dhe Sabahet Milotit. Xhevdet Miloti ishte hetues i degës së brendshme në Shkodër, ndërsa Sabahet Miloti ishte një edukatore e thjeshtë. Ne ishim tre fëmijë sepse vëllai im i dashur Agron Miloti, të cilit i dedikohet edhe jeta ime, dhe intervista ime, ka humbur jetën në një aksident. Jeta jonë ishte një diktaturë e vërtetë. Një frikë për të jetuar në familje. Një frikë për të parë babain tonë. Edhe komshinjtë kishin frikë nga Xhevdet Miloti.

Kaq i egër ka qenë babai juaj?

Autoritar i tmerrshëm dhe një kalë karroce.

Autoritar pse?

Sepse edhe ai ishte një injorant, nuk kishte kulturë. Mesa duket e ka pasur në karakter, por këtë ia ka përforcuar edhe Sigurimi i Shtetit, i cili e mjeshtëroi për tu bërë një katil.

Katil edhe në shtëpi?

Në radhë të parë unë e kam ditur vetëm në shtëpi, nuk e dija që ishte edhe jashtë. Ne e kishim frikë kur ai futej në shtëpi. Kur ishim të vegjël, dhuna e tij, mjaftonte hija për të na tmerruar. Muhabet me të nuk kemi bërë, sepse nuk na konsideronte fëmijët e tij. Jeta jonë ishte në dispozicionin e tij. mamaja ime zgurdullonte sytë kur na shikonte. Unë mbaj mend vetëm fytyrën e  saj vetëm me inat dhe me mallkime.

Ju kanë rrahur?

Gjithmonë.

Ju rrihte babi apo edhe nëna?

Mamaja gjithmonë. Ajo ishte edukatore në Shkodër, kur unë isha 5 vjeç, Xhevdet Milotin e transferuan në Tiranë, dhe kur kthehej nga kopshti vinte me hithra në dorë. Na rrihte se vështrimi jonë ishte për atë një shqetësim.

Ju rrihte të treve?

Unë isha më e vogla dhe kur ata rriheshin. Por mbaj mend më shumë unë dhe motra se vëllai iku shpejt nga shtëpia. Unë dhe motra ime trajtoheshim shumë keq nga mamaja. E shtynte Xhevdet Miloti se donte të kishte pushtet në familje.

Po babai?

Nuk dua ta thëras babai, Xhevdet Miloti ndërhynte kur Sabahet nuk e përballonte dot. Për Xhevdetin dhe Sabahetin fëmijët kanë ardhur në jetë për tu shërbyer. Babai më thërriste shpesh bushtër e keqe dhe shtazë.

Sa vjeç ishe?

Isha 9 vjeçe. E thërritura vazhdoi për gjithë jetën që kemi jetuar bashkë. Dhuna ishte e për orshme. Natë-ditë.

24 orët e tua ishin kështu?

Po kështu. Jo vetëm e imja, por edhe e vëllait.

Vëllai ishte më i dhunuari?

Meqë ishte djali i shtëpisë , Xhevdet dhe Sabiha ishin dy shtaza që prodhuan fëmijë. Agron Miloti ishte qëllimi i Xhevdetit. E shfrytëzoi jetën e Agronit vetëm për të shfrytëzuar. E detyronte të shkote në shkollën e sigurimit, gjë që Agroni nuk donte ta bënte. Ai shkoi në shkollë, 2 vjet në Sauk, por ishte i detyruar se Xhevdeti e thërriste bir kurve, ti nuk ke vend në këtë shtëpi dhe nuk je djali im nëse i nuk shkon në shkollën e sigurimit. E rrihte, e masakronte me kamxhik.

LEXO EDHE:  Dhuna në protestë/ Rama-qytetarëve: Ju tërheqin nga hunda

Ku shërbeu si oficer?

Agronin e çuan në Maliq të Korçës.

Ju e keni dhënë këtë intervistë për Jozef Radin, keni pasur edhe reagime nga ish të persekutuar në Korçë?

Agroni ishte një djalë i ri, i ndershëm dhe Xhevdet Miloti e hodhi jetën e tij në duart e kasapëve të sigurimit të Korçës. Ata donin që ai të masakronte njerëzit.

Ai nuk u kthye në një mostër?

Fëmijët kanë dy zgjidhje në jetë, ose tu ngjajnë ose jo rindërve.

Në këtë botë je ti dhe motra jote? Motra jote mendon si ti apo është kundër?

Mamaja ime gjithmonë na ka përçarë të dyjave. Xhevdeti e shtynte të na përçante. Ne u rritëm në të njëjtën çati, por në jetë të ndryshme pa e takuar njëra-tjetrën. Ajo më urrente pa qëllim, edhe unë. Unë erdha në Itali shumë shpejt. Ata patën mundësi për ta përpunuar motrën time, ajo zgjodhi ti ngjante mamasë dhe babait.

Ti e pret që ajo të reagojë?

Është e vërtetë. Unë kam dalë këtu që të tregoj faktet e mia. Ajo tani është e shtyrë se ka familjen e vet. Ajo influencohet.

Ti ke jetuar deri në 28 vjeç në Tiranë dhe ke bërë shkollën ekonomik. Ke punuar në “Misto Mane”, pastaj ike menjëherë. Pse?

Unë doja të lirohesha nga burgu i familjes sime. Unë nuk e njihja diktaturën në themel, se kisha një diktaturë në familje.

Ti thua se nuk kishe shoqe?

Atë model edukimi kisha. Prindërit e mi kishin hipokrizinë, me inatin dhe zilinë me të tjerët.

Ju keni pasur një marrëdhënie të fortë me vëllain? Si vdiq?

Jeta e tij u sakrifikua me dhunë nga krimineli Xhevdet Miloti. I mbështetur nga Sahahet Miloti. Vdekja e Agronit ishte disfata më e madhe e jetës sime. Ai sillte diellin kudo ku shkonte.

Çfarë i ndodhi?

Pas Korçës , pasi filloi të rebelohej, e detyruan që të shkonte në Kavajë. Edhe atje bëri të njëjtën gjë. Grupe të rinjsh që bënin gabime ai i shpëtonte. Pastaj e transferuan në Pukë.

Ka qenë zgjedhja e babait që ta çonte në Pukë?

Ishte zgjidhja e babait. Sepse Puka ishte një qytet shumë i vogël, aty ishin të gjithë spiunat. Ishte një internim për Agronin.

Përfundimi?

Agroni iu lut Xhevdet që të mos e çonin atje, sepse do vdes. Por ata nuk u pranuan. Dhe Agroni ra nga një makinë bashkë me 5 shokët e tij, në vitin 1983 në gusht. Deri sa në atë moment unë i kisha inat prindërit, në atë moment fillova ti urreja. Në vend që të kthehesha në shtëpi shkoja te varri i Agronit. Ishte ai q ëmë donte të mirën.

Ti shkove në Itali, prindërit janë gjallë?

Xhevdet Miloti vdiq në 2017 dhe Sabahet Miloti është akoma gjallë.

Ishe në varrimin e babait?

Unë isha rastësi. Hapa një raft ku gjeta disa llogari bankare të tyre shumë të dyshimta dhe mamaja dhe motra erdhën si të tërbuara. Ajo jeton me motrën në Bergamo. Në atë kohë rastisi që Xhevdet Miloti po vdiste në spital si një zotëri. Në karelë kishte thënë kam vetëm një vajzë. Ai vdiq në shtator. Mua nuk më lajmëruan se kishe vdekur babai.

Ti ke familjen tënde, ke një vajzë?

Po.

Ti vetë e ke goditur ndonjë herë vajzën?

Absolutisht. Kur ajo ishte vogël unë nuk dija të rrisja një fëmijë. Gjëja më e thjeshtë që mësova është se fëmija rritet me dashuri. Vendosa ta tregoj këtë histoi se jeta ime është vuajtje dhe trauma. E vërteta duhet thënë gjithmonë

A do kishe dëshirë ti falje?

Ndoshta do kisha menduar që urrejtjen ta transferoja në inat. Por ata nuk e meritojnë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Sherr me thika në mes të “Fast Food-it” te Myslylm Shyri/ Plagoset një i ri

Publikuar

-

Nga

Parandalohet përshkallëzimi i mëtejshëm i një konflikti me pasoja të rënda.
Ndërhyrja në kohë e Shërbimeve të Komisariatit të Policisë Nr. 2 çoi në pranga dy shtetas, për vrasje të mbetur në tentativë.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 2, pas njoftimit të marrë se në një ambient Fast Food-i, në rrugën “Myslim Shyri”, po ndodhte një konflikt mes disa personave, menjëherë kanë shkuar në adresën e dhënë, duke parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm me pasoja të rënda për jetën e një shtetasi.

Shtetasit R. O., 21 vjeç dhe A. G., 27 vjeç kishin hyrë në ambientet e një Fast Food-i, në rrugën “Myslym Shyri” dhe për motive të dobëta po konfliktoheshin me shtetasin R. Sh., 23 vjeç, duke e goditur me thikë disa herë në trup, i cili ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Ndërhyrja e Policisë parandaloi përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit.
Në cilësinë e provës materiale, grupi hetimor sekuestroi një armë të ftohtë thikë, me të cilën autoret kryen veprën penale.

LEXO EDHE:  Dhuna në protestë/ Gjykata liron shtatë persona

LEXO EDHE:  Video-skandali i dhunës ndaj gruas në Vlorë/ Shoqëria civile organizon protestë

Në përfundim të veprimeve, nga specialistët e Hetimit të Krimit u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve R. O. dhe A. G., për veprat penale “Vrasje me dashje, e mbetur në tentativë, kryer në bashkëpunim” dhe “Mbajtja pa leje e armëve të ftohta”.
Materialet e para hetimore i kalojnë Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për hetime të mëtejshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Ekzekutim mafioz në mes të Durrësit/ Zbardhen detajet tronditëse, 40 të shoqëruar

Publikuar

-

Nga

Të tjera detaje kanë dalë në dritë në lidhje me ngjarjen e rëndë që tronditi vendin një ditë më parë, ku dy vëllezër u ekzekutuan në mënyrë mafioze, në qytetin e Durrësit.

Nga këqyrja e kamerave të sigurisë është zbuluar se ka qenë një “Toyota” ngjyrë gri e errët nga ku është qëlluar drejt dy vëllezërve Haxhia, por targa nuk është fiksuar.

Policia ka sekuestruar pamje të kamerave të sigurisë gjatë rrugës, nga ku është zbuluar makina e vëllezërve Haxhia është qëlluar nga dy persona ku janë derdhur dhjetëra plumba kallashnikovi. Sipas BW, makina është bërë shoshë në pjesën para, anën e pasagjerit dhe në anën e pasme.

Grupi hetimor ka bërë me dije se të dy vëllezërit ishin qëlluar në kokë dhe trup, ndërsa “një ekzekutim i tillë nuk është parë prej shumë kohësh”. Janë shoqëruar rreth 40 persona, dëshmitarë okularë, bashkëpunëtorë biznesi dhe të afërm për të zbuluar konfliktet që mund të kishin.

LEXO EDHE:  Video-skandali i dhunës ndaj gruas në Vlorë/ Shoqëria civile organizon protestë

LEXO EDHE:  Një farë noekomunistësh që nuk i duhen as dreqit

Vëllezërit Haxhia kanë një pikë Exchange dhe dërgesash të parave, makina me qira dhe shërbim karotreci në Spitallë. Dje ata sapo kishin rihapur edhe aktivitetet e biznesit.

Vrasja ndodhi dje rreth orës 16:40 te tregu i makinave, në qytetin bregdetar, ku vëllezërit Besmir dhe Viktor Haxhia u qëlluan teksa po lëviznin me makinën e tyre tip “Golf”. Ata janë gjetur të pajetë brenda mjetit të tyre, ndërsa forca të shumta policore, RENEA dhe FNSH po kryejnë kontrolle të imtësishme për identifikimin dhe kapjen e autorëve.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Artan Hoxha zbulon atentatet e ngjashme me atë të vëllezërve Haxhia/ “Nuk i janë zbuluar autorët”

Publikuar

-

Nga

Gazetari Artan Hoxha deklaroi mbrëmjen e sotme se atentati ndaj vëllezërve Besmir dhe Viktor Haxhia është i ngjashëm me disa atentate të tjera në qytetin e Durrësit.

Hoxha tha në një lidhje me emisionin “Opinion” se të gjitha atentatet e këtij nuk kanë ende një autor të zbuluar.

“Dyshimi është që kjo ngjarje, është atentat tipik mfioz, i ngjashëm me ato që kanë ndodhur disa herë në Durrës. Më rezulton se në të gjitha rastet kur është bërë një atentat i ngjashëm me këtë që ka ndodhur sot gjatë viteve të fundit në Durrës nuk janë zbuluar autorët. Është atentati i Altin Harizajt në 6 nëntor të vitit 2018. Nëse e mbani mendatentatin në Shkozet që u qëllua me dy armë. Ngjarja e sotme është shumë e ngjashme me këto ngjarje. Po ashtu, është futur në rreth një pistë, është futur në rreth atentati ndaj prokurorit Arjan Ndoj dhe Landi Muarremit dhe atentati tjetër ku janë vrarë po dy persona ka ndodhur në datën 2 mars përpara se të fillonte karantina, po në Durrës, po në këtë vend. Edhe ky atentatnuk është zbuluar. Durrësi nuk është se ka patur një nivel shumë të lartë kriminaliteti të këtij lloj kalibri, pra vrasje të tipit mafioz. Kemi thënë që vitin e kaluar që ngjarja në Durrës po eskalonte. Por kjo dëshmoi edhe një gjë tjetër”, deklaroi gazetari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE