Connect with Us

Studimi/ Forca e punës në Shqipëri do të tkurret me 24% 

Sociale

Studimi/ Forca e punës në Shqipëri do të tkurret me 24% 

Publikuar

-

Popullsia në moshë pune do të bjerë ndjeshëm ne Ballkanin Perëndimor, Moldavi dhe Ukraine, por në një skenar zero të emigracionit rënia në Shqipëri do të ishte më e ulët.

Duke analizuar të dhënat e Kombeve të Bashkuara, Instituti i Vjenës për Studime Ndërkombëtare Ekonomike zhvilloi dy skenarë për ecurinë e forcës në punës në Ballkanin Perëndimor.

I pari, një zhvillim i vazhdueshëm natyror i popullsisë

I dyti, me migrim zero

Sipas të dy skenarëve, popullsia në moshë pune nga mosha 15-64 vjeç do tkurret në të gjitha vendet e rajonit.

Në skenarin e parë, rënia e popullsisë do të jetë më e theksuar, me 24% në Shqipëri,  17% (në Mal të Zi) deri në 35% (në Ukrainë).

Në skenarin e dytë, i cili supozon se nuk do të ketë migracion të jashtëm, rënia do të ishte më pak e theksuar.

Për Shqipërinë, në veçanti, një skenar i tillë do të ishte shumë i favorshëm: pa migracion, popullsia në moshë pune do të tkurret me vetëm 9%, në vend të 24% si në skenarin e parë.

LEXO EDHE:  Reljić: Shqipëria disi më mbrapa se Maqedonia e Veriut

Për vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor me nivele aktualisht të larta të emigracionit, rezultati do të ishte i ngjashëm, d.m.th. rënia e popullsisë do të ishte dukshëm më e ulët nëse emigracioni do të ishte afër zeros.

Analiza tregon se, në përgjithësi, ka pasur humbje të konsiderueshme demografike në vendet e Ballkanit Perëndimor, për shkak të zhvillimit natyror të popullsisë dhe migrimit të lartë të jashtëm. Migrimi do të vazhdoje sa kohë që faktorët shtytës dhe tërheqës vazhdojnë, duke bërë që popullsia e këtyre vendeve të tkurret më tej në dekadat e ardhshme. Në afat të gjatë, humbjet demografike do të ndikojnë në perspektivën demografike të këtyre vendeve./ Monitor

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Mbi 4 mijë vizita dhe shërbime në 28 qendrat verore/ Manastirliu: Identifikohen rastet e para me COVID-19

Publikuar

-

Nga

Mbi 4 mijë vizita dhe shërbime në 28 qendrat verore/ Manastirliu: Identifikohen rastet e para me COVID-19

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka inspektuar qendrat shëndetësore verore në Vlorë, ku ka kërkuar angazhim maksimal për respektimin e protokolleve antiCOVID, për të identifikuar në kohë rastet e dyshuara dhe për të ndërprerë zinxhirin e transmetimit të infeksionit në zonat turistike, të cilat pritet të kenë fluks të shtuar pushuesish.

“Në protokollet e vendosura në 28 qendrat shëndetësore verore është gjithashtu një protokoll i posaçëm, i cili përcakton të gjitha hapat që duhet të marrë një mjek apo një infermier, në momentin kur ballafaqohet me një rast të dyshuar me COVID19. Janë deri tani disa dhjetra raste të dyshuara në qendrat verore, të cilët janë evidentuar nëpërmjet protokolleve të përcaktuara nga stafet mjekësore dhe më pas kanë ndjekur rrugëtimin dhe protokollin nga epidemiologët dhe Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore”, tha Manastirliu.

Ministrja e Shëndetësisë u shpreh se vetëm në këto javë që nga hapja, në qendrat verore janë realizuar mbi 4 mijë shërbime shëndetësore për qytetarët dhe turistët.
“Vetëm në këto javë janë ofruar më shumë se 4000 shërbime, konsulta, mjekime nga të gjithë qendrat shëndetësore verore nga Shkodra në Sarandë. Të gjithë qendrat shëndetësore verore janë të pajisura me mjetet e mbrojtjes personale kur flasim për protokollet antiCOVID. Nga ana tjetër, të 18 pikat e ambulancave të Urgjencës Kombëtare janë të vendosura në postacione specifike për të garantuar mbërritjen e shpejtë në vendin ku ndodh urgjenca”, tha Manastirliu.

LEXO EDHE:  “Boll e ndihmuam Shqipërinë”/ Eurodeputeti gjerman: Mos dërgoni më para, mbyllini negociatat

LEXO EDHE:  Korrupsioni/ Transparency International "shuplakë" qeverisë

Ministrja Manastirliu nënvizoi se i gjithë sistemi shëndetësor është në gatishmëri dhe aktualisht po përballet me fluksin më të madh gjatë gjithë epidemisë.
“Epidemiologët janë në terren, gjurmimi dhe hetimi po vijon dhe mjekët e familjes janë duke bërë një punë të jashtëzakonshme, pasi janë më shumë se 800 raste Covid pozitivë, të cilët po ndiqen në banesa ku janë të karantinuar nga mjeku i familjes, duke marrë terapitë e mjekimit. Puna po vijon dhe është në fluksin më të madh gjatë gjithë epidemisë, pasi kemi një rritje të numrit të rasteve pozitive, gjë që tregon se kemi shumë punë për të bërë sa i përket këputjes së zinxhirit të infeksionit në vatrat aktive”, u shpreh Manastirliu.

Ministrja e Shëndetësisë kërkoi rritjen e vigjilencës në çdo strukturë dhe apeloi qytetarët të tregojnë kujdes për respektimin e rregullave, për të kufizuar përhapjen e COVID19.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Kujdes në plazh/ Paralajmërimi i Manastirliut: Dhjetë rregullat që nuk duhet të harroni

Publikuar

-

Nga

Në një kohë që vendi po përballet me shtim të rasteve të personave të prekur nga Covid-19, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu iu ka drejtuar një apel qytetarëve të jenë të kujdesshëm në zbatimin e rregullave.

Në një postim në rrjetet sociale, Manastirliu, iu kërkon qytetarëve dhe turistëve të tregohen të kujdesshëm në zbatimin e rregullave të higjenës dhe distancimit social me qëllim parandalimin e infektimit me COVID-19.

Ne videon e publikuar nga Manastirliu u kërkohet subjekteve dhe qytetarëve të zbatohen me rigorozitet këto rregulla për një sezon turistik të sigurt:

1. Pastrimi dhe dezinfektimi duhet të zbatohen me rigorozitet në bare, restorante, shezlone dhe në çdo ambient.
2. Në strukturat akomoduese duhet të ruhet distancimi fizik jo më pak se 1.5 meter.
3. Stafi i shërbimit në kontakt me pushuesit apo vizitorët duhet të mbajmë domosdoshmërisht maskë.
4. Kujdes me përdorimin e ashensorit, respektoni distancimin dhe higjenen.
5. Hapësira midis ndenjëseve dhe çadrave të pushuesve duhet jo më pak se 3.5 metër distancë.
6. Shmangni grumbullimet e çdo lloji.
7. Shmangni ambientet e mbyllura, konsumoni ushqim në ambiente të hapura.
8. Mos këmbeni aksesorët e plazhit me të tjerët.
9. Ruani higjenën vetjake dhe kolektive.
10. Nëse keni temperaturë mos u nisni për udhëtim dhe mos frekuentoni plazhin.

LEXO EDHE:  Çelja e negociatave me BE/ Kushte të tjera për Shqipërinë?

LEXO EDHE:  Radikalizmi/ Fatos Klosi: Varfëria, faktor kyç që i shtyn shqiptarët drejt ektremizmit

LEXO TE PLOTE

Sociale

Keni bërë plane për fundjavën?/ Mësoni si do jetë moti, sa do arrijnë temperturat

Publikuar

-

Nga

Keni bërë plane për fundjavën?/ Mësoni si do jetë moti, sa do arrijnë temperturat

Fundjava do të ketë mot kryesisht të kthjellët e vranësira në zhvillim në orët e mesditës.

Sipas SHMU, në Alpe dhe përgjatë relieveve malore vranësirat do të pasohen nga reshje lokale shiu.

Era nga kuadrati i veriut me shpejtesi 1-8m/s, ndersa në orët e pasdites të së diel era fiton intensitet deri në 15m/s kryesisht përgjatë vijës bregdetare.

LEXO TE PLOTE