Connect with Us

Tërheqja e padisë ndaj “Bild”/ Paloka: Rama e pranoi vjedhjen, radha e gjyqësorit të ndëshkojë përgjegjësit

Politikë

Tërheqja e padisë ndaj “Bild”/ Paloka: Rama e pranoi vjedhjen, radha e gjyqësorit të ndëshkojë përgjegjësit

Publikuar

-

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka ka reaguar sërish lidhur me tërheqjen e padisë nga kryeministri Edi Rama ndaj gazetës gjermane “Bild”, e cila publikoi audiopërgjimet për vjedhjet e votave.

Paloka thotë se zbythja e Ramës para “Bild”-it është përfundimisht kapitullimi i tij publik përpara atij që demokrati e quan fakt, se që nga 2013 zgjedhjet në Shqipëri blihen dhe manipulohen nga një organizatë kriminalo-politike e vetëquajtur “Rilindje”.

Sipas tij, përgjimet e kryera nga vetë Prokuroria shqiptare dhe të publikuara nga “Bild” konfirmonin pa asnjë dyshim se strukturat e “rilindura” të PS dhe funksionarët e tyre më të lartë në bashkëpunim me krimin, kanë organizuar blerjen e votave dhe manipulimin e zgjedhjeve të pakten në dy raste, atyre lokale në Dibër dhe zgjedhjeve parlamentare të vitit 2017.

Ai thekson në një postim në rrjetet sociale se kjo është denoncuar dhjetëra herë nga opozita, por ndërkombëtarët nuk e kanë pranuar plotësisht. Demokrati e cilëson këtë akt të Ramës si pranim të fajit dhe i kërkon sistemit të drejtësisë të gjejë përgjegjësit dhe t’i ndëshkojë.

“Pikërisht jehona dhe diskretitimi në opinionin ndërkombëtar, e detyroi Ramën që të shpallte se do e hidhte në gjyq “Bild”-in për shpifje. Ai ishte i bindur në absurditetin e aktit të tij, me bindje e hodhi atë hap falls sepse si hileqar i lindur shpresonte që me atë lëvizje ta mpakte fillimisht efektin e denoncimeve të “Bild”-it dhe të fitonte kohë. Të fitonte kohë me vetëbesimin se aftësitë e tij korruptonjëse, do ta nxirrnin dhe një herë pa lagur. Por tentativat e tij për të kompromentuar gazetën apo gazetarin, jo vetëm dështuan por dhe u diskretituan me turp. Rama harroi se nuk po vepronte në terrenin e tij, ku është mësuar të korruptojë nga të gjitha anët, shqiptare e jo vetëm.

LEXO EDHE:  Rama shkarkime drejtorësh në prag të fushatës

Në këto kushte i mbetej që ose të përballej në gjyq ose të tërhiqej! Përballja në gjyq do ishte dërrmuese për Ramën sepse jo vetëm do të humbiste gjyqin, jo vetëm do të rikthente dhe një herë në qendër të vëmendjes manipulimin e zgjedhjeve, por siç kishte paralajmëruar gazetari Tiede, do t’i viheshin përballe dhe fakte të reja për krimet dhe skandalet e tij!

Ja pse hileqari u zbyth dhe zgjodhi pikërisht kohën e pandemisë me shpresën se akti do të kalonte pa bujë. Por siç theksova që në krye, zbythja e Ramës nga gjyqi me “Bild”-in është vetëm kapitullimi i tij publik përpara një të vërtete tanimë të njohur e të pranuar botërisht mbi manipulimin e zgjedhjeve në Shqipëri. Tërheqja e Ramës konfirmon blerjen dhe manipulimin e votave në Dibër dhe Durrës. Rama e pranoi, tani është rradha e gjyqësorit të çojë para drejtësisë përgjegjësit. Zbardhja e shitblerjes së votave është kusht edhe për nisjen e bisedimeve për anëtarësim”, nënvizon Paloka./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Pranvera” Rama-Meta/ Artan Hoxha publikon videon: Çfarë do të ndodhë me Presidentin?

Publikuar

-

Nga

gazetari inevstigativ, artan hoxha

Gazetari Investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një video humoristike në rrjetet sociale, ku ironizon “armëpushimin” mes kryeministrit Edi Rama dhe presidentit Ilir Meta.

Krahas videos Hoxha ngre pikpyetje se cili do të jetë fati i mëtejshëm i Komisionit Hetimor Parlamentar për shkarkimin e Presidentit.

“Vishu Berti, vishu….

Pas “mirëkuptimit” të dashurisë se fundit Rama-Meta, cili do jetë fati i mëtejshëm i Komisionit Hetimor Parlamentar “Për kontrollin e ligjshmërise se veprimeve të kryera nga ana e Presidentit të Republikës”???”

Gepostet von Artan Hoxha am Mittwoch, 22. April 2020

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjatja e Fatkeqësisë Natyrore/ Balla: Çdo gabim mund të na kthejë në fillim të luftës

Publikuar

-

Nga

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla, në një lidhje me “Ora news” ka folur mbi situatën e krijuar nga koronavirusi në vendin tonë.

Sipas Ballës zgjatja e Fatkeqësisë Natyrore është domosdoshmëri për të dalë faqebardhë nga kjo betejë, por çdo gabim i vogël mund të na kthejë në fillim te luftës.

“Ne jemi ende në një situate lufte, me një armik të padukshëm i cili edhe pse në Shqipëri nuk arriti të na mposhtet sikurse ka bërë në shumë vende të tjera, përsëri kemi persona të cilët identifikohen nga puna e përditshme heroike e shërbimit epidemiologjik.

Shtyrja e situatës së gjendjes së Fatkeqësisë Natyrore është domosdoshmëri në kushtet kur ende kemi raste që shfaqen.

LEXO EDHE:  Spastrimi i militantëve të LSI nga administrata/ Zbulohet lëvizja e radhës e Kryeministrit

LEXO EDHE:  Spastrimi i militantëve të LSI nga administrata/ Zbulohet lëvizja e radhës e Kryeministrit

Bie dakord me konstatimin që ne kemi kaluar fazën e parë atë të një emergjencë akuta, por jemi në një situatë ku çdo gabim i vogël mund të na kthejë në ditët e fillimit të kësaj lufte.”tha Balla./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

KE nuk i beson Shqipërisë për paratë e rindërtimit/ Zëdhënësja Pisonero: Do vëzhgojmë shpenzimet

Publikuar

-

Nga

Zëdhënësja e Komisionit Europian Ana Pisonero ka treguar se KE do të vëzhgojë nga afër të gjitha fondet që i kanë dhuruar Shqipërisë për rindërtimin e banesave të shkatërruara nga tërmeti i 26 nëntorit.

“Komisioni Evropian do të vëzhgojë nga afër shpenzimin e fondeve të lëvruara nga BE për rindërtimin pas tërmetit në Shqipëri, në përputhje me rregullat dhe procedurat e rrepta të BE-së për një zbatim efektiv dhe transparent të ndihmës financiare”, u shpreh ajo për Euro News.

Më tej, Pisonero deklaron se rindërtimi do të bazohet tek dokumenti i Vlerësimit të Nevojave pas Shkatërrimit, ndërsa theksoi se do të ndiqen kontratat me agjencitë e Kombeve të Bashkuara, në bazë të marrëveshjeve kuadër me OKB-në.

LEXO EDHE:  Spastrimi i militantëve të LSI nga administrata/ Zbulohet lëvizja e radhës e Kryeministrit

LEXO EDHE:  Paketa antishpifje/ Ndërkombëtaret të ashpër me Edi Ramën

“Përveç kësaj, qeveria ka ngritur një komision shtetëror për vëzhgimin e përpjekjeve të përgjithshme të rindërtimit, ku BE ka vendin e saj dhe do të ketë ekspertët e saj që do të punojnë në mënyrë që zbatimi të ndjekë një proces të duhur dhe transparent”, nënvizon zëdhënësja e KE./ CNA.al

LEXO TE PLOTE