Connect with Us

“Kjo është papërgjegjshmëri”/ Ish-presidenti i “përvishet” Ramës

Politikë

“Kjo është papërgjegjshmëri”/ Ish-presidenti i “përvishet” Ramës

Publikuar

-

Ish-presidenti Bujar Nishani teksa komentoi shifrat e të prekurve nga koronavirusi në Shqipëri, theksoi se kurba është treguese e ‘asgjësë’ dhe se kjo tregon sipas tij papërgjegjshmërinë e qeverisë në Shqipëri për trajtimin e pandemisë.

Në një postim në rrjetet sociale, Nishani shkruan se qeverie po gënjen dhe mashtron duke menduar se duke fshehur sëmundjen dhe për më tepër paaftësinë e saj për ta trajtuar në gjithë dimensionin që kërkon një pandemi, do ta kalojë përgjegjësinë tek sëmundja e njerëzve.

“Ajo pak media e pavarur që ka mbetur në Shqipëri po denoncon dhe po tallet me kurbën e deformuar të qeverisë për treguesin e ecurisë së pandemisë në vendin tonë.
Kurba qesharake e rastit shqiptar dhe treguesit e “asgjësë” prej saj janë në fakt edhe një tjetër konfirmim i paaftësisë dhe papërgjegjshmërisë së qeverisë në Shqipëri për trajtimin e pandemisë, por edhe treguesi i rastit unik në Evropë të një qeverie që gënjen dhe mashtron duke menduar se duke fshehur sëmundjen dhe për më tepër paaftësinë e saj për ta trajtuar në gjithë dimensionin që kërkon një pandemi, do ta kalojë përgjegjësinë tek sëmundja e njerëzve.”-shkruan Nishani.

Më tej, ish-presidenti thekson se tashmë që Kina bëri korrigjimin e numrit të vdekjeve duhet që edhe qeveria shqiptare të kthehet tek transparanca dhe e vërteta, të deklarojë numrin real të qytetarëve që ndërruan jetë me virusin pasi është e vetmja qeveri në Evropë që fsheh këtë numër.

“Autoriteti zyrtar për shëndetin dhe epidemitë në Shqipëri deklaroi tashmë se virusi ka qenë prezent tek ne qysh në muajin shkurt.
Kjo në fakt nuk është ndonjë zbulim pasi dihej nga kushdo që i gjithë ai komunikim fizik midis udhëtarëve nga Italia, kuptonte se virusi ishte prezent që në atë periudhë edhe në Shqipëri.

Tashmë kjo, vetëm sa është pranuar zyrtarisht nga autoritetet profesioniste të vendit.
Në këtë rast përtej pranimit të faktit kemi edhe demontimin e gënjeshtrës së qeverisë dhe një akuzë publike ndaj mos reagimit të saj dhe lejimit të përhapjes së virusit.
Kur sheh sot që pushtetarët kërkojnë të fusin në burg ata që bëhen mbartës të virusit për shkak se sipas diabolizmit të rilindsave, ekzistenca e tyre është shkak për të infektuar të tjerë, të shkon në mendje filozofia dhe praktikat naziste të ndjekura në kohën e Luftës së Dytë Botërore.
Një çmenduri pushtetarësh që konsiderojnë një person që sëmuret si kriminel dhe parashikojnë dënimin e tij/saj me burg.
Nuk është idiotësi por banditizëm i veshur me pushtet.
Nëse ka sot një rast që duhet hetuar penalisht është pikërisht rasti që rrjedh nga konfirmimi zyrtar se virusi ka qenë prezent në Shqipëri që në muajin shkurt, por reagimet e para të qeverisë erdhën vetëm në mesin e muajit Mars.
Përgjegjësit e lejimit të kësaj situate të përhapjes së sëmundjes duhen hetuar dhe jo qytetari që mund të sëmuret.
Veprimet, sipas teorisë naziskine mbi “sjelljen antisociale” dhe platformës së tyre për “luftimin parandalues të krimeve”, tashmë prej pushtetarëve në Shqipëri, të cilët votuan dënime penale dhe konsiderimin kriminel qytetarin që bëhet mbartës i virusit në pandemi, nuk na çudisin se ç’far janë në të vërtetë sot qeveria apo parlamenti tek ne.
Por më shumë, ky fakt të trishton për mos reagimin e institucioneve evropiane, si një tregues i braktisjes prej tyre të shoqërisë dhe popullit shqiptar edhe përballë akteve të tilla barbare të një qeverie që shpërfaq platforma të tilla urrejtje e rracizmi, ndaj popullit të vet, në mes të Evropës në shekullin e 21-të.”-përfundon postimin e tij ish-presidenti./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Fatjonat” e Kuvendit që besojnë te ringjallja

Publikuar

-

Nga

"Fatjonat" e Kuvendit qe besojne te ringjallja

Lajmi sot është rihyrja e PD dhe LSI në Kuvend.

Të dalë nga dera kryesore e Selisë së Kuvendit, grupet parlamentare të PD dhe LSI sot deklaruan që po rikthehen nga dritarja.

Listat e Monës dhe Luli Bashës që u bënë objekt dhe target sulmesh nga ata që i pollën, sot u ndreqën.

Sot PD dhe LSI, dmth Luli Basha dhe Mona u rimishëruan te “Fatjonat”.

Tek ata që mirë ose keq arritën të bindin gjithë shqiptarët për nevojën e hapjes së listave.

Dhe që tamam atë ditë, deklarojnë vetë, me vullnet të lirë se hapja e listave është kundra integrimit.

Nuk kuptohet dot se pas cilit berihaj po turren kësaj radhe “Fatjonat” e Kuvendit, por ajo që duket qartë që kauzat e përfaqësuara nga Murrizi, Hajdari dhe të tjerë deputetë të opozitës në Kuvend, për “Fatjonat” ishin thjesht berihaji i radhës.

Sidoqoftë dihej që një ditë, të paktën 6 muaj para datës së zgjedhjeve, PD dhe LSI do duhet të akaparonin ndonje tip me status deputet.

LEXO EDHE:  Ndryshimet në qeveri/  Zbulohet pse Rama u beson “injorantëve”

LEXO EDHE:  Shkarkimi i ministrave/ Manjani: Kollitje për të maskuar por**ën, më pas do qeshim

U duhej patjetër të paktën një deputet që të përfaqesonte siglën LSI dhe PD në Kuvend.

Ndryshe do duhet të bënin xhiron e Gjergji Bojaxhiut dhe të mblidhnin firmat e mbështetësve.

Por PD dhe LSI nuk guxojnë.

Kerkuan referendum për ndryshimin e sistemit, kur mundet që duke mbledhur firmat e mbeshtetësve të kishin bërë secili referendumin e vet përpara popullit.

Por PD dhe LSI nuk guxojnë.

Ndaj u duhen “Fatjonat”.

Mos kujtoni se u futën për ndryshimet e Kodit Zgjedhor.

U duhen për të ringjallur veten.

Dhe si çdo sekt, për të mbajtur gjallë vetveten i duhen ca si “Fatjonat” që besojne te ringjallja për vete.

Procesi ka nisur!

“Fatjonat” sapo deklaruan që do të refuzojnë ushqimin.

Për të fituar ringjalljen.

Ua kane premtuar Luli Basha dhe Mona.

U qoftë e lehtë rruga! /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gabimet në politikë dhe drejtuesi ‘de facto’ i LSI/ Kryemadhi nuk ia fal vetes që Rama u bë Kryeministër

Publikuar

-

Nga

Gabimet në politikë dhe drejtuesi 'de facto' i LSI/ Kryemadhi nuk ia fal vetes që Rama u bë Kryeministër

“Si ka funksionuar më mirë LSI gjatë kohës që drejtonte Ilir Meta apo Monika Kryemadhi”? I pyetur nga Roland Qafoku në emisionin Hard Talk,  vetë  Kryemadhi i dha përgjigje kësaj pyetjeje.

“Unë bëj garë politike dhe gara politike nuk ka të bëjë as me Ilir Metën dhe as me Monikën.  Kjo është gara politike e LSI-së dhe Monikës, nëse ne arrijmë qëllimin tonë objektiv për të kthyer ata 600 mijë të rinj dhe të reja që kanë ikur në tre vjet. Ajo që është akoma më e rëndësishme dhe ne ja ku e kemi sonte këtu, për t’a kthyer Shqipërinë në shtëpinë e shqiptarëve. Sepse unë mendoj që shtëpia është vendi më i rëndësishëm që shqiptarët kanë, është vendi më i shenjtë që shqiptarët kanë. Shtëpia dhe familja janë kisha dhe xhamia e çdo shqiptari.

LEXO EDHE:  Gazetari flet me emra/ Kush janë të korruptuarit që po i shpallin luftë medias

LEXO EDHE:  Ndalimi i importit të makinave me mbi 10 vite prodhim/ Rama publikon statistikat

Monika Kryemadhi gjithashtu iu përgjigj edhe pyetjes se cili është gabimi i saj. Të bësh Edi Ramën kryeministër. E kanë bërë votat e LSI-së në 2013. Dhe përveç kësaj të qënurit luajal në ekstrem ndaj Edi Ramës, është po përsëri… Nuk mund t’i qëndrosh luajal një njeriu që nuk është besnik”, tha ajo. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kërkoi më shumë pushime për administratën/ Arben Malaj i del në mbrojtje Beqjës

Publikuar

-

Nga

Kërkoi më shumë pushime për administratën/ Arben Malaj i del në mbrojtje Beqjës

Ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj gjatë fjalës së tij sot në Kuvend  propozoi që gjatë verës, qeveria të vendosë që 2 ose 3 fundjava të lerë pushim administratën të premten dhe të hënën, përveç fundjavës.

Kjo sipas tij do të ndihmonte në rimëkëmbejen e ekonomisë. Këtë  ide të tij, duket se e mbështet dhe ish ministri Arban Malaj.

Në një reagim të tij në rrjetet sociale, Malaj e quan këtë një propozim racional duke thënë se shtimi i ditëve pushim duhet të ndodhë jo vetëm për administratën por për të gjithë sektorët privatë dhe publik.

Kjo do të lehtësonte krizën ekonomike të krijuar si pasojë e pandemisë, duke nxitur turizmin vendas dhe do të rriste njëkohësisht dhe kohezionin social në familje, shkruan Malaj.

“Nje ide racionale qe duhet mbeshtetur. Paqartesite dhe pasigurite por rriten me progresion gjeometrik. Risku i rimbylljes dhe mos hapja e kufijve nga vendet e BE po bllokon turistet e huaj, do ta bejne krizen me te thelle, me te rende dhe me te gjate. Nje nga politikat kunderciklike eshte lehtesimi dhe nxitja e turizmit vendas.

Zgjatja e diteve nga turizmi vendas dhe rritja e numrit te turisteve vendas kerkon politika lehtesuese si propozimi i kolegut Beqja. Ndoshta mund te ishte me racionale te lejohej fillimi i punes diten e hene deri ne oren 11.00 dhe mbylljen e punes ditet e premte ne oren 14.00 Kjo edhe per faktin qe pjese e rritjes se turizmit duhet te jene te gjithe shqiptaret dhe jo vetem punonjesit e administrates publike. Per te ruajtur ekonomine nga krizat vende te ndryshme japin para ne dore tek cdo individi ne vendin e tyre qe te mund ti perdorin sa me pare per konsum sepse keshtu ndihmohet ringritja e ekonomise.

LEXO EDHE:  Skeptikë për hapjen e negociatave?/ Rama ju përgjigjet “dhëmb për dhëmb” deputetëve hollandezë

LEXO EDHE:  Foto- “Nona edhe 100”/ Ja si e uron Zaho nënën e Ramës, për ditëlindje

Ne nuk e kemi te plote kete mundesi pasi kemi borxh te larte dhe stabilitet te kercenuar te financave publike. Idene e pare e shkurtimit te oreve ose diteve te punes e ka dhene Kemal Dervish ish shefi i UNDP dhe tashme studjues ne nje prej qendrave kerkimore shkencore me te mira ne bote. Ne pergjigje te rritjes se papunesise deri ne 25% dhe 50% per te rrinjte per shkak te krizes globale 2008. Kemal Dervish propozoj qe per te ulur papunesine mund te rriten ditet e pushimit, duke ju rritur mundesine punonjesve te qendrojne dhe investojne per mire rritjen e femijeve te tyre. Rekomandimi parashikonte qe edhe pse do te shkurtoheshin oret dhe/ose ditet e punes konsumi do te rritej sepse studmet tregojne se ne dite pushimi konsumatoret shpenzojne me shume se gjate diteve te punes. Perfitimi afatgjate do te ishte mire-dukimi i femijeve dhe rritja e kohezionit socal. Pandemite do behen me te shpeshta, vet-izolimet do te imponohen here pas here, por pandemia po na “ndihmon” te jemi novatore si te harmonzojme mbrojtjen nga pendemia dhe si te ngadalesojme renien e ekonomise dhe lehtesojme ringritjen e saj, Nje lutje publike per te gjithe, te respektojme strikt vendosjen e maskes ne ambientet e mbyllura dhe kur nuk respektohet distancimi social. Kjo na ndihmojne te largojme pandemine nga ne, familjet tona , nga fqinjet apo koleget tane. Kjo na ndihmon te shpetojme jete njerezish. te shpetojme dhjetra mije te papune dhe te pa afte. Keshtu shpetojme familjet nga borxhet e rritura per shkak te renies se te ardhura nga puna apo nga bizneset e tyre indiduale, familjare apo biznese te vogla, te mesme dhe te medha.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE