Connect with Us

“Hapja do bëhet me 4 faza”/ Manastirliu: Masat do bazohen me mesataren e 15 rasteve në ditë

Sociale

“Hapja do bëhet me 4 faza”/ Manastirliu: Masat do bazohen me mesataren e 15 rasteve në ditë

Publikuar

-

Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu tregoi mbrëmjen e sotme se hapja është planifikuar të jetë me 4 masa.

Manastirliu tha se aktualisht po aplikohet faza e parë e hapjes që ka menduar Kimiteti Teknik.

“Komiteti teknik ka realizuar një strategji të rihapjes në faza dhe ka vlerësuar 4 faza të rihapjes ë aktiviteteve dhe në bazë të disa kritereve të vendosura, bazuar në kurbën, numin e të shtruarve dhe kurben epidemiologjike dhe ka vlerësuar disa faza të hapjes”, u shpreh ajo në emisionin “Opinion”.

Ministrja tregoi se mesatarja e rasteve të reja është 15 dhe në bazë të kësaj mesatarje do të vijohet me masat.

“Kemi kriteret e çdo faze të hapjes, kemi vlerësuar rriskun për secilën fazë. Rastet pozitive klasifikohen në disa aspekte që do të thotë nëse në fazën e parë do të kemi mbi 15 raste pozitive në ditë përmbi një mesatare të rasteve që është rreth 15 raste të reja në ditë, ne do të themi që do të vijojmë në fazën e dytë. Nëse numri do të rritet do të kalojë mbi mesatare nuk do të kalojmë në fazën e dytë, do të mbajmë frenat e emergjencës”, nënvizoi Manastirliu./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Tërheqja e dokumenteve biometrike/ Njoftim i rëndësishëm për qytetarët

Publikuar

-

Nga

Zgjatet me dy ore orari i tërheqjes së dokumenteve biometrike
Lajmin e ka dhënë zv. ministrja e Brendshme Rovena Voda përmes një video mesazhi ku thekson se qytetarët duhet të respektojnë masat e distancimit social.

Ajo tha se ruajtja e masave është një element i rëndësishëm, që do të ndikojë në kalimin e fazës tjetër të aplikimeve për pasaportë dhe letërnjoftim.

“Tashmë prej dy javësh ka vazhduar shprëndarjen e kartave dhe pasaportave në të gjitha zyrat e shpërndarjes në Republikën e Shqipërinë. Qytetarët njofton përmes një SMS-je por duhet të respektoni edhe masat mbrojtëse sipas mesazhit që ju vjen në telefonin tuaj.

Në këto dy javë orari ka qenë 08:00 me 14:00, ndërsa tani do shërbejnë 08:00 me 16:00. Qytetarët të repsektojnë masat mbrojtëse sepse vetëm nëse kalojmë me sukeses këtë fazë do kalojmë në një fazë të dytë për rinisjen e aplikimeve për pasaportat biometrike”, u shpreh Voda./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Janë me risk të lartë, duhet të studiohet mirë”/ Epidemiologu flet për hapjen e shkollave

Publikuar

-

Nga

Mjeku epidemiolog Alban Ylli teksa komentoi situatën nga përhapja e Covid-19 në vend, u ndal edhe tek çështja e hapjes së shkollave.

Ylli tha në studion e Abc Neës, se për shkak se në shkolla ka një grumbullim të madh, është vendosur në aktivitete me risk të lartë nëse hapen. Sipas tij duhet të studiohet mirë situata, ndërsa duhet pritur edhe një muaj.

“Kjo ka qenë asyeja pse shkollat janë vendosur në prioritet e aktivitetit të fundit për tu hapur. Kjo për shkak se ka një grumbullim të madh dhe fëmijët jetojnë me gjyshërit. Ky është problem shumë i madh, por unë ndjej te kolegë të tjerë që ka një prirje për ti mbajtur shkollat ende të mbyllura. Duhet një debat më i gjerë. Në Shqipëri çështja e shkollave është vendosur te aktivitet me risk të lartë, duhet të presim edhe një muaj them unë për të qenë më të qartë. Teknikat që po përdorim tashmë gjatë kësaj hapje, mund të na ndihmojë në të ardhmen. Diskutohet qershori, nëse kemi një përkeqësim duhet të mendojmë për një zgjidhje”, u shpreh ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Lehtësohet lëvizja/ Rama publikon videon: Gati leje qarkullimi sipas nevojës së subjekteve

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama bën me dje se është lehtësuar lëvizja për bizneset e lejuara. Sipas Ramës në portain e-Albania është gati leja e qarkullimit sipas nevojës së subjekteve.

“Tre seksione të dedikuara sipas profilit të biznesit, për:
Transport për stafin me autobusë ose furgona
Leje-dalje për të marrë shërbime private dhe publike në çdo kohë brenda fashës orare zyrtare: 05.00-17.30
Leje e veçantë për bizneset që ofrojnë shërbim 24/24”, sqaron Rama.

“Kujdes! Abuzimi me aplikimet për leje duke zgjedhur seksionin që nuk ka asnjë lidhje me aktivitetin tuaj, sjell bllokimin e biznesit tuaj në sistem.
Ndiqni videon orientuese për procedurën dhe të gjitha paqartësitë!” shkruan Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE