Connect with Us

“Shteti jonë si i Stalinit”/ Tomorr Alizoti: Jam i trembur nga ajo që mund të bëjë Rama nëse virusi zgjat 3 muaj

Politikë

“Shteti jonë si i Stalinit”/ Tomorr Alizoti: Jam i trembur nga ajo që mund të bëjë Rama nëse virusi zgjat 3 muaj

Publikuar

-

Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike, Tomorr Alizoti, e ka krahasuar qeverinë tonë me atë të Stalinit, pasi pretendon se kryeministri Edi Rama po rrezikon të drejtat e njeriut.

Ai e cilëson të tmerrshëm faktin që Rama i jep urdhrat nga shtëpia e tij në Surrel dhe nëpërmjet rrjeteve sociale.

“Rama është piktor, mësues vizatimi. Nuk është oktapod i dijes. Në Gjermani del kreu i Insitutit të Shëndetësisë dhe një herë në javë del Merkel. Këtu është shteti emergjent i Stalinit, që thotë: “Do rrezikojmë të drejtat e njeriut për të mbrojtur masat”. Gjuha që përdor Rama është frikë. Ne jemi në emergjencë kombëtare. Udhëheq nga shtëpia e tij me Facebook. E tmerrshme! Gjykatë Kushtetuese nuk ka. E çon vendin akoma më shumë drejt një autoritarizmi. Ndryshon Kodi Penal. Mua më shqetëson kjo. Rama i mbyll shqiptarët në shtëpi me një sms, kjo është e tmerrshme!”, u shpreh Alizoti në një lidhje me Syri Tv.

LEXO EDHE:  Shqipëria e 43-ta për skllavërinë moderne/ Çupi: Rama po u merr dinjitetin shqiptarëve

Demokrati deklaron se ka frikë nga ajo që mund të bëjë kreu i qeverisë nëse kjo gjendje zgjat për tre muaj.

“E di çfarë bëhet nëse kjo zgjat për 3 vjet? Rama ka bërë kërdinë për një muaj. Unë jam shumë i trembur për këtë. Shqiptarët duhet të kujdesen për lirinë e tyre. Sot nuk i mbron gjë. Shqipëria nuk ka Gjykatë Kushtetuese”, nënvizoi ai./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Ben

    21 Prill, 2020 at 6:41 pm

    Uff,dolen budallenjte perseri ne skene.Tomorr,o idiot,edhe Lul kaqoli te njohu se sa trap je.

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Publikuar

-

Nga

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Deputeti Kujtim Gjuzi ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në emision “360 gradë” në Ora news, ku ka sqarur dhe përjashtimin e tij nga Kuvendi me 26 qershor, pas debateve me Ramën dhe deputetët e tjerë.

Gjuzi tha se e dënuan pasi i tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë.

“Rama ka 78 vota. Nëse vjedh, intimidon dhe blen 6 vota të tjera, kjo është përgjegjësi e Ramës që do ta çojë aty ku nuk i shkon mendja.

LEXO EDHE:  “Revolta mbarëkombëtare dështoi”/ Spartak Ngjela:Rama kërkon të shpëtojë Berishën

LEXO EDHE:  Rama: Nuk heqim dorë nga koncesionet

I kam thënë Ruçit që nuk të takon të rrish aty dhe më ka dënuar. Më kërkoi 10 ditë dënim, por i shkoi një diplomate dhe 4 ditë la.

Më tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë. Prandaj më dënuan.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ “Kujt i duket shtrenjtë, t’i bjerë nga rruga tjetër”

Publikuar

-

Nga

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ "Kujt i duket shtrenjtë, t'i bjerë nga rruga tjetër"

Deputeti socialist, Ervin Bushati, thotë se kujtdo që tarifa e 7.5 euro e rrugës Milot-Fier i duket e shtrenjtë, atëherë të përdorë rrugën aktuale. Këtë deklaratë Bushati e bëri në studion e “Ora News”.

“Ne kemi disa lloj mundësish si mund ti ndërtojmë këto rrugë, njëra është të rrisim borxhin dhe limitet i kemi të kufizuara aq më tepër që tani duhet të marrim borxh për të ringritur ekonominë, ose të rrisim taksat që ne nuk duam ta bëjmë, ose të bëjmë që ai që e përdor më shumë ta paguajë. Patjetër që do të ketë rrugë alternative. Ata që duan të arrijnë më shpejt do të mund të kenë një vlerë të shtuar. Nëse mendojnë se është e shtrenjtë rruga, mund të përdorin rrugën që është sot”, tha Bushati.

Projekti është kundërshtuar nga opozita, e cila akuzon se vlera e investimit është 11 herë më e lartë nga realja.  Në shtator të këtij viti Ministria e Infrastrukturës do të hapë ofertat që kompanitë do të paraqesin për ndërtimin e autostradës Milot-Fier.

LEXO EDHE:  “Revolta mbarëkombëtare dështoi”/ Spartak Ngjela:Rama kërkon të shpëtojë Berishën

LEXO EDHE:  Edi Rama duhet të na tregojë moralin, jo kushtetutën

Ky aks propozohet të jepet me një koncesion prej 35 vitesh. Në të dhënat e qeverisë parashikohet dhe fluksi i automjeteve që do të qarkullojnë, por nëse kjo nuk arrihet fituesi do të ketë garancinë e shtetit për të mbuluar humbjet në gjysmën e parë të kontratës.

Më konkretisht në materialin zyrtar parashikohet një fond prëj 121 milionë euro që do të jepet për koncesionarin për 17 vitet e para duke nisur prej vitit 2024 deri në vitin 2040.  Të  ardhurat bazë në këtë periudhë janë parashikuar të jenë  1.7 miliardë euro. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Publikuar

-

Nga

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim thotë se Reforma në Drejtësi duhet të tregojë rezultate.

Teksa u pyet nga gazetari Sokol Balla në lidhje me çështjen e shumëpërfolur për arrestimin e të ashtuquajturve ‘peshqit e mëdhenj’, Kim u tregua e rezervuar, ndërsa dha mesazhin e qartë që kjo reformë duhet të vijojë përpara.

Ajo theksoi ndër të tjera se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta mbështesë Shqipërisë, por në fund të ditës i takon vendit të vendosë për veten.

Ambasadorja Kim: Mendoj që nëse e doni dhe luftoni për të, dhe i kushtoni pak kohë dhe përpjekje, po, e besoj. Mendoj që ajo që nuk ka për të ndodhur është një proces i menjëhershëm. Nuk ndodh. Nuk është që papritur, do keni një sistem gjykatash 100% të përsosur. Nëse prisni këtë, do të zhgënjeheni. Ajo që do të ndodhë është që do të shihni përparim, pastaj do të shihni diçka të tmerrshme, pastaj përparim përsëri. Siç e thashë, është si të shohësh baticën dhe zbaticën. Nuk është një proces i thjeshtë, i qartë linear.

LEXO EDHE:  Nuk përmbahet Rama/ Monika duhet të shkojë në ferr

LEXO EDHE:  Nga Nikoll Lesi/Letër për Batonin, Edi Rama shkon për lesh, presh ...!

Sokol Balla: Teksa jemi në ujëra, le të flasim për peshqit, peshqit e mëdhenj. Po presim që të kapen, por ju sugjeroni që të presim?

Ambasadorja Kim: Mendoj që ju …

Sokol Balla: E dini për çfarë e kam fjalën, apo jo? Peshqit e mëdhenj?
Ambasadorja Kim: E dini, sapo kam arritur gjashtë muaj më parë dhe e di cila është puna ime. Dhe siç ju kam thenë, dhe mendoj se populli shqiptar e di këtë, unë jam njeri shumë praktik. Dhe ajo që kam thënë është që reforma në drejtësi duhet të vazhdojë, duhet të këmbëngulim, dhe reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate. Nuk jam sistemi gjyqësor.

LEXO TE PLOTE