Connect with Us

Ndryshimet në Kodin Penal/ Ngjela: Meta e drodhi, Rama zgjodhi mes dy të këqijave

Politikë

Ndryshimet në Kodin Penal/ Ngjela: Meta e drodhi, Rama zgjodhi mes dy të këqijave

Publikuar

-

Ngjela tha se kryeministri bëri gabim që hoqi dënimet drastike për përhapjen e pandemisë, por sipas tij, Rama i pranoi propozimet e presidentit Meta, pasi i detyruar të zgjidhte mes dy të këqijave zgjodhi të keqen më të vogël.

“Rama bëri gabim që u tërhoq nga dënimet drastike sepse këtu krimi i organizuar e do epideminë. Nuk humbet gjë. Nuk e kanë gjë vdekjen ata. Ato ishin shumë të ashpra por jo si në perëndim që janë shumë më të ashpra. Meta bëri kërkesën Rama zgjodhi mes dy të këqijave, të ulë marzhin e dënimit apo të zvarrisë cështjen për tre muaj, mes këtyre zgjodhi të parën dhe presidenti nuk e zhdekretonte dot. Me anë të kësaj kuptojmë që ai mendoi se Rama do të thoshte jo dhe ai nuk do ta dekretonte. Fakti që Rama tha po uljes së marzhit të dënimit, Meta e drodhi dhe nuk i shpëtonte dot.

LEXO EDHE:  Meta në Maltë/ Komision të Përbashkët për Bashkëpunim Ekonomik

Qëndrimin në shtëpi si ta jep qeveria si prokuroria është “arrest shtëpiak” vetëm se në rastin e prokurorisë të mbron një avokat, ndërsa në rastin e qeverisë kush të mbron?

Ne kemi pasur defekt se Kodi ynë Penal nuk e kishte parashikuar epideminë. Shkelje nuk diskutohet që ka, por pyetja bëhet nëse kjo shkelje bëhet për të shpëtuar jetën apo shkelje për të rritur fuqinë e dhunës shtetërore.

Këto shkelje që nuk diskutohet që janë shkelje të drejtave të njeriut. Njerëzit rrezikohen nga një virus vdekjeprurës apo  për të forcuar qeverinë. Këtu do e shikojmë me vëmendje ku mbaron epidemia dhe ku fillon pushteti personal i një kryeministri.”/CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Artan Hoxha ngre alarmin/ “Elementë të botës së krimit po fillojnë të lëvizin”

Publikuar

-

Nga

“Me fillimin e lëvizjes të jeni të sigurt që do të lëvizin edhe elementë të botës së krimit”

Kështu deklaroi pak më parë gazetari Artan Hoxha, teksa po fliste për atentatin ndaj dy vëllezërve Besmir dhe Viktor Haxhia.

Hoxha tha se policia duhet ta rrisë vëmendjen ndaj personave të botës së krimit dhe të parandalojë ngjarje të tilla.

“Policia gjatë kësaj kohe është marrë me detyra të tjera, kryesisht me kontrollin e lëvizjes së qytetarëve dhe nuk duhet të anashkalojë situata të tilla se shikoni vetëm në një ditë të vetme kanë marrë 4 jetë njerëzish. Edhe ngjarjes në Lezhë nuk i janë zbuluar autorët. Me fillimin e lëvizjes të jeni të sigurt që do të lëvizin edhe elementë të botës së krimit. Kanë edhe ata aktivitete të tyre të ndërprera që do t’i fillojnë dhe në këto kuishte duhet rritur sidomos vëmendja. Policia e Shtetit sidomos policia kriminale i ka të skeduar se kush janë elementët e botës së krimit dhe duhet të parandalohen”, theksoi gazetari në emisionin “Opinion”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Prill i dytë ngjalash” mes Ramës dhe Metës?/ Basha: Nuk diskutoj lajme sensacionale me karavidhe

Publikuar

-

Nga

“Darka e ngjalave” të 1 prillit të 2013-ës në Gjirin e Lalzit u mbyll me një marrëveshje mes Edi Ramës dhe Ilir Metës, pas një takim që zgjati mbi 7 orë për aleancën e tyre kundër Sali Berishës.

Duke marrë shkas nga kjo dhe nga marrëdhënia e Ramës me Metën gjatë ditëve të fundit, kryetari i opozitës Lulzim Basha u pyet në studion e Syri Tv nëse i trembet një “prilli të dytë ngjalash”.

Basha nuk pranoi të diskutojë për këtë temë, ndërsa ironizoi duke i cilësuar si lajme sensacionale me karavidhe dhe ngjala.

LEXO EDHE:  Urdhëri i kryeministrit/ Gjithë shteti në këmbë për qytetarët

LEXO EDHE:  “Unë do dal, hajde më ndalo po deshe”/ Aktori nuk i bindet urdhërit, sfidon publikisht Ramën

“Komentet jashtë emergjencës pandemike dhe nuk ka ndërmend ta shkelë këtë rregull për Presidentin e Republikës. Lajme sensacionale me karavidhe dhe ngjala në kohën e pandemisë nuk i diskutojmë”, deklaroi kryedemokrati./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Flasin broçkulla dhe bëjnë shfaqje banale”/ Rama-Bashës: Ke humbur shancin e artë

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama në një lidhje me “Real Story” tha se opozita ka humbur shansin e artë për të bërë detyrën ndaj atdheut në situatën e vështirë që po përballet vendi nga Covid-19.

“Mendoj që ka humbur deri tani një mundësi të artë për të bërë detyrën karshi atdheut dhe për të ngritur stekën e nivelit të vet. është e vetma opozitë nga të gjitha ato që kam ndjekur, pasi ndjek shumë shtete menjëherë se çfarë bëjnë qeveritë dhe opozitat.

LEXO EDHE:  Hetimi i atentatit ndaj prokurorit Ndoj/ Artan Hoxha: Rama dhe Braçe duhej të ishin pyetur…

LEXO EDHE:  Paloka i përgjigjet Ramës/SHQUPI ta shqepi dy herë, e treta e vërteta

Kjo është e vetmja opozitë ku që flet për çuarje prapa hekurave, për dosje në prokurori, korrupsion me tendera, lloj- lloj broçkulash. Sepse i është dhënë mundësia që përpara se të bëjë këto shfaqje banale të bëjë diçka tjetër, të marrë informacion dhe për të qenë pjesë e një tryeze.

Opozita nuk i është përgjigjur sfidës së madhe që po i  bën  popullit tonë ky armik i padukshëm, por së paku Presidenti Republikës ka bërë gjënë  e duhur”, tha Rama./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE