Connect with Us

Po liri dalje për gomerët kur do të ketë zoti “K”?

Satire Politike

Po liri dalje për gomerët kur do të ketë zoti “K”?

Publikuar

-

Po huazojmë një shprehje të përdorur nga këngëtari Luiz Ejlli ndaj Edi Ramës për t’i kërkuar këtij të fundit që të tregohet më zemërgjerë me lejet që ai jep në këtë kohë pandemie.

Kur do të ketë leje për gomerët zoti “K”?

Se kështu siç e ke filluar këtë punë, ndoshta do ta kesh shumë të vështirë, ndoshta nuk do ta pranosh dot se gomari i madh do të pëllasë vetë në pazar, në mëngjes në drekë, në darkë. Nuk i do gomerët e tjerë ore vëlla, se kështu është bërë ajo puna e Shqipërisë me sjelljen tënde duke folur për gjithçka nga mëgjesi në darkë.

Kur të hyjnë kur të dalin, kur të hyjnë gratë kur të hyjë fëmijët, kur të dalin pensionistët, ku të hanë bukë kur të pinë ujin, si të lajnë duartt, kur të shkojnë në kopësht kur të shkojnë në çerdhe, kur të flenë me gruan, kur të flenë vetë, kur të dalin në park, kur të rrinë në shtëpi, çfarë të bëjnë për drake, çfarë të bëjnë për darkë, kush të hajë në mëngjes kush mos hajë, kush të mbaje dietë, sa vakte duhet të hanë e të tjerë si këto.

Zoti “K”, në fakt Luisi të tha që je kryeministër, ndoshta nuk ta kanë thënë që ekziston edhe një shoqatë e K-ve pa Kufij. Por, nejse për këtë duhet të pyesësh Koço Devolen të të japë më shumë detaje se ti as për në atë shoqatë nuk i plotëson parametrat por i tejkalon ndaj stë qasin, por leje për gomerët zoti “K” mund të japësh.

LEXO EDHE:  Lëvizjet në Polici/A do të tërhiqet Rama?

Fatkeqësisht jemi shumë ne shqiptarët, ndoshta 2, 3 milionë ndoshta më shumë. Se kur të lenë ty të rrish majë kolltukut me gjithë këto bëma e gjëma, dhe pastaj menaxhimin e një krize ta kthen në një tallje ndaj qytetarëve dhe në përbuzje ndaj shumë prej tyre, duke e përdorur për propagandë dhe për të fituar vota, për të rritur pikët e tua në sondazhe, zoti “K” nuk ke faj.

Në Shqipëri ka shumë gomerë megjithëse ty nuk të pëlqen t’i dëgjsh ata, nuk të pëlqen t’i shohësh ata prandaj dhe nuk u jep leje sepse po të mblidheshin do të shkaktonin shumë zhurmë.

Prandaj më mirë të rrinë në shtëpi dhe mjafton kryegomari të dalë i vetëm e të tjerët ta dëgjojnë e ta shijojnë. Kështu si u bë kjo punë zoti “K” paske të drejtë, megjithëse mirë do të ishte që një ditë leje ta jepje edh epër gomerët.

Meqënëse këngëtari Luiz Ejlli të kërkoi t’i bëje daljet me rend alfabetik, vere dorën në zemër, jepu edhe një ditë gomerëve të kenë të drejtë të dalin në Shqipërinë tonë të bukur.

Beje zemrën gur, ashtu siç di ti sepse do fitosh pikë nëpër sondazhe do të kthehen vota në zgjedhjet e ardhshme. Ai gomari tjetër qe duhet të të rrëzojë, vështirë e ka, nuk do mundet dot, është shumë i lodhur. Kështu që le të dalin të tjerët, faleminderit zoti “K”!/CNA.al

Këngëtari degjeneron Ramën/ Leje sipas alfabetit: Kur të mberrish tek K, dil vetë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satire Politike

Beteja për ekzistencë/ Plas sherri Ilir Meta-Fahri Balliu

Publikuar

-

Nga

Një e papritur ka ndodhur menjëherë sapo Presideni Iir Meta po vizitonte Shkodrën, një ngjarje mjaft “e frikshme”, por e mbajtur në heshtje dhe në diskrecion të plotë.

Mësohet se Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka pasur një telefonatë mjaft të ashpër dhe me tensione me mikun e tij të ngushtë Fahri Balliu. Ky i fundit, pas një muaji betejë ka vendosur të përplaset me presidentin. Betejën e ka pasur me të gjithë qenien e tij, me ekzistencën e tij, ka një muaj që plasi të hajë paçen e ditës.

Zakonisht ai ha nga dy ose tre paçe në ditë, i pëlqen më shumë plënci të cilën e quan korminë por thonë që nuk i ndahet dhe paçes së këmbës sidomos kur është e përzier me pak kokë.

Së fundi, Fahriu ka negociuar për gati 2 javë me pronarë të ndryshëm restorantesh që ta hapin lokalin e tyre sa të hajë një paçe dhe ai pastaj do i shpërblejë sa ata të kërkojnë. Por, asnjë nga restorantet e paçeve në Tiranë nuk ka pranuar që ta gatuajë për Fahriun.

E kështu i lodhur dhe i drobitur, Fahriu në përplasje të fuqishme sa me kuzhinierë aq me policinë për të gjetur zgjidhje, më në fund telefonoi i nervozuar presidentin Ilir Meta.

LEXO EDHE:  Berisha mesazh Ramës/ “Ik, ditën se ikja natën nuk dihet ku përfundon”

LEXO EDHE:  Lëvizjet në Polici/A do të tërhiqet Rama?

Fahriu i kërkoi Metës që të ndërhynte me dekret të veçantë dhe të shpallte “gjendjen e emergjencës së paçës”. Duhej që presidenti të ndërhynte tek Rama dhe duhej të zgjidhej menjëherë kjo situatë, të merreshin masa, të furnizoheshin mëngjezoret, të hapeshin të hante populli një paçe pastaj Edi Rama të fillonte sërish karantinën.

Zoti Meta nuk e ka pranuar këtë propozim të Fahriut dhe i ka ofruar që të shkojë tek Gjiri i Lalzit të hajë ndonjë peshk apo ngjalë si ato që ka ngrënë Edi Rama.

Kështu ndoshta do t’i bënte mirë, dhe si ish komunist dhe i akuzuar si bashkëpunëtori i Sigurimit të Shtetit, sot antikomunist, do ndihej edhe më i lumtur pas disa kohësh. Por situata vazhdon të jetë ende pa zgjidhje!

Fahriu kërkon paçen e tij kurse Ilir Meta është i vendosur që të mbështesë kryeministrin Rama në hapat e marra në situatën e emergjencës.

Mësohet se me zgjatjen e re të orareve, presidenti mund t’i kërkojë kryeministrit që të tolerojë hapjen e paçeve në Tiranë dhe ato mund të shërbejnë me tasa online. Pra kështu mund t’i jepnim Fahri Balliut mundësinë të hante paçen e tij të kaqdëshiruar./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Tërmeti në Korçë/ Arbeni merr malet, përfundon tek çobani

Publikuar

-

Nga

Një tërmet ka goditur Korçën mëngjesin e sotëm, me epiqendër fushën e këtij qyteti, por është ndier shumë edhe në zonat turistike përreth, në Voskopojë, Dardhë, Pogradec, dhe Prespë.

Qytetarët janë trembur. Shumë prej tyre kanë dalë jashtë, por më pas situata është qetësuar. Lëkundjet nuk kanë qënë shumë të forta, por në disa zona paniku ka qënë i madh.

Banorët e Dardhës thonë se turisti Arben, i cili prej disa javësh është ngujuar në sarajet e tij, nga frika e tërmetit kishte marrë mallet. Kishte lënë ç’kishte atje dhe ishte ngjitur sipër monopatit, nga frika e tërmetit. Në majë të malit, thoshte ai me vete, tërmeti nuk më zë.

Atje shkoi dhe pa një stan të vogël të një bariu, i cili kishte mbledhur dhënte, por edhe ai ishte zgjuar nga tërmeti, pasi kafshët e shkreta diçka kishin ndier. Por më shumë sesa kafshët termeti kishte trembur, zverdhur e llahtarisur Arbenin e shkretë. Ai rrugës kishte menduar shumë gjëra.

Kishte menduar kur kishte qënë udhëheqës i madh, kishte menduar kur kishte qënë kryetar partie, kishte menduar si fitonte miliona e miliona, si blinte biznese, si vendoste qindra miliona nëpër banka, si udhëtonte në Hollandë me pronarët e inceneratorëve dhe bëhej ortaku i tyre.

Si shkonte në Bullgari dhe firmoste biznese me aksione. Si bëhej menaxher i një televizioni. E rrugës duke menduar për mallet, kodrat e fushat e ulëta të Hollandës, ku kishte kaluar shpesh herë me miqtë e tij të ngushtë ai pa çobanin dhe në sytë e tij u duk një dritë shprese.

LEXO EDHE:  Peticioni i prindërve të nxënësve në shkollën “Emin Duraku”/ Reagon Rama

LEXO EDHE:  Mbledhja e Këshillit të Sigurisë/ Basha zbulon çfarë i tha në sy Ramës: Qeveria të lehtësojë krizën

Çobani i shkretë u ndie keq, për të vetmuarin Arben që kishte marrë monopatin nga frika, dhe e pyeti a dontë të qëndronte pranë tij.

Arbeni nuk e bëri fjalën dysh, shkoi u fut nën gunën e çobanit, e shtrëngoi atë fort dhe diçka e ngrohtë e pushtoi thellë thellë.

Arbenin e zuri gjumi në krahët e çobanit, se çfarë ndodhi më pas askush nuk tregon asgjë.

Dihet vetëm që Arbeni nuk është kthyer në shtëpi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Arben Blushi infektohet me coronavirus/ Zbulohet vendndodhja

Publikuar

-

Nga

Një pandemi e padëgjuar më parë ka kapur gjithë botën. Në Shqipëri janë 259 raste të konfirmuar të prekur nga Covid-19 dhe 15 viktima.

Burime për CNA.al bëjnë të ditur se koronavirusi ka kapur edhe Arben Blushin.

Mësohet se pas konstatimit se është infektuar, Arbeni është izoluar në Dardhë të Korçës për të marrë më shumë ajer të pastër. Banorët e zonës por edhe në Korçë dhe më tej thonë se Blushi po shkruan dhe librin e tij të ri “Dashuri dhe urrejtje në kohën e koronavirusit”.

Bëhet e ditur se Arbeni po rri në fshat edhe për të ruajtur ullukët prej bakri të cilat hajdutët ja vodhën 6 vitë më parë duke e dëmtuar ekonomikisht. Për këtë rast flitet se policia kapi tre adoleshentë, të cilët u liruan, pasi kërkuan falje.

LEXO EDHE:  Mbledhja e Këshillit të Sigurisë/ Basha zbulon çfarë i tha në sy Ramës: Qeveria të lehtësojë krizën

LEXO EDHE:  I shkatërruan kërpudhën/ “Shpërthen” Rama

Ai shpesh shfaqet në hotelet me pesë yje të zonës, shijon ushqim bio, por edhe përgatit skenare dhe intriga kundër “armiqve” të tij.

Mësohet se Blushi ka pasur komunikime të vazhdueshme dhe telefonata me zonjën Vjollca, të cilës i ka theksuar se gjendja e tij është e mirë dhe se ai po merr më shumë energji për t’u kthyer në frontin e tij të “luftës” në Tiranë.

Në Dardhë të Korçës thonë se Arbeni shpesh është parë duke iu kënduar zogjve aty, gjendje kjo që nuk hyn tek simptomat e Covid-19.

Shpresojmë dhe urojmë që Arbeni të shërohet sa më shpejt, të mos ketë asnjë lloj problem dhe të kthehet sa më shpejt në gjirin e kolektivit.

Mos qani, por qeshni. Gëzuar 1 prillin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE