Connect with Us

Mbi 2.8 milionë të infektuar nga Covid-19 në botë/ Ja sa kanë humbur jetën

Bota

Mbi 2.8 milionë të infektuar nga Covid-19 në botë/ Ja sa kanë humbur jetën

Publikuar

-

/

Deri në fillim të pranverës, Europa ishte rajoni më shumë i prekur nga Covid-19, me Italinë dhe Spanjën që janë goditur më keq, por tashmë Shtetet e Bashkuara të Amerikës qëndojnë në krye te listës.

Në nivel global, sipas të dhënave zyrtare nga Universitetit Mjekësor John Hokins, deri në orën 21:00 të datës 25 prill, numri i personave të infektuar nga Covid-19 ka arritur në 2,868,539.

Në krye të listës, ashtu sic u theksua më lart qëndron SHBA me 924,865 të infektuar duke u pasuar nga Spanja me 223, 759 dhe më pas Italia me 195,351 persona të infekuar.
Franca rënditet e katërta me 159,952 të infektuar dhe më pas vjen Gjermania me 155, 782 persona të prekur nga Covid-19.

Numri total i personave që kanë humbur jetën për shkak të koronavirusit ka arritur në 201,502 viktima.
Italia shënon dhe numrin më të lartë të jetëve të humbura me 26,348 viktima.
Spanja e cila renditet e dyta pas Italisë shënon 22, 902 viktima.

E treta të listë për humbjet e jetëve nga koronavirusi është Franca me 22,614 viktima. Dhe më pas vjen Mbretëria e Bashkuar me 20,319.

Ndërkohë numri i të shëruarve në gjthë botën ka arritur në 811,660 persona.

Gjermani kryeson listën me 109,800 të shëruar, duke u pasuar nga ShBA me 99,346 persona të shëruar dhe e treta është Spanja me 95,708 persona të shëruar.

Ndërkaq, në Shqipëri deri më tani janë regjistruar 712 raste të infektuar në Covid-19, nga të cilët 27 kanë humbur jetën dhe 403 janë shëruar.

Të dhënat e fundit për secilin shtet

924,865 US

223,759 Spain

195,351 Italy

159,952 France

155,782 Germany

149,556 United Kingdom

107,773 Turkey

89,328 Iran

83,901 China

74,588 Russia

55,224 Brazil

45,325 Belgium

44,796 Canada

37,384 Netherlands

28,894 Switzerland

24,942 India

23,392 Portugal

22,719 Ecuador

21,648 Peru

18,561 Ireland

18,177 Sweden

16,299 Saudi Arabia

15,148 Austria

15,148 Israel

12,872 Mexico

12,858 Chile

12,829 Japan

12,693 Singapore

12,644 Pakistan

11,273 Poland

10,718 Korea, South

10,635 Romania

9,813 United Arab Emirates

9,590 Belarus

9,358 Qatar

8,643 Denmark

8,607 Indonesia

8,125 Ukraine

7,493 Norway

7,333 Czechia

LEXO EDHE:  Covid-19/ Gjermania fajëson shqiptarët për rritjen e numri të të infektuarve

7,294 Philippines

6,677 Australia

6,630 Serbia

5,926 Dominican Republic

5,742 Malaysia

5,338 Panama

4,998 Bangladesh

4,881 Colombia

4,475 Finland

4,361 South Africa

4,319 Egypt

3,897 Morocco

3,711 Luxembourg

3,607 Argentina

3,304 Moldova

3,256 Algeria

2,907 Thailand

2,892 Kuwait

2,601 Kazakhstan

2,588 Bahrain

2,506 Greece

2,443 Hungary

2,016 Croatia

1,905 Oman

1,836 Uzbekistan

1,790 Iceland

1,763 Iraq

1,677 Armenia

1,635 Estonia

1,617 Azerbaijan

1,518 Cameroon

1,486 Bosnia and Herzegovina

1,463 Afghanistan

1,461 New Zealand

1,426 Lithuania

1,388 Slovenia

1,373 Slovakia

1,367 North Macedonia

1,337 Cuba

1,279 Ghana

1,247 Bulgaria

1,095 Nigeria

1,077 Cote d’Ivoire

1,008 Djibouti

954 Guinea

922 Tunisia

810 Cyprus

807 Bolivia

804 Latvia

731 Andorra

712 Albania

712 Diamond Princess

704 Lebanon

687 Costa Rica

681 Niger

665 Kyrgyzstan

629 Burkina Faso

614 Senegal

591 Honduras

563 Uruguay

513 San Marino

510 Kosovo

484 West Bank and Gaza

456 Georgia

452 Sri Lanka

448 Malta

444 Jordan

430 Guatemala

429 Taiwan*

416 Congo (Kinshasa)

390 Somalia

370 Mali

343 Kenya

331 Mauritius

320 Montenegro

318 Venezuela

299 Tanzania

288 Jamaica

274 El Salvador

270 Vietnam

223 Paraguay

214 Equatorial Guinea

213 Sudan

200 Congo (Brazzaville)

176 Rwanda

172 Gabon

144 Burma

141 Maldives

138 Brunei

123 Madagascar

122 Cambodia

122 Ethiopia

120 Liberia

115 Trinidad and Tobago

96 Togo

94 Monaco

90 Cabo Verde

84 Zambia

82 Sierra Leone

81 Liechtenstein

77 Barbados

75 Uganda

73 Bahamas

73 Guyana

72 Haiti

70 Mozambique

61 Libya

56 Eswatini

54 Benin

52 Guinea-Bissau

49 Nepal

46 Chad

42 Syria

39 Eritrea

37 Mongolia

33 Malawi

29 Zimbabwe

25 Angola

24 Antigua and Barbuda

24 Timor-Leste

22 Botswana

19 Laos

18 Belize

18 Fiji

16 Central African Republic

16 Dominica

16 Namibia

15 Grenada

15 Saint Kitts and Nevis

15 Saint Lucia

14 Saint Vincent and the Grenadines

12 Nicaragua

11 Burundi

11 Seychelles

10 Gambia

10 Suriname

9 Holy See

9 MS Zaandam

8 Papua New Guinea

7 Bhutan

7 Mauritania

6 Western Sahara

5 South Sudan

4 Sao Tome and Principe

1 Yemen

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

Tronditet Berlini/ Gjenden të masakruar 5 persona brenda banesës, mes tyre 3 fëmijë

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Gjermaninë, ku 5 persona përfshirë tre fëmijë u gjetën të pajetë në një shtëpi në jug të Berlinit.

Ishte policia gjermane që gjeti pesë të viktimat në një ndërtesë banimi në Königs Ëusterhausen në Brandenburg.

Sipas zyrës së prokurorit publik të Cottbus, trupat kanë plagë me armë zjarri dhe me thikë.Kanë qenë fqinjët ata që kanë sinjalizuar policinë, pasi kanë raportuar se asnjë prej anëtarëve që dyshohen të jenë një familje, nuk janë parë të dalin jashtë banesës.

LEXO EDHE:  Nga Erion Dasho/ Dy vjet luftë me paditurinë

LEXO EDHE:  “Kalon jeta para syve në një sekondë”/ Mjekët rrëfejnë momentet e vështira me Covid-19

Ne supozojmë se bëhet fjalë për një krim vrasjeje”, tha zëdhënësi i policisë.

Policia është ende duke punuar në lidhje me shkaqet e këtij krimi të rëndë dhe indentifikimin e autorëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Kriza sociale në Afganistan, njerëzit përballen me urinë

Publikuar

-

Nga

Fitorja e talebanëve ka sjellë pasiguri në shumë nivele për të rinjtë dhe të moshuarit në Afganistan.

Studentët universitarë janë në vitet kyçe të arsimimit, por lufta dhe një regjim i ri po pengojnë karrierën e tyre.

Dhe ky nuk është i vetmi kërcënim. Me ardhjen e dimrit, Afganistani po përballet me mungesën e ushqimeve.

“Temperaturat pritet të bien në minus 25 gradë Celsius, dhe shumë familje të zhvendosura nuk kanë strehim të duhur, një kërkesë parësore nëse duan t’i mbijetojnë të ftohtit të ashpër në Afganistan. Kriza humanitare po përshkallëzohet çdo ditë në Afganistan. Uria ka pushtuar vendin. Afro 23 milionë njerëz, që është 55 për qind e popullsisë, po përballen me nivele ekstreme të urisë dhe gati nëntë milionë prej tyre janë në rrezik të urisë”, tha Babar Baloch, zëdhënës i Agjencisë së OKB-së për Refugjatët (UNHCR).

LEXO EDHE:  “Kalon jeta para syve në një sekondë”/ Mjekët rrëfejnë momentet e vështira me Covid-19

LEXO EDHE:  Rritet numri i vendeve që njoftojnë raste me variantin 'Omicron', bota në alarm

Në të gjithë vendin, problemet ekonomike i kanë detyruar njerëzit të fillojnë punë të reja për të mbijetuar.Në Kandahar, disa njerëz po punojnë duke mbledhur lulëkuqe.

“Erdha në mëngjes të fitoja ca para për prindërit, gjysmën e ditës shkoj në shkollë, gjysmën tjetër të ditës përgatitem për provimin por tani situata është e tillë që më duhet të bëj diçka. përndryshe nuk fitoj, dhe unë punoj për të kultivuar opium”, tha Ahmad Wali, student./Euronews

 

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Shpërthen vullkani në Indonezi/ Informacionet e para

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Në rajonin e Javas Lindore të Indonezisë shpërtheu vullkani Semeru.

Sumeru është një nga vullkanet më të larta në ishullin e Java është Semeru (Semeru), është quajtur edhe Muhomeru (Mahameru). Ajo është e vendosur në pjesën jugore të caldera Tanger (kompleksi vullkanik) dhe është gjatë gjithë kohës aktiv.

Pas shpërthimit shumë nga banorët që jetonin në zonat afër u evakuuan në zona më të sigurta.

LEXO EDHE:  Shifrat e fundit/ Mbi 3.4 milion të infektuar nga Covid-19 në botë, ja sa kanë humbur jetën

LEXO EDHE:  OSHEE kthehet në vatër infeksioni/ Punonjësja infekton dy persona të tjerëNë një deklaratë për “TvOne” Thoriqul Haq, Zyrtari i rajonit Lumajang u shpreh se vendbanimet përreth u mbuluan nga tymi dhe hiri kështu, shumë fshatra u zhytën në errësirë.

Për fat të mirë, nga raportimet e para nuk ka informacion për të lënduar apo persona që kanë humbur jetën./CNA.al

LEXO TE PLOTE