Connect with Us

Përfitojnë nga gjendja e jashtëzakonshme/ Google bllokon 18 milionë emaile nga mashtruesit ekonomikë

Teknologji

Përfitojnë nga gjendja e jashtëzakonshme/ Google bllokon 18 milionë emaile nga mashtruesit ekonomikë

Publikuar

-

Gjiganti i teknologjisë thotë se pandemia ka çuar në një shpërthim sulmesh mashtruesish në të cilat kriminelët përpiqen të mashtrojnë përdoruesit në zbulimin e të dhënave personale.

Kompania tha se po bllokonte më shumë se 100 milion email të mashtruesve në ditë. Gjatë javës së kaluar, pothuajse një e pesta ishin emailë për mashtrim në lidhje me koronavirus. Virusi tani mund të jetë tema më e madhe e phishing ndonjëherë, thonë firmat e teknologjisë.

Gmail i Google përdoret nga 1.5 miliardë njerëz.Individëve u dërgohen një shumëllojshmëri të madhe të postave elektronike që autorizojnë autoritetet, të tilla si Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH), në një përpjekje për t’i bindur viktimat të shkarkojnë softuer ose të dhurojnë për shkaqe fals.

Kriminelët në internet po përpiqen gjithashtu të përfitojnë nga paketat e mbështetjes së qeverisë duke imituar institucionet publike. Google pretendon se mjetet e saj të mësimit të makinerive janë në gjendje të bllokojnë më shumë se 99.9% të postave elektronike për të arritur përdoruesit e saj./ CNA.al

Marrë nga BBC

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

WhatsApp po “than” tregun e telefonatave ndërkombëtare

Publikuar

-

Nga

Pagesa përmes WhatsApp/ Banka bllokon shërbimin

Përdorimi i aplikacioneve të lidhura me internetin po ul me ritëm të shpejtë përdorimin e thirrjeve ndërkombëtare nga rrjetet celulare.

Të dhënat nga Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) tregojnë se në tremujorin e dytë të vitit, trafiku total i thirrjeve ndërkombëtare ra në 6.6 milionë minuta, 43% më pak krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Vitin e kaluar, volumi i thirrjeve ndërkombëtare pësoi tkurrje me 25% dhe ka arritur nivelet më të ulëta historike, megjithëse operatorët prej vitesh i kanë përfshirë në disa prej paketave mujore të komunikimit.

Rënia e trafikut të thirrjeve ndërkombëtare është një shembull tipik sesi interneti dhe aplikacionet Over the Top, si WhatsApp, Viber, etj., po e ndryshojnë mënyrën e komunikimit dhe të përdorimit të aparatit celular. Këto aplikacione po japin një efekt të ndjeshëm edhe në trafikun kombëtar të shërbimeve.Për tremujorin e dytë, volumi i thirrjeve dalëse nga rrjetet celulare ra me 9.3%, ndërsa numri i mesazheve të shkruara pësoi rënie edhe më të thellë, me 43%. Rënia e trafikut të komunikimit direkt përmes rrjeteve është kompensuar nga një rritje e ndjeshme e konsumit të internetit, me 20% më shumë krahasuar me një vit më parë.

LEXO EDHE:  Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

LEXO EDHE:  A e parandalojnë temperaturat mbi 25°C përhapjen e Covid-19?/ OBSH publikon faktet e rëndësishme

Tendencat tregojnë se rrjetet celulare do të përdoren gjithnjë e më pak për marrjen e komunikimit direkt, sepse këto shërbime po zëvendësohen në një masë të madhe nga interneti. Tek telefonatat ndërkombëtare, që janë më të shtrenjta, kjo tendencë duket edhe më e shpejtë.

Tani sfida më e madhe për operatorët është përmirësimi i cilësisë së mbulimit të territorit me internet. Në fakt, mbulimi i territorit me rrjetin e gjeneratës së fundit 4G nuk është ende në nivele shumë të larta. Deri në fund të vitit 2018, mbulimi i territorit me 4G ishte vetëm 57%, ndërsa, sipas AKEP, për vitin 2019 shkalla e mbulimit u përmirësua në 73%.

Megjithatë, diferencat në shkallën e mbulimit të territorit me rrjet mes operatorëve janë të mëdha. Ndërsa jemi në pragun e kalimit në teknologjinë 5G, shifrat e mbulimit të territorit tregojnë se investimet në rrjetin 4G kanë qenë të pamjaftueshme. Shpeshherë, operatorët i përdorin gjeneratat e reja teknologjike si flamuj marketingu, por realiteti është se cilësia e ofrimit të shërbimit lë shumë për të dëshiruar, sidomos jashtë qendrave të mëdha urbane./Monitor

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Facebook bashkohet me prodhuesin Ray Ban për syzet e para inteligjente në 2021

Publikuar

-

Nga

Facebook njoftoi së fundi partneritetin e tij me Luxoticca për të krijuar syzet inteligjente për 2021.Zuckerberg gjithashtu njoftoi se kompania ka në plan të lëshojë Project Aria, një pajisje kërkimore që kompania do të përdorë për të mësuar ndërsa zhvillon syzet e saj të zgjuara të konsumatorit.

Syzet e Projektit Aria do të vishen nga punonjësit e Facebook dhe kontraktorët rreth kampusit të kompanisë dhe në publik duke filluar nga shtatori, tha Andrew “Boz” Bosworth, shefi i pajisjeve të Facebook. Syzet nuk kanë karakteristika të realitetit të shtuar dhe ato nuk janë për shitje, tha Bosworth. Pajisjet do të kapin të dhëna video, audio, gjurmim sysh dhe vendndodhje që Facebook mund të përdorë për të ndihmuar zhvillimin e tij të syzeve inteligjente të realitetit të shtuar.

LEXO EDHE:  Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshmePunonjësit që mbajnë syzet Project Aria do t’i nënshtrohen trajnimit se kur dhe ku mund të veshin pajisjet kërkimore, tha Bosworth. Vendet e ndjeshme si banjat do të jenë jashtë kufijve, tha ai.

LEXO EDHE:  Avioni më i veçantë në botë në formë “V”/ Është komod dhe ekonomik

Para se të dhënat e mbledhura të mund të përdoren për kërkime, ato do të pastrohen me detaje të ndjeshme të identifikueshme, siç janë fytyrat e njerëzve ose targat e automjeteve, tha Bosworth. Për më tepër, këta punëtorë do të kenë rroba që i bëjnë ata të identifikohen lehtësisht si punonjës të Facebook, tha ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Gjykatësi bllokon përpjekjet e SHBA për të ndaluar shkarkimet e aplikacionit kinez

Publikuar

-

Nga

Një gjykatës ka bllokuar një përpjekje të qeverisë amerikane për të ndaluar aplikacionin kinez të mesazheve dhe pagesave, WeChat.Gjykatësi i Magjistraturës amerikane Laurel Beeler tha se ndalimi ngriti pyetje serioze në lidhje me ndryshimin e parë të kushtetutës, duke garantuar fjalën e lirë.

Departamenti i Tregtisë kishte njoftuar një bar në WeChat që shfaqet në dyqanet e aplikacioneve në SHBA nga e diela, duke e mbyllur atë në mënyrë efektive.

Administrata Trump ka pretenduar se kërcënon sigurinë kombëtare. Ai thotë se aplikacioni mund të kalojë të dhënat e përdoruesit tek qeveria kineze.

Si WeChat dhe Kina e kanë mohuar me forcë pretendimin. Tencent, konglomerati që zotëron WeChat, më parë e kishte përshkruar ndalimin e SHBA si “për të ardhur keq”.Vendimi vjen menjëherë pasi TikTok, i cili u emërua gjithashtu në rendin e Departamentit të Tregtisë, arriti një marrëveshje me firmat amerikane Oracle dhe Walmart për t’i lejuar ata që të vazhdojnë të funksionojnë.

LEXO EDHE:  “Të gjithë skenarët janë në tavolinë”/ Kreu i OBSH mesazh paralajmërues për koronavirusin

LEXO EDHE:  Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Çështja erdhi në gjyq pasi një grup përdoruesish amerikanë të WeChat sfiduan urdhrin ekzekutiv të Presidentit Donald Trump që kërkonte të mbyllte WeChat në vend.Departamenti i Drejtësisë i SH.B.A. argumentoi se bllokimi i urdhrit ekzekutiv do të “zhgënjejë dhe zhvendosë vendosmërinë e presidentit se si t’i adresojmë më mirë kërcënimet ndaj sigurisë kombëtare”.

Sidoqoftë, gjyqtari Beeler, i ulur në San Francisco, vuri në dukje se “ndërsa provat e përgjithshme në lidhje me kërcënimin e sigurisë kombëtare në lidhje me Kinën (në lidhje me teknologjinë dhe teknologjinë mobile) janë të konsiderueshme, provat specifike rreth WeChat janë modeste”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE