Connect with Us

Një tjetër efekt i Covid-19/ Mjekja shqiptare në Gjermani flet për pasojat e izolimit

Shëndeti

Një tjetër efekt i Covid-19/ Mjekja shqiptare në Gjermani flet për pasojat e izolimit

Publikuar

-

Mjekja psikoteraupete në Gjermani, Aurora Meta foli për depresionin e shkaktuara nga izolimi për shkak të Covid-19.

Në një intervistë me Enkel Demin në “Abc-ja e mëngjesit”, ajo tha se është rritur niveli i depresionit në vendet evropiane, ndërsa Shqipëria është më pak e prekur.

“Është vënë re rritja e nivelit të ankthit dhe depresionit gjatë karantinës. Kjo është diçka që është vënë re në të gjitha vendet evropiane, por sidomos ato të veriut. Shqipëria është më pak e prekur.  Është si pasojë e frikës nga vdekja që të reagojmë me çrregullime të ankthit”, tha ajo.

Një shqiptar u ekzekutua nga policia amerikane pak ditë më parë, pasi ky i fundit për shkak të gjendjes së tij të rënduar doli dhe kërcënoi me armë në rrugë. Lidhur me këtë rast, mjekja tha se ka të bëjë me një çrregullim të rëndë, dhe se aksioni i kësaj vrasje duhet parë edhe nga ana ligjore.

“Në këto kushte të izolimit shtëpiak fillon të atë të ashtuquajtur qetësi. Fillojnë të dalin nga bunkeri i nënvetëdijes.  Ka qenë një çrregullim i rëndë. Aksioni i vrasjes së këtij personi duhet parë edhe nga ana ligjore. Në Gjermani i ruajnë këto të drejtat e njeriut. Duhen përpjekur të evitohen ëto aksione ekstreme”, u shpreh ajo.

E pyetur nga Enkel Demi se sa e vërtetë është që lindorët e kalojnë më me qetësi këtë sitautë sesa perëndimorët për shkak se janë mësuar me izolimin, Meta e cilësoi si klishe.

LEXO EDHE:  10 raste të reja/ Shkon në 736 numri i personave të prekur nga koronavirusi

“Është një klishe. Nga ana psiqike nuk është e vërtetë, që sa më shumë presion i bën një personi aq më mirë e përballon stresin”, tha ajo.

“Luftimi i vetëvlerësimit për ne shqiptarët vjen nga brenda. Prandaj është një punë e madhe që na pret. Psiqika e njeriut pavarësisht veçorive që ka, psikika e njeriut ka një standard se si reagon ndaj stresit. Ne si shqiptarë kemi po aq të drejta të barabarta që të ngulojmë në të drejtën tonë të daljes nga izolimi në mënyrë të disiplinuar. Këtu në Gjermani dalin njerëzit dhe nuk ka kufizim me apo pa fëmije”, shtoi mjekja.

Meta përshkroi edhe karakteristikat e një pacienti që shkon tek ajo. “Një pacient vjen më thotë se ka marrje frymë, i dridhen duart. Ky person mund të jetë 40 vjeç, unë bëj atë diferencimin e diagnozave për një person që nuk ka pasur asnjë sëmundje të deritanishme. Pas pyetjeve zbulojmë se ky person vuan nga një çrregullim i panikut. Kjo kategori pacientësh bëjnë 90% të rasteve që vijnë në klinikën time, dhe më thonë unë dyshoj se kam korona”, tha ajo.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Mos e hiqni nga dieta juaj/ Ky produkt zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Publikuar

-

Nga

Mos e hiqni nga dieta juaj/ Ky produkt zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Ju e dini që një zemër e shëndetshme përfshin më shumë sesa thjesht ushtrime të shumta. Por kur bëhet fjalë për krijimin e një diete që mund të ndihmojë në rritjen e shëndetit tuaj kardiovaskular, ju mund të anashkaloni një artikull të rëndësishëm ushqimor. Në fakt, nmund të zvogëloni ndjeshëm rrezikun e sëmundjes së zemrës duke ngrënë një ushqim në veçanti dy herë në javë.

Të konsumosh kos më shumë se dy herë në javë zvogëlon rrezikun e sëmundjes së zemrës. Marrja e racioneve të rekomanduara mund të ulë rrezikun e sëmundjes koronare të zemrës me 20 përqind.

Studiuesit nga Universiteti i Bostonit dhe Shkolla Mjekësore e Harvardit ekzaminuan të dhënat shëndetësore të më shumë se 55,000 grave me presion të lartë të gjakut midis moshave 30 dhe 55 dhe 18,000 burrave midis moshave 40 dhe 55. Secili pjesëmarrës mbajti një regjistër të dietës së tyre ditore dhe çdo diagnozë mjekësore, përfshirë sulmin në zemër, goditjen në tru ose gjendje të tjera.

LEXO EDHE:  Studimi/ Pse 22 për qind e popullsisë botërore rrezikohet më shumë nga koronavirusi

LEXO EDHE:  Studimi/ Pse 22 për qind e popullsisë botërore rrezikohet më shumë nga koronavirusi

Studimi tregoi se pasi konsumuan dy herë në javë kos, 19 përqind e burrave kishin më pak të ngjarë të pësonin një sulm në zemër sesa ata që nuk konsumuan produktin e qumështit. Gratë panë një rënie edhe më të madhe, duke qenë 30 përqind më pak të ngjarë të përjetojnë urgjencën kardiake. Por si burrat ashtu edhe gratë që hanin kos rregullisht panë rrezikun e zhvillimit të sëmundjes koronare të zemrës për 20 për qind.

Një studim i fundit gjithashtu zbuloi se pirja e qumështit rregullisht mund të jetë e mirë për zemrën tuaj. Kërkime të reja zbuluan se qumështi është një tjetër produkt shumë i mirë për shëndetin kardiovaskular./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Asnjëherë mos pini më shumë se 28 filxhanë kafe në javë/ Ja çfarë thotë studimi

Publikuar

-

Nga

Asnjëherë mos pini më shumë se 28 filxhanë kafe në javë/ Ja çfarë thotë studimi

Shumë prej nesh nuk mund ta kalojnë ditën pa një filxhan kafe. Ka një arsye për këtë, natyrisht. Kafeina është një stimulues natyral që mund t’ju ​​ndihmojë të qëndroni vigjilent dhe të parandaloni shfaqjen e lodhjes, siç vë në dukje Healthline.

Por mbështetja te kafeja nganjëherë do të thotë të pish disa filxhanë çdo ditë dhe ndërsa kjo mund të jetë mirë deri në një pikë, konsumimi i tepërt i kafesë mund të ketë pasoja të rënda shëndetësore. Një studim ka përcaktuar sasinë maksimale të kafesë që duhet të pini brenda një jave.

Njerëzit nën 55 vjeç nuk duhet të pinë më shumë se 28 filxhanë kafe në javë. Një studim i vitit 2013 i botuar në revistën Mayo Clinic Proceedings analizoi sesi konsumi i kafesë ndikon në shëndetin e njerëzve, në varësi të sasisë që ata konsumojnë. Studiuesit vëzhguan më shumë se 43,700 individë përgjithësisht të shëndetshëm që do të thotë se ata nuk kishin një histori paraprake të sulmit në zemër, goditje në tru ose kancer për një mesatare prej 17 vjetësh.

Gjatë periudhës së studimit, ndodhën 2.512 vdekje. Bazuar në këto rezultate, burrat dhe gratë nën moshën 55 vjeç që pinë më shumë se 28 filxhanë kafe çdo javë kishin një rrezik dukshëm më të lartë të vdekshmërisë nga të gjitha shkaqet sesa ata që nuk pinë kafe, me një rrezik më shumë se 50 për qind.

LEXO EDHE:  Studimi/ Pse 22 për qind e popullsisë botërore rrezikohet më shumë nga koronavirusi

LEXO EDHE:  Ministria e Shëndetësisë i përgjigjet PD-së/ Mos përhapni panik

Sipas studimit, nuk kishte rezultate anësore me konsum më të lartë të kafesë për gratë 55 vjeç e lart, por kishte për burrat. Studiuesit zbuluan se burrat e të gjitha moshave kishin një rrezik prej 21 përqind të rritur të vdekshmërisë së të gjitha shkaqeve kur pinin më shumë se 28 filxhanë kafe çdo javë. Studiuesit kanë debatuar nëse kafeja është e mirë për të rriturit.

Kafeina është shpallur për përfitimet e saj shëndetësore në të kaluarën, por konsumi i tepërt ka qartë rreziqet e tij. Sipas studimit, kafeja ka efekte të mundshme anësore për shkak të aftësisë së kafeinës për të stimuluar çlirimin e hormonit epinefrin, për të frenuar aktivitetin e insulinës dhe për të rritur presionin e gjakut dhe nivelet e homocisteinës.

Studiuesit për studimin e vitit 2013 thonë se gjenetika mund të luajë gjithashtu një rol pse kafja mund të jetë e dëmshme gjë që mund të shpjegojë pse preken burrat e të gjitha moshave, por jo gratë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Vaksina e Novavax/ 93% efikase kundrejt të gjitha varianteve të Covid

Publikuar

-

Nga

Vaksina Novavax/ 93% efikase kundrejt të gjitha varianteve të Covid

Nga Dr.Blerta Brati, mjeke mikrobiologe prane ISHP

Sipas laboratorit Novavax, vaksina që ai po zhvillon kundër Covid është më shumë se 90% efektive kundër të gjitha varianteve Sars-CoV-2 aktualisht në qarkullim.

Këto të dhëna vijnë nga prova klinike kundrejt placebo (Parandalimi-19) e kryer nga laboratori, mbi gati 30,000 njerëz në Shtetet e Bashkuara dhe Meksikë.

Rezultatet tregojnë efikasitet 100% kundër formave të moderuara dhe të rënda të infeksionit, dhe 90.4% në përgjithësi.

Renditja e rasteve që kanë ndodhur demonstron një efikasitet prej 93% kundrejt të gjitha varianteve shqetësuese dhe me interes aktualisht në qarkullim, me një efikasitet prej 91% në popullatat me rrezik të lartë (mbi 65 vjeç, bashkë-sëmundje, ekspozim i shpeshtë) .

LEXO EDHE:  Konsulta të shëndetit mendor me një aplikacion për adoleshentët

LEXO EDHE:  Ministria e Shëndetësisë i përgjigjet PD-së/ Mos përhapni panik

Vaksina e zhvilluar nga Novavax, e quajtur NVX-CoV2373, thuhet se është “nën-njësi”, e bazuar në nanopjesërat e proteines rekombinante.

Ndryshe nga vaksinat e tjera, nuk ka nevojë të ruhet në temperatura shumë të ftohta, por vetëm ndërmjet 2 dhe 8 ° C, gjë që mund ta bëjë më të lehtë transportimin dhe administrimin në vendet më të prekshme.

LEXO TE PLOTE