Connect with Us

Niveli i testimeve për koronavirusin/ Trump “përplaset” me Dr. Faucin

Bota

Niveli i testimeve për koronavirusin/ Trump “përplaset” me Dr. Faucin

Publikuar

-

Presidenti amerikan Donald Trump duket se nuk është dakord me Dr. Anthony Fauci, një nga këshilltarët e tij më të mirë të pandemisë, për çështjen e testimit të amerikanëve për koronavirusin. Kjo pason komentet e zotit Fauci për revistën Time se Shtetet e Bashkuara “nuk janë aty ku duhet në lidhje me testimet”.
Dr. Anthony Fauci tha se numri i testimeve dhe aftësia për t’i kryer ato duhet të rritet. Në një intervistë me revistën Times, ai shprehu shqetësimin për skenarin e furnizimeve të pamjaftueshme mjekësore, përfshirë shtupa pambuku për testet.

Kur një gazetare, në konferencën për shtyp të së ejtes në Shtëpinë e Bardhë e pyeti për komentet e zotit Fauci, Presidenti Trump u përgjigj, duke thënë:

“Jo, nuk jam dakord me të për këtë çështje. Ne jemi shumë të avancuar në testime. Vende të tjera po na thërrasin për të mësuar se çfarë po bëjmë. Unë mendoj se ne po bëjmë një punë të shkëlqyeshme për testimet. Unë nuk jam dakord, nëse ai e ka thënë këtë.”

Zyrtarët në shumë shtete të goditura rëndë nga pandemia e koronavirusit kanë thënë se mungesa e testimeve në masë është sfida më e madhe për heqjen e masave kufizuese të distancimit fizik.

LEXO EDHE:  Dëbimi i emigrantëve të rinj/ Gjykata Federale e Apelit “rrëzon” Trumpin

Presidenti gjithashtu kritikoi guvernatorin e Xhorxhias, Brian Kemp për përfshirjen e salloneve të tatuazheve dhe atyre të bukurisë në grupin e bizneseve që do të rihapen në kuadër të heqjes së masave kufizuese të shtetit.

“Nuk më pëlqeu të shihja që edhe sallonet e bukurisë ishin të përfshira në masat e rihapjes, sinqerisht, nuk më pëlqyen shumë gjëra që po ndodhin. Unë nuk isha i kënaqur me guvernatorin Brian Kemp.”

Duke marrë parasysh rritjen e rasteve të raportuara me koronavirus në Xhorxhia në afër 22,000 dhe numrin e viktimave në 881 të enjten, sipas Departamentit të Shëndetësisë, rihapja tashmë nuk shihet si një zhgidhje tërheqëse.

Vendimi i guvernatorit Kemp për të hequr masat kufizuese është nxitur pjesërisht nga shqetësimet ekonomike.

Në Xhorxhia javën e kaluar pati 244,000 kërkesa të tjera për të marrë përfitimet e papunësisë. Në pesë javët që nga fillimi i krizës, 1.1 milion banorë të Xhorxhias kanë aplikuar për të marrë përfitimet e papunësisë, më shumë se një e pesta e fuqisë punëtore të këtij shtetit./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Zgjedhjet në SHBA/ Sondazhet nxjerrin fitues Joe Biden përballë Trumpit

Publikuar

-

Nga

Kandidati demokrat Joe Biden është në avantazh me 4 pikë përqindje përballë, Presidentin Trump, sipas një sondazhi të realizuar nga Hill-HarrisX.

Sipas shifrave të dala nga ky sondazh, 43 për qind e votuesve të regjistruar, thanë se do të mbështesin Biden për president nëse zgjedhjet do të mbaheshin sot, ndërsa 39 për qind e votuesve në sondazhin 3-4 korrik thanë se do të votojnë për Trump.

LEXO EDHE:  Sulmi kimik në Siri/ Trump shpërthen ndaj Asad: Kafshë!

LEXO EDHE:  Nga Kastriot MYFTARAJ/ Deklaratat anti-Trump të Ramës, pjesë e planit sorosian për atentat ndaj Trump, me anë të një shqiptaro-amerikani

Pesë përqind e votuesve thanë se preferojnë dikë tjetër, ndërsa një përqindje shtesë prej afro 5 për qind e votuesve thanë që nuk planifikojnë të votojnë në zgjedhje.

Anketa  zbulon se epërsia e Biden është ngushtuar me 10 pikë nga përplasja e muajit të kaluar, ku Trump po sumonte ish-Zëvendës Presidentin demokrat. /CNA.al

Sondazhet e ditëve të para të korrikut

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Njeriu i Merkel/ Parlamenti të miratojë marrëveshjen e 5 qershorit pa asnjë ndryshim

Publikuar

-

Nga

Njeriu i Merkel/ Parlamenti të miratojë marrëveshjen e 5 qershorit pa asnjë ndryshim

Nënkryetari i grupit parlamentar të CDU/CSU në Budestagun gjerman, Johann Wadephul ka shprehur keqardhjen se marrëveshja e 5 qershorit nuk është kodifikuar ende.

Përmes një postimi në rrjetin social “Twitter”, Wadephul shton se aprovimi i reformës zgjedhore dhe zbatimi i saj është kyç për rrugën e integrimit të Shqipërisë në BE.

Shpreh keqardhjen që marrëveshja e 5 qershorit nuk është kodifikuar akoma. Aprovimi me konsensusin e partive politike i reformës zgjedhore, pa asnjë ndryshim, si dhe zbatimi i saj është kyç për rrugën e Shqipërisë drejt BE. Nxis të gjitha palët, e në veçanti deputetët, ta finalizojnë këtë kriter të rëndësishëm. Forca Shqipëri!/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Gjykata e Lartë në SHBA vendos për taksat e presidentit

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Lartë në SHBA vendos për taksat e presidentit

Gjykata e Lartë amerikane do të bëjë të njohura sot opinionet përfundimtare të mandatit të saj të tanishëm.

Vëmendja është përqendruar në tre çështje të cilat lidhen me kërkesat e disa komisioneve të Kongresit dhe të një prokurori të Nju Jorkut që presidenti Donald Trump të publikojë taksat dhe dokumente të tjera financiare.

Presidenti Trump, i cili nuk ka ndjekur praktikën e kandidatëve të tjerë presidencialë, duke refuzuar të bëjë publike dokumentet tatimore gjatë fushatës së vitit 2016, është përpjekur të bllokojë publikimin e dokumenteve të tij financiare.

Disa komisione të Dhomës së Përfaqësuesve kanë kërkuar të dhëna për këto dokumente nga dy banka, Capital One dhe Deutsche Bank, si dhe nga firma e kontabilitetit Mazars USA.

Çështja kryesore që po shqyrtojnë gjyqtarët ka të bëjë me ndarjen e pushteteve midis degëve të qeverisë federale dhe kompetencave të kongresit për të hetuar një president.

Avokati i zotit Trump, Patrick Strawbrige, tha gjatë argumentimit të çështjes në muajin maj se kërkesat për dokumentet financiare nuk i shërbenin ndonjë qëllimi me rëndësi dhe se ligjvënësit nuk duhet të kenë autoritet të pakufizuar për të hetuar një president.

Ndërkaq, disa gjykata të nivelit më të ulët Nju Jork dhe Uashington dhanë vendime kundër Presidentit Trump në çështjen e kërkesës për dokumentet financiare.

Gjyqtari Jon O. Newman i Gjykatës së Apelit për Qarkun e Dytë të Nju Jorkut shkruante:

“Interesat e komisionevetë Kongresit për të ushtruar funksionet e tyre kushtetuese dhe legjislative janë një interes publik shumë më i rëndësishëm se çfarëdo interesi tjetër …”.

Jay Sekulow, një tjetër avokat i zotit Trump, argumentoi para Gjykatës së Lartë në muajin maj se presidenti gëzon “imunitet të përkohshëm kushtetues” nga ndjekja penale gjatë kohës që shërben në detyrë dhe se prokurori i qarkut të Nju Jorkut nuk ka asnjë autoritet për të hetuar zotin Trump.

LEXO EDHE:  Pritet të pranojë fajësinë ish këshilltari i fushatës elektorale të presidentit Trump

LEXO EDHE:  Pritet të pranojë fajësinë ish këshilltari i fushatës elektorale të presidentit Trump

Carey Dunne, këshilltar i përgjithshëm për prokurorin e qarkut të Manhatanit, tha se presidentët, ndërsa gëzojnë imunitet nga ndjekja penale, ata nuk përjashtohen nga kërkesat që të dorëzojnë dokumente. Për më tepër tha zoti Dunne, të dhënat që kërkon zyra e tij i takojnë periudhës përpara mandatit të Presidentit Trump dhe nuk mbrohen nga privilegji ekzekutiv.

“Ekziston një rrezik që presidentët amerikanë dhe palë të treta pa dashje të dalin mbi ligjin”, tha ai.

Gjykata e Larta e ka trajtuar edhe në të kaluarën çështjen nëse një president në detyrë duhet të përmbushë një kërkesë ligjore për dokumente.

Në vitin 1973, gjykata vëndosi njëzëri kundër Presidentit Richard Nixon në çështjen që lidhej me dorëzimin e regjistrimeve audio të Shtëpisë së Badhë tek një prokuror special. Gjykatësit po ashtu morën një vendim të njëzëshëm kundër Presidentit Bill Clinton në vitin 1997, duke lejuar një proces gjyqësor në ngarkim të presidentit për ngacmim seksual.

Gjatë argumenteve me gojë në muajin maj, të nëntë gjyqtarët lanë shumë pak të kuptohet se çfarë ane do të mbajnë për çështjet e ngritura para tyre.

Përveç vendimit në favor të njërës ose tjetrës palë, gjyqtarët mund të vëndosin dërgimin mbrapsht të çështjeve për rishqyrtim nga një gjykatë më e ulët.

Ndërsa vendimet e gjykatës së ulët kundër zotit Trump erdhën mes procesit për shkarkimin e tij nga Dhoma e Përfaqësuesve nën akuzat për pengim të drejtësisë dhe abuzim pushteti, akuza për të cilat Senati e nxori të pafajshëm, vendimi i Gjykatës së Lartë vjen ndërsa vendi është vetëm pak muaj para se të vendosë nëse do të rizgjedhë zotin Trump për një mandat të dytë presidencial, apo rivalin e tij, ish Zëvendës Presidentin Joe Biden./VOA

LEXO TE PLOTE