Connect with Us

Rama porosit kryebashkiakët e zonave të gjelbërta/ Mbyllni parqet, njerëzit tuaj përdorini jo si policë

Politikë

Rama porosit kryebashkiakët e zonave të gjelbërta/ Mbyllni parqet, njerëzit tuaj përdorini jo si policë

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama i ka dhënë disa porosi kryebashkiakëve të zonave të gjelbërta duke urdhëruar të mbyllin parqet që njerëzit mos dalin piknik apo xhiro.

Rama thotë që bashkitë duhet të angazhojnë njerëzit e tyre jo si policë, por që të ndihmojnë qytetarët në respektimin e rregullave.

“Mbyllni parqet dhe Policia duhet të ketë në vëmendje bashkë me ushtrinë të mos lejohen frekuentimi i parqeve, mos ketë liri për piknik apo xhiro.
Këto janë ato që kisha si porosi. Vendosni njerëzit tuaj jo për të bërë policin, por për të ndihmuar qytetarët të respektojnë rregullat. E dimë shumë mirë që mund të rrimë mbyllur edhe me vite por po nuk u gjend vaksina virusi është këtu, tek penxherja tek dera”, tha Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Akt i turpshëm dhe skandaloz”/ Rama po përdor Veliajn për të nxjerrë nga zjarri “gështenjat” që vlejnë 200 milion euro!

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka reaguar me tone të forta në lidhje me vendimin e qeverisë për ta kaluar në pronësi të Bashkisë së Tiranës, truallin e Teatrit Kombëtar.

Në një postim në rrjetet sociale, Kryemadhi e cilëson këtë si akt të turpshëm dhe skandaloz.

Sipas Kryemadhit, Edi Rama po përdor mashën e tij, Erion Velinë për të nxjerrë nga zjarri “gështenjat” që vlejnë 200 milion euro!

“Ditën e Europës, ditën e vlerave, ditën e civilizimit dhe të ngadhënjimit mbi të keqen shkatërrimtare, qeveria e oligarkëve bëri aktin e radhës të grabitjes së tokës së Teatrit Kombëtar duke ia kaluar Bashkisë së Tiranës. Ky veprim i qeverisë së PPP-ve është një akt skandaloz dhe i turpshëm!
Edi Rama po përdor mashën e tij, Erion Velinë për të nxjerrë nga zjarri “gështenjat” që vlejnë 200 milion euro!
Asnjë manovër ligjore nuk mund ta zhbëjë këtë vepër kriminale, autorët e së cilës do të përballen jo vetëm me qytetarinë e Tiranës dhe Shqipërisë, por edhe do t’i çojmë përpara drejtësisë!
Vlerat historike, qytetare dhe kombëtare do të triumfojnë përballë babëzisë së Rilindjes!”-shkruan Kryemadhi.

LEXO EDHE:  “Këta janë emrat që duhet t’u vinte avionëve”/ Berisha tallet keqazi me Ramën

LEXO EDHE:  Teatri, kullat, barbaria dhe nënshtrimi pa kushte ndaj Edi Ramës!

LEXO TE PLOTE

Politikë

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit thirrje qytetarëve/ Të bashkohemi për të zmbrapsur këtë plan të ri shkatërrimi

Publikuar

-

Nga

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar ka reaguar në lidhje me vendimin e qeverisë për të kaluar truallin e teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës, duke konsideruar  këtë si një plan të ri shkatërrimi pasi Rama dështoi për dy vite më radhë.

Aleanca i bën thirrje gjithë qytetarëve të Tiranës të bashkohen kundër këtij projekti, ndërsa sigurojnë që ky plan nuk do të vihet në jetë pasi çështja është në Gjykatës Kushtetuese dhe Teatri është pjesë e listës së Europa Nostra me “7 vendndodhjet më të rrezikuara në Europë”.

“Teatri Kombëtar Pasuri Europiane

Në vorbullën e grabitjes së gjithë pushteteve, dhe të gjitha pasurive të mundshme, Edi Rama, pasi i erdhi rrotull dy vite e nuk u afrua dot, po tenton manovrën e rradhës me fshirësen e tij të këpucëve Erion Veliajn. Sa herë që bëhet shumë pis, i jep një lustër të mirë vetes, duke nxjerrë në ballë dikë më të pisët se vetja. Manovra është shumë e qartë, po tentohet të miratohet shembja me anë të Këshillit Bashkiak, që është pjesë e pirgut kutërbues të mbeturinave-institucione që kanë mbetur në këmbë nga regjimi kriminal që ka kapur institucionet e shtetit dhe ka përdhosur Kushtetutën.

Pasi dështuan me ligjin special (që e bënë në Parlament me qëllimin për t’iu shmangur përgjegjësisë penale), prapë nuk guxojnë ta miratojnë përmes Ministrisë së Kulturës, por ia kalojnë Bashkisë Tiranë e cila të procedojë përmes Këshillit Bashkiak si organ kolegjial. Sa frikë kanë! Harrojnë se me krijimin e Gjykatës Kushtetuese zgjedhjet anti-kushtetuese të 30 Qershorit 2019 do të rrëzohen bashkë me Këshillat kukulla.

Teatri Kombëtar i një shteti, pronë e një njësie vendore – as parë e as e dëgjuar! Qeveria ia transferon Bashkisë për plaçkë që ta alokojë si borxh dhe mos i llogaritet Buxhetit të Shtetit. Duan ta shtojnë te lista e borxheve që të paguajnë qytetarët e Tiranës, krim i disafishtë!

Qytetarët që përmenden në vendim si ata me të cilët do të bashkëpunohet për ndërtimin e ndërtesës së re, i kanë dalë kundër shembjes së Teatrit Kombëtar me qëndresën më të gjatë, më të rëndësishme dhe më domethënëse pas rënies së komunizmit. Banderola “Monument Kulture Mbrohet nga Populli” e dëshmon këtë edhe vizualisht, pavarësisht përpjekjeve të lodhura për ta shqyer atë.

LEXO EDHE:  Sondazhi- Rritet opinioni negativ për Edi Ramën/ Të gjithë kundër kryeministrit

Prej 24 marsit 2020 Teatri Kombëtar është zyrtarisht pjesë e listës së Europa Nostra me “7 vendndodhjet më të rrezikuara në Europë”. Ekspertët e Europa Nostra priten në harkun e pak ditëve të vijnë dhe të merren me mundësitë për restaurimin e plotë të tij dhe ky restaurim do të ndodhë nëse e duan ose jo mafiozët në pushtet. Vullneti i Europës është i qartë, i shprehur nga Komisionerja për Kulturën dhe direkt nga Komisioni Europian. Europa Nostra që prej 2013-tës ka shpëtuar 24 site kulturore nga shembja dhe shuarja përfundimtare. Deri më sot nuk ka ndodhur që ndonjë nga ato të shembet – e kush ka forcë të luftojë kundër këtij vullneti?!

Kryetarit të bashkisë, të votuar në votime monopartiake, me më pak se 15% të votave të qytetarëve të Tiranës dhe i cili mban detyrën në mënyrë anti-kushtetuese iu vulos sot vrasja politike. Le të guxojë ai bashkë me minionët e tij t’i afrohen Teatrit Kombëtar.

U bëjmë thirrje qytetarëve të Tiranës, të gjithë mbështetësve të kauzës së Teatrit, bojkotuesve të politikës shkatërruese ndaj qytetit ushtruar nga Erion Veliaj që prej vitit 2015, t’i bashkohen Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit për të zmbrapsur këtë plan të ri dhune për shkatërrimin e Teatrit.

Ka një projekt antikombëtar, për të transformuar çdo vlerë shpirtërore, në truall ndërtimi për ta tharë përfundimisht shpirtin e shqiptarit, por pikërisht për këtë arsye, ky projekt nuk duhet dhe nuk do të avancojë.

Për shpëtimin e Teatrit, për shpëtimin e Tiranës në 100-vjetorin e saj si kryeqytet!”-thuhet në deklaratën e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

A do bëhen zgjedhjet e 2021?/ Grida Duma bën parashikimin e frikshëm

Publikuar

-

Nga

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma është shprehur sot se nëse nuk bëhen zgjedhje të parakohshme, ekonomia do të shkojë në kaos total.

E ftuar në emisionin “Zonë e lirë, Duma tha se “Unë mendoj që shqiptarët meritojnë zgjedhje të parakohshme. Zgjedhjet nuk janë rrezik, ajo që është sot e mundur dhe duhen bërë janë zgjedhjet e parakohshme, përndryshe do vuajmë nga një ekonomi që do shkojë në kaos total”, ka thënë Grida Duma.

LEXO TE PLOTE