Connect with Us

4.3 mln euro fond nga UEFA për klubet shqiptare? Zbulohet e vërteta e ndarjes së kësaj shume

Sport

4.3 mln euro fond nga UEFA për klubet shqiptare? Zbulohet e vërteta e ndarjes së kësaj shume

Publikuar

-

Në ditën e djeshme UEFA akordoi rreth 236 milionë euro për 55 Federatat anëtare të saj, ku secila pjesëtare, përfshirë edhe Shqipërinë, merr rreth 4.3 milionë euro. Por në këto kohë ka pasur edhe shumë ngatërresë e tymnajë mediatike për shkakun e pandemisë së Koronavirusit.

Kjo shifër nuk do të shkojë tek klubet shqiptare, por vjen te FSHF ashtu si edhe gjithmonë, me programin Hat-Trick. Ky është një Komitet i ndërtuar dhe ku buxhetin e marrë prej këtu, Federatat duhet ta përdorin për investime në fusha, stadiume dhe zhvillim të futbollit në nivel kombëtar.

Pra kjo është arsyeja e çeljes së këtij fondi dhe kjo nuk përkëthehet në para të tjera që mund të shkojnë sërish nga Federata për ekipet shqiptare. Për ta kuptuar më qartë ka ardhur edhe vetë njoftimi nga FSHF, atje ku shkruan qartësisht se këto 4.3 milionë euro nuk kanë asnjë rritje pas shpalljes së Pandemisë, por janë një shifër që jepej edhe më herët.

“Buxheti i Komitetit HatTrick, i cili nuk ka pësuar ndryshime apo rritje pas shpalljes së Pandemisë, është miratuar më parë dhe ky vendim i fundit i Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s i jep fleksibilitet federatave në përdorimin e këtyre fondeve për ti orientuar sipas prioriteteve të veta në një moment të paprecedent për futbollin në të gjithë botën.

Fondet e Komitetit HatTrick i shpërndahen federatave anëtare të UEFA-s për të mbuluar kostot operative dhe për të ndihmuar në zhvillimin e futbollit vendas nëpërmjet projekteve infrastrukturore”, shkruhet në njoftimin e FSHF. /Sport Ekspres/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Makthi merr fund, Vasil Shkurtaj rikthehet në Shqipëri: Më ikën shumë euro dëm në Spanjë

Publikuar

-

Nga

Vasil Shkurtaj ndod het në Barcelonë që prej datës 13 mars. E pas një muaji e gjysmë, bomberi i Kukësit, Vasil Shkurtaj, do të riatdhesohet ditën e sotme. Në një intervistë ekskluzive të dhënë për “Panorama Sport”, autori i 16 golave me Kukësin këtë sezon tregon aventurën e tij në Barcelonë dhe surprizën e tij negative, ku nga udhëtimi për mirë të bërë nga Greqia për në Spanjë me qëllim rikuperimin dhe stërvitjen në Barcelonë, erdhi mbyllja prej shumë kohësh i vetëm në një banesë.

E papritura që sulmuesit i ndodhi në Spanjë natyrisht i ka rënduar dhe “xhepin”, pasi jeta në metropolin spanjoll nuk është e lirë. Gjithsesi, për sulmuesin kjo është një çështje private. Shkurtaj është i kënaqur që po rikthehet në Shqipëri dhe thekson se mezi po pret të kthehet në jetën e përditshme. Futbolli i ka munguar pa masë, shokët dhe rutina sportive gjithashtu.

Ku rrini, në hotel apo shtëpi me qira?

Po, në shtëpi me qira ditore të cilën e kam marrë në “airbb”.

Sa ju ka shkuar kostoja deri më tani e shpenzimeve?

Është normalisht jetë e shtrenjtë, pasi një qytet i mrekullueshëm si Barcelona ka gjithmonë shumë turistë dhe njerëz që e frekuentojnë. Unë e kisha parashikuar të qëndroja pak ditë, po jo kaq javë, ndaj kam shpenzuar shumë. Shifra nuk është e nevojshme të thuhet.

I keni kërkuar klubit t’ju rimbursojë?

Kjo është një çështje e brendshme dhe nuk mund t’i përgjigjem.

Si ju duk kjo eksperiencë?

Sigurisht këtë eksperiencë do t’ua tregoj fëmijëve të mi. Si mund të ndihesh në një shtet të madh si Spanja, në një qytet si Barcelona që shkon për t’u rikuperuar e stërvitur, papritur gjendesh në karantinë dhe shikon pa fund njerëz të cilët sëmuren dhe vdesin. Një eksperiencë me dy anë të medaljes.

Nga njëra që ke frikë dhe nga tjetra që thua do t’ia dalim. Di vetëm një gjë pozitive në këtë situatë, e cila është që gjëja më e parëndësishme. Të përditshmen që ne e konsiderojmë si diçka e dhënë (ose të sigurt) ama të ardhmen duhet dhe do ta vlerësojmë më shumë.

Duhet të qëndroni 14 ditë në karantinë, e keni menduar?

Është diçka që nuk mund ta shmang si gjithë të tjerët, edhe unë duhet ta pranoj. 14 ditë janë shumë në një dhomë hoteli, do preferoja ta bëj karantinën në shtëpinë time.

Ju ka munguar fusha? Kishit ndenjur ndonjëherë kaq gjatë pa dalë në fushë, qoftë dhe për stërvitje?

Patjetër që më ka munguar shumë futbolli, ky sport është jeta jonë. Po huazoj një shprehje të futbollistit të madh Ronaldinjo: “Një futbollisti, përveç të tjerave, por sa i përket pasionit, lëri një top në këmbët e tij dhe i ke dhënë gjithë botën”. Më ka munguar stërvitja, ndeshjet, shokët e ekipit, i gjithë ambienti sportiv. Më ka munguar shumë ajo rutina dhe mezi pres të kthehem në jetën e përditshme.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Igli Tare e akuzoi drejpërdrejt, reagon ministri italian: Qesharake!

Publikuar

-

Nga

Deklaratat e sotme të Igli Tares, drejtuar Ministrit për Sportin në Itali, Vinçenco Spadafora, kanë bërë xhiron e mediave italiane. Drejtuesi shqiptar i Lacios e akuzoi se nuk po ndihmonte futbollin dhe se me vendimet e tij po bënte gjithçka që ishte e mundur që ai të mos rifillonte.

Ministri sot iu përgjigj duke hedhur poshtë ato që ai i quajti teori komploti. “Duke rifilluar stërvitjen nuk do të thotë detyrimisht të rifillosh kampionatin. Sipas s Federatës duhet rifilluar në mes të muajit qershor, por nuk jemi në gjendje të dimë me saktësi evoluimin e situatës të virusit. Unë kundër futbollit? Janë zëra qesharake, lëviz vetëm duke respektuar rregullat”, insistoi ai.

“Nuk dua të bëj terrorizëm psikologjik, por ështe  pamundur të themi sot kur do të kthehemi në fushë pasi nuk e di askush. Nëse stërvitjet fillojnë me siguri, jemi të predispozuar që të fillojë edhe kamponati, por këtë do ta dimë më mirë vetëm më vonë. Komiteti tekniko-shkencor do të mblidhet shumë shpejt me përfaqësues të futbollit për të përmirësuar protokollin e ndeshjeve e për të garantuar shëndetin e të gjithëve”, theksoi ai në një deklaratë të shpërndarë nëpërmjet rrjeteve sociale.

LEXO TE PLOTE

Sport

Hamdi Salihi zbulon ekipin që do të drejtojë në Superiore

Publikuar

-

Nga

Hamdi Salihi e ka lënë futbollin e luajtur, ndërsa tani po jep nga eksperienca e tij për Kombëtaren e Shqipërisë. Përvoja e madhe e këtij lojtari po përdoret nga ana e Rejës, për t’i mësuar edhe legjionarët e Kombëtares sesi të jenë të qetë përpara portës.

Ndërkohë Salihi ka qenë i pranishëm edhe në emisionin “Sport Arena”. Sipas asaj që raporton “Shkodra Sport”, ish-sulmuesi është shprehur se do të marrë drejtimin e Vllaznisë dhe se ndihet krenar që ka luajtur me të, pavarësisht transformimit të fjalëve nga gazetarët.

“Gazetarët ndoshta kanë dëshirë t’i transformojnë fjalët dhe besoj se kështu ka ndodhur edhe në rastin tim, por unë gjithmonë kam thënë se jam krenar që kam luajtur me Vllazninë. Ai është ekipi që më ka bërë futbollist dhe do mbetet gjithmonë në zemrën time. Kur i hyn këtyre rrugëve të trajnerit, kuptohet që njeriu ka ambicie dhe ëndrra të mëdha dhe njëra prej tyre padyshim është edhe ajo që unë të drejtoj një ditë Vllazninë. Shpresoj që kjo të jetë në momentin e duhur dhe unë do të isha i lumtur nëse do ta realizoja një ditë”.

LEXO TE PLOTE