Connect with Us

Teoritë dhe akuzat/ Shkencëtarët drejtojnë gishtin nga Kina për Covid-19

Bota

Teoritë dhe akuzat/ Shkencëtarët drejtojnë gishtin nga Kina për Covid-19

Publikuar

-

Kanë kaluar rreth 4 muaj që kur koronavirusi është shtrirë pothuajse në çdo cep të botës, por ende nuk ka një përgjigje të qëndrueshme se nga ku filloi e gjithë kjo.

Pandemia e koronavirusit ka gjunjëzuar botën ndërkohë ende nuk është gjetur një ilacc për shërimin e virusit.

Mijëra persona kanë humbur jetën edhe miliona të tjerë janë infektuar.

Por, nga erdhi koronavirusi?

Shumë shkencëtarë, studiues, mjekë ngrenë dyshime se koronavirusi nuk është i natyrshëm.

Professor Maurizio Viecca, shefit të Kardiologjisë së spitalit Sacco në Milano ka deklaruar se nuk është pneumonia por një trombozë që qendron pas shumë vdekjeve të Coronavirus.

“Më shumë se një muaj më parë kam vërejtur që këta pacientë kaluan nga faza helmetuese CPAP në fazën e intubacionit brenda një ore e gjysmë, dhe kjo është e pamundur vetëm me pneumoni, sepse nuk ka virus në botë që mund të shkaktojë pneumoni që papritmas nuk i përgjigjet më helmetit apo edhe intubacionit. Duhej të kishte një mekanizëm tjetër. Në të cilën fillova të shikoja të dhënat mjekësore të këtyre pacientëve dhe zbulova se në disa raste kishte një test gjaku të quajtur D-dimer i cili ishte veçanërisht i lartë. Kur e shihni këtë test gjaku të ndryshuar tek individi, do të thotë që ekziston një trombozë. Kështu që unë bisedova me anatomistin e Sarko, Dr. Nebuloni, i cili më tha se ai kishte bërë tridhjetë autopsi dhe në të gjitha kishte gjetur emboli të kapilarëve të vegjël pulmonarë “, tha ai.

Një virolog francez që ka marrë ccmimin Nobel për mjekësi në vitin 2008, pretendon se koronavirusi është krijuar në laborator, mbase në përpjekje për të gjetur një Vaksina për HIV.

LEXO EDHE:  Tensione të reja Japoni – Kinë rreth disa ishujve

Luc Montagnier i cili është 87 vjeç, ka disa kohë që ka mbështetur këtë teori.
Më 16 Prill, Montagnier paraqiti tezën e origjinës artificiale të koronavirusit të ri (SARS-CoV-2) dhe lidhjen e tij me virusin HIV.

Në fillim të fjalës së tij, Montagnier shpjegon se ai ka hulumtuar origjinën e koronavirusit të ri dhe thotë se “ne kemi arritur në përfundimin se ai virus është manipuluar. Jo plotësisht, por pjesërisht. Duke u përgjigjur në një pyetje se kush mund ta ketë manipuluar virusin, Montagnier thotë se “nuk është një proces natyror, është punë e një profesionisti, një biologjie molekulare”, dhe se pse është bërë kjo punë ai shton se ai po përpiqej të krijonte një vaksinë HIV ”.

Një mikrobiolog rus ka pohuar se koronavirusi është rezultat i shkencëtarëve në Ëuhan që bëjnë ‘gjëra absolutisht të çmendura’ në laboratorin e tyre.
Profesori i njohur botëror, Petr Chumakov, sipas “Daily Mail”, tha se qëllimi i tyre ishte të studionin patogjenitetin e virusit dhe jo “me qëllimin e keq” për të krijuar një vrasës të bërë nga njeriu.
Profesori Chumakov, studiuesi kryesor në Institutin Engelhardt të Biologjisë Molekulare në Moskë, tha: “Në Kinë, shkencëtarët në Laboratorin Ëuhan janë përfshirë në mënyrë aktive në zhvillimin e varianteve të ndryshme të koronavirusit për më shumë se dhjetë vjet. Për më tepër, ata e bënë këtë, gjoja jo me qëllimin për të krijuar variante patogjene, por për të studiuar patogjenitetin e tyre. Ata bënë gjëra absolutisht të çmendura, për mendimin tim”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Argjentina ndalon fluturimet deri më 1 shtator/ Rrezikohen 300 mijë vende pune

Publikuar

-

Nga

Argjentina ka ndaluar të gjitha fluturimet komerciale, të brendshme dhe ndërkombëtare, deri më 1 shtator, për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Autoritetet thanë se kompanitë ajrore nuk duhet të shesin bileta për fluturime që nuk do të realizohen gjatë katër muajve të ardhshëm.
Administrata Kombëtare e Aviacionit Civil tha se 1 shtatori është një datë “e arsyeshme” për rikthimin e fluturimeve.

Grupet e industrisë së aviacionit paralajmëruan se mijëra njerëz mund të humbin punën. Agjencia ndërkombëtare e aviacionit, Iata, i dërgoi një letër Qeverisë argjentinase, duke thënë se vendimi shkel marrëveshjet bilaterale dhe se rrezikon më shumë se 300,000 vende pune në Argjentinë.

LEXO EDHE:  Frika nga koronavirusi/ Dogana e Kosovës ndalon importin nga Kina

LEXO EDHE:  Lajmi i mirë/ 17 qytetarë fitojnë “luftën” me koronavirusin

Argjentina i ka mbyllur kufijtë për shtetasit e huaj në mars, duke vendosur masa të ashpra karantine. Ky vend ka afro 4,000 të infektuar me koronavirus dhe 192 viktima./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Heqja e tarifave/ Serbia “pushton” Kosovën me mallra

Publikuar

-

Nga

Nga 1 prilli me vendim të Qeverisë në detyrë, mallrat me prejardhje nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina janë liruar nga tarifa prej 100%. E tash kur kanë kaluar afër një muaj nga ky vendim, Serbia ka nisur ta “pushtojë” tregun Kosovës me mallra të ndryshme.

Kanë kaluar vetëm 27 ditë që kur Qeveria e Kosovës ka liruar nga tarifa prej 100% mallrat me prejardhje nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina.

Këto ditë i kanë mjaftuar Serbisë që të mbush tregun e Kosovës me mallra.

Dogana e Kosovës ka bërë të ditur se janë 1 mijë e 497 dërgesa që kanë hyrë nga Serbia në Kosovë që nga data 1 prill.

“Rreth 12 milionë euro ka eksportuar mallra Serbia në Kosovë, që nga fillimi i këtij muaji, kur edhe filloi së zbatuari masa e reciprocitetit e vendosur nga qeveria në detyrë”, kanë treguar në Doganë.

Në këtë institucion kanë treguar se Kosova në Serbia ka dërguar mallra në vlerë të rreth 800 mijë eurove.

“Nga Kosova në Serbi janë eksportuar mallra në vlerë rreth 800 mijë euro. Dominon industria ushqimore, si dhe ajo kimike në import, derisa në eksport janë disa produkte bimore dhe industri ndërtimore”.

Në fillim të muajit prill, Qeveria në detyrë e Kosovës e ka zëvendësuar taksën prej 100 për qind për produktet serbe, të vendosur nga qeveria e kaluar në nëntor të vitit 2018, duke futur gradualisht masat e reciprocitetit.

Me vendim të qeverisë së kaluar, asaj të udhëhequr nga Ramush Haradinaj, marketet në Kosovë ishin urdhëruar që në raftet ku vendosen produktet e ekspozuara të vendoset edhe flamuri i origjinës së secilit produkt, në mënyrë që qytetarët të jenë të vetdijshëm se produktet e cilit shtet po i konsumojnë.

Por një vendim i tillë, tashmë duket se po nuk po zbatohet në marketet e vendit.

Nëpër raftet e qendrave tregtare janë duke u keqpërdorur më të madhe flamujt e shteteve të ndryshme.

Siç shihet në një fotografi, të cilën e ka postuar në profilin e tij aktivisti i shoqërisë civile, afër “Plazma”, i cili prodhohet në Serbi, është vendosur flamuri i shtetit turk

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se zbatimi i masave të reciprocitetit nga autoritetet e Republikës së Kosovës do të jetë gradual dhe si përgjigje proporcionale me sjelljen e autoriteteve të Serbisë.

Kurti ka thënë se vendimi obligon që në marrëdhëniet me Serbinë, emërtimet te certifikatat fitosanitare dhe dokumentet tjera përcjellëse si dhe në certifikatat veterinare dhe dokumentet tjera përcjellëse të përdoren në​ përputhje me Kushtetutën dhe legjislacionin në fuqi të Kosovës.

LEXO EDHE:  Kina paralajmëron SHBA-në në konfliktin me Korenë e Veriut

LEXO EDHE:  Laboratori i falsifikimeve në Tiranë/ Lleshaj thirrje qytetarëve: Kujdes mos bini në rrjetet e trafikantëve

“Vendimet e miratuara janë të obliguara t’i zbatojnë policia kufitare, dogana, Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë, Agjencia për Produkte dhe Pajisje Medicinale dhe institucionet e tjera përgjegjëse”.

Gjatë një konference, kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me ministren në detyrë të Ekonomisë, Punësimit, Tregtisë, Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Investimeve Strategjike në Kosovë, Rozeta Hajdari, kanë deklaruar se vendimi mbetet në fuqi deri më 15 qershor me ç’rast do të bëhet një vlerësim i gjithëmbarshëm i mbarëvajtjes së vendimit.

Shtetet e Bashkuara e kanë kundërshtuar vendimin për të zëvendësuar taksën 100 për qind ndaj mallrave serbe me masa reciprociteti.

Ambasada amerikane në Prishtinë ka thënë se Kosova “duhet t’i heqë të gjitha tarifat dhe të mos krijojë barriera të reja, sepse këto politika janë në dëm të qytetarëve të Kosovës dhe janë duke e bllokuar ekonominë e Kosovës”.

Ndryshe, tarifën doganore 100 për qind e kishte vendosur Qeveria e kaluar e Kosovës, e ish-kryeministrit Ramush Haradinaj, në nëntor të vitit 2018.

Që nga vendosja e taksës për produktet e importuara nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina, importi nga këto shtete ka rënë për 99 për qind.

Para vendosjes së taksës doganore, Serbia ishte eksportuesja më e madhe e produkteve në Kosovë. Ky shtet, para 21 nëntorit, të vitit 2018 – kur u vendos taksa 100 për qind – gjatë një dite ka eksportuar në Kosovë mallra në vlerë prej rreth 1.2 milion euro apo rreth 450 milionë euro brenda një viti.

Taksa 100 për qind për importet nga Serbia ka ndikuar që dialogu për normalizimin e raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të ndërpritet.

Kundër kësaj takse, që nga vendosja e saj, ishin deklaruar Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian, pasi që nga ajo kohë, dialogu në mes Kosovës dhe Serbisë ishte ndërprerë.

Një masë reciprociteti ndaj Serbisë, Kosova e kishte aplikuar edhe në korrik të vitit 2011.

Kjo masë e reciprocitetit në atë kohë ishte marrë pasi që Serbia për tre vite pas shpalljes së pavarësisë në Kosovën në vitin 2008, kishte bllokuar mallrat nga Kosova për shkak të ndërrimit të vulave nga ato të UNMIK-ut në ato të Republikës së Kosovës./Monitor

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

“Është tronditëse kjo që po më ndodh”/ Pacolli nuk lejohet të kthehet në Kosovë

Publikuar

-

Nga

Pak pasi u ankua se Qeveria po e pengon për të ardhur në Kosovë, deputeti Behgjet Pacolli, thotë se tashmë i është anuluar leja për uljen e avionit të tij në Aeroprtin Ndërkombëtar të Prishtinës.

Pacolli shkruan se anulimi i kësaj leje është privim i të drejtës për lëvizje.

“Anulimi i lejes së uljes në aeroportin e Prishtinës për aeroplanin tim është privim i drejtpërdrejtë i së drejtës sime për të lëvizur”, ka shkruar Pacolli.

Ai më herët e akuzoi Qeverinë në detyrë të Albin Kurtit, duke thënë se këtë pengesë po ia bën një qeveri që ai e ka votuar, pa votuar rrëzimin e saj më pas.

“Është tronditëse kjo që po ndodh me mua! Pas dy mujësh karantinimi së bashku me familjen time në Zvicër,nën asistencën shendetsore, diçka që ua deshmova me dokumenta, më pengojnë të vij në Kosovë! Jam unë që rrezikoj duke ardhur në vendin tim nga Zvicra, një sistem kujdesi shendetesor I përparuar, por dua të respektoj votën e qytetarit për mua!
Ju qeveritarë të Kosovës, kështu do bëni dhe me diplomatë zviceranë a perëndimorë që mund të vijnë në Kosovë? Do t’i karantinoni?
Kush e bën këtë? Po e bën një qeveri te cilën unë e kam votuar! Për më shumë nuk kam votuar as mocionin për rreximin e saj!
Kjo qeveri sot në mënyrë primitive, diktatoriale, më privon të kthehem ne vendin tim! Më pengon të zhvilloj veprimtarinë time parlamentare në shërbim të Atdheut tim!
Akti ndaj meje, në kundërshtim me gjithë ligjet nderkombëtare, madje dhe me vendimin e fundit të Gjykatës kushtetuese, nuk është akt force, por akt dobësie!
Nuk është akt trimërie, por disfate!
Nuk është qeveri e fortë, një qeveri që kapet pas pushtetit kësisoj dhe pengon veprimtarinë e parlamentit me çdo mjet, por qeveri e dobët!
Kush jeni ju që paragjykoni veprimtarinë time parlamentare?
Kush jeni ju që paragjykoni votën time?
Po nëse unë do ta shpallja publikisht se do t votoja pro jush- a do të më pengonit? Jo, nuk e besoj!
Ju kam votuar duke besuar tek rotacioni, tek energjia e re e votuesve tuaj, tek nevoja për ndryshim, por kjo që po ndodh ndaj meje, është zhgënjyese!
Kjo është pergjigjja ndaj sjelljeve te mia ndaj jush!”, shkruan Pacolli./CNA.al

LEXO TE PLOTE