Connect with Us

Video-“Koha ka konfirmuar të vërtetat e asaj dite”/ Fjalimi i fortë i Topallit për Reformën në Drejtësi

Politikë

Video-“Koha ka konfirmuar të vërtetat e asaj dite”/ Fjalimi i fortë i Topallit për Reformën në Drejtësi

Publikuar

-

Ish kryeparlamentarja, Jozefina Topalli ka publikuar një video teksa mbante fjalën në foltoren e parlamentit, katër vite më parë.

Gjatë fjalës së saj, Topalli fliste për Vettingun e sistemit gjyqësor. Ajo shprehej se në listën e atyre që do ishin pjesa elitare që do të bënin Reformës në Drejtësi kishte miq të kryeministrit, militantë politkë të kryeministrit, njerëz të paaftë nga ana profesionale, kamikazë poltikë të kryeministrit dhe njerëz pushtues tokash të cilët sipas saj, kanë qenë në procese gjysqësore dhe kanë dhënë para për të mbyllur proceset gjyqsore.

Topalli ngrinte akuza të forta ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me këta emra, ndërsa theksonte se disa prej tyre ishin të paktit të tij me Lulzim Bashën.

Bashkëngjitur videos së fjalimit të saj Topalli shprehet se ndihet mirë që pas 4 viteve, koha ka konfirmuar të vërtetat e asaj ditë.

LEXO EDHE:  Emrat e rrugëve nëpër qytete/ Lleshaj i “tërheq veshin” bashkive: Të bëhet vettingu...

“Një mik ma nisi videon e mëposhtme.
E kisha harruar në fakt.
Ndihem shumë mirë që pas 4 viteve, koha ka konfirmuar të vërtetat e asaj dite.
Të tjeret… në rastin me të mirë heshtnin…dhe konformoheshin…
Dëgjojeni miq dhe bejeni share nese e gjykoni”, shkruan Topalli./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Fasoneritë janë vatrat e reja të infeksionit”/ Basha: Qeveria po vepron me vonesë, s’ ka më kohë!

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD, Lulzim Basha i ka bërë thirrje qeverisë të mbyllë menjëherë fasoneritë, pasi sipas tij aty janë krijuar vatra të reja të infeksionit.

Basha thekson se fasoneritë janë vatrat më të rrezikshme të koronavirusit, prandaj ato duhet të mbyllen menjëherë.

“Është për të ardhur keq që qeveria po vepron me vonesë. Është e prirur të mohojë, pastaj të veprojë.Nuk ka më kohë për refuzime kokëforta. Qeveria duhet të urdhërojë menjëherë mbylljen e fasonerive në gjithë vendin. Koronavirusi ka krijuar vatra të reja dhe fasoneritë janë vatrat më të rrezikshme. Mbyllja e fasonerive  shmang rrezikun për infektimin e 70 mijë qytetarëve.”, tha Basha në një deklaratë për mediat./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nëse nuk arrestohet Voltana, atëhere Kodin Penal hidheni në WC si letër higjenike!

Publikuar

-

Nga

Nga Kreshnik Spahiu

* Dje ishte hera e parë në jetën time pas 25 vitesh jurist që nuk më ngjalli asnjë intetes apo kuriozitet ndryshimet në Kodin Penal.
Më vinte për të qeshur me budallallëkun e njerzve dhe frikën se po dolën në rrugë do ti fusi në burg policia.
Një histeri komentesh njerzish budallenj, të çmendur, injorant dhe analfabet në njohuritë e tyre juridike.
Për të qarë apo për të qeshur?
S’di me saktësi por thjesht jemi një shoqëri shumë komike.

Rebelimi në rrjetet sociale i një grupi njerzish në depresion që ka 48 orë bëjnë debat për disa ndryshime juridike dhe sanksione penale në një situatë pandemie ku është në pikpytje jeta e tyre.

A e dini, pse nuk më interesojnë as vitet e burgut dhe as gjobat e Kodit Penal?

– Sepse jam i sigurt që ky ligj nuk do zbatohet kurrë….
– Sepse e di që në Shqipëri njerzit s’janë të barabartë përball Kodit Penal.
– Sepse Edi Rama nuk do guxojë ta arrestojë një të rrjedhur si Voltana që infektoi qindra hajvana dhe shkodrana.
Tek Voltana fillon dhe mbaron banaliteti i ndryshimeve të Kodit Penal.
– Të infektosh veten sipas këtij Kodi futesh 5 vjet në burg.
– Të infektosh gjithë qytetin mandatohesh 5 vjet kryetare dhe del në media si heroinë

LEXO EDHE:  Reforma në Drejtësi/ Xhafaj: Nëse opozita ka vullnet, jemi gati ta votojmë në një datë të afërt

LEXO EDHE:  Emrat e rrugëve nëpër qytete/ Lleshaj i “tërheq veshin” bashkive: Të bëhet vettingu...

Nëse nuk e arrestoni Voltanën, merr hidheni Kodin Penal në WC dhe përdoreni për letër higjenike.
Po them Voltanën dhe s’po përmend Sali Berishën sepse sipas atij Kodi Penal, të çmendurit shtrohen në spital psikiatrik sepse quhen të papërgjegjshëm për veprimet e tyre.
Ah se harrova t’ju them: Kodi Penal nuk do firmoset nga Presidenti, dhe deri sa ai ta kthej apo të rivotohet sërish kanë kaluar disa muaj së bashku me virusin.
Për këtë arsye, mos harrxhoni kohe me “mizat por me kalin që ju ka ngordhur”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Qeveria është në luftë”/ Veliaj  i “lëpihet” Ramës, sulmon biznesin dhe numëron makinat luksoze

Publikuar

-

Nga

Në një kohë që Shqipëria ashtu si dhe shumë vende të botës po përballet me një situatë shumë të vështirë për shkak të koronavirusit, ajo që alarmon qytetarët është edhe gjunjëzimi i ekonomisë.

Ekspertët thonë se pasojat në ekonomi do të jenë të mëdha, nëse nuk do të kenë mbështetje të fortë nga ana e qeverisë.

Por, ndërsa kryeministri nuk i shqitet ekraneve nga mëngjesi në darkë, duke thënë se po është në luftë, nuk mund të rrinte edhe kryebashkakiaku i Tiranës, Erion Veliaj, pa dalë në media.

Në një dalje në TV Scan, Veliaj nuk i ka kursyer lajkat ndaj Ramës, duke përdorur edhe të njëjta fjali si vetë kreu i qeverisë, që qenkemi në luftë.

Për më tepër, Veliaj nuk ka kursyer edhe sulmet ndaj biznesit të madh. Ashtu si ish-diktatori Enver Hoxha sulmonte të ashtuquajturit kulakë, Lali Eri sulmon motorin më të madh të zhvillimit të vendit, biznesin e madh.

“Kam dëgjuar biznese që i thonë kryeministrit: “Po fitimin e munguar”? Nuk ka bërë vaki, edhe Lufta e II-të Botërore, edhe Lufta e Ftohtë, apo luftëra të tjera, që bizneset jo vetëm të mos bëjnë sakrificë, por t’i kërkojnë qeverisë, e cila është në luftë, më paguaj edhe fitimin. Për kuriozitetin tuaj, në Tiranë sot janë regjistruar 43 Bentley, në Tiranë ka 7 Aston Martin, 185 Cadillac, 23 Ferrari, 149 Hummer. Ka më shumë Hummer biznesi i madh sesa ushtria jonë e NATO-s. Në Tiranë ka 10 Lamborghini, 57 Maseratti, 16 Rolls Royce, 10 Maybach (Mercedes), 20 Corvette, 1066 Porsche dhe 403 Range Rover të tipit të fundit.

LEXO EDHE:  Lista Srpska: Per Ushtrine e Kosoves vendoset ne Beograd

LEXO EDHE:  Reforma në Drejtësi/ Xhafaj: Nëse opozita ka vullnet, jemi gati ta votojmë në një datë të afërt

Unë e kuptoj kur je biznes i vogël dhe i mesëm, bashkia të heq taksat, kurse qeveria të heq rrogat. Por, kur një biznes i madh në 6 javë, nuk ka shitur asnjë prej këtyre mjeteve të luksit, përkundrazi ka paguar edhe taksën e Hummer, të Corvette, Aston Martin, Ferrari-t, Lamborghini-t, Porsche, pra e ka paguar taksën e luksit dhe i thotë qeverisë “dua fitimin e munguar”, ndërkohë që duhet gjithashtu që qeveria dhe bashkia të kontribuojë për ata punëtorë, se ata punëtorë ta kanë blerë Aston Martin, ata punëtorë ta kanë blerë Corvette, ata punëtorë ta kanë blerë Ferrari-n; pra, puna e këtyre punëtorëve të ka nxjerrë në selamet”, tha Veliaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE