Connect with Us

Shifrat e fundit/ Mbi 2.5 milion të infektuar nga Covid-19, ja sa kanë humbur jetën

Bota

Shifrat e fundit/ Mbi 2.5 milion të infektuar nga Covid-19, ja sa kanë humbur jetën

Publikuar

-

Numri i personave të infektuar nga Covid-19 në të gjithë botën deri në orën 16:30 të datës 22 prill ka arritur në 2,585,468.

Sipas të dhënave zyrtare nga Universitetit Mjekësor John Hokins , në krye të listës qendron SHBA me 826,065 të infektuar duke u pasuar nga Spanja me 208, 389 dhe më pas Italia me 183,957 persona të infekuar.
Franca rënditet e katërta me 159, 300 të infektuar dhe më pas vjen Gjermania me 148, 766 persona të prekur nga Covid-19.

Numri total i personave që kanë humbur jetën për shkak të koronavirusit ka arritur në 178,845 viktima.
Italia shënon dhe numrin më të lartë të jetëve të humbura me 24,648 viktima.
Spanja e cila renditet e dyta pas Italisë shënon 21, 717 viktima.

E treta të listë për humbjet e jetëve nga koronavirusi është Franca me 20,796 viktima. Dhe më pas vjen Mbretëria e Bashkuar me 17,337.

Ndërkohë numri i të shëruarve në gjthë botën ka arritur në 696,921persona.

Gjermani kryeson listën me 99,400 të shëruar, duke u pasuar nga Spanja me 85,915 persona të shëruar dhe e treta është Kina  me 77,859 persona të shëruar.

Ndërkaq, në Shqipëri deri më tani janë regjistruar 634 raste të infektuar në Covid-19, nga të cilët 27 kanë humbur jetën dhe 356 janë shëruar.

Të dhënat sipas shteteve më poshtë:

826,065 US

208,389 Spain

183,957 Italy

159,300 France

148,766 Germany

134,635 United Kingdom

95,591 Turkey

85,996 Iran

83,868 China

57,999 Russia

43,592 Brazil

41,889 Belgium

39,405 Canada

35,026 Netherlands

28,268 Switzerland

21,982 Portugal

20,471 India

17,837 Peru

16,040 Ireland

16,004 Sweden

14,925 Austria

14,326 Israel

12,772 Saudi Arabia

11,512 Japan

10,832 Chile

10,694 Korea, South

10,398 Ecuador

10,141 Singapore

10,034 Poland

9,749 Pakistan

9,710 Romania

9,501 Mexico

8,238 United Arab Emirates

8,108 Denmark

7,418 Indonesia

7,281 Belarus

7,275 Norway

7,141 Qatar

7,041 Czechia

6,710 Philippines

6,630 Serbia

6,592 Ukraine

6,547 Australia

5,532 Malaysia

5,044 Dominican Republic

4,821 Panama

4,149 Colombia

4,129 Finland

LEXO EDHE:  Covid-19/ Shkon në gati 7 milion numri i të infektuarve me koronavirus në botë

3,772 Bangladesh

3,618 Luxembourg

3,490 Egypt

3,465 South Africa

3,377 Morocco

3,144 Argentina

2,826 Thailand

2,811 Algeria

2,614 Moldova

2,401 Greece

2,248 Kuwait

2,168 Hungary

2,047 Kazakhstan

2,009 Bahrain

1,950 Croatia

1,785 Iceland

1,692 Uzbekistan

1,614 Oman

1,602 Iraq

1,559 Estonia

1,518 Azerbaijan

1,473 Armenia

1,451 New Zealand

1,370 Lithuania

1,368 Bosnia and Herzegovina

1,353 Slovenia

1,259 North Macedonia

1,244 Slovakia

1,176 Afghanistan

1,163 Cameroon

1,154 Ghana

1,137 Cuba

1,015 Bulgaria

974 Djibouti

916 Cote d’Ivoire

901 Tunisia

784 Cyprus

782 Nigeria

761 Latvia

717 Andorra

712 Diamond Princess

688 Guinea

682 Lebanon

669 Costa Rica

657 Niger

634 Albania

612 Kyrgyzstan

609 Bolivia

600 Burkina Faso

543 Uruguay

510 Honduras

510 Kosovo

488 San Marino

474 West Bank and Gaza

444 Malta

442 Senegal

428 Jordan

426 Taiwan*

411 Georgia

359 Congo (Kinshasa)

328 Mauritius

321 Sri Lanka

316 Guatemala

314 Montenegro

303 Kenya

293 Mali

288 Venezuela

286 Somalia

284 Tanzania

268 Vietnam

237 El Salvador

233 Jamaica

213 Paraguay

165 Congo (Brazzaville)

156 Gabon

150 Rwanda

140 Sudan

138 Brunei

122 Cambodia

121 Burma

121 Madagascar

116 Ethiopia

115 Trinidad and Tobago

101 Liberia

94 Monaco

86 Maldives

86 Togo

83 Equatorial Guinea

81 Liechtenstein

75 Barbados

74 Zambia

68 Cabo Verde

66 Guyana

65 Bahamas

61 Uganda

59 Libya

58 Haiti

54 Benin

50 Guinea-Bissau

50 Sierra Leone

45 Nepal

42 Syria

39 Eritrea

39 Mozambique

35 Mongolia

33 Chad

31 Eswatini

28 Zimbabwe

24 Angola

24 Antigua and Barbuda

23 Malawi

23 Timor-Leste

20 Botswana

19 Laos

18 Belize

18 Fiji

16 Dominica

16 Namibia

15 Saint Kitts and Nevis

15 Saint Lucia

14 Central African Republic

14 Grenada

13 Saint Vincent and the Grenadines

11 Burundi

11 Seychelles

10 Gambia

10 Nicaragua

10 Suriname

9 Holy See

9 MS Zaandam

8 Papua New Guinea

7 Mauritania

6 Bhutan

6 Western Sahara

4 Sao Tome and Principe

4 South Sudan

1 Yemen

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Zgjedhjet në SHBA/ Sondazhet nxjerrin fitues Joe Biden përballë Trumpit

Publikuar

-

Nga

Kandidati demokrat Joe Biden është në avantazh me 4 pikë përqindje përballë, Presidentin Trump, sipas një sondazhi të realizuar nga Hill-HarrisX.

Sipas shifrave të dala nga ky sondazh, 43 për qind e votuesve të regjistruar, thanë se do të mbështesin Biden për president nëse zgjedhjet do të mbaheshin sot, ndërsa 39 për qind e votuesve në sondazhin 3-4 korrik thanë se do të votojnë për Trump.

LEXO EDHE:  11 mijë raste me probleme respiratore në javë/ A u tentua të mbahej i fshehur Covid-19 në Shqipëri?

LEXO EDHE:  Sulmi terrorist në Sri Lanka/ Rritet numri i viktimave

Pesë përqind e votuesve thanë se preferojnë dikë tjetër, ndërsa një përqindje shtesë prej afro 5 për qind e votuesve thanë që nuk planifikojnë të votojnë në zgjedhje.

Anketa  zbulon se epërsia e Biden është ngushtuar me 10 pikë nga përplasja e muajit të kaluar, ku Trump po sumonte ish-Zëvendës Presidentin demokrat. /CNA.al

Sondazhet e ditëve të para të korrikut

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Njeriu i Merkel/ Parlamenti të miratojë marrëveshjen e 5 qershorit pa asnjë ndryshim

Publikuar

-

Nga

Njeriu i Merkel/ Parlamenti të miratojë marrëveshjen e 5 qershorit pa asnjë ndryshim

Nënkryetari i grupit parlamentar të CDU/CSU në Budestagun gjerman, Johann Wadephul ka shprehur keqardhjen se marrëveshja e 5 qershorit nuk është kodifikuar ende.

Përmes një postimi në rrjetin social “Twitter”, Wadephul shton se aprovimi i reformës zgjedhore dhe zbatimi i saj është kyç për rrugën e integrimit të Shqipërisë në BE.

Shpreh keqardhjen që marrëveshja e 5 qershorit nuk është kodifikuar akoma. Aprovimi me konsensusin e partive politike i reformës zgjedhore, pa asnjë ndryshim, si dhe zbatimi i saj është kyç për rrugën e Shqipërisë drejt BE. Nxis të gjitha palët, e në veçanti deputetët, ta finalizojnë këtë kriter të rëndësishëm. Forca Shqipëri!/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Gjykata e Lartë në SHBA vendos për taksat e presidentit

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Lartë në SHBA vendos për taksat e presidentit

Gjykata e Lartë amerikane do të bëjë të njohura sot opinionet përfundimtare të mandatit të saj të tanishëm.

Vëmendja është përqendruar në tre çështje të cilat lidhen me kërkesat e disa komisioneve të Kongresit dhe të një prokurori të Nju Jorkut që presidenti Donald Trump të publikojë taksat dhe dokumente të tjera financiare.

Presidenti Trump, i cili nuk ka ndjekur praktikën e kandidatëve të tjerë presidencialë, duke refuzuar të bëjë publike dokumentet tatimore gjatë fushatës së vitit 2016, është përpjekur të bllokojë publikimin e dokumenteve të tij financiare.

Disa komisione të Dhomës së Përfaqësuesve kanë kërkuar të dhëna për këto dokumente nga dy banka, Capital One dhe Deutsche Bank, si dhe nga firma e kontabilitetit Mazars USA.

Çështja kryesore që po shqyrtojnë gjyqtarët ka të bëjë me ndarjen e pushteteve midis degëve të qeverisë federale dhe kompetencave të kongresit për të hetuar një president.

Avokati i zotit Trump, Patrick Strawbrige, tha gjatë argumentimit të çështjes në muajin maj se kërkesat për dokumentet financiare nuk i shërbenin ndonjë qëllimi me rëndësi dhe se ligjvënësit nuk duhet të kenë autoritet të pakufizuar për të hetuar një president.

Ndërkaq, disa gjykata të nivelit më të ulët Nju Jork dhe Uashington dhanë vendime kundër Presidentit Trump në çështjen e kërkesës për dokumentet financiare.

Gjyqtari Jon O. Newman i Gjykatës së Apelit për Qarkun e Dytë të Nju Jorkut shkruante:

“Interesat e komisionevetë Kongresit për të ushtruar funksionet e tyre kushtetuese dhe legjislative janë një interes publik shumë më i rëndësishëm se çfarëdo interesi tjetër …”.

Jay Sekulow, një tjetër avokat i zotit Trump, argumentoi para Gjykatës së Lartë në muajin maj se presidenti gëzon “imunitet të përkohshëm kushtetues” nga ndjekja penale gjatë kohës që shërben në detyrë dhe se prokurori i qarkut të Nju Jorkut nuk ka asnjë autoritet për të hetuar zotin Trump.

LEXO EDHE:  Publikohen fotot e “frikshme”/ Zyrat Vendore të Arsimit, vatra të mundshme përhapje të COVID-19

LEXO EDHE:  Kryetari i Prezencës së OSBE-së: Duhet bërë më shumë në ndihmë të viktimave të trafikimit

Carey Dunne, këshilltar i përgjithshëm për prokurorin e qarkut të Manhatanit, tha se presidentët, ndërsa gëzojnë imunitet nga ndjekja penale, ata nuk përjashtohen nga kërkesat që të dorëzojnë dokumente. Për më tepër tha zoti Dunne, të dhënat që kërkon zyra e tij i takojnë periudhës përpara mandatit të Presidentit Trump dhe nuk mbrohen nga privilegji ekzekutiv.

“Ekziston një rrezik që presidentët amerikanë dhe palë të treta pa dashje të dalin mbi ligjin”, tha ai.

Gjykata e Larta e ka trajtuar edhe në të kaluarën çështjen nëse një president në detyrë duhet të përmbushë një kërkesë ligjore për dokumente.

Në vitin 1973, gjykata vëndosi njëzëri kundër Presidentit Richard Nixon në çështjen që lidhej me dorëzimin e regjistrimeve audio të Shtëpisë së Badhë tek një prokuror special. Gjykatësit po ashtu morën një vendim të njëzëshëm kundër Presidentit Bill Clinton në vitin 1997, duke lejuar një proces gjyqësor në ngarkim të presidentit për ngacmim seksual.

Gjatë argumenteve me gojë në muajin maj, të nëntë gjyqtarët lanë shumë pak të kuptohet se çfarë ane do të mbajnë për çështjet e ngritura para tyre.

Përveç vendimit në favor të njërës ose tjetrës palë, gjyqtarët mund të vëndosin dërgimin mbrapsht të çështjeve për rishqyrtim nga një gjykatë më e ulët.

Ndërsa vendimet e gjykatës së ulët kundër zotit Trump erdhën mes procesit për shkarkimin e tij nga Dhoma e Përfaqësuesve nën akuzat për pengim të drejtësisë dhe abuzim pushteti, akuza për të cilat Senati e nxori të pafajshëm, vendimi i Gjykatës së Lartë vjen ndërsa vendi është vetëm pak muaj para se të vendosë nëse do të rizgjedhë zotin Trump për një mandat të dytë presidencial, apo rivalin e tij, ish Zëvendës Presidentin Joe Biden./VOA

LEXO TE PLOTE