Connect with Us

Nuk zbatonin masat/ Inspektoriati Shëndetësor vendos 2 gjoba dhe 2 pezullime fasonerish

Kronika

Nuk zbatonin masat/ Inspektoriati Shëndetësor vendos 2 gjoba dhe 2 pezullime fasonerish

Publikuar

-

Inspektorati Shtetëror Shëndetësor ka kryer sot të tjera kontrolle në bizneset që vijojnë punën, për të parë nëse ndonjëri prej tyre i ka shkelur masat e vendosura për shkak të koronavirusit.

ISHH bën me dije se ssot janë kryer 70 inspektime në fasoneri dhe nga këto janë vendosur dy gjoba dhe dy pezullime aktiviteti në Durrës dhe Elbasan.

Fasonet e gjobitura dhe pezulluara nuk zbatonin masat mbrojtëse kundër Covid-19.

LEXO EDHE:  AKU kontrolle nëpër tregje dhe supermarket/ Udhëzime për mbrojtjen nga Covid-19

Ndërkohë, kujtojmë se nga data 12 mars 2020 janë kryer 581 inspektime dhe monitorime në fasoneri. 19 subjekte janë dënuar me gjobë ndërsa 11 fasonerive u është pezulluar aktiviteti./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

AKU paralajmëron 4 biznese në Tiranë e Shkodër/ Asgjëson 6 ton produkte ushqimore

Publikuar

-

Nga

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka “paralajmëruar” disa biznese dhe ka “asgjësuar produkte” në Tiranë dhe Shkodër, gjatë kontrolleve të sotme.

Mësohet se në Tiranë është marrë 1 masë administrative “paralajmërim”, janë bërë 2 asgjësime në sasinë e 6.367 ton produkte ushqimore si dhe janë marrë 53 mostra në fruta- perime për analizimin e mbetjeve të pesticideve dhe 15 mostra djathë për analizim mikrobiologjik.

Në Shkodër, janë marrë 3 masa administrative “paralajmërim” për mungesë të librezave shëndetësore, gjithashtu janë marrë 5 mostra për analizim në inpute bujqësore.

Janë marrë 20 mostra për analizim mbetjesh pesticide në mollë dhe speca në Korçë, si edhe 6 mostra për analizim në një stabiliment përpunim mishi.

LEXO EDHE:  Ngriti flamurin e Shqipërisë pa leje/ Mali i Zi gjobit dhe dëbon nga territori ish sportistin shkodran

LEXO EDHE:  Ngriti flamurin e Shqipërisë pa leje/ Mali i Zi gjobit dhe dëbon nga territori ish sportistin shkodran

Edhe gjatë inspektimeve në Berat janë marrë 5 mostra për analizim të mbetjeve pesticide në sallatë jeshile dhe 3 mostra për plehërat që përdoren për bimët./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Furnizuesi shqiptar i kafesë kapet me 4 kg kokainë/ Në shtëpi i gjenden 40 mijë euro

Publikuar

-

Nga

Policia italiane ka arrestuar një 42-vjeçar shqiptar me rreth 4 kile kokainë. Furnizuesi i kafesë e kishte shfrytëzuar punën e tij si transportues kokaine.

Kanë qenë forcat e policisë së Firenzes që kanë dyshuar dhe më pas, kanë bërë arrestimin e 42-vjeçarit Erando Mara.

Policët kishin ndaluar automjetin me të cilin ai udhëtonte, ku sipas njoftimit të autoriteteve 42-vjeçari shqiptar deklaronte se kishte dalë për punë por nga ana e policisë është parë që ai ishte nervoz dhe ka nisur një kontroll më i imtësishëm i automjetit.
Poshtë sediljes së drejtuesit të mjetit janë gjetur 3 pako me kokainë, një peshë në total prej 3.5 kile.

LEXO EDHE:  Ngriti flamurin e Shqipërisë pa leje/ Mali i Zi gjobit dhe dëbon nga territori ish sportistin shkodran

LEXO EDHE:  10 mijë raste me koronavirus dhe 100 viktima/ Izraeli ashpërson masat

Policët duke parë dhe insistimin e qenit antidrogë kanë vijuar kërkimet në mjet duke gjetur dhe 1 kile tjetër kokainë, të fshehur në një pjesë tjetër të automjetit. Në shtëpinë e 42-vjeçarit në Faenza forcat e policisë kanë gjetur dhe 37.000 euro plus 1300 euro./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Rikthehet OFL/ Sekuestrohen 9 automjete dhe një pasaportë

Publikuar

-

Nga

Vijon Operacioni Forca e Ligjit, me veprime konkrete në terren.

Bëhet me dije se sot është vendosur  sekuestro në kushtet e emergjencës, për 9 automjete. Gjithashtu vendoset sekuestro edhe për një pasaportë, për moslejimin e daljes jashtë shtetit të poseduesit të saj.

Në zbatim të ligjit special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar, Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të Aktit Normativ Nr. 1, datë 31.01.2020, bazuar në Nenin Nr. 19 “Sekuestrimi i pasurisë nga Policia e Shtetit në rastet e emergjencës”, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit ka nxjerrë urdhrat e sekuestrimit për 9 automjete dhe një pasaportë dhe konkretisht: – Tre automjete autovetura në pronësi të shtetasit E. D., banues në Farkë, Tiranë; – Automjeti fuoristradë në pronësi të shtetasit G. K., banues në Maqellarë, Dibër; – Automjeti Audia A6, në pronësi të shtetases V. H., banuese në Korçë; – Automjeti në pronësi të shtetases L. M., banuese në Lezhë; – Automjeti në pronësi të shtetasit A. G., banues në Gjirokastër; – Automjeti në pronësi të shtetases E. K., banuese në Gjirokastër; – Automjeti në pronësi të shtetases L. K., banuese në Gjirokastër; Gjithashtu, bazuar në Nenin Nr. 11 për “Masat parandaluese personale në raste emergjencës”, i është bërë bllokimi i pasaportës dhe i është ndaluar dalja jashtë shtetit, për një afat 6-mujor, një shtetasi, banues në Lezhë.

Me vendosjen e kësaj mase sekuestroje, automjetet i kalojnë në administrim Agjencisë së Administrimit të Aseteve dhe dosjet pasurore të këtyre personave do t’i kalojnë SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

LEXO EDHE:  Ngriti flamurin e Shqipërisë pa leje/ Mali i Zi gjobit dhe dëbon nga territori ish sportistin shkodran

LEXO EDHE:  Frika nga coronavirusi/ Basha thirrje qeverisë: Merrni masa të menjëhershme

Gjatë kësaj periudhe, OFL nuk ka ndërprerë asnjë ditë punën, por ka vijuar me veprime për kompletimin e dosjeve hetimore të shtetasve që janë subjekt i OFL-së. Policia e Shtetit, nëpërmjet strukturës së posaçme OFL, është e vendosur që në bashkëpunim me SPAK-un dhe agjencitë e tjera ligjzbatuese, brenda dhe jashtë vendit ta çojë deri në fund këtë operacion jetik, me interes të madh kombëtar e ndërkombëtar.

LEXO TE PLOTE