Connect with Us

“Leje në e-Albania për makinat personale”/ Rama sqaron mënyrën e uljes së pasagjerit

Sociale

“Leje në e-Albania për makinat personale”/ Rama sqaron mënyrën e uljes së pasagjerit

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama tha se nga java e ardhshme çdo qytetar do të mund të dalë me makinë personale për të shkuar dhe për të ardhur nga puna përmes një autorizimi javor në platformën e-albania.

Rama tha se do të lejohet vetëm një person tjetër pasagjer që duhet të jetë patjetër koleg i së njëjtës punë ndërsa shpjegoi edhe mënyrën se si duhet të ulen në makinë.

“Javën e ardhshme në platformën e-albania do të merret autorizim javor për ata që janë në punët e lejuara dhe automjeti mund të lëvizë për vajtje ardhje në punë me vetëm një person në sedilejn e pasme diagonal i cili mund të jetë vetëm një koleg në të njëjtin vend pune. Kush merr leje duhet ta lexojë mirë pasojën penale që vjen. Ne do të bëjmë që nesër, mbase që sot mbasdite, një test dhe do të provojmë mirëfunksionimin e këtij instrumenti që i jep fund një faze në policinë e shtetit, me e-mail ku për shkak të shtrëngesave dhe kujdesit ka pasur masivisht refuzime, edhe mospërgjigje që kanë shkaktuar dhimbje koke. Ndjesë për to, por shëndeti mbi të gjitha”, tha Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Nesër gjithçka mbyllur/ Rama “toleron” pensionistët: Mund të dalin për të marrë ajër

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka vendosur pak liri për pensionistët të cilët deri tani nuk janë lejuar të dalin nga shtëpia për shkak të koronavirusit.

Rama bëri me dije se nesër kur çdo gjë do të jetë e mbyllur, pensionistët do të mund të dalin deri në orën 11:00 për të marrë ajër.

“Nesër kur gjithçka do të jetë mbyllur ashtu siç kemi paralajmëruar, pensionistët mund të dalin deri në orën 11:00. Nuk duhet të kenë më shumë se një person tjetër pensionist me vete, duke ruajtur distancën e lejuar”, sqaroi Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Çfarë iku iku”/ Rama “lëshon dorën”: Falen gjobat dhe kthehen patentat e makinat e bllokuara

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama “ka lëshuar dorën” teksa bën me dije se të gjitha gjobat e vëna deri më sot për këmbësorët apo shoferët që kanë sheklur rregullat e karantinës, nuk do të ekzekutohen.

Rama thekson se duke filluar nga java e ardhshme, kur do të hyjnë në fuqi ndryshimet në Kodin Penal, të gjithë do të jenë të barabartë dhe nuk do të ketë kthim pas për ata që shkelin rregullat.

“Kemi vendosur mos ekzekutimin e gjobave dhe kthimin e të gjitha patentave e mjeteve të bllokura gjatë kësaj kohe. Javën e ardhshme këta qytetarët le të startojnë të gjithë të barabartë kur hapja graduale do të shoqërohet me mundësinë e ndëshkimeve për të cilat nuk do ketë kthim pas.
Cfarë iku iku, në fund të fundit edhe ata të cilët gabuan le të marrin të drejtën të qenit të padyshuar si të pabindur”, tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rritet çmimi i lëndës së parë/ Prodhuesit e bukës në vështirësi, kërkesa për qeverinë  

Publikuar

-

Nga

Situata e koronavirusit në Shqipëri, ka vënë në vështirësi edhe prodhuesit e bukës.

Në një lidhje në emisionin Top Talk, prodhuesi i bukës, Pëllumb Bushi tha se situata e koronavirusit ka bërë që të rritet çmimi i lëndës së parë në treg, konkretisht i miellit, dhe kjo sipas tij u faturohet prodhuesve.

Po ashtu a ii ka drejtuar edhe një kërkesë qeverisë, ndërsa thekson se koha për të blerë bukën duhet të jetë më e gjatë sesa ajo që ka vënë në dispozicion qeveria.

“Në këto kohë pandemie, blerja e bukës duhej të ishte më humane. Duhet të zgjatet koha e vënë në dispozicion që të blejnë bukën gjatë dy turneve. Për aq orë është pak, ky biznes është i veçantë. Mund të bëhej me një mesazh dhe të mos ketë nevojë për miratim”-tha Bushi.

LEXO EDHE:  Basha akuza të forta qeverisë/ Ja çdo të thotë Rama me PPP

LEXO EDHE:  Prova e fundit e marrëveshjes Rama-Basha

Po ashtu ai tha se “Nuk ka pasur mungesë në treg por është rritur çmimi. Dhe ne nuk kemi dinjitetin që në këtë situatë ta rrisim çmimin e bukës. Por kjo i faturohet direkt prodhuesve”-deklaroi ai.

LEXO TE PLOTE