Connect with Us

Kriza nga koronavirusi/ Kreu i Dhomës Amerikane: Bizneset përballen me presion të lartë

Ekonomi

Kriza nga koronavirusi/ Kreu i Dhomës Amerikane: Bizneset përballen me presion të lartë

Publikuar

-

Presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Enio Jaço, ka folur për krizën e koronavirusit, ndikimin e saj te bizneset, paketat e ndihmës të qeverisë shqiptare, si dhe për mënyrën si po e menaxhon qeveria krizën e koronavirusit në Shqipëri.

Lidhur me paketat ekonomike të qeverisë, Jaço theksoi se sa i takon përmbajtjes së tyre, janë implementuar kërkesat kryesore të biznesit, ndërsa për sa i përket përmasave, duhet të rriten në fazat e tjera.

“Sektorët më të prekur kanë qenë turizmi, ndërtimi, shërbimet dhe transporti, por shqetësimi ynë më i lartë është për turizmin dhe shërbimet.
Bizneset duhet të trajtojnë problemin imediat që kanë. Ato përballen me një rrisk, me një presion të lartë. E para që duhet të bëjnë dhe që po bëjnë, është të mundohen të përballojnë situatën me mënyra të ndryshme, në mënyrë që të dalin me humbje sa më të ulta dhe kosto të ulëta. Por, duhet të fillojnë të mendojnë për periudhën kur ekonomia do të rihapet. Kjo nuk do të jetë një ekonomi njësoj si ajo që kishim, do të kemi normalitet të ri, që do të funksionojë me rregulla të reja. Do kemi tregje, që do kërkojnë mënyra të tjera funksionimi. Besoj kanalet digjitale do të kenë përparësi më të lartë. Kompanitë duhet të bëjnë një adaptim, gjatë kësaj kohe, pasi do të përfitojnë”, tha Jaço në një intevistë për News 24./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekonomi

Bujqësia në kohën e koronavirusit/ Çuçi tregon sektorin që ka hasur vështirësi 

Publikuar

-

Nga

Ministri i Bujqësisë Bledi Çuçi thote se sektori i bujqësisë është sektori që ka funksionuar më së miri në këtë situatë që po kalon vendi për shkak të koronavirusit.

Çuçi ka sqaruar se një pjesë e sekorit që ka pasur problem është peshkimi për shkak të mbylljes së restoranetve.

“Sektori i bujqësisë është sektori që ka funskionuar më së miri krahasuar me sektorë të tjerë të ekonomisë. Ne nuk e ndaluam asnjë ditë, asnjë moment veprimtarinë në këtë sektor, e vetmja pjesë e sektorit që ka pasur një lloj mungese të xhiros ka qenë sektori i peshkimit
Për shkak se u mbyllën të gjithë restorantet që ishin konsumatorët më të mëdhenj të produkteve peshkore dhe cojnë në n një ulje të shitjeve”, tha Çuçi në një lidhje me Skype në Top Talk.
Ai ka sqaruar se peshkatarët janë marrë përsipër të paguhen nga bzneset ku ata janë të regjistruar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Dilemat e amnistisë, mes parave të krimit e evazionit

Publikuar

-

Nga

EDITORIAL -Një projekt për realizimin e një amnistie, jo vetëm fiskale, por edhe kapitali, është rikthyer sërish në tavolinë, pasi u propozua fillimish në shkurt. Drafti u la në heshtje pas shpërthimit të pandemisë së Covid-19, por tashmë duket se po shihet edhe si një zgjidhje për të tërhequr para në këtë situatë të vështirë, kur të ardhurat buxhetore priten në rënie të ndjeshme.

Ndërsa amnisti fiskale janë bërë disa herë, kjo do të ishte hera e parë që do të tentohej një amnisti e plotë kapitali, pasi ajo u realizua pjesërisht në vitin 2011.

Nisma është pritur pozitivisht nga shoqatat e biznesit, teksa në 30 vitet e fundit bizneset kanë fryrë në bilancet e tyre zërin e detyrimeve, si një mjet për të fshehur të ardhurat dhe ky deklarim mund t’i çlironte ata nga një evazion shumëvjeçar.

Një draft final nuk është bërë ende publik, por ndërkohë dilema të shumta ngrihen lidhur me këtë amnisti ambicioze:

-Së pari, rreziku i çdo amnistie është dëmi moral kundrejt të gjithë bizneseve që kanë paguar rregullisht taksat, apo individëve që kanë deklaruar të gjithë të ardhurat. Këto biznese mund të dekurajohen, pasi amnistitë janë bërë të zakonshme pothuajse çdo katër vjet, duke zhbërë vullnetin e qeverisë, që deklaron se pas çdo amnistie nuk do të ketë më tolerancë ndaj evazionit.

-Së dyti, e lidhur me të parën, mungesa e seriozitetit të amnistive të mëparshme nxit bizneset evazore që të vazhdojnë të qëndrojnë në hije, edhe pasi u janë falur një herë apo më shumë gabimet, në pritje të amnistisë së radhës, që përgjithësisht kryhet përpara zgjedhjeve të qeverisë qendrore.

-Së treti, evazioni fiskal është i lidhur ngushtë dhe me korrupsionin, i cili fatkeqësisht ka qenë në rritje vitet e fundit, siç tregoi raporti i Transparency International, ku u përkeqësuam me 7 vende, duke u renditur të fundit në Europë (vendi i 106). Sipas Indeksit të Ndërmarrjeve të Bankës Botërore, 36% e firmave shqiptare raportuan në 2019-n se kishin përjetuar të paktën një herë një pagesë ryshfeti, shumë më e lartë se mesatarja e rajonit dhe Europës dhe ndër më të lartat në botë.

Për sa kohë që korrupsioni vijon të jetë kaq i lartë dhe nuk ka sinjale domethënëse për uljen e tij, amnistitë rrezikojnë të jenë një dështim. Në vitin 2019, të ardhurat totale buxhetore, sipas të dhënave zyrtare të Ministrisë së Financave ishin 27.3% të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB), në rënie, në krahasim me 27.6% të PBB-së që ishin në vitin 2016, periudhë kur u realizua dhe amnistia e fundit fiskale, në një tregues se amnistia nuk ka shërbyer për të ulur evazionin. Edhe FMN ka gjetur në studimet e veta se pas amnistive, në vendet në zhvillim nuk është konstatuar ndonjë rritje e rendimentit fiskal.

LEXO EDHE:  Nga Blendi Fevziu/Përse Ballkani është në krizë dhe sa do zgjasë?

LEXO EDHE:  FMN paralajmëron për rritje të moderuar ekonomike

-Së katërti, por që është më e rëndësishmja, ka një debat të madh nëse do të arrijnë të ndahen paratë e krimit, nga ato të evazionit fiskal. Shumica e ekspertëve, por dhe e vetë bizneseve mendojnë se pretendimet se mund të identifikohen burimet e sakta janë thjesht një utopi.

Informaliteti i lartë në vend, që deklarohet rreth 30% e prodhimit të brendshëm bruto, korrupsioni i shtuar, mungesa e kontrollit real fiskal në vite (i lidhur me korrupsionin) kanë mundësuar që paratë e krimit të hynin lehtësisht në biznes, duke e bërë pothuajse të pamundur identifikimin e origjinës reale të parave. Shembulli më i mirë është ndërtimi. Vitet e fundit, ky sektor ka marrë një hov të lartë përkundrejt kërkesës së dobët që vjen nga popullata, që po largohet, dhe rritjes së të ardhurave që kanë qenë minimale.

“Monitor” ka identifikuar më herët një sërë kompanish që pa pasur asnjë historik apo të ardhura financiare po ndërtojnë pallate. Për më tepër që të dhënat zyrtare të fuqisë financiare të sektorit të ndërtimit nuk justifikojnë bumin e madh të ndërtimit. Shtigjet ligjore për të kanalizuar paratë e pista në biznes janë të shumta, si përmes huave fiktive, deklarimeve të parapagimeve të blerësve apo sistemit barter për furnitorët. Tashmë është shumë vonë që të ndahet se sa pjesë e parasë të trafiqeve ilegale, që lulëzuan vitet e fundit, ka hyrë në ekonominë formale.

-Së pesti, amnistia e parave, sot po “fshihet” pas nevojës për t’u dhënë një shans emigrantëve për të legalizuar paratë e tyre që i kanë fituar jashtë, duke punuar në të zezë. Pavarësisht vullnetit të mirë që mund të ketë qeveria shqiptare, praktikisht duket e pamundur të joshësh emigrantët të sjellin paratë e tyre në Shqipëri për shkak të implikimeve që mund të ketë kjo në shtetin ku ata i kanë siguruar të ardhurat nga puna. Nëse emigranti do të formalizonte paratë në Shqipëri, ata do të mund të kishin probleme për deklarim të rremë të të ardhurave në vendin ku punojnë.

Qeveria deklaron se kjo amnisti do të shërbejë si vit zero dhe pas realizimit të tij një epokë e re e luftës kundër evazionit dhe informalitetit do fillojë. Një premtim, që do të kishte shumë më gjasë të funksiononte nëse do të realizohej në vitin 2013 dhe jo 7 vjet më pas kur informaliteti rezulton në rritje dhe paratë e krimit kanë depërtuar më tej në ekonomi!/ Monitor

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Koronavirusi “gjunjëzon” ekonominë/ Rënia e çmimit të naftës ka goditur eksportet tona

Publikuar

-

Nga

COVID-19 po shkakton probleme të shumta ekonomike teksa çmimi i naftës amerikane ra për herë të parë në minimumin historik. Të gjendur përballë një situate të paprecedentë, prodhuesit e naftës u përpoqën t’i jepnin falas porositë e tyre të muajit maj, madje bashkë me naftën, t’i jepnin blerësit edhe nga 38 dollarë për fuçi. Prodhuesit po detyrohen te shesin masivisht tepricat qe nuk kishin se ku t’i magazinonin. Për të folur për ndikimin që do të ketë ulja e çmimit të naftës ne ekonomi, nënjë lidhje të drejtpërdrejte për Euroneës Albania ishte Gjergj Buxhuku, administrator i përgjithshëm i Konfindustrias.

“Situata që po kalojmë është e jashtëzakonshme jo vetëm për ne, por për të gjithë botën. Goditja e coronavirusit turbulloi njëherë e mirë edhe ekonominë globale. Rënia e çmimit të naftës nuk është pozitive dhe kur vjen fjala për ekonominë shqiptare është dy herë më keq. Rënia e çmimit të naftës ka goditur edhe eksportet tona. Dihet që Shqipëria është eksportuese e naftës, domethënë ne jemi importues neto, por edhe eksportojmë shumë. Kjo ka goditur fillimisht eksportet tona. Fakti që çmimi i naftës ka rënë kudo në botë, kjo tregon që ekonomia globale nuk po punon. Nga ana tjetër kjo tregon që përsëri goditen eskportet tona të çfarëdolloj tipi dhe shërbimi. Megjithatë në Shqipëri rënia e çmimit të naftës është më e lehtë krahasuar me vende të tjera”, tha Buxhuku.

Ai shtoi se prej politikës fiskale që ndiqet në vendin tonë, nafta është produkti më i taksuar.

LEXO EDHE:  WhatsApp vjen në ndihmë të bizneseve

LEXO EDHE:  Fillojnë efektet sezonale/ Euro në rënie në tregun vendas

“Niveli i taksave te karburantet është shumë i lartë, kjo e bën edhe çmimin e naftës të palëvizshëm”, tha Buxhuku.

LEXO TE PLOTE