Connect with Us

Zbardhet urdhri i Ministrisë/ Oraret e lëvzjes për qytetarët në “Zonat e gjelbërta”

Sociale

Zbardhet urdhri i Ministrisë/ Oraret e lëvzjes për qytetarët në “Zonat e gjelbërta”

Publikuar

-

Zbardhet urdhri i Ministrisë së Shëndetësisë në lidhje me masat e zbutura  në “Zonat e gjelbërta”.

Si zonë e gjelbërt janë caktuar qarku Dibër, qarku Gjirokastër, zona e përbashkët e bashkive Sarandë, Konispol, Himarë, Delvinë, Finiq, por edhe Përrenjas, Pogradec, Librazhd, si dhe Bashkia e Divjakës.

Në lidhje me këto zona, Ministria e Shëndetësisë ka lëshuar urdhërin për lëvizjen e qytetarëve dhe oraret kur ata duhet të dalin nga shtëpia.
Në urdhërin e nënshkruar nga ministrja Manastirliu, jepet urdhër për oraret e lëvizjes së qytetarëve, por edhe të automjeteve.

LEXO EDHE:  “Mblidheni mendjen”/ Rama shtrëngon masat dhe ndryshon orarin e lëvizjeve

Sipas këtij urdhëri, pensionistët mund të lëvizin lirisht në këmbë që prej orën 06:00-08:30 dhe gjatë kësaj kohë nuk do lejohet lëvizja e asnjë personi tjetër që nuk ka autorizim për në punë.
Nga ora 09:30-17:30 lejohet të lëvizin me jo më shumë se një person në krah të gjithë këmbësorët e tjerë./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Foto- Pamje spektakolare/ Qytetarët shijojnë perëndimin e diellit në bregdetin e Qerretit

Publikuar

-

Nga

Që prej mbasdites së të premtes e gjithë Shqipëria duhet të jetë në izolim për shkak të koronavirusit.

Mirëpo perëndimi i diellit sot ka bërë që njerëzit të thyejnë karantinën dhe të shijojnë pamjen spektakolare që jep perëndimi në bregdetin e Qerretit.

Në disa foto të shkrepura në momentin e perëndimit të diellit, dhjetëra qytetarë kanë dalë për të shijuar peisazhin e mrekullueshëm në bregdet.
Disa kanë përfituar për një shëtitje me të dashurin e tyre, disa të tjerë për të bërë vrap duke “harruar” për një moment koronavirusin./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Mot i paqendrueshëm/ Çfarë pritet javën e ardhshme

Publikuar

-

Nga

E hëna dhe e marta do të nisin me mot të kthjellët përgjatë bregdetit e zonave të ulëta, ndërsa në mesditë vranësirat përgjatë maleve do të sjellin shi të përkohshmëm.

Të mërkurën e deri të premten vendi do të përfshihet hera herës nga vranësira të dendura. Këto do të pasohen nga reshje shiu hera herës në formën e shtrëngatave me rrufe e breshër, situatë tipike e pranverës.

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, më i paqëndrueshëm parashikohet moti ditën e parë të Majit, ku gjatë orëve të mesditës e pasdites priten reshje intensive.

LEXO EDHE:  Nuk respektuan oraret kufizuese/ Policia bën “namin” me gjoba për të pabindurit

LEXO EDHE:  Rama porosit kryebashkiakët e zonave të gjelbërta/ Mbyllni parqet, njerëzit tuaj përdorini jo si policë

Në stinën në të cilën jemi është e kuptueshme që rrebeshet e shiut janë të përkohëshme dhe shpesh i lenë vendin diellit. Era, do të fryjë kryesisht nga kuadrati jugut hera herës e vrullshme. Ditë me erë të fortë parashikohet e premtja, kur do të ketë dhe det të trazuar.
Temperaturat do të pësojnë luhatjet si më poshtë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Riatdhesohen 131 shqiptarë nga Brukseli/ Futen 2 javë në karantinë

Publikuar

-

Nga

Në orën 17:15 të pasdites së sotme ka mbërritur në Rinas avioni i “Air Albania” me 131 shtetas shqiptarë nga Brukseli.

Shqiptarët kishin mbetur të bllokuar për shkak të mbylljes së kufijve si pasojë e koronavirusit.

Por përpara se të bashkohen me familjen, ata duhet të bëjnë 14 ditë karantinë në dy hotelet që janë caktuar nga qeveria në Durrës. Riatdhesimet vijojnë prej datës 18 prill, ndërsa nesër do të ketë një tjetër fluturim, këtë herë nga Vjena./CNA.al

LEXO TE PLOTE