Connect with Us

“Qeveria ka shfaqur probleme”/ Irena Beqiraj: Do ketë ulje te investimeve dhe të produktivitetit

Ekonomi

“Qeveria ka shfaqur probleme”/ Irena Beqiraj: Do ketë ulje te investimeve dhe të produktivitetit

Publikuar

-

Ish-zëvendësministrja e Financave Irena Beqiraj ka paralajmëruar mbrëmjen e sotme se në Shqipëri do ketë ulje të investimeve dhe prodhimeve, teksa po fliste për ndikimin e koronavirusit në ekonominë shqiptare.

Beqiraj kritikoi qeverinë se nuk është e qartë dhe i kërkoi të marrë menjëherë masa për ta ndaluar këtë gjë.

“Ekonomia e vitit 2020 ka rënë me 20 përqind të prodhimit të brendshëm bruto, Nga ana fiskale ka më pak hapësira fiskale. Do ketë ulje te investimeve, të prodhimeve, të produktivitetit, qeveria të ndërhyjë. Kemi më pak politika fiskale. Duket të ketë një ndërhyje më të shpejtë me paketën e ndihmave. Qeveria ka shfaqur probleme me qartësinë dhe duhet implementim më i shpejtë i masave”, nënvizoi ish-zv.ministrja në një lidhje me emisionin “Krasta Show”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekonomi

Eksperti i ekonomisë ngre alarmin/“Kriza ekonomike mund të sjellë pasoja më të mëdha se virusi”

Publikuar

-

Nga

Eksperti i Ekonomisë, Besart Kadia në një lidhje me emisionin “Open”, u shpreh se hapja e biznesve pas izolimit duhet të fillohej më herët.

Sipas tij kriza ekonomike mund të sjellë më shumë pasoja se vetë virusi.

“Mbyllja që po bën qeveria është një izolim në shtëpi dhe pasojat e këtij izolimi do të ndjehen shumë gjatë. Bisneset që janë hapur sot duhej të ishin hapur që para një jave.

LEXO EDHE:  Lapraka, së shpejti me fushë të re sportive/Në shtator, shkollat të rikonstruktuara

LEXO EDHE:  Lapraka, së shpejti me fushë të re sportive/Në shtator, shkollat të rikonstruktuara

Izolimi nuk është factor që u ndalua numri i të infektuarve. Italia ka kohë në izolim dhe shifrat vazhdonin të ishin të larta. SHBA është e izoluar dhe shifrat rriten çdo ditë. Suedia nuk është e izoluar dhe ka një situatë më të mirë se vendet e tjera. Hapja duhej të bëhej më përpara. Kriza ekonomike mund të sjellë pasoja më të rënda sesa virusi”, tha Kadia./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Ahmetaj zbulon shifrën/ Ja sa para ka humbur shteti këtë muaj nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Ministri i ngarkuar për situatën ekonomike nga koronavirusi, Arben Ahmetaj, ka folur ditën e sotme lidhur me dy paketat e qeverisë dhe për humbjet që ka shkaktuar pandemia.

Në një lidhje me Syri Tv, Ahmetaj deklaroi se humbjet nga koronavirusi në Bxhetin e Shtetit mund të kapin shifrën e 180 milion dollarëve.

“Ne planifikojmë këtë muaj një humbje 180 milion dollarë”, tha ministri.

LEXO EDHE:  Gjyqi i Qeverisë me Becchettin për hidrocentralin e Kalivaçit/ Zbardhet vendimi i arbitrazhit

LEXO EDHE:  Nga Tanush Çaushi/ Siguria në punë, vetëm Qeveria nuk mban përgjegjësi?

Ndërkohë, për muajin e kaluar, ai ka zbuluar disa ditë më parë se humbjet shkojnë deri në 100 milionë dollarë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Pandemia “paralizon” ekonominë/ Shehu paralajmëron përkeqësimin e situatës

Publikuar

-

Nga

Eksperti i ekonomisë Sherefedin Shehu, shprehet se situata ekonomike në vend do të përkeqësohet dhe se paketat e ofruara në tërësi nga qeveria, si për individët dhe për bizneset nuk garantojnë zbutje të efekteve të krizës.

Në një lidhje me Fax news, ai tha se duhet një mbështetje reale për bizneset pasi ka efekte të dyfishta.

Kjo sipas tij do të do të garantojë vazhdimin normal të punës dhe rritjen e ekonomike të vendit dhe e dyta do të rrisë punësimin e njerzve duke bërë që të ulë koston e fiunacimit që qeveria do të bëjë për mbështetje sociale të qytetarëve

“Është lënë jashtë mbështetjes biznesi. Do ta karakterizoja mbështetjen e ofruar deri tani si një mbështetje selektive për qytetarët dhe një mbështetje që mungon për biznesin. Nuk pres përmirësim por mendoj se situate do të përkeqësohet, qeveria nuk ka garantuar mbështetje për gati gjysmën e qytetarëve. Kjo do të thotë se ke lënë pa mbështetje gjysmën e popullatës. Kemi një mbështetje të popullsisë të përshkallëzuar.

Biznesi jo vetëm që nuk është mbështetur por është rënduar. Janë rënduar bankat duke i detyruar të mos arkëtojnë kreditë nga klientët e tyre. Janë rënduar bizneset duke i ofruar kredi tregtare duke detyruar bizneset që të paguajnë punonjësit e tyre të cilët ose punojnë ose nuk punojnë.

LEXO EDHE:  Crawford kundërshton qeverinë: I gjithë risku i PPP-ve i takon shtetit

LEXO EDHE:  Agron Gjekmarkaj tregon dy ministrat e suksesshëm dhe një të ndershëm të Ramës

Duhet të kishte një paketë mbështetje reale për biznesin, sepse mbështetja reale e biznesit ka efekte të dyfishta. E para do të garantojë vazhdimin normal të punës dhe rritjen e ekonomike të vendit dhe E dyta do të rrisë punësimin e njerzve duke bërë që të ulë koston e fiunacimit që qeveria do të bëjë për mbështetje sociale të qytetarëve

Mbështetja e deritanishme si për bizneset dhe për individët në tërësi nuk garanton një zbutje të efeketeve të krizës, por e shikoj si precedente që do të përkeqësohet në të ardhmen”, tha Shehu.

 

LEXO TE PLOTE