Connect with Us

Mjekët e NHS ngrejnë alarmin / Sindroma inflamatore që po prek fëmijët ngjason me Covid-19

Bota

Mjekët e NHS ngrejnë alarmin / Sindroma inflamatore që po prek fëmijët ngjason me Covid-19

Publikuar

-

Ditën e sotme, mjekët e NHS kanë dhënë alarmin urgjent për një rritje të numrit të fëmijëve që po pranohen në kujdesin intensiv me një gjendje që lidhet me Coronavirusin.

Shefat e shëndetit të NHS në Londër u shprehën se: ‘Ekziston një shqetësim në rritje se një sindromë inflamatore lidhur me [COVID-19] po shfaqet tek fëmijët në Mbretërinë e Bashkuar.

“Gjatë tre javëve të fundit ka pasur një rritje të dukshme të numrit të fëmijëve të të gjitha moshave që paraqesin një gjendje inflamatore shumë-sistemore që kërkon kujdes intensiv në të gjithë Londrën dhe gjithashtu në rajone të tjera të MB”.
Fëmijët që shihen me sindromën e re shpesh vuajnë nga dhimbje në stomak, inflamacion kardiak dhe ‘simptoma gastrointestinale’ të cilat mund të përfshijnë të vjella dhe diarre.Mjekët kanë krahasuar gjendjen misterioze me sindromën e shokut toksik dhe sëmundjen Kaëasaki të cilat, të kombinuara, shkaktojnë ënjtje të brendshme të dëmshme, ethe dhe probleme me frymëmarrjen, të gjitha shenjat kryesore të COVID-19.
Por disa nga fëmijët që paraqesin këtë sëmundje janë testuar dhe kanë rezutuar negativ për koronavirusin, duke e komplikuar më tej diagnozën.

Zyrtarët ende nuk e kanë adresuar alarmin dhe të ofrojnë ndonjë qartësi, duke nxitur zëra se ishte i rremë por një grup tjetër i mjekëve të lidhur me Kolegjin Mbretëror të Pediatrisë dhe Shëndetit të Fëmijëve konfirmuan se ishte e vërtetë.
Nuk është e qartë se sa fëmijë kanë pasur sindromën inflamatore, as nëse ndonjë prej tyre ka vdekur prej saj. Eshtë gjithashtu e paqartë se sa fëmijë janë prekur, ose nëse ka ndonjë grup rastesh në Mbretërinë e Bashkuar.

‘Rastet kanë karakteristika të përbashkëta të mbivendosura të sindromës së shokut toksik dhe sëmundjes atipike Kaëasaki me parametrat e gjakut në përputhje me COVID-19 të rënda tek fëmijët. ‘

Mjekët po u referohen fëmijëve me simptoma, përfshirë dhimbjen e barkut, si “çështje urgjente”.

NHS ende rendit vetëm një temperaturë dhe një kollë të re si simptomat kryesore të COVID-19, pavarësisht se Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se mund të shkaktojë diarre dhe dhimbje koke ndërsa zyrtarët amerikanë thonë se kjo mund të bëjë që pacientët të humbasin ndjesitë e tyre të shijes dhe aromës .

LEXO EDHE:  COVID-19 në Britani/ Boris Johnson: Mund ta kthejmë situatën brenda 12 javëve

Nëse gjendja rezulton më e përhapur mund të shtojë një element të ri të rrezikut për shpërthimin e koronavirusit, i cili deri më tani duket se nuk po kursen as fëmijët.

Vetëm nëntë persona nën moshën 19 vjeç kanë vdekur në Angli në spital pas testimit pozitiv për COVID-19, nga gjithsej 18.420 të raportuar deri dje, 26 Prill – 0.05 përqind.

Arsyet për këtë janë të paqarta por shkencëtarët kanë sugjeruar që nivelet më të ulëta të sëmundjeve të tjera serioze dhe mungesa e dëmtimit të mushkërive të lidhura me moshën mund të jenë mbrojtës.

Sipas memorandumit të NHS, rastet e këtij sindromi inflamator kanë filluar të shfaqen vetëm në tre javët e fundit , kjo mund të jetë për shkak se është i ngadaltë në zhvillim ose aq i rrallë sa që është bërë i dukshëm vetëm në kulmin e epidemisë së MB.
Dr Ëhittaker tha: ‘Kolegët tanë italianë dhe spanjoll gjithashtu e raportojnë atë. “Numrat janë të vegjël, por domethënës. Ne dëshirojmë që kujdesi parësor / A & E të jetë vigjilent, në mënyrë që ata të prekur të jenë në vendin e duhur për të marrë kujdesin e duhur nëse është e nevojshme. ‘ Dr Michael Griksaitis, një këshilltar pediatrik në Spitalet Universitare Southampton NHS Foundation Trust: ‘Nëse është COVID-19 ose jo, do të shihet.’
Dr Roland, kryetar i Kërkimit të Emergjencave Pediatrike në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë, tha që nënkuptonte se të gjithë fëmijët me dhimbje barku janë në rrezik.
Ai u shpreh: “Kjo nuk bazohet në asnjë provë dhe shpresoj se ato ndryshojnë sa më shpejt të jetë e mundur alarmin”.
Përdoruesit e Tëitter kërkuan që shefat e shëndetit të ishin më të saktë, duke pyetur saktësisht se sa e zakonshme është midis fëmijëve.

MailOnline i është drejtuar NHS Anglisë, CCG Qendrore të Londrës së Veriut, Shoqatës së Kujdesit për Pediatrinë, Grupit Britanik të Alergjisë për Imunitet dhe Infeksione Britanike, dhe Kolegjin Mbretëror të Pediatrisë dhe Shëndetit të Fëmijëve për koment./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Teoritë dhe akuzat/ Shkencëtarët drejtojnë gishtin nga Kina për Covid-19

Publikuar

-

Nga

Kanë kaluar rreth 4 muaj që kur koronavirusi është shtrirë pothuajse në çdo cep të botës, por ende nuk ka një përgjigje të qëndrueshme se nga ku filloi e gjithë kjo.

Pandemia e koronavirusit ka gjunjëzuar botën ndërkohë ende nuk është gjetur një ilacc për shërimin e virusit.

Mijëra persona kanë humbur jetën edhe miliona të tjerë janë infektuar.

Por, nga erdhi koronavirusi?

Shumë shkencëtarë, studiues, mjekë ngrenë dyshime se koronavirusi nuk është i natyrshëm.

Së fundmi ka bërë bujë argumenti “bombë” i profesorit japonez i Fiziologjisë, Tasuku Honjo i cili tha para mediave se nëse koronavirusi do të ishte i natyrshëm, nuk do të ndikonte negativisht në tërë botën sepse, sipas natyrës, temperatura është e ndryshme në vende të ndryshme.

Ai thotë se nëse është e natyrshme, do të ndikonte negativisht vetëm në ato vende që kanë të njëjtën temperaturë si Kina.
“Bazuar në të gjitha njohuritë dhe hulumtimet e mia deri më sot, unë mund ta them me 100% besim se Coronavirusi nuk është i natyrshëm. Nuk ka ardhur nga lakuriqët, Kina e ka prodhuar atë”, theksoi ai.

Gjithashtu, professor Maurizio Viecca, shefit të Kardiologjisë së spitalit Sacco në Milano ka deklaruar se nuk është pneumonia por një trombozë që qendron pas shumë vdekjeve të Coronavirus.

“Më shumë se një muaj më parë kam vërejtur që këta pacientë kaluan nga faza helmetuese CPAP në fazën e intubacionit brenda një ore e gjysmë, dhe kjo është e pamundur vetëm me pneumoni, sepse nuk ka virus në botë që mund të shkaktojë pneumoni që papritmas nuk i përgjigjet më helmetit apo edhe intubacionit. Duhej të kishte një mekanizëm tjetër. Në të cilën fillova të shikoja të dhënat mjekësore të këtyre pacientëve dhe zbulova se në disa raste kishte një test gjaku të quajtur D-dimer i cili ishte veçanërisht i lartë. Kur e shihni këtë test gjaku të ndryshuar tek individi, do të thotë që ekziston një trombozë. Kështu që unë bisedova me anatomistin e Sarko, Dr. Nebuloni, i cili më tha se ai kishte bërë tridhjetë autopsi dhe në të gjitha kishte gjetur emboli të kapilarëve të vegjël pulmonarë “, tha ai.

LEXO EDHE:  E konfirmon ISHP/ Një gazetar në Shqipëri i prekur nga Covid-19

LEXO EDHE:  Patën fatin të jenë të famshëm që në fëmijëri/ Kush janë aktorët që shkatërruan “me dorën e tyre” karrierën

Një virolog francez që ka marrë ccmimin Nobel për mjekësi në vitin 2008, pretendon se koronavirusi është krijuar në laborator, mbase në përpjekje për të gjetur një Vaksina për HIV.

Luc Montagnier i cili është 87 vjeç, ka disa kohë që ka mbështetur këtë teori.
Më 16 Prill, Montagnier paraqiti tezën e origjinës artificiale të koronavirusit të ri (SARS-CoV-2) dhe lidhjen e tij me virusin HIV.

Në fillim të fjalës së tij, Montagnier shpjegon se ai ka hulumtuar origjinën e koronavirusit të ri dhe thotë se “ne kemi arritur në përfundimin se ai virus është manipuluar. Jo plotësisht, por pjesërisht. Duke u përgjigjur në një pyetje se kush mund ta ketë manipuluar virusin, Montagnier thotë se “nuk është një proces natyror, është punë e një profesionisti, një biologjie molekulare”, dhe se pse është bërë kjo punë ai shton se ai po përpiqej të krijonte një vaksinë HIV ”.

Një mikrobiolog rus ka pohuar se koronavirusi është rezultat i shkencëtarëve në Ëuhan që bëjnë ‘gjëra absolutisht të çmendura’ në laboratorin e tyre.
Profesori i njohur botëror, Petr Chumakov, sipas “Daily Mail”, tha se qëllimi i tyre ishte të studionin patogjenitetin e virusit dhe jo “me qëllimin e keq” për të krijuar një vrasës të bërë nga njeriu.
Profesori Chumakov, studiuesi kryesor në Institutin Engelhardt të Biologjisë Molekulare në Moskë, tha: “Në Kinë, shkencëtarët në Laboratorin Ëuhan janë përfshirë në mënyrë aktive në zhvillimin e varianteve të ndryshme të koronavirusit për më shumë se dhjetë vjet. Për më tepër, ata e bënë këtë, gjoja jo me qëllimin për të krijuar variante patogjene, por për të studiuar patogjenitetin e tyre. Ata bënë gjëra absolutisht të çmendura, për mendimin tim”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

U tha se ka ndërruar jetë/ Koreja e Jugut sqaron gjendjen shëndetësore të Kim Jong-un

Publikuar

-

Nga

Koreja e Jugut mohon lajmet se Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un ka vdekur.

“Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un është i gjallë dhe shëndoshë e mirë’. Të paktën kështu ka thënë Moon Chung-in, këshilltari special i sigurimit kombëtar të Presidentit të Koresë së Jugut, Moon Jae-in për CNN.

Ai bëri bëjnë thirrje për mospërhapje të lajmeve në lidhje me shëndetin e liderit koreano-verior, Kim Jong-un. Në një takim me dyer të mbyllura gjatë ditës së djeshme, Kim Yeun Chul, ministri përgjegjës i marrëdhënieve mes Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut, u tha zyrtarëve të tjerë se pavarësisht zërave në mediat ndërkombëtare, nuk ka asnjë dyshim në lidhje me aktivitetin e Koresë së Veriut.

Thirrja vjen pasi një sërë mediash publikuan lajmin se Kim Jong-un mund të jetë në gjendje të rëndë shëndetësore pas një komplikacioni kardiovaskular apo se është izoluar nga frika e koronavirusit. Madje disa media botërore raportuan se lideri i Korese së Veriut ka vdekur.

LEXO EDHE:  COVID-19 në Britani/ Boris Johnson: Mund ta kthejmë situatën brenda 12 javëve

LEXO EDHE:  E konfirmon ISHP/ Një gazetar në Shqipëri i prekur nga Covid-19

Kim Jong-un nuk shfaqet në publik që prej dy javësh, madje as në 15 prill ditën e ditëlindjes së gjyshit të tij, Kim Il-sung. Sipas së përditshmes së Koresë së Veriut ‘Daily Nk’ Kim bëri një ndërhyrje në zemër më 12 prill dhe është duke qëndruar në vilën e tij në malin, Kumgang duke u rekuperuar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Studiuesit e SHBA dhe Kina bashkëpunojnë në kërkimin e origjinës së koronavirusit

Publikuar

-

Nga

Shkencëtarët amerikanë po punojnë me Kinën për të hetuar origjinën e koronavirusit, pavarësisht kritikave nga administrata Trump se Pekini nuk po arrin të bashkëpunojë me të jashtmit për të frenuar sëmundjen.

Sipas Financial Times, Ian Lipkin, drejtor i Qendrës për Infeksion dhe Imunitetit në Shkollën Mailman të Shëndetit Publik në Universitetin Columbia, tha se po punonte me një ekip studiuesish kinezë për të përcaktuar nëse koronavirusi u shfaq në vende të tjera të Kinës para se të zbulohej për herë të parë në Wuhan, në dhjetor. Përpjekja mbështetet në ndihmën e Qendrës Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

“CDC e Kinës është e interesuar të mësojë sa më shumë që të jetë e mundur në lidhje me origjinën e këtyre llojeve të viruseve,” tha Prof Lipkin, një virolog që punoi në shpërthimet e koronavirusit 2003 Sars dhe 2012 Mers dhe këshilloi për filmin pandemik 2011.

Prof Lipkin, i cili ka pasur marrëdhënie të gjata me zyrtarë kinezë që kur ndihmoi në zhvillimin e testimit të shpejtë për Sars në 2003, vizitoi Kinën në fillim të këtij viti për të diskutuar përgjigjet ndaj Covid-19.

“Ne po punojmë nëpër rajone dhe departamente për të gjurmuar origjinën e virusit,” tha Lu Jiahai, një profesor në Shkollën e Shëndetit Publik të Universitetit Sun Yat-sen në Guangzhou dhe partneri hulumtues i Prof Lipkin në Kinë, duke shtuar se studimi filloi në fillim të shkurtit dhe mund të japë rezultate më vonë këtë vit.

LEXO EDHE:  “Kujdes kur teshtini”! Mjeku infeksionist këshillon qytetarët: Ja si të ruheni nga koronavirusi

LEXO EDHE:  COVID-19 në Britani/ Boris Johnson: Mund ta kthejmë situatën brenda 12 javëve

“Një pjesë kritike e punës sonë, të cilën e kemi kryer me ndihmën e CDC kineze, është të testojmë mostrat e gjakut të pacientëve me pneumoni në shkallë vendi, në dhjetor, nëntor ose edhe më herët,” tha ai. Ai shtoi se ishte “shumë e rëndësishme” për të studiuar rastet e mëparshme të infeksionit duke dhënë indikacione se 30 deri 50 përqind e bartësve të viruseve nuk tregojnë simptoma.

Pekini dhe Uashingtoni kanë lobuar akuzat ndaj njëri-tjetrit për origjinën e sëmundjes, për të cilën Organizata Botërore e Shëndetit thotë se me shumë gjasë u shfaqën nga lakuriqët përmes një kafshe ndërmjetëse në tremujorin e fundit të vitit 2019./CNA.al

LEXO TE PLOTE