Connect with Us

Apple në rrezik të hakimit përmes aplikacionit të postës elektronike

Teknologji

Apple në rrezik të hakimit përmes aplikacionit të postës elektronike

Publikuar

-

Një defekt në sistemin operativ celular të Apple mund të ketë lënë miliona përdorues iPhone dhe iPad të prekshëm nga hakerat. Kërkimet e publikuara nga ZecOps , një firmë e sigurisë celulare, thanë se një problem në aplikacionin Mail i bëri pajisjet të ndjeshme ndaj sulmeve të sofistikuara.

Firma tha se kishte “besim të lartë” gabimi është përdorur për të shfrytëzuar të paktën gjashtë viktima të profilit të lartë. Një zëdhënës i Apple i tha Reuters një rregullim që do të përfshihej në azhurnimet e ardhshme të softuerit.

Në një deklaratë, Apple tha: “Ne kemi hetuar plotësisht raportin e studiuesit dhe, bazuar në informacionin e dhënë, kemi konkluduar se këto çështje nuk paraqesin rrezik të menjëhershëm për përdoruesit tanë.

LEXO EDHE:  Bie" poshtë" Apple, ja cila është kompania më fitimprurëse në botë

Studiuesi identifikoi tre çështje në Mail, por vetëm ato janë të pamjaftueshme për të anashkaluar mbrojtjet e sigurisë iPhone dhe iPad, dhe ne nuk kemi gjetur prova se ato janë përdorur kundër klientëve. “/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Kreu i WeChat në përpjekje për të ndaluar urdhrin e Trump

Publikuar

-

Nga

Tencent po mundohet të ulë shanset për ndalimin e aplikacionit WeChat duke besuar se do të ndikojë vetëm në operacionet e tij në SHBA.Gjigandi i teknologjisë drejton një platformë ekuivalente të mesazheve në Kinë të quajtur Weixin për të cilën shpreson se nuk do të ndikohet.

Ndërhyrjet më të mëdha mund të jenë shitjet e Apple në Kinë nëse iPhonet e tij nuk lejohen të shkarkojnë aplikacione kineze të mesazheve. WeChat ka më shumë se një miliard përdorues në të gjithë botën, por thotë se SHBA vetëm 2% e të ardhurave të saj.Të Premten e kaluar, Presidenti amerikan Donald Trump urdhëroi firmat amerikane që të ndërpresin të bëjnë biznes me WeChat dhe TikTok brenda 45 ditësh duke përmendur shqetësimet e sigurisë kombëtare. Ndalimi i TikTok pritej, por prapë “shokoi” pronarët e kompanisë ByteDance. WeChat, dhe ndërmarrja e saj mëmë Tencent, gjithashtu e gjetën veten të kapur në zhurmën e tensioneve të përshkallëzimit midis SH.B.A.-së dhe Kinës.

LEXO EDHE:  Bie” poshtë” Apple, ja cila është kompania më fitimprurëse në botë

LEXO EDHE:  Facebook tashmë edhe axhenda juaj.. lançohet "On This Day"

Sidoqoftë, Tencent, firma më e madhe e lojrave në botë, minimizoi urdhrin ekzekutiv të z. Trump kur raportoi rezultatet e tremujorit të dytë të Mërkurën. Ai pa një rritje të fitimeve 37%. “Nëse i shikoni urdhrat ekzekutivë nga maji 2019 dhe pastaj padyshim urdhri ekzekutiv disa ditë më parë, ata saktësojnë shumë qartë se ato mbulojnë juridiksionin e SHBA, dhe për rrjedhojë ne nuk shohim ndonjë ndikim në kompanitë që reklamojnë në platformën tonë në Kinë, “tha James Mitchell, zyrtari kryesor i strategjisë së Tencentit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple heq Fortnite nga App Store/ Në gjyq me “gjigantin” e lojërave

Publikuar

-

Nga

Apple ka hequr Fortnite nga App Store i tij, duke i lejuar lojtarët të instalojnë një nga lojërat më të njohura në botë në iPhone. Ai erdhi pas një azhurnimi të Fortnite që i lejoi lojtarët të blinin valutë në lojë me një vlerë më të ulët nëse blinin direkt nga prodhuesi Epic Games – duke anashkaluar Apple.

Eposi dukej se e dinte se ndalimi do të vinte, duke njoftuar se kishte ngritur një ankesë ligjore disa minuta pas heqjes. Apple merr një ulje standarde të shitjeve prej 30% nga sistemi i tij i detyrueshëm i pagesave.

Disa orë më vonë, Google gjithashtu u shfaq për të hequr aplikacionin nga Google Play Store i tij – megjithëse mbetet në dispozicion në telefonat Android me mjete të tjera, të tilla si lëshuesi i vetë Epic Games.

Në iOS, App Store është mënyra e vetme për të ngarkuar në mënyrë të ligjshme aplikacionet. Por Apple tha që Epic kishte ndërmarrë “hapin fatkeq për të shkelur udhëzimet e App Store”.

Këto udhëzime ndalojnë çdo sistem pagese përveç atyre të Apple, dhe ka qenë subjekt i disa rreshtave të profilit të lartë midis zhvilluesve dhe Apple.LEXO EDHE:  Tani e tutje, mund të hidhni në gjyq Apple dhe pse jo, të fitoni një dorë para

Epic tha se çdo lojtar i iPhone i cili tashmë e ka aplikacionin të instaluar duhet të jetë në gjendje të vazhdojë të luajë derisa të rinovohet azhurnimi tjetër i lojës. Pas kësaj, ata do të humbasin disa veçori.

LEXO EDHE:  Menaxherja e Tik Tok reagon pas deklaratës së Trump: “Jemi këtu për një afat të gjatë”

Ata që janë në një kompjuter Apple Mac nuk do të preken, pasi ky version nuk përdor iOS App Store.

Përveç tweetit të ankesës juridike të paraqitur në një gjykatë në Kaliforni, Epic njoftoi gjithashtu shfaqjen e afërt në lojë të një filmi të shkurtër të titulluar Ninëmbëdhjetë Tetëdhjetë e Fortnite – një shfaqje në romanin e George Orëell nëntëmbëdhjetë e tetëdhjetë e katër.

Romani ka të bëjë me një shoqëri dystopiane që kontrollon qytetarët e saj dhe nuk toleron asnjë mosmarrëveshje – dhe vetë u referua nga Apple në një reklamë të famshme televizive në vitin 1984, kur kompania e re u stilua si duke marrë IBM-në atë kohë-mbizotëruese./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Teknologjia 5G/ Shqipëria del në krah të SHBA-ve

Publikuar

-

Nga

Teknologjia 5G/ Shqipëria del në krah të SHBA-ve

Shqipëria është bërë pjesë e grupit të vendeve që i janë bashkuar nismës së Shteteve të Bashkuara Clean Network (Rrjet i pastër) e cila synon t’i kundërvihet asaj që shihet si një kërcënim afatgjatë ndaj privacisë të të dhënave, sigurisë dhe të drejtave të njeriut nga ana e aktorëve autoritarë, si Partia Komuniste Kineze.

Vendet që i janë bashkuar nismës angazhohen që të mbrojnë rrjetet e tyre 5G, ndërsa operatorët e tyre të telekomunikacionit kanë pranuar të përdorin vetëm furnizues të besueshëm.“Ne të gjithë duhet të qëndrojmë bashkë, duhet të kemi pikëpamje dhe plane të qarta për mënyrën se si duhet të arrijmë objektivat tanë: mbrojtjen e qytetarëve nga çdo kërcënim, mbrojtjen e demokracisë. Vetëm kështu do të jemi më të fortë dhe të gatshëm për të përballuar çdo sfidë”, theksoi të enjten në një postim në Twitter ministrja shqiptare e Energjisë dhe Infrastrukturës Belinda Balluku, ndërsa ripostoi një mesazh të mëhershëm të ambasadores amerikane në Tiranë Yuri Kim, e cila shprehej “krenare të shoh Shqipërinë dhe vende të tjera t’i bashkohen SHBA-ve në Rrjetin e pastër për të mbrojtur rrjetet e tyre 5G nga furnizues jo të besueshëm.Një vendim i rëndësishëm strategjik në mbrojtje të infrastrukturës kritike”.

LEXO EDHE:  Apple ndryshon sërish dizajnin e pajisjes së saj

LEXO EDHE:  Foto- Avioni i "Blue Panorama" pëson defekt/ Kaos në Rinas

Sekretari amerikan i Shtetit Pompeo po udhëheq një fushatë amerikane në Evropë kundër firmës Huawei dhe kompanive të tjera kineze që administrata e Presidentit Donald Trump i akuzon për ndarjen e të dhënave sensitive dhe informacioneve personale me aparatet e sigurisë të Kinës./VOA

LEXO TE PLOTE