Connect with Us

Kufizimi i Covid-19/ Rregullat e reja që duhet të zbatojnë punëdhënësit

Sociale

Kufizimi i Covid-19/ Rregullat e reja që duhet të zbatojnë punëdhënësit

Publikuar

-

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar urdhrin që detajon aktivitetet sipas nomenklaturës ekonomike, për Aktivitetet e përcaktuara në tabelën bashkëlidhur Urdhrit nr. 193, datë 20.03.2020 “Për mbylljen apo kufizimin e lëvizjeve në Republikën e Shqipërisë”. Urdhri mban datën 10 prill.

Të mbyllura vijojnë të mbeten: flokët dhe trajtime të tjera të bukurisë, aktivitete të mirëmbajtjes trupore, palestra, arsimi, tregtia e luleve, orëve e bizhuterive, transporti rrugor i pasagjerëve, taksitë, tregtia me pakicë e veshjeve, këpucëve, mallrat e përdorur, qilimave, artikujve sportivë, mobilieve, lodrave, pajisjet e telekomunikacionit në dyqane të specializuara, pajisjeve audio e video. Të ndaluar janë dhe transporti detar dhe ajror i pasagjerëve.

Aktivitetet e shërbimit të pijeve (bar, kafe dhe lokal) vijojnë të jenë të mbyllura dhe mund të jenë të fundit që do të hapen. (lista e detajuar në fund).

Krahas këtij urdhri është publikuar dhe një udhëzues i Institutit të Shëndetit Publik (ISHP) që u rekomandon punëdhënësve praktikat e duhura të kufizimit të përhapjes së COVID-19, duke sjellë zvogëlimin e transmetimit të infeksionit midis punonjësve, për të ruajtur vijimësinë e biznesit dhe krijimin e një ambient pune të shëndetshëm.

Çdo subjekt duhet të respektojë masat e rekomanduara nga ISHP nëpërmjet një plani individual veprimi, duke respektuar çdo element për kufizimin e transmetimit të COVID-19 te punonjësit brenda ambienteve të biznesit.

Udhëzimi përcakton që Punëdhënësi është përgjegjës për sigurimin e vazhdueshëm të elementëve të higjienës ku përfshihen sapun i duarve, dezinfektues me bazë alkooli që kanë të pakën 60% alkool, letër e pastrimit të duarve, ose peshqir me një përdorim, letra dhe dezinfektues për pastrimin e sipërfaqeve dhe sigurimi i koshave të mbyllur për eliminimin e mbetjeve. Punëdhënësi është përgjegjës për sigurimin e vazhdueshëm të mjeteve të mbrojtjes personale si maska dhe doreza (maskat mund të jenë dhe prej cope dhe të ndërrohen çdo ditë). Punëdhënësit duhet të sigurojnë përdorimin e maskave dhe dorezave si barrierë fizike për minimizimin e transmetimit të infeksionit COVID-19.

Punëdhënësi të rekomandojë që të mos përdoret shtrëngimi i duarve dhe përqafimet midis punonjësve dhe të inkurajojë përdorimin e metodave të tjera jo kontaktuese të përshëndetjes. Punëdhënësit duhet të hartojnë politika të brendshme siç janë mundësim të punës nga shtëpia ose orë fleksibël të cilat lejojnë të rritet distanca fizike nga një punonjës në tjetrin dhe/ose u krijojnë mundësinë e këtyre punonjësve të jenë në distancë dy metra nga njëri-tjetri.

Punonjësve do t’iu kërkohet të aplikojnë larjen e duarve ose përdorimin e dezinfektuesve kur ato janë të ndotura ose pas heqjes së maskave dhe dorezave. (Mbështetur në Udhëzuesin e MSHMS mbi hapat dhe mënyrën e larjes së duarve)

Punëdhënësit nuk duhet të lejojnë punonjësit e tyre të përdorin mjetet e njëri – tjetrit dhe postet e ndërsjella të punës.

Punëdhënësit duhet të nxisin punonjësit e tyre për respektimin e praktikave të etikës respiratore, kollitjes, teshtitjes, duke përdorur vënien e gropëzës së bërrylit përpara gojës dhe hundës.

Punonjësit duhet të respektojnë masat e distancimit social, të cilat do të kryhen sipas një plani të vetë bizneseve dhe të theksohet në se kapaciteti i punëtorëve kalon për sipërfaqe në m2, duke respektuar distancën 2 metra, bizneset të punojnë në dy turne sipas orarit të lejuar.

Punëdhënësit duhet të inkurajojnë:

  • Zbatimin e vendeve të punës fleksibël (p.sh.. punë në distancë)
  • Zbatimin e orëve fleksibël të punës (p.sh., ndërrimi i orarit të punës)
  • Rritjen e hapësirës fizike midis punonjësve në vendin e punës
  • Rritjen e hapësirës fizike midis punonjësve dhe klientëve (p.sh.. përmes ndarjeve)
  • Zbatimin e opsioneve fleksibël të takimit dhe udhëtimit (p.sh.. shtyrja e takimeve ose ngjarjeve jo thelbësore)
  • Uljen e disa shërbimeve apo produkteve
  • Ofrimin e shërbimeve nga distanca (p.sh. telefon. video ose ueb)
  • Dorëzimin e produkteve përmes marrjes në dorëzim sipas një plani dhe duke siguruar distancat përkatëse.

Bizneset duhet të praktikojnë pastrimin e vazhdueshëm të sipërfaqeve dhe elementeve të tjera të vendit të punës si p.sh. stacionet e punës, tastierat, telefonat, parmakët dhe dorezat. Është e nevojshme që produktet dezinfektuese të kenë përqindjen, metodën e aplikimit dhe kohën e kontaktit të saktë, si dhe përdorimi i tyre duhet bërë duke përdorur mjetet e mbrojtjes personale.

LEXO EDHE:  Përfundon testimi i punonjësve të burgjeve, 766 persona nuk e kaluan testin

Nëse sipërfaqet janë të ndotura, ato duhet të pastrohen duke përdorur një pastrues ose sapun dhe ujë para dezinfektimit.

Punëdhënësit duhet të këshillojnë punëtorët që të mos përdorin telefonat, tavolinat, zyrat ose mjetet dhe pajisjet e punëtorëve të tjerë, kur është e mundur. Nëse është e nevojshme të pastrohen ose dezinfektohen ato para dhe pas përdorimit. Gjithashtu duhet të sigurohen pastruesit e mundshëm në mënyrë që sipërfaqet e përdorura zakonisht (për shembull telekomandat, tastierat, mjetet dhe pajisjet e tjera të punës etj.) mund të fshihen nga punonjësit para çdo përdorimi.

Çdo punonjës është i detyruar të deklarojë në biznesin ku është i punësuar, nëse ka pasur kontakt me persona që rezultojnë me Covid- 19.

Nëse në një subjekt, një nga punonjësit është apo ka pasur kontakt të ngushtë me një person pozitiv me Covid-19 duhet të qëndrojë në vetëkarantinim dhe të njoftojë menjëherë mjekun e biznesit dhe administratorin, i cili më pas njofton njësitë përkatëse.

Punonjësit që kanë shenja klinike të qëndrojnë në shtëpi, të vetizolohen dhe të monitorojnë shenjat klinike për çdo shqetësim të njoftojnë 127 dhe mjekun e familjes, si dhe të njoftojnë mjekun e biznesit dhe administratorin.

Administratori i subjektit duhet të largojë punonjësit nga puna për të qëndruar në shtëpi, nëse ai shfaq shenja klinike dhe duhet të njoftojë menjëherë brenda 24 orëve NJYK.SH-në dhe ISHP-në.

Nëse ka rast të dyshuar me Covid-19 nga mjeku i biznesit apo ndërmarrjes, duhet të njoftohen menjëherë KJVKSH dhe ISHP.

Të minimizohet kontakti midis klientëve dhe punonjësve, duke i zëvendësuar tatimet fizike me komunikime online.

Administratoret e bizneseve duhet të vendosin elementet e distancimit fizik me shenja vizuale të dukshme në sipërfaqen e dyshemesë, si dhe rregullorja e masave të minimizimit të transmetimit të COVID-19 të jetë e afishuar në mënyrë sa më të dukshme.

Çdo biznes duhet të ketë një mjedis të caktuar për të izoluar një punonjës, i cili mund të shfaqë shenja klinike të sëmundjes dhe më pas lajmërohet 127-ta dhe NJVKSH-ja përkatëse.

Çdo biznes që ka më shumë se 5 persona rekomandohet të vendosë kamera të mbikëqyrjes për të vëzhguar nëse masat e përcaktuara të higjienës dhe kujdesit zbatohen me saktësi. Distancimi social do të kryhet sipas një plani të vetë bizneseve për fasoneri, rrobaqepësi, call center etj., dhe nëse kapaciteti i punëtorëve kalon normën e lejuar për sipërfaqe në m2, duke respektuar distancën 2 metra, bizneset të punojnë në dy turne sipas orarit të lejuar, duke pasur të gjitha kushtet për të kryer dezinfektimin dhe duke përdorur maskat dhe dorezat në mënyre të detyrueshme.

Të konsiderohen përmirësimi i kontrolleve inxhinierike duke përdorur sistemin e ventilimit të ndërtesave.

Mbështetur nga nivelet e rrezikut nga niveli jeshil deri në nivelin e kuq për transmetimin e infeksionit COVJD-19, të gjithë subjektet që janë në nivelin jeshil duhet të përdorin dorezat. maskat mbrojtëse. Respektimi i distancës 2 m, vendosja e shenjave të pritjes në radhë, afishimi i mundësisë së blerjeve online, rezervim i takimit online apo me telefon, vendosja e xhamit mbrojtës klient / shitës, dezinfektim i ambientit, larje para hapjes dhe pas mbylljes sidomos i tavolinave, banakëve, telefonave dhe çdo hapësire që ka pasur kontakt me duar, ajrimi sipas mundësisë minimalisht 3 herë në ditë.

Në nivelin portokalli dhe të kuq do të kërkohet frekuencë e shtuar e ajrimit, dezinfektim me tunel spray në hyrje dhe në dalje të biznesit për të gjithë punonjësit.

ISHP duhet të kryejë inspektimin sistematik për vlerësimin e zbatimit të masave përkundrejt penaliteteve në fuqi.

Bizneset duhet të jenë të përgatitura që vlerësimi në mënyrë sistematike i situatës epidemiologjike (rritje e rasteve pozitive, shtim i rasteve të hospitalizuara etj.) do të sjellë për pasojë rishtrëngim të masave të lejuara./ Monitor

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Si do të jetë moti këtë fundjavë/ E diela sjell “surpriza”

Publikuar

-

Nga

Duke vijuar të jetë nën ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, vendi ynë edhe për ditën e Shtunë do të ketë mot të kthjellët në të gjithë territorin. Por gjithashtu do të ketë edhe vranësira kalimtare të cilat do të jenë transparente (vranësira të larta). Era do të fryjë e lehtë me drejtim kryesor nga kuadrati i jugut dhe shpejtësi 1-8m/s.

Sipas SHMU, ndryshojnë relativisht të dhënat sa i përket ditës së Diel. Për shkak të masave relativisht të lagështa me origjinë perëndimore, moti mbi vendin tonë do të jetë me laternime kthjellimesh dhe vranësirash. Vranësirat kryesisht ato të mesditës do të shoqërohen me reshje shiu të dobta në zonën e qendrës por edhe lokalisht në atë të veriut dhe jugut.

Në relievet malore të qëndrës reshjet në kohë afatshkurtër edhe në formën e shtrëngatave. Edhe për ditën e Diel era do të fryjë e lehtë pop rap nga kuadrati i jugut dhe shpejtësi 1-8m/s.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 18 prill 2020

Publikuar

-

Nga

Dashi

Kjo ditë është mjaft e favorshme për emocionet dhe dashurinë. Nëse në familje ka pasur probleme, tashmë do keni mundësi që ti zgjidhni. Zgjidhje do të gjenden edhe në sferën profesionale.

Demi

Më në fund e shtuna do të jetë më pak e ngarkuar me stres dhe nervozizëm, pasi gjatë saj gjërat do të ecin më së miri. Megjithatë mundohuni që të shmangni debatet. Në punë do të keni mundësi që të bëni projekte premtuese.

Binjakët

Kjo është një ditë e cila duhet përballuar me vëmendje maksimale. Në dashuri mund të ketë luhatje dhe dyshime. Mundohuni që të ruani qetësinë dhe të shmangni vendimet e nxituara.

Gaforrja

Nëse jeni të lirë, mundohuni që ta shfrytëzoni ditën për tu afruar me partnerin/en. Mundohuni që të mos bëni vonesa por edhe ngacmime. Ndërkohë, nuk duhet të insistoni shumë, nëse një situatë nuk ecën siç duhet.

Luani

Mundohuni që të mos fiksoheni shumë, pas asaj që duket e paarritshme. Venusi do të favorizojë mjaft të lindurit e kësaj shenje, ndaj shfrytëzojeni në maksimum situatën. Në punë, do të ketë një përmirësim.

Virgjëresha

Gjatë kësaj dite do të jeni më pozitiv se zakonisht, ndaj mundohuni që ta shfrytëzoni për të zgjidhur ndonjë problem. Në dashuri duhet kujdes, pasi ka shumë tension.

Peshorja

LEXO EDHE:  “Talasemikëve iu hoqën dy ilaçe nga rimbursimi”/ Reagon Ministria e Shëndetësisë

LEXO EDHE:  Punonjësit e pasiguruar në mëshirë të fatit/ Shalsi: Të denoncojnë që të sajojmë pagën

E shtuna do të favorizojë mjaft dashuritë e reja. Kujdes duhet treguar në punë, pasi mund të ketë momente nervozizmi. Keni nevojë për një periudhë pushim.

Akrepi

Nuk keni pse të dominoheni nga negativiteti, pasi mund të ketë përplasje. Lëreni veten të rrëmbeheni nga emocionet, në mënyrë që të jetoni diçka të bukur.

Shigjetari

Do të përballeni me tension dhe nervozizëm, ndaj bëni kujdes që të mos e shkarkoni në raportin në çift, pasi nëse keni kaluar një krizë, situata mund të përkeqësohet. Probleme mund të ketë edhe në raport me të tjerët.

Bricjapi

Kjo ditë është mjaft e favorshme për të bërë paqe dhe për tu afruar me një person që doni, shkruan noa.al. Edhe puna do të ecë më së miri, pasi diçka që do të nisë në këtë periudhë do të ketë sukses.

Ujori

Marsi, Venusi dhe Saturni do i bëjnë ndjenjat mjaft pozitive. Për çiftet, ky është momenti i duhur për të bërë ndonjë ndryshim. Në punë, ka nevojë për organizim.

Peshqit

Më në fund situata sentimentale do të nisë të përmirësohet dhe gjërat do të ecin më mirë nga sa e prisnit. Në punë do të ketë tensione.

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Askush nuk do të tolerohet më”/ Rama për faljen e gjobave: Ata që u nxituan meritojnë një shans të dytë

Publikuar

-

Nga

Kryeminitri Edi Rama ka ripërsëritur faktin se gjobat, patentat e marra për 3 vjet dhe makinat e bllokuara po ashtu për shkelje gjatë këtyre javëve, do t’u kthehen të ndëshkuarve.

Rama thekson se “kjo nuk do të thotë se ata nuk gabuan, po sepse sidoqoftë jemi një familje në një situatë të jashtëzakonshme, ku edhe ata që u nxituan meritojnë sot teksa lufta vazhdon, një shans të dytë në vend të një halli më shumë!”

“Uroj që as ata të mos e përsërisin dhe as të tjerë të mos bëjnë të njëjtin gabim, sepse me hyrjen në fuqi të Kodit të ri Penal, askush nuk mund të justifikohet e të tolerohet më, teksa hapja graduale i bën shkeljet edhe më të rrezikshme për shëndetin e popullit…”, shkruan Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE