Connect with Us

Stop” zbulon skandalin korruptiv/ Si u favorizua personi në kërkim

Politikë

Stop” zbulon skandalin korruptiv/ Si u favorizua personi në kërkim

Publikuar

-

Emisioni “Stop” solli në vëmendje një procedurë të shpalljes në kërkim të Kristaq Kotros, i cili është dënuar me 4 muaj burg për një vepër penale të lehtë.

Në këtë procedurë provohet abuzimi dhe shpërdorimi i detyrës nga ana e Oficerit të Policisë Gjyqësore Martin Pali dhe një zyrtar i lartë i sistemit të drejtësisë.

Vendimi i Gjykatës së Gjirokastrës e dënoi Kotron me 4 muaj burg. Ky vendim u la në fuqi nga Gjykata e Apelit. Vendimi i Apelit është i datës 7 Mars 2018 dhe sipas procedurave Oficeri i Policisë Gjyqësore Martin Pali duhet të shpallte në kërkim Kristaq Kotron po atë ditë. Por OPGJ-ja e lëshoi urdhrin e kërkimit për Kotron 2 muaj e gjysmë me vonesë.

Për pasojë Kotro mundi t’i shmangej drejtësisë duke kaluar pikën kufitare të Kakavijës. Kotro pati dhe një tjetër favorizim. Ai nuk figuronte në kërkim ndërkombëtar edhe pse strukturat në Shqipëri duhej që ta kishin shpallur

Një dëshmitare tregon nëpërmjet kamerës së fshehtë, sesi Martin Pali e ka favorizuar Kristaq Kotron, duke përmendur edhe para të dhëna përmes avokatit të Kristaqit.

Ajo tregon, se Kotro ka njohje dhe paguan edhe një zyrtar ku paguan të lartë në sistemin e drejtësisë, që dyshohet se punon në Prokurorinë e Përgjithshme.

Ajo jep detaje, se kur ky zyrtar është takuar me Kristaqin, në kohën, kur ky i fundit ishte në kërkim. Takimi sipas saj, është bërë në një fshat të Greqisë në kufi me Gjirokastrën.

Gazetari: Pas shpalljes në kërkim në 2018, çfarë informacioni ke ti, që pse nuk është shpallur ai? Me kë i ka lidhjet, me kë dyshohet, që mund t’i ketë dhënë lekë?

Dëshmitarja: Martinit unë ia kam thënë këtë gjë!

Gazetari: Si ia ke thënë Martinit?

Dëshmitarja: Atje tek puna, i kam vajtur tek…

Gazetari: Te zyra?

Dëshmitarja: Po!

Gazetari: Dhe çfarë i ke thënë?

Dëshmitarja: I thashë, mos luaj me jetën e të tjerëve, se unë di shumë gjëra, i thashë Martinit. Nuk zgjidhet jeta e të tjerëve me lekë.

Gazetari: Kujt i ka dhënë realisht lekë? Këtij, apo dikujt tjetër?

Dëshmitarja: Ai Kujtimi i merrte lekët dhe djali i tija.

Gazetari: Kush është Kujtimi, se unë s’e njoh?

Dëshmitarja: Avokati!

Gazetari: Ëëë…

Dëshmitarja: Ai, që e ka zënë edhe vettingu, qe edhe gjyqtar, qe në atë… Kur vajta unë herën tjetër, i thashë Martin Palit,- më fal i thashë,- por kur erdha me kushuririn, më the, që është në kërkim, por ai nuk është në kërkim. Përse na gënjeve ne? Po jo nuk e kemi vënë në kërkim tha, se ai është i dënuar shumë pak dhe nuk vjen në kërkim.

Gazetari: Tani është aktualisht në Athinë? E sigurtë?!

Dëshmitarja: E sigurtë, e di edhe lagjen.

Gazetari: Po ku, në çfarë lagjeje, në çfarë…?

Dëshmitarja: Ai është ndërmjet Glifadhës dhe asaj…Vulës.

Gazetari: Kemi një vit e gjysmë, le të themi.

Dëshmitarja: Nuk shpallet ai në kërkim, ta kesh si buka, që hahet.

Gazetari: Pse?

Dëshmitarja: Sepse ai ka njerëz atje.

Gazetari: Ku?

Dëshmitarja: Në Tiranë.

Gazetari: Ku në Tiranë?

Dëshmitarja: Në Prokurorinë e Tiranës, në Ministri, nuk e di… unë e njoh atë njeriun, por nuk e di si e ka emrin. Ai të gjitha gjërat i bën vetëm me lekë, vetëm me lekë. Kaloi në 24.

Gazetari: Në 24 Dhjetor?

Dëshmitarja: Po! Erdhën nga ora 1:00-12:30 edhe ikën në darkë pastaj nga ora 8:00-9:00.

LEXO EDHE:  Metës “nuk i mbajnë më nervat”/ Mos e detyroni popullin të arrestojë të paudhët

Gazetari: Nga Kakavija?

Dëshmitarja: Atë ditë, që e mori dhe e çoi ne fshatin Marmara në Janinë, binte edhe shi atë ditë dhe e çoi lart.

Gazetari: Kristaqi ka qenë në kërkim në atë kohë.

Dëshmitarja: Në 2018, po!

Gazetari: Nuk duhej të ishte nëpër këto?

Dëshmitarja: Po!

Gazetari: Edhe takoi këtë?

Dëshmitarja: Po!

Gazetari: Ti thua e ndihmon ky më shumë, apo nga këtu në Gjirokastër?

Dëshmitarja: Unë them, se këta nga Gjirokastra urdhërohen nga ata, nga Prokuroria nga Tirana. Prit të të them, që si mund ta gjesh. Koçoja kishte njohur në…nuk e di, nga kishte njohur burrin e mbesës së këtij, që është në prokurori.

Gazetari: Burrin e mbesës së këtij?

Dëshmitarja: Po. Mbesa e këtij vdiq në lindje, që nga Vlora dhe burri i kësaj e kishte emrin, ky që e ndihmoi Kiçon dhe e njojti me këtë, më duket e kishte xxxx. NUK mbaj mend mbiemrin, xxx e kishte ai, qe 25 vjeç. Edhe atë e njoh.

Gazetari: Nga Vlora ky personi, që punon në prokurori ëëë?

Dëshmitarja: Ëëë.

Gazetari: Nga Vlora kush mund të jetë?

Dëshmitarja: I madh qe, ai kishte edhe me Edi Ramën, por tani ishte zënë. Ka qenë edhe gjykatës dhe gjyqtar, se e thoshte atje.

Gazetari: Punon tani akoma? Apo s’ia ke fare idenë?

Dëshmitarja: Unë e vetmja herë, që e pashë atë, atëherë. Me 24 Dhjetor të 2018-ës.

Gazetari: Ka kaluar nga Kakavija ky ëëë..?

Dëshmitarja: Atë ditë erdhi, atë ditë iku në darkë./tvklan.al

etari: Ku në Tiranë?

Dëshmitarja: Në Prokurorinë e Tiranës, në Ministri, nuk e di… unë e njoh atë njeriun, por nuk e di si e ka emrin. Ai të gjitha gjërat i bën vetëm me lekë, vetëm me lekë. Kaloi në 24.

Gazetari: Në 24 Dhjetor?

Dëshmitarja: Po! Erdhën nga ora 1:00-12:30 edhe ikën në darkë pastaj nga ora 8:00-9:00.

Gazetari: Nga Kakavija?

Dëshmitarja: Atë ditë, që e mori dhe e çoi ne fshatin Marmara në Janinë, binte edhe shi atë ditë dhe e çoi lart.

Gazetari: Kristaqi ka qenë në kërkim në atë kohë.

Dëshmitarja: Në 2018, po!

Gazetari: Nuk duhej të ishte nëpër këto?

Dëshmitarja: Po!

Gazetari: Edhe takoi këtë?

Dëshmitarja: Po!

Gazetari: Ti thua e ndihmon ky më shumë, apo nga këtu në Gjirokastër?

Dëshmitarja: Unë them, se këta nga Gjirokastra urdhërohen nga ata, nga Prokuroria nga Tirana. Prit të të them, që si mund ta gjesh. Koçoja kishte njohur në…nuk e di, nga kishte njohur burrin e mbesës së këtij, që është në prokurori.

Gazetari: Burrin e mbesës së këtij?

Dëshmitarja: Po. Mbesa e këtij vdiq në lindje, që nga Vlora dhe burri i kësaj e kishte emrin, ky që e ndihmoi Kiçon dhe e njojti me këtë, më duket e kishte xxxx. NUK mbaj mend mbiemrin, xxx e kishte ai, qe 25 vjeç. Edhe atë e njoh.

Gazetari: Nga Vlora ky personi, që punon në prokurori ëëë?

Dëshmitarja: Ëëë.

Gazetari: Nga Vlora kush mund të jetë?

Dëshmitarja: I madh qe, ai kishte edhe me Edi Ramën, por tani ishte zënë. Ka qenë edhe gjykatës dhe gjyqtar, se e thoshte atje.

Gazetari: Punon tani akoma? Apo s’ia ke fare idenë?

Dëshmitarja: Unë e vetmja herë, që e pashë atë, atëherë. Me 24 Dhjetor të 2018-ës.

Gazetari: Ka kaluar nga Kakavija ky ëëë..?

Dëshmitarja: Atë ditë erdhi, atë ditë iku në darkë./tvklan.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Integrimi në BE/ Rama për mediat franceze: Kemi marrë dritën jeshile, Bullgaria po na bllokon

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për median franceze “Francë 24”, ku ka folur për një sërë çështjesh.

Kreu i qeverisë ka cekur ccështje si integrimi në BE, lufta ndaj korrupsionit dhe vështirësia e gjetjes së vaksinave anti-COVID.

Rama tha se  Shqipëria ka plotësuar të gjitha kushtet për çeljen e negociatave, por procesi po minohet nga veto e vendosur prej Bullgarisë ndaj Maqedonisë së Veriut.“Po, jemi në një situatë absurde, për t’ju thënë të pavërtetën sepse Shqipëria i është një dëm kolataral i një situate konflitkuale mes Bullgarisë dhe Maqedonisë pasi ka marrë dritën jeshile jo vetëm nga komision, por edhe PE. Bullgaria ka kërkesa të karatkerit historik ndaj Maqedonisë e prandaj mbetet e bllokuar. Që prej disa vitesh Franca kishte një qëndrim më pak entuziast që nuk lidhej me Shqipërinë apo me problemet tona, por ishte qëndrimi që lidhej me vizionin e presidentit francez që është një qëndrim i qartë dhe i shprehur për nevojën e thellimin e reformave në Evropë, që të ecej më shpejt me integrimin. As presidenti francez, as Franca e Gjermania nuk kanë forcë të lëvizin Bullgarinë nga veto e vendosur. Kjo e bën procesin më të ndërlikuar. Çfarë vale emigrimi? Problemi i valës së emigrimit nuk varet me avancimin e procesit të integrimit, por është i lidhur me të kundërtën. Nuk shoh rrezik shqiptar për Evropën, përkundrazi Evropa ka mundur të thithë miliona të tjera në dëm. Evropa Perëndimore ka nevojë për fuqinë punëtore që ofrojnë njerëzit nga Evropa Lindore dhe Ballkani”, tha Rama.

LEXO EDHE:  Skandali në Hipotekë/ Erion Braçe lajmëron shkarkime të tjera

LEXO EDHE:  Bilanci i OFL i heq lustrën luftës së qeverisë kundër krimit të organizuar

Duke folur për korrupsionin, ai tha se ende është prezent në Shqipëri, por duke e krahasuar sitautën me 8 vite më parë, rezultati i përmirësuar është i dukshëm.

“Ju thatë shumë korrupsion, unë do të thoja se Shqipëria ka një problem me korrupsionin, por shembulli që thatë nuk është i vetmi. Në krahasim me Francën apo vendet e tjera ne jemi një vend që kemi ende probleme për të zgjidhur me korrupsionin, por në krahasim me 8 vite më parë kemi një spastrim shembullor të të korruptuarve në sistemin e drejtësisë”, nënvizoi Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

PD Elbasan nxjerr blof Bardhin/ E vërteta e mbledhjes së firmave dhe sa delegatë e duan mbajtjen e Kuvendit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Sekretari i degës së PD në Elbasan Blendi Himçi ka nxjerrë blof Gazment Bardhin.

Ky i fundit, dy ditë më parë, në një konferencë për media nga selia blu u shpreh se Suel Çela në Elbasan, i cili është një person problematik, me disa rekorde kriminale dhe subjekt i OFL, është angazhuar në mbledhjen e firmave për Kuvendin e PD.Por këto deklarata u hodhën pushtë nga sekretari i PD Elbasan, i cili në një reagim për MCN deklaroi se nuk ka pasur asnjë ndikim nga persona të tjera. Himçi thekson se nga 409 delegatë që ka PD e Elbasanit, kanë qenë 272 persona që kanë plotësuar formularin dhe kanë kërkuar mbajtjen e Kuvendit Kombëtar.

LEXO EDHE:  Kamera e “Stop”/ Mashtruesja, zgjidh hallet me karamele e “ysht” drejtësinë

LEXO EDHE:  Bilanci i OFL i heq lustrën luftës së qeverisë kundër krimit të organizuar

Kurrësesi nuk ka pasur ndikim asnjë nga lkëta persona që ju përmendët. Kanë qenë gjithësej delegatë 272 nga 409 delegatë që kanë firmosur për thirrjen e Kuvendit Kombëtar të PD. Faktikisht unë do ta shprehja këtë një tymnajë që zoti Bardhi ka hedhur për procesin e mbledhjes së firmave, për plotësimin e formularit dhe për thirrjen e Kuvendit Kombëtar të PD”, tha Himçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha nuk ndalet/ “Lëviz” një tjetër gur për uzurpimin e Lëvizjes Demokratike të Gruas

Publikuar

-

Nga

Kreu i Republikës së Re Lulzim Basha nuk di të ndalet. Pasi tentoi ndërhyrjen për të uzurpuar dy organet paralele të partisë, FRPD dhe LDG, tashmë ka bërë një tjetër lëvizje për të pasur ndikim.

Drejtuesja e LDG Albana Vokshi, përmes një statusi në rrjetin social Facebook, shkruan se Basha i ka prerë në besë dhe u ka “grabitur” faqen zyrtare të Facebook Lëvizjes Demokratike të Gruas.

Ajo shkruan se i është hequr aksesi për administrimin e faqes, ku dhe i ka bërë thirrje kreut të PD që të urdhërojë urgjentisht rikthimin e aksesit të faqes së LDGSH e të ndalë sulmet në dinjitetin e mijëra grave demokrate dhe ndërhyrjet brutale në veprimtarinë e LDG-së.

Vokshi thekson se ato distancohen nga propaganda e Bashës, ndaj kërkojnë të drejtën e tyre për akses në faqe.

Postimi i plotë i Vokshit:

Uzurpim dhe prerje në besë –

Lulzim Basha grabit faqen në Facebook të LDGSHKohë më parë i kisha dhënë personit përgjegjës për Organizimin Dixhital të Partisë akses si administrator në faqen zyrtare të Facebook të Lidhjes Demokratike të Gruas së Shqipërisë, me qëllim që të postonte direkt veprimtaritë e rëndësishme të PD-së.

Por, disa ditë më parë, faqa e LDGSH u “grabit” duke hequr nga administratore e çdo lloj aksesi gratë, përfshi dhe mua, që administronim faqen. Ky është një veprim i paligjshëm, tinzar prej besëpreri, duke shfrytëzuar mirëmbesimin që ju kishim dhënë për akses në faqen e LDGSH.

Tani që e kanë kanë grabitur atë, postojnë propagandën e Lulzim Bashës. Shtiren si gra, dhe ofrojnë në emër të LDGSH edhe sulmet që lidershipi aktual I bën forumit të gruas dhe gjithë anëtatarëve të partisë.

Ata që kanë ekzekutuar urdhërin e Lulzim Bashës, duhet ta dinin se grabitja e faqes së LDGSH, uzurpimi dhe përdorimi pa leje I logos dhe simboleve të LDGSH përbën vepër penale.

Cdokush e ka të qartë që urdhëruesi është Lulzim Basha, i cili po tenton të grabisë çdo pushtet të partisë, duke e kthyer atë në pronë private. I vetmuar në zyrën e tij, Zotit Basha ju dashka edhe faqja në Facebook e LDG-së për “të komunikuar” me gratë dhe demokratët që nuk mund t’i takojë dot.

I kërkoj z. Basha të urdhërojë urgjentisht rikthimin e aksesit të faqes së LDGSH e të ndalë sulmet në dinjitetin e mijëra grave demokrate dhe ndërhyrjet brutale në veprimtarinë e LDG-së.

LDGSH, si organizatë partnere e PD, distancohet nga propaganda e lidershipit të PD, e do vijojë veprimtarinë e saj në promovimin dhe përhapjen e vlerave themelore të një shoqërie bazuar mbi mbrojtjen e gruas dhe nga dhunimi e degradimi moral, si dhe evindetimin dhe propagandimin e vlerave tradicionale morale të familjes dhe gruas shqiptare./CNA.al

LEXO TE PLOTE