Connect with Us

U tha se ka ndërruar jetë/ Koreja e Jugut sqaron gjendjen shëndetësore të Kim Jong-un

Bota

U tha se ka ndërruar jetë/ Koreja e Jugut sqaron gjendjen shëndetësore të Kim Jong-un

Publikuar

-

Koreja e Jugut mohon lajmet se Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un ka vdekur.

“Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un është i gjallë dhe shëndoshë e mirë’. Të paktën kështu ka thënë Moon Chung-in, këshilltari special i sigurimit kombëtar të Presidentit të Koresë së Jugut, Moon Jae-in për CNN.

Ai bëri bëjnë thirrje për mospërhapje të lajmeve në lidhje me shëndetin e liderit koreano-verior, Kim Jong-un. Në një takim me dyer të mbyllura gjatë ditës së djeshme, Kim Yeun Chul, ministri përgjegjës i marrëdhënieve mes Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut, u tha zyrtarëve të tjerë se pavarësisht zërave në mediat ndërkombëtare, nuk ka asnjë dyshim në lidhje me aktivitetin e Koresë së Veriut.

Thirrja vjen pasi një sërë mediash publikuan lajmin se Kim Jong-un mund të jetë në gjendje të rëndë shëndetësore pas një komplikacioni kardiovaskular apo se është izoluar nga frika e koronavirusit. Madje disa media botërore raportuan se lideri i Korese së Veriut ka vdekur.

LEXO EDHE:  Policia e Tiranës zbarkon në portin e Durrësit/ Dyshohet për dy kontenierë me drogë

Kim Jong-un nuk shfaqet në publik që prej dy javësh, madje as në 15 prill ditën e ditëlindjes së gjyshit të tij, Kim Il-sung. Sipas së përditshmes së Koresë së Veriut ‘Daily Nk’ Kim bëri një ndërhyrje në zemër më 12 prill dhe është duke qëndruar në vilën e tij në malin, Kumgang duke u rekuperuar./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Studiuesit e SHBA dhe Kina bashkëpunojnë në kërkimin e origjinës së koronavirusit

Publikuar

-

Nga

Shkencëtarët amerikanë po punojnë me Kinën për të hetuar origjinën e koronavirusit, pavarësisht kritikave nga administrata Trump se Pekini nuk po arrin të bashkëpunojë me të jashtmit për të frenuar sëmundjen.

Sipas Financial Times, Ian Lipkin, drejtor i Qendrës për Infeksion dhe Imunitetit në Shkollën Mailman të Shëndetit Publik në Universitetin Columbia, tha se po punonte me një ekip studiuesish kinezë për të përcaktuar nëse koronavirusi u shfaq në vende të tjera të Kinës para se të zbulohej për herë të parë në Wuhan, në dhjetor. Përpjekja mbështetet në ndihmën e Qendrës Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

“CDC e Kinës është e interesuar të mësojë sa më shumë që të jetë e mundur në lidhje me origjinën e këtyre llojeve të viruseve,” tha Prof Lipkin, një virolog që punoi në shpërthimet e koronavirusit 2003 Sars dhe 2012 Mers dhe këshilloi për filmin pandemik 2011.

Prof Lipkin, i cili ka pasur marrëdhënie të gjata me zyrtarë kinezë që kur ndihmoi në zhvillimin e testimit të shpejtë për Sars në 2003, vizitoi Kinën në fillim të këtij viti për të diskutuar përgjigjet ndaj Covid-19.

“Ne po punojmë nëpër rajone dhe departamente për të gjurmuar origjinën e virusit,” tha Lu Jiahai, një profesor në Shkollën e Shëndetit Publik të Universitetit Sun Yat-sen në Guangzhou dhe partneri hulumtues i Prof Lipkin në Kinë, duke shtuar se studimi filloi në fillim të shkurtit dhe mund të japë rezultate më vonë këtë vit.

LEXO EDHE:  Policia “blindon” Shkodrën/Operacion nga toka dhe ajri, disa zyrtarë të arrestuar

LEXO EDHE:  Akuzohej se kishte bërë operacion të pasmet/Modelja e famshme "çertifikohet" tek kirirgu

“Një pjesë kritike e punës sonë, të cilën e kemi kryer me ndihmën e CDC kineze, është të testojmë mostrat e gjakut të pacientëve me pneumoni në shkallë vendi, në dhjetor, nëntor ose edhe më herët,” tha ai. Ai shtoi se ishte “shumë e rëndësishme” për të studiuar rastet e mëparshme të infeksionit duke dhënë indikacione se 30 deri 50 përqind e bartësve të viruseve nuk tregojnë simptoma.

Pekini dhe Uashingtoni kanë lobuar akuzat ndaj njëri-tjetrit për origjinën e sëmundjes, për të cilën Organizata Botërore e Shëndetit thotë se me shumë gjasë u shfaqën nga lakuriqët përmes një kafshe ndërmjetëse në tremujorin e fundit të vitit 2019./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Fitoi betejën me koronavirusin/ Boris Johnson rikthehet në punë

Publikuar

-

Nga

Kryeministri britanik Boris Johnson është rikthyer në punë pas një muaji, pasi u shërua nga koronavirusi.

Joghnson u shtrua për rreth një javë në Spitalin St Thomas në Londër, dhe tre ditë ndenji në kujdesin intensive pasi u shtrua në 5 Prill.
Johnson do të rifillojë detyrën me kohë të duke nisur kryesimin e takimit të rregullt të kabinetit sot në mëngjes.

Ndërkohë në Britaninë e Madhe numri i të infektuarve nga koronavirusi është rreth 155 mijë kurse numri i viktimave ka shkuar në rreth 121 mijë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Industria gjermane e robotikës i shpall luftë Coronës

Publikuar

-

Nga

Përdorimi i robotëve në industri ka qenë një temë mjaft e debatuar. Shumë vetë i trembeshin humbjes së vendit të punës. Por tani në krizën e Coronës po dalin në pah avantazhet e automatizimit.

Që në fillim duhet thënë, se robotët janë natyrisht të imunizuar ndaj viruseve të Coronës dhe proceset e automatizimit ndihmojnë për të mbajtur prodhimin në lëvizje.” Patrick Schwarzkopf nga Shoqata Gjermane e Prodhimit të Makinerive dhe Pajisjeve, (VDMA) përmbledh avantazhin e punës së automatizuar në kohën e pandemisë. Por ai shton se “megjithatë nuk mund të hiqet dorë nga njeriu në fabrika, e kjo do të mbesë kështu.” Këtë e tregon këto kohë krize të Coronës bashkëpunimi mes njeriut dhe “robotëve bashkëpunues”, të ashtuquajtur “Cobots”, që punojnë dorë më dorë me kolegët e tyre prej mishi e gjaku. “Ata asistojnë punëtorin nga fër, pa pasur frikë se prej tij mund të dalë një rrezik infektimi”, thotë Schwarzkopf.
Edhe Susanne Bieller, sekretare e përgjithsme e Shoqatës Ndërkombëtare të Industrisë së Robotikës, (IFR) sheh të njëjtin avantazh. Krahas kësaj, sipas Bieller, robotët japin kontribut “që të minimizohet personeli i kërkuar në repartet e prodhimit.” Aktualisht personeli ndahet në turne të caktuara, që të mos ketë takime të drejtpërdrejta. Edhe këtu ndihmon robotika, “nëse në të ardhmen çdo të dytin vend pune mund ta zëvendësosh me robotët.”

Bashkëpunim në kohë krize

Në krizën aktuale bëhet fjalë që proceset e prodhimit të jenë të shpejta dhe fleksibël. Sipas Susanne Bieller, këto procese janë të varura nga dija e nevojshme, që nuk arrihet të ndërtohet kaq shpejt.” “Nëse unë për shembull kam ekspertizë në saldim, atëherë do ta kem shumë të vështirë të riorientohem në një proces qepjeje.” Megjithatë ka shembuj që tregojnë, se shpejtësia nuk është ndonjë punë magjike. Dy anëtarë të shoqatës VDMA, firma “PIA Automation” dhe prodhuesi i makinerive speciale, Ruhlamat janë bashkuar aktualisht për të prodhuar maskat mbrojtëse për fytyrën, thotë Schwarkopf.
“Pragmatikë dhe të orientuar nga zgjidhjet”

Prej vitesh robotët kanë pasur një problem imazhi. Ato konsideroheshin si simbol i humbjes së punës dhe largim i njeriut nga bota e punës. Por sipas VDMA deri më tani “nuk ka raportime për rezerva të tilla apo kundërshtime”. Patrick Schwarzkopf thotë se, „të gjithë pjesëmarrësit veprojnë në mënyrë pragmatike dhe të orientuar nga zgjidhjet.”

LEXO EDHE:  Policia e Tiranës zbarkon në portin e Durrësit/ Dyshohet për dy kontenierë me drogë

LEXO EDHE:   Më në  fund krijohet teknika e operimi të tiroideve pa prerje

Susanne Bieller thekson, se rezervat ndaj robotëve i përkasin së shkuarës. Tani vlen „që automatizimi ndoshta ndihmon që të pengojë që të mos kaloj në punë me orar të shkurtuar apo të humbas vendin e punës.”

Ekspertët presin që imazhi i robotit si koleg të bëhet i qëndrueshëm. Susanne Bieller është optimiste. „Nëse firmat kanë guxuar të hedhin hapin e parë në automatizim, atëherë ato janë të bindura për avantazhet dhe i zgjerojnë ato.” Në tërësi e gjithë dega e prodhimit të industrisë dhe makinerive është optimiste në këtë drejtim. Bieller thotë se „pranueshmëria për robotët është e madhe. Ato nuk shihen si konkurrencë, por si mbështetje.”

Patrick Schwarzkopf e mbështet këtë qëndrim. „Tek ata që punojnë me robotët imazhi është shumë i mirë. E para nuk ka pasur humbje të vendeve të punës, robotët madje i sigurojnë ato. E dyta përmirësohet vazhdimisht cilësia e punës, sepse robotët marrin përsipër procese që përsëriten, monotone dhe jo ergonomike.” Për Susanne Bieller automatizimi i proceseve industriale ka edhe avantazhe ekologjike. Tani përjetojmë që proceset e prodhimit ndërpriten për shkak të problemeve me furnizimin, thotë Bieller. Për këtë të ndihmon automatizimi, „kur me ndihmën e robotikës sërish mund të prodhohet në mënyrë lokale dhe të shkurtohen rrugët e gjata të furnizimit.” Ky diskutim ka filluar që tani, thotë Bieller./DW

LEXO TE PLOTE